Bibaleze.si

nekateri

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Prosti čas
24. 02. 2022 07.30

V teh slovenskih krajih je pustno dogajanje najbolj pestro

Oče nosi šelmo, kovinsko glavo, in purgergarda čuva povorko prezidija Prforcenhausa. Kurentom pomagajo zimo in zlo preganjati kurike in piceki, slamnata nevesta, nagajivi medved, ploharji in pokači, poberini medse ne sprejemajo žensk, laufarji tekajo gor in dol, Butalci pa so pač glupi in so si omislili PCT – Pust cel teden.

Novice
22. 02. 2022 05.00

Brata Piletič (BQL) iskreno o razliki v letih

Brata Anej in Rok Piletič sta danes slovenskim poslušalcem znana pod imenom uspešnega dua BQL, le redkokdo pa ugane, da dobra prijatelja ločuje tudi sedemletna razlika v letih. Ali je takšna razlika preveč, premalo ali ravno pravšnja, smo brata povprašali kar na promocijskem snemanju šova Znan obraz ima svoj glas, kjer lahko spremljamo njune nastope in preobrazbe.

Razvoj otroka
18. 02. 2022 13.30

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?

Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Družina in odnosi
17. 02. 2022 06.00

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'

Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Prosti čas
16. 02. 2022 13.02

Ideje za izlete z vozičkom

Le kdo še ni slišal za vse bolj priljubljeno “vozičkanje”? Gre za odlično rekreacijo vseh novopečenih staršev – sprehod z vozičkom. Ni ga lepšega kot sprehod po svežem zraku, ki dobro dene tako staršem kot tudi dojenčku v vozičku, pa naj bo to sprehod po mestu, parku ali po gozdnih sprehajalnih poteh.

Novice
12. 02. 2022 05.00

Zakaj ima toliko otrok težave z opuščanjem pleničk

Sem mamica dveh otrok in vzgojiteljica, ki se dnevno srečuje z vse več otroki, ki jim odvajanje od plenic predstavlja hudo stisko. Sama sem imela v otroštvu pogosto vneto ritko, kasneje v času odraščanja pa vnetja nožnice, ki jim kar ni bilo konca. Ko sem sama našla zase celostno naravno rešitev in se vnetij rešila, sem zanosila in tako so se vsi strahovi vrnili. Nisem si želela, da je moj otrok povit, želela sem si, da njegova koža diha in da nikoli ne doživi bolečin, ki sem jih sama prestajala zaradi vnetij. Veliko staršev ima podobne strahove, ampak ko želimo otroka rešiti povitosti, žal pot ni vedno tako zelo preprosta.

Malček
10. 02. 2022 15.18

Kaj storiti, če se otrok rodi s štrlečimi ušesi?

Statistično ima okoli 5 % otrok štrleči uhelj ali oba uhlja. Uhelj se razvije iz šestih gričkov/izboklin v 6. tednu zarodka. Nekateri priporočajo, da bi moral otrok s štrlečimi ušesi nenehno nositi trak ali kapo, dojenčkom lepijo ušesa z lepilnimi trakovi, obstaja tudi način, ki ga prakticirajo predvsem v Aziji, kjer otroku povijejo glavo na področju okoli ušes …

Vzgoja in vrtec
10. 02. 2022 15.17

Marko Juhant o "normalni" goloti v družini

Še posebej, ko so otroci manjši, je velika verjetnost, da bodo vdrli v kopalnico in nam delali "družbo" med tuširanjem ali uporabo stranišča. Golota se jim ne zdi nič posebnega, dojemajo kot nekaj naravnega in običajnega. Stvari se z leti spremenijo tako za starše kot tudi (starejše) otroke. Marko Juhant pojasnjuje, kakšna golota je "normalna" v družini, kdaj je čas, ko je treba otroku omogočiti intimo, ter kakšne so lahko posledice, če se starši "preveč skrivajo" pred otroki in če so "preveč odkriti".

Prosti čas
04. 02. 2022 07.30

10 idej za najbolj simpatične družinske pustne kostume

Le kdo ne mara pustovanja, ki preganja zimo in kliče pomlad? To je čas, ko se lahko za trenutek našemimo v nekoga drugega in izživimo otroško domišljijo.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2022 08.12

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?

Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

Problematični najstnik
26. 01. 2022 07.51

Kako prepoznati, da otrok razmišlja o samomoru?

Preprečite samomor. Pogovarjajte se. Odkrito in sočutno ... Ponudite pomoč, če je nekdo potrebuje. In vedite – vse težave so rešljive, niste sami in vredni ste. Vredni ste živeti.

Malček
25. 01. 2022 08.05

Znaki tesnobe in stresa pri otrocih

Čeprav se nam zdi, da so otroci premajhni, da bi točno razumeli kaj se dogaja, ali čutili kakršne koli posledice, ki jih preživlja družina v bolj stresnih časih, temu žal ni tako. Otroci so zelo dovzetni za dogajanje okoli njih. Predvsem pa čutijo odnose, čustva in napetost med starši.

Zanositev
24. 01. 2022 07.55

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?

Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Malček
20. 01. 2022 08.24

Kakšne čevlje kupiti otroku za hladnejše dni?

Zima je tu in mnogi starši iščejo najboljše čevlje za svoje otroke. Ohranjanje toplih nog vašega otroka pozimi je bistvenega pomena za splošno zdravje, vendar so kakovostni otroški čevlji zelo pomembni tudi v boju proti prehladom in razvoju nekaterih drugih bolezni. Kateri je najboljši način, da noge vašega otroka v hladnejših mesecih ostanejo tople?

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
07. 01. 2022 12.49

Neobičajni znaki in simptomi nosečnosti

Med nenavadne znake, ki lahko kažejo na nosečnost, sodijo otečene roke, bolečina v sklepih, krvavitve iz nosu, kihanje, smrčanje, sindrom nemirnih nog, občutek kovinskega okusa v ustih in izrazit občutek lakote. Več o tem si preberite v spodnjih vrsticah.

Za mami
05. 01. 2022 08.09

To so pasti enostarševskih družin

Vloga mame samohranilke ali očeta samohranilca zna biti precej stresna in polna vsakodnevnih izzivov. Če starš, ki sam vzgaja in skrbi za otroka, uspe najti ravnovesje med plačevanjem stroškov, varstvom za otroka in službenimi obveznostmi, potem lahko v tej vlogi tudi uživa.

Pregledi med nosečnostjo
30. 12. 2021 10.17

Ko je pri 40 drugič zanosila, se je odločila za NIFTY test

V zadnjih letih je na voljo test, ki ga lahko nosečnica opravi že zelo zgodaj in ki ne predstavlja nobenega tveganja za splav. Z njim zelo natančno odkrijejo morebitne genske nepravilnosti ploda, pa tudi hitro določijo spol. Zanj se je odločila tudi bralka, ki jo danes doma razveseljuje zdrav 10-mesečnik.

Družina in odnosi
22. 12. 2021 09.01

Zakaj so prijateljice iz otroštva tako pomembne?

Ljudje se spreminjamo, odraščamo in dozorevamo ter sledimo različnim potem in nekaj povsem naravnega je, da se nekatera prijateljstva in odnosi v vsem času izgubijo. Toda ljubezen do prijateljic iz otroštva je brezpogojna in kljub vsem življenjskim spremembam preživi. Ravno zato je nekaj posebnega.

Blog
22. 12. 2021 08.21

"Mami, zakaj ima Božiček enkrat dolgo in drugič kratko brado?"

Opažam, da devetletni Matevž počasi že malce sumi, kako darila v resnici nosimo odrasli in da dobri možje ne obstajajo. Malo verjetno se mu denimo zdi, da enemu samcatemu možu lahko uspe v eni noči obdariti vse otroke sveta, in ne razume, kako mu uspe ne zamešati vseh naslovov in številnih raznovrstnih daril. Zanima ga, zakaj je Božiček na Hrvaškem videti drugače in zakaj z njim govori po hrvaško, "če pozna vse svetovne jezike", in čemu je enkrat velik, drugič manjši, pa suh in debel ter z dolgo in s krajšo brado.

Dojenje
21. 12. 2021 07.56

Preprečite težave z dojenjem

Dojenje novorojenčka je lahko izjemno lepa izkušnja, lahko pa predstavlja marsikateri izziv, zato smo za vas pripravili nekaj predlogov, kako se izogniti težavam pri dojenju in zgolj uživati v tej lepi in edinstveni izkušnji.

Družina in odnosi
10. 12. 2021 10.57

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine

Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.

Prosti čas
10. 12. 2021 07.58

Tako se je treba pripraviti na vožnjo pozimi

Pred odhodom na pot niso dovolj zimske gume. Preverite, kaj vse bi morali imeti v avtomobilu, če se odpravljate na pot z otroki!

Otroška imena
06. 12. 2021 07.49

Top 5 trendi imen, ki so priljubljena v posamezni državi

Nekateri starši za svojega otroka radi izberejo tradicionalno ime, s katerim ponosno sporočajo, od kod izvirajo njegove korenine. Spet drugi se radi odločajo za imena, ki so svetovno razširjena in priljubljena povsod. Uganete, katero ime se v svetu največkrat pojavi?

Novice
03. 12. 2021 06.00

Nekdanja varuška nad Angelino z obtožbami

V javnosti je vedno videti, da Angelina Jolie kot mati šestih otrok vajeti povsem drži v svojih rokah in ima v vsakem trenutku vse pod nadzorom, vendar nekdanja varuška družine Jolie-Pitt zatrjuje, da se za zaprtimi vrati odvija povsem drugačna zgodba.

Novice
30. 11. 2021 10.26

Tako veliki so že sinovi Lionela Messija

Lionel Messi je že sedmič zapored v svoji bogati karieri postal najboljši igralec na svetu po izboru časnika France Football. Na rdeči preprogi so ga spremljali njegovi najljubši – ljubka žena Antonella Roccuzzo in njuni trije simpatični sinovi.

Ustvarjamo
30. 11. 2021 08.05

FOTO: Izdelajte čudovite okraske iz slanega testa

Letos smo božično-novoletne okraske naredili kar iz slanega testa. Vse skupaj je izpadlo enostavno in lepo, obenem pa ni bilo preveč packarije in tudi ne veliko pospravljanja.

Novice
22. 11. 2021 10.50

Trik, s katerim boste v svoj dom vnesli praznično vzdušje

Ne glede na dogajanje okrog nas je december vedno poseben čas v letu. V zraku je čutiti veselo pričakovanje, domovi dišijo po piškotih, mesta zažarijo v soju tisočerih luči, ljudi prevzame praznični duh. Če bi nas po več kot desetletju v tem času tudi po nižinah znova obiskal še sneg, bi bili prazniki resnično pravljični. A kot kaže, iz te moke spet ne bo kruha, zato si bomo morali pravljično decembrsko vzdušje pričarati sami. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071