naučimo

Samozadovoljevanje v razredu
SAMOZADOVOLJEVANJE IN BLAG ADHD SINDOM Pozdravljeni sem zaskrbljena mamica 7 letne hčerke. Hči se je pričela zadnji dan prvega razreda samozadovoljevat ( letos junija ), z zadevo je nadaljevala med po...

OTO voščilnica - hit med slovenskimi starši
Organizirajte malemu slavljencu najboljšo zabavo, ki se je bo spominjal še, ko bo odrasel. Priredite mu praznovanje, ki bo tematsko obarvano - borilni športi in povabite njegove najboljše prijatelje. Ne pozabite na vabilo napisati, da je športna oprema obvezna. Vi pa ga lahko presenetite s posebnim video voščilom na njegovem najljubšem televizijskem programu OTO. Ne spreglejte prijavnice!

To vse lahko počnete decembra
Pred nami je eden najlepših mesecev v letu, ki tudi v odraslih prebudi otroško razigranost. Obkroženi smo z lučkami, police trgovin se šibijo pod težo vsega lepega, v mislih pa že sestavljamo seznam daril za vse ljudi, ki so nam dragi. A veliko pomembneje kot to, kaj bomo nekomu podarili je, da si v tem mesecu postavimo en sam cilj – kakovostno preživeti čas z družino. Če je današnji slog življenja hiter se prav v tem obdobju lahko malce upočasnimo, posvetimo sebi in najdražjim ter počnemo stvari, za katere nam običajno zmanjka časa. December je torej dragocen čas ljubezni, predanosti, ko lahko družini pokažemo, koliko nam pomeni.

Pripravimo skupaj domač obrok
Običajno praznične dni povezujemo s prazničnim pecivom. “Toda zakaj ne bi ta čas izkoristili, da z otroki kuhamo, da jih naučimo kuhati?” pravi kuharica Emilija Pavlič. Nič ni narobe, če otrok ob zdravi, uravnoteženi prehrani zaužije še kaj sladkega. Toda s skupnim družinskim kuhanjem ga lahko naučimo, da je pomembno doma pripravljati zdrave obroke. To mu bo prešlo v kri, če bo že od malih nog lahko pomagal v kuhinji.

Ples in plezanje na svili: vadba, ki je primerna tudi za otroke
V nedeljski oddaji Slovenija ima talent smo opazovali malo Ronjo, kako pleše na svili. Za to je dobila zlati gumb. Ker gre za nam neznano vadbo, a izjemno fascinantno, smo vprašanja naslovili na njeno mamo Uršo Štrukelj, kreativko, ki preizkuša gibalne sposobnosti najmlajših skozi zračno gibanje.

Marjetka Vovk: To je prvi znak, da ima dober posluh
Z oddajo Slovenija ima talent smo imeli priložnost spoznati številne zelo mlade, a izjemno nadarjene pevce, ki so nas s svojim glasom osupnili. Zanimalo nas je, kako starši sploh prepoznamo, da je otrok resnično nadarjen za glasbo, in kako lahko ta njegov talent razvijamo, nadgrajujemo. Marjetka Vovk, pevka, učiteljica petja in zvezdniška žirantka v oddaji Slovenija ima talent, nas je popeljala po učni poti mladih glasbenikov.

Grenko slovo od umrlih otrok
Ob mednarodnem dnevu umrlih otrok med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu vas vabimo, da se pridružite družinam, ki so se morale soočiti s takšno izgubo, v spominskih parkih.

Otrok joka. Kaj lahko storimo?
Vsi starši radi vidijo, da je njihov otrok srečen in vedno nasmejan, toda včasih pride tudi do situacije, ko morajo pustiti žalosti, da pride na plan. Nič ni narobe, če jokajo, tudi fantje. Kako jih lahko naučimo, da se soočijo z žalostnimi občutji, nam pojasnjuje zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

'Mojega otroka je strah. Kaj naj storim?'
Nekateri otroci se bojijo neznancev, drugi teme, sosedovega psa, grmenja ... V določenem obdobju postanejo še bolj nezaupljivi in takrat jih morajo starši razumeti ter jih pomiriti. Kako lahko skupaj z vami premagajo strah, pa nam razloži zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz. Prav tako poudari, da starši ne smejo prenašati strahov na otroke, ker jih le-ti vsrkajo vase kot spužve.

Zakaj je otrok najpogosteje jezen?
Otrok je po navadi jezen, ko niso zadovoljene njegove želje ali pa je v sporou s sorojencem ali sovrstnikom. Poskušajte ga razumeti in ga naučiti, kako naj obvlada tudi takšna negativna čustva, da ne preidejo v agresijo. Nasvete in napotke z vami deli zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

Razkrivamo, kako se soočiti z otrokovimi negativnimi čustvi
Od 1. 10. do 7. 10. poteka teden otroka in ob tej priložnosti smo se odločili, da razbijemo tabuje. Vsi starši si želimo, da bi bili naši otroci ves čas nasmejani, srečni in dobre volje, toda včasih pač to ni mogoče. Vzrokov za njihova negativna čustva je lahko veliko, mi pa bomo skupaj prikazali, kako se lahko z njimi soočimo. Negativnega čustvovanja jim nikakor ne smete prepovedati, ampak jih naučiti, kako naj se z vsem tem spopadejo v določenih situacijah. Zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz poudarja, da moramo sprejti, da gre za neprijetna čustva, ki v sebi tudi skrivajo pozitivne funkcije.

Neisha razkriva, zakaj otroka vpisati v glasbeno šolo
Neža Buh, vsem znana kot Neisha, je že v zgodnjem otroštvu vstopila v svet glasbe. Prav zaradi te izkušnje in dejstva, da danes svoje znanje pevke, pianistke in skladateljice deli z otroki, smo jo povprašali, kdaj je čas za vpis v glasbeno šolo in kaj so prednosti le-te.

V Sloveniji 44-odstotkov učencev žrtev vrstniškega nasilja
Število otrok, ki jim nagajajo, jih tepejo, izsiljujejo, pljuvajo, zmerjajo drugi sovrstniki, je preveč. Podatki pričajo, da je v Sloveniji takšnih kar 44-odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let.

Z novim šolskim letom pet ur gibanja na teden
S septembrom bo na 175 osnovnih šolah v Sloveniji poskusno stekel projekt, ki za otroke uvaja po uro gibanja na dan, je v pogovoru za STA potrdila ministrica za izobraževanje znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič.

Otroški parlament poudarili pomen vsem dostopnega šolstva
V DZ se je začelo zasedanje nacionalnega otroškega parlamenta na temo šolstva in šolskega sistema. Predsednik DZ Milan Brglez je poudaril, da je eno od ključnih vprašanj razvoja države, kako omogočiti vsem dostopno šolstvo. Predsednik države Borut Pahor pa je izpostavil, da mladi ne hodijo v šolo samo po znanje, temveč po izkušnje in vrednote.

Dveletnica je imela izpad besa. Kar je sledilo, je postalo viralen hit
Potem ko je imela dveletnica izpad besa v restavraciji, je Clint Edwards napisal pismo vsem neznancem, ki so strmeli vanj. Obenem se je tudi spomnil, da je bil včasih tudi on takšen. To se je zgodilo lani, toda objava se še vedno širi po družbenih omrežjih.

Kako uspešno nad čustvene in vedenjske težave pri otroku?
Vsi starši želijo svojim otrokom najboljše in tudi stremijo k temu, da jim ponudijo ljubeče okolje za odraščanje. Kljub vsemu pa ima lahko otrok čustvene in vedenjske težave, ki jih je dobro pravočasno prepoznati in ustrezno zdraviti. O zdravljenju čustvenih motenj smo se pogovarjali z Uršo Malešič, univ. dipl. psih., MSc., in Katjo Molek, univ. dipl. psih.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Če učitelj želi, da učenci prihajajo k pouku točno, k uri tudi sam ne sme zamujati
Šola ima poleg izobraževalne tudi vzgojno nalogo. Vzgojne cilje tako zasledujejo pri različnih osnovnošolskih predmetih, pa tudi med odmori in pri drugih dejavnostih izven pouka. Tako predstavniki učiteljev kot predstavniki staršev so prepričani, da učitelj vzgaja predvsem z zgledom.

Česa takšnega še niste videli!
Fotograf Seth Casteel je znan po svojih podvodnih fotografijah hišnih ljubljenčkov, toda tokrat se je odločil za drugačen projekt. V objektiv je ujel dojenčke, ki so se prvič znašli pod vodo. S tem je želel pokazati, kako pomembno je, da otroke naučimo plavati.

Mini dogodek za velike športnike
Otroci imajo radi izzive in tokrat jih je animator Blaž Babič preveril, kako spretni so v štafetnih igrah, kako obvladajo nogomet in ali so rojeni plesalci. Več kot 30 otrok je več kot odlično opravilo gibalne naloge, pri tem pa so se nasmejali iz srca.

Starši iščejo uspešne terapevtske pristope
Včeraj smo obeležili 10. mednarodni dan avtizma, ki je bil razglašen z namenom, da se spodbuja k boljšemu razumevanju avtizma v družbi. Stanje v Sloveniji pa je še vedno alarmantno. Starši otrok z avtizmom so prepuščeni sami sebi, otroci in mladostniki pa ne dobijo ustrezne obravnave oz. je ta večinoma samoplačniška, opozarjajo različne organizacije.

Odločitev za poklic: 14-letniku naj pomagajo starši, 18-letnik pa naj prevzame več odgovornosti
Mladi se ob koncu osnovne šole soočijo s prvo večjo odločitvijo v svojem življenju, pri 18 letih pa je morda to celo ena največjih prelomnic, čeprav se lahko v (poklicnem) življenju kaj hitro vse postavi na glavo. Kaj naj pretehta pri odločitvi za nadaljnje šolanje in ali je vse izgubljeno, če je odločitev napačna?

Ko je star 16 mesecev ...
Pri 16 mesecih naš malček začne spoznavati, kako se mora obnašati.

Starši, tudi vi jejte zelenjavo!
Otroke lahko naučimo, kaj je zdravo, a le če se tega držimo tudi sami. Velikokrat slišimo, kako starši svojim otrokom govorijo, naj jedo zelenjavo. Zakaj torej večina majhnih otrok ne mara zelenjave?

Kako vzgojiti samozavestnega otroka?
Vsi starši si želijo, da bi bil njihov otrok samozavesten, toda naloga je težka. Dr. Zoran Milivojević je za starševski portal Bebac.com dejal, da otroci potrebujejo dnevno 80 odstotkov pohval in 20 odstotkov kritik.

Učenje se začne že v vozičku
Učenje o prometnih predpisih se začne že v vozičku. Nikoli ni prezgodaj, da otroku razložite, čemu so namenjeni semafor, zebra, pločnik … Poskrbite za njihovo varnost, tako da jih seznanite z nevarnostmi, ki prežijo na njih na cesti. Leta 2011 je nastala risanka Robocar Polli z namenom, da otroke popelje v svet prometa čim bolj varno. Za vse, ki so navdušeni nad to risanko, imamo na koncu članka nagradno igro!

Naučimo malčka reči 'oprosti'
Malčka moramo prej ali slej naučiti, da imamo čustva tudi drugi in da nas včasih lahko prizadene, kar reče ali stori. Tudi zanj je dobro, da se zna v takih primerih opravičiti.

Vabimo vas na brezplačne predstavitvene angleške urice!
Tinkaro Kovač vsi poznamo kot uspešno slovensko pevko, mi pa smo jo tokrat pocukali za rokav in z njo poklepetali o njeni materinski vlogi, o tem, kakšne vrednote želi svojima hčerkama Gali in Almi posredovati. Pokukali smo v njihov družinski svet, prežet z zabavo, petjem in učenjem.

Dvojezičnost pri otrocih – prednost ali prekletstvo?
Mnenja o dvojezičnosti pri otrocih so pri straših pogosto deljena. Nemalokrat se ustrašijo stavkov, v katerih otroci spregovorijo v dveh jezikih naenkrat in menijo, da nikoli ne bodo znali dobro govoriti maternega, kaj šele tujega jezika. Vendar strah je odveč pritrjujejo strokovnjaki.