nimajo

Kako uspešno nad čustvene in vedenjske težave pri otroku?
Vsi starši želijo svojim otrokom najboljše in tudi stremijo k temu, da jim ponudijo ljubeče okolje za odraščanje. Kljub vsemu pa ima lahko otrok čustvene in vedenjske težave, ki jih je dobro pravočasno prepoznati in ustrezno zdraviti. O zdravljenju čustvenih motenj smo se pogovarjali z Uršo Malešič, univ. dipl. psih., MSc., in Katjo Molek, univ. dipl. psih.

Zakaj imajo otroci radi magijo?
Magija, izmišljeno, nerealno, pravljično … vse to imajo otroci najraje. Zakaj?

280.000 Slovencev lani na pragu revščine: Kako razložiti otroku, da za božič zaradi pomankanja ne bo dobil darila?
Plačati položnico za ogrevanje ali kupiti hrano? Kako razložiti otroku, da Miklavž, Božiček in Dedek Mraz zanj nimajo darila? In če vseeno dobri možje prinesejo skromno malenkost, kaj dati na mizo, ko denarnica ostane prazna veliko prekmalu? Želeli bi si, da bi se s temi vprašanji ukvarjala tudi država. In kjer država nima posluha, ga imajo ljudje.

Žalostna usoda najmlajših
Sklad ZN za otroke (Unicef) je opozoril, da so napadi na otroke, ki živijo na konfliktnih območjih, letos dosegli šokantno raven. Napadalci so brezobzirno kršili mednarodno pravo, ki naj bi ščitilo najranljivejše, so zapisali v sporočilu za javnost.

Top brana novica leta 2017: Deklica je imela izpad trme. Kar sta storila oče in dedek, je lahko vzor vsem
Justin Baldoni je objavil fotografijo, zaradi katere ga ni sram. Njegova hčerka je imela sredi trgovine izpad besa in Justin meni, da bi v takšni situaciji morali vsi ravnati kot on.

Razkrivamo skrite nevarnosti v igračah
Praznični čas je tudi čas obdarovanj, zato v trgovinah bolj pogosto kupujemo tudi igrače. Na trgu jih je na tisoče, vendar na žalost vse niso dovolj varne. Z nekaterimi se lahko otrok poškoduje ali zastrupi, nekateri vplivi so dolgoročni, lahko celo usodni za njegovo življenje. Pripravili smo nekaj nasvetov, na kaj je treba paziti pri nakupu igrač.

Napredek pri sprejemanju ljudi z Downovim sindromom, ampak ...
Poznavanje Downovega sindroma in sprejetost oseb s to razvojno motnjo se je v zadnjih 20 letih bistveno izboljšala. Vseeno pa ostajajo veliki izzivi vključevanje v redno šolanje otrok s tem sindromom, njihovo vključevanje na trg dela in omogočanje samostojnosti ter skrb za starejše, so opozorili na okrogli mizi.

Drugič postala mama
Zoe Foster Blake je 36-letna blogerka in mama triletnega sina Sonyja in novorojenke Rudy. Pred kratkim je delila svojo zgodbo o porodu in o tem, kako se je morala znajti v novi vlogi.

Obeta se povišanje cen vrtcev
Zaradi odprave plačnih anomalij v javnem sektorju v večini obljubljanskih občin razmišljajo o povišanju cen vrtcev, in sicer za okoli pet do šest odstotkov. V občinah so prepričani, da podražitev ne bo razveselila staršev, a se zaradi povečanih stroškov dela temu ne bo možno izogniti. V Ljubljani pa trenutno cen ne bodo spreminjali.

Imata šest hčerk, na poti pa je še ena
Jessica Martin-Webber in njen mož Jeremy imata šest hčerk. Kmalu bosta dobila sedmega otroka in tudi tokrat bo deklica.

Želite zanositi? Tega nikar ne počnite!
Nekateri pari v srčni želji po otroku počnejo kar veliko napak. Preberite si, katere so najpogostejše.

Brez cenzure objavila fotografije, na kakršne ni nihče navajen
Nosečniško obdobje je za žensko prekrasno, saj je v pričakovanju velikih dogodkov – poroda in spoznavanja svojega otroka. Kljub vsemu pa ni povsem idealno, tu so tudi vse nosečniške težave, ki jih Maya Vorderstrasse ni zamolčala.

Petina otrok živi v revščini
V Nemčiji je v zadnjih petih letih okoli 21 odstotkov otrok občasno ali stalno živelo v revščini, je pokazala danes objavljena študija fundacije Bertelsmann. Dodatnih deset odstotkov nemških otrok skozi celotno odraščanje bolj ali manj živi v revščini.

Čustvene in vedenjske težave otrok vedno bolj zgodaj
Na Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor, ki letos obeležuje 65-letnico delovanja, opažajo večjo in zgodnejšo pojavnost težav na čustvenem in vedenjskem področju. Te se pojavljajo že ob vstopu v šolo, zato želijo z letošnjim posvetom med drugim opozoriti na ključno vlogo vzgojiteljev pri zaznavanju teh težav.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Kdo vse kritizira mame?
Največji kritiki mam so njihovi starši. Kar 37 odstotkov sodelujočih mam pri raziskavi je povedalo, da njihove mame ali očetje dvomijo, da bodo sami dobri starši.

Na kakšni zemlji se igrajo naši otroci? Kaj pomenijo presežene vrednosti v Tivoliju, Celju, na Jesenicah in Trbovljah?
Ekipa 24UR Inšpektor je s pomočjo strokovnjakov analizirala zemljo, na kateri se igrajo otroci v Trbovljah, na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju, Celju in Velenju. Mestih, obremenjenih s prometom ali z industrijo. Večina odvzete zemlje je neonesnažene oz. je onesnažena pod mejnimi vrednostmi. Je pa analiza odkrila tudi štiri koncentracije, ki presegajo opozorilne vrednosti.

Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje
Število študentov na izmenjavi se iz leta v leto povečuje, čeprav je Slovenija v tem delu še precej pod povprečjem EU. Študentje se za izmenjavo odločajo, da bi pridobili izkušnje in se naučili tujega jezika, raziskave pa kažejo, da so na ta način tudi bolj konkurenčni na trgu dela. Natančnih podatkov o profesorjih, ki predavajo v tujini, ni.

Študenti se večinoma učijo iz zapiskov in gradiv v digitalni obliki
Natančnega podatka o tem, koliko študenti koristijo različne oblike študijskega gradiva, ni. Pregled izposoje knjižničnega gradiva v slovenskih visokošolskih knjižnicah kaže trend padanja izposoje v tiskani obliki, kar je posledica dostopnosti vedno večje količine gradiva v digitalni obliki, pa tudi padanja števila študentov, so prepričani v Nuku.

Slovenija v svetovnem merilu velja kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin
Po izsledkih poročila Unicefa z naslovom Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka Slovenijo od najvišjega mesta na lestvici pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu ločita le dve leti brezplačne predšolske vzgoje. Avtorji poročila so v 193 državah primerjali prisotnost treh ukrepov za razvoj najmlajših, so sporočili iz Unicefa Slovenija.

Kako do subvencionirane vozovnice?
Za študente se danes začenja prodaja enotnih subvencioniranih vozovnic integriranega javnega potniškega prometa (IJPP), s katerimi je študentom, dijakom in udeležencem izobraževanja odraslih omogočen dostopnejši javni prevoz do šole. Vlogo je mogoče oddati z digitalnim potrdilom na portalu eUprava, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

10 napak, ki jih starši počnejo pri vzgoji
Preverite, ali počnete katero izmed spodaj naštetih napak.

Zakaj je zdravo jesti jabolka?
Kot pravi stari rek, eno jabolko na dan odžene zdravnika stran. Res je, da so jabolka pravo čudežno sadje in zelo dobra za zdravje, zato jih lahko dojenčku ponudite kot prvo gosto hrano.

Naučite otroke, kdaj ne smejo in kdaj smejo govoriti z neznanci
Zlato pravilo, ki ga starši izrečejo večkrat dnevno, tedensko, mesečno, letno različno starim otrokom, je: ''Ne pogovarjaj se z neznanci.'' Toda vedeti morate, da včasih otrok mora govoriti s tujcem. Kdaj bo to storil in kdaj nikakor ne sme, je dobro, da ga podučite.

Dijaki, ne zamudite!
Danes se izteče rok za prijavo dijakov na javni razpis in javni poziv za Zoisove štipendije za šolsko oz. študijsko leto 2017/2018, ki ga je Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS na svoji spletni strani in na portalu e-Uprava objavil konec junija. Za študente se rok za prijavo izteče 6. oktobra.

Učna gradiva za prvošolce: zdaj, ko so postala brezplačna, jih je nenadoma manj
Trditve ministrice za šolstvo, da država šolam zagotavlja stabilno in trajno oskrbo z učbeniki, so na glavo postavili v Odboru za učbenike pri GZS. Opozarjajo, da je v učbeniških skladih še vedno skoraj tretjina zastarelih, celo nezakonitih učbenikov. Prav tako opozarjajo na 'pojav', da je po uvedbi brezplačnih učnih gradiv za prvošolce teh nenadoma manj.

Genialen trik, ki ga morajo poznati vsi starši
Znana blogerka Sophie Cachia je razkrila preprost trik, ki pomaga dojenčku, da podre kupček.

Je smiselno, da bo letošnji prvi dan pouka v osnovnih šolah petek?
Prvi šolski dan bo v slovenskih osnovnih šolah letos 1. septembra, ki je hkrati petek - zadnji delovni dan v tednu. Ravnatelji se s tem ne strinjajo, ministrica Maja Makovec Brenčič pa želi, da je začetek šole usklajen s koledarskim letom. Osnovne šole pri tem nimajo izbire, srednje pa lahko za začetek pouka izberejo ponedeljek, 4. september. Takrat bodo pouk začeli tudi na Hrvaškem.

Za večjo varnost otrok v prometu
Čez dva tedna se na ceste vračajo otroci, saj se začenja novo šolsko leto. Policisti bodo tudi letos pred začetkom in v prvih dneh pouka še bolj prisotni na cestah. Tokrat bodo dodatno pozornost namenili tudi šolskim prevozom. Prav vozniki šolskih kombijev danes v centru varne vožnje AMZS na Vranskem pridobivajo dodatna znanja.