nekateri

'Vem, da sem sebična, ker ne dojim, a res si ne želim povešenih prsi'
'Iz povsem osebnih razlogov sem se odločila, da ne bom dojila svojega otroka. Ne želim imeti poškodovane bradavice ter povešene prsi. Želim si še naprej kakovostno spati, piti in jesti, kar si želim, in telovaditi,' iskreno pove mama.

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov
Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

Razbijamo mite: Ali 'možev šiv' res obstaja?
Ste že slišali za možev šiv? Izraz se nanaša na dodaten šiv, ki naj bi ga nekatere ženske dobile pri šivanju prerezanega presredka po vaginalnem porodu. Zanimivost tega malega vozlička pa je seveda ta, da presega to, čemur je namenjen. Domnevno naj bi bil namenjen možu, saj naj bi omogočil zožitev nožnice in s tem večji užitek v spolnosti. Čeprav gre za precej mejno teorijo, je treba poudariti, da možev šiv ni niti sprejeta praksa niti potrjen medicinski postopek. Raziskovalci so večino dokazov o njem zbrali iz pričevanja porodnic in zdravstvenih delavcev. Gre torej za mit, neslano šalo ali urbano legendo?

5-letno hčerkico peljala k frizerki na beljenje las
Demi Engemann, vplivnica, ki ji na njenem profilu sledi 90 tisoč ljudi, je presenetila z odločitvijo, da svojo pet let staro hčerkico odpelje k frizerki in ji dovoli pobeliti lase. Odzivi njenih sledilcev na odločitev so mešani.

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?
Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice
Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

5 stvari, ki se jih zavemo šele, ko izgubimo starše
Življenje je čudovito, a nepredvidljivo in polno nenehnih sprememb. Tudi in predvsem takrat, ko jih najmanj pričakujemo. V stotinki sekunde se lahko zgodi, in navadno se nam zgodi kar nekajkrat v življenju, da se življenje, kot ga poznamo, spremeni v popolnoma novo dimenzijo. Novo različico s spremembami, ki se jim moramo na novo privaditi in se priučiti živeti z njimi. Izguba staršev je ena takšnih sprememb, ki nas zaznamuje za vedno.

Otrok je padel na glavo. Kaj je treba storiti?
Kot v počasnem posnetku sem doživljala dogajanje, ko je moj takrat petletni sin padel v znak z meter in pol visoke škarpe. Po padcu je začel močno jokati in iz zadnjega predela glave se mu je vlila kri. Na rano sem mu pritisnila mokro brisačo, usedla sva se v avtomobil in oddrvela na urgenco.

Slikovite balkanske destinacije, ki se jih splača obiskati!
Nekateri so pri načrtovanju poletnih počitnic osredotočeni zgolj na morje in plaže, drugim je bolj všeč pohajkovanje po naravi, tretji prisegajo na destinacije z bogato zgodovino, na katerih združijo prijetno s koristnim. Na Balkanu je mogoče združiti vse troje in kar je najpomembneje – regija je izjemno prijazna do družin z otroki, nastanitve, ogledi in ponudba hrane ter pijače so cenovno dostopni, dogodivščina pa bo zagotovo ostala v trajnem spominu tako otrokom kot staršem.

Ste že slišali za Babymoon?
Sonce, morje, palme in nosečniški trebušček. V zadnjim času je med pari, ki pričakujejo svojega prvega otroka, vse bolj priljubljen trend 'babymoon', ko si privoščijo še zadnji oddih v dvoje. Pri tem konceptu ne gre za to, da z otrokom kasneje ne bi mogli več uživati, ampak za kakovostno preživet čas v družbi drug drugega, oddih pred prihodom otroka in slavljenje svojega odnosa. Obstaja veliko različnih možnosti za pobeg na lepše pred začetkom neprespanih noči - od dih jemajočih plaž, čudovitih mest pa vse do sproščenih vikendov v termah.

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija
Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev
Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Kako premagati spomladansko utrujenost?
Na začetek pomladi, ko nas pobožajo prvi sončni žarki in nastopijo prijetnejše zunanje temperature, se lahko naše telo odzove s pomanjkanjem energije, zaspanostjo in občutkom nemoči, kar je posledica spomladanske utrujenosti. Gre za čisto resničen pojav, ki pa ga nekateri občutijo močneje kot drugi. Še posebej pa je to lahko pravi izziv za mlade mame, ki se že tako ali tako spopadajo z neravnovesjem hormonov. Kako si lahko pomagate?

5 'must have' ženskih plaščev za pomlad: Bodite v slogu ne glede na vreme!
Čas je, da pospravimo bunde in debele plašče ter osvežimo garderobo s kosi, v katerih nam čez dan ne bo vroče, a nas bodo prijetno greli v hladnejših jutrih in večerih.

Kako je pri nas z zamrznitvijo jajčnih celic?
V Sloveniji lahko po zakonodaji jajčne celice zamrznejo zgolj ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi nekaterih bolezni in zdravljenja s kemoterapijo ali radiologijo postale neplodne. Ali pa ženske, ki so že v postopku umetne oploditve. Zamrzovanja jajčec zaradi osebne volje zakon za zdaj ne dovoljuje.

'Da, občasno še vsi trije spijo pri nama'
Naša zakonska postelja je na srečo dovolj velika, da se lahko na njej občasno vsi nagnetemo. Odkar imava otroke, ni več najina, temveč je naša.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Kako izvorna družina vpliva na odraslo življenje: od malega fantka do moškega
Družina je prostor, kjer se postavljajo temelji za življenje. Občutja v njej in najzgodnejši odnosi s starši pa otroke zaznamujejo na najgloblji ravni. V tokratnem prispevku je v ospredju odnos med materjo in sinom ter odnos med staršema. Mati je namreč oseba, ki v glavnem zaznamuje sinovo vedenje v odraslih intimnih odnosih.

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

8 korakov, s katerimi otroka učimo sprejemati svoje napake
Velik in pomemben del odraščanja otrok predstavljajo tudi napake, spodrsljaji, padci in neuspehi, ki jih doživljajo tako v odnosih z drugimi kot tudi pri šolskih zahtevah. Kako se bodo znali soočati z njimi, pa je močno odvisno tudi od staršev. Ste med starši, ki otroka pozitivno spodbujajo in učijo, da so tudi napake del življenja, onimi, ki grajajo in kaznujejo, ali tistimi, ki želijo otroka zaščititi pred vsemi neprijetnimi izkušnjami odraščanja?

Vplivnica s svojim sedemmesečnim sinom pozirala na robu balkona
Camila Coelho, vplivnica in modna oblikovalka, je zaradi fotografij naletela na številne kritike.

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Za zdrav razvoj otroka je ključnega pomena uravnotežena in raznolika prehrana – to je jasno vsem staršem. No, veliko težje pa je te smernice prenesti v vsakdanje življenje in malčka prepričati, da ne more živeti od testenin, cvrtja in pice, ampak je potrebno obroke obogatiti še s kakovostnimi beljakovinami ter zelenjavo. Z nekaj enostavnimi triki je v večini primerov vendarle mogoče doseči, da živila, ki jih ne mara, vsaj poskusi. Preverite, kako!

"Mamice, lahko smo kdaj pa kdaj neurejene"
"Mamice, privoščite si masažo in kozmetičarko", "Ni izgovorov, da niste vsak dan urejene", "V prvi vrsti morate poskrbeti zase, vse drugo bo počakalo" ... Stavki, ki sem jih kot mlada mamica težko poslušala.

"Odkar sem rodila, me mož kliče 'gospa pujsa'"
Nosečnost s seboj privede mnoge spremembe. Med drugim hormonska nihanja, slabosti, pomanjkanje vitaminov ali mineralov, slabo počutje in tudi prekomerno telesno težo. S to se marsikatera ženska spopada še dolgo po porodu, saj izguba odvečnih kilogramov ni vedno enostavna.

Prelepa imena za otroke, rojene v marcu
Nekateri starši izbirajo ime za otročka tudi ob upoštevanju številk. Numerologi namreč že stoletja verjamejo, da številke in datum rojstva v povezavi z imenom in priimkov razkrivajo moči, vplivajo na osebnost in dušo ter rišejo črte življenjske poti in narekujejo usodo. Preverite, katera imena predlaga numerologinja Lili Sorum za rojene v marcu!

6 napak, ki jih starši počnejo pri reševanju domačih nalog z otrokom
Domače naloge so načeloma dodatna šolska obveznost, ki bi jo morali otroci reševati sami. A predvsem na začetku šolanja, pa včasih tudi kasneje, nekateri otroci pri tem potrebujejo pomoč staršev. Za vas smo pripravili seznam šestih napak, ki se jim je dobro pri reševanju domačih nalog skupaj z otrokom izogibati. Preverite.

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?
Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

5 nasvetov, kako izbrati prave čevlje za svojega otroka
Ko otrok shodi, je skrb večine staršev, kako zanj izbrati najbolj primeren par čevljev. Z razlogom. Izbira otroške obutve je zelo pomembna, saj se otroško stopalo šele razvija in oblikuje. Kasneje so otroci v nenehnem gibanju in igra v naravi jim predstavlja svobodo. Plezajo, skačejo, raziskujejo, se igrajo in zabavajo na prostem. Zato otrok potrebuje čevelj, ki podpira gibalni razvoj in mu ne škoduje. Na kaj morate biti še posebej pozorni? Pripravili smo nekaj nasvetov za udobne, varne in zanesljive otroške korake.

Simptomi in zdravljenje rotavirusa: kaj morajo starši vedeti?
Rotavirus je najpogostejši povzročitelj akutne črevesne bolezni pri dojenčkih in majhnih otrocih. Obstajajo pa koraki, s katerimi lahko preprečite ali ublažite simptome bolezni. Tukaj dobite vse informacije, ki jih potrebujete.