nekateri

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?
Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'
BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Sosed mami dveh otrok s posebnimi potrebami: 'A si v glavi invalid?'
O Suzani Odžić smo na našem spletnem portalu že pisali. Gre za mlado mamico dvojčkov, Darjana in Nikolasa, ki se soočata vsak s svojimi posebnimi zdravstvenimi težavami. Mamico je, potem, ko je parkirala na parkirnem prostoru za invalide, čakalo sporočilo soseda, ki jo je pretreslo in globoko užalilo. Smo ljudje resnično postali tako brezbrižni in nestrpni drug do drugega? V spodnjih vrsticah objavljamo odziv in pismo mamice, ki vam bo dalo misliti. Preden naredite korak in izrečete besede, se naj vsak pri sebi vpraša, kaj bo s tem povzročil sočloveku. V teh težkih časih ostanimo ljudje. Ohranimo človečnost. Ne pozabimo na empatijo.

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Je tudi vam en otrok ljubši kot drugi?
Imata starša lahko rada svoje otroke v enaki meri ali ima vsak starš otroka, ki mu je za malenkost ljubši? Seveda pri tem ne gre za vprašanje ljubezni, ampak za različne odtenke naklonjenosti. Vprašanje zbuja veliko polemik in deljenih mnenj, sodobne raziskave pa kažejo zanimive rezultate.

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Sramežljivost ali selektivni mutizem?
Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Javno sta priznala, da pretepata svoje tri otroke
Večina staršev današnjega časa je trdno prepričanih da šeškanje, udarci in ostalo fizično nasilje nikakor niso dopustni kot vzgojni ukrepi zoper otroka. Starši se vse bolj poslužujejo permisivnih vzgojnih načinov in sočutnega starševstva. Z otrokom se pogovarjajo, mu prisluhnejo, rešujejo težave na zrel in odgovoren način. Še vedno pa obstajajo tudi takšni, ki niso povsem prepričani, da je novodobna vzgoja pravilna in primerna.

Ste že slišale za orgazmični porod? Je sploh mogoč?
Običajne asociacije na porod so: napor, bolečina, trpljenje in strah, zato se pojem orgazmični porod morda zdi bolj mit kot resnica. A po mnenju nekaterih strokovnjakov je povezava med spolnim užitkom in rojstvom otroka še kako resnična. Zakaj? Ker plod potuje po porodnem kanalu, ki je del telesa, povezan s spolnostjo.

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?
V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Marsikateri starš na tej točki naredi napako
Če boš ribo sodil po njeni sposobnosti letenja, jo boš vedno imel za nesposobno, pravi pregovor, ki poudarja, da smo vsi različni in da moramo negovati svoja zanimanja in želje. Prav pa je, da starši otroke opazujemo, spremljamo in spodbujamo, predvsem pa jim pustimo, da sami odkrijejo, kakšna je njihova prava pot. In kako to dosežemo?

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so
Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Mama, ki zagovarja kajenje marihuane
Tudi starši so le ljudje, krvavi pod kožo in občasno potrebujejo kakšno dodatno sprostitev, s katero si lahko napolnijo svoje baterije. Zaradi objave mamice, ki se sprošča s pomočjo prepovedanih substanc, pa je na spletu eskaliralo kar nekaj nasprotujočih si mnenj.

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih
Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

6 skupnih trenutkov, ki jih mora vsak oče doživeti z dojenčkom
Nekateri očetje se ob pogledu na majceno nebogljeno detece, ki se je komaj rodilo, malce prestrašijo in prvotno skrb za nego otroka prepustijo materam. Vendar pa ni razloga za strah in če boste nekoliko pogumnejši in se že od prvega trenutka začeli zbliževati s svojim dojenčkom, se vam bo to prav gotovo obrestovalo.

Zakaj se ne spomnimo otroštva?
Vprašanje, zakaj se ne moremo spomniti nobenega dogodka iz obdobja treh let po rojstvu, je eno tistih, s katerimi se psihologi ukvarjajo že sto let. Nekateri se spomnijo le drobcev preteklosti, spet drugi se ne spomnijo ničesar. Zakaj pride do tovrstne 'izgube spomina'?

Je epidemija vplivala na raven znanja otrok?
V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Potrebno bo veliko truda, da jih zapolnijo ter nadgradijo in utrdijo znanje. Zato so se slovenski učitelji združili in ponudili zabavnoresne vsebine, s katerimi bodo otroci hitreje in lažje dopolnili in utrdili svoje znanje.

'Ne grem v vrtec!' – kako pomagati otroku?
Tako kot smo si odrasli različni, tako raznoliki so tudi naši otroci. Nekateri z nasmeškom na obrazu odvihrajo novim dogodivščinam naproti, spet drugim pa določene prelomnice predstavljajo stresne situacije in stisko. Kako pomagati slednjim?

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?
Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Zakaj je praznovanje rojstnih dni za otroka pomembno?
Pihanje svečk na torti, presenečenja, darila, družba prijateljev in veselje v zraku so najpogostejše asociacije, ko beseda nanese na praznovanja rojstnih dni. Gre za enega od družinskih ritualov, ki se močno vtisne v otrokov spomin, s tem povezane navade pa pogosto ponese tudi v odraslost.

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?
Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Tako sta slovenski učiteljici razveselili bodoče prvošolčke
To sta med drugim zapisali: "Torbico gotovo že imaš pripravljeno, sobico lepo pospravljeno, samo še copatke si sezuješ in lepe čeveljce obuješ, primeš očka, mamico pod roko in stopiš na novo pot široko."

Pismo mame: Mali moj, preden odkorakaš v vrtec ...
Prav gotovo se večina mamic, pa tudi očijev pred pomembnimi mejniki otrok počuti vznemirjeno. Prvi koraki, prve besede, prva praznovanja, odhod v vrtec, šolo ... Vse to so pomembni dogodki, ki nam dokazujejo, da naši otroci odraščajo in počasi stopajo na pot samostojnosti. Kako se soočiti s čustvi?

Novorojenčki obdarujejo
Oh, ti naši navihančki! Le kaj bi brez njih? Z njimi je težko, brez njih pa še težje. Želja vsakega starša je, da sorojenci ne bi bili le bratje in sestre, ampak tudi dobri prijatelji, ki bi se razumeli kot majhni otroci in kasneje kot zreli odrasli.

Matematična dilema, ki razdvaja uporabnike družbenih omrežij
Matematični izračun, ki razdvaja tako male kot velike učenjake, je na družbenih omrežjih postal prava zagonetka. Po pravilen odgovor smo se obrnili na učitelja predmetnega pouka matematike, Nermina Bajramoviča. Pojasnil nam je tudi, zakaj prihaja do dilem pri izračunu.

Recept za mini palačinke, ki bodo navdušile otroke!
Splet so preplavile fotografije miniaturnih palačink. Nekateri so jih izpopolnili do popolnosti, jim dodali pisane mrvice, jih spekli v vse mogoče oblike, z dodatki čokolade, sadja, smetane, jogurtov in prelivov ... Če iščete kreativne ideje za otroški obrok, je ta gotova prava!