Bibaleze.si

naučimo

Vzgoja in vrtec
06. 11. 2024 05.00

Ključne veščine, ki bi se jih otroci morali naučiti

Pogosto se od otrok pričakuje, da se bodo različnih življenjskih in socialnih veščin učili spontano. Čeprav se jih veliko lahko naučijo nevede, pa niso vse veščine zlahka in spontano učljive. Nekateri otroci potrebujejo več podpore odraslih in dalj časa, da jih usvojijo. Navajamo pa tiste ključne veščine, ki jih vsak otrok potrebuje, da bi opravil tako imenovani 'test zrelosti'.

Razvoj
28. 10. 2024 05.00

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?

Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Vzgoja in vrtec
28. 10. 2024 01.00

Se z otroki pogovarjati o smrti ali je boljše molčati?

Pred dvema letoma mi je po dolgi in kruti bolezni umrla mama, pred otroki pa že v času njenega življenja nisem skrivala, da se babica nezadržno poslavlja. Po njeni smrti smo skupaj jokali in žalovali. Danes se večkrat spomnimo nanjo. Vemo, da nas babi še vedno čuva, da je zdaj zdrava in srečna "nekje za mavrico" ter da se bomo nekoč verjetno znova srečali. Tako smo se s smrtjo soočili v naši družini.

Nosečnost
25. 10. 2024 01.00

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti

Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Vzgoja in vrtec
03. 10. 2024 02.15

Zakaj je tako pomembno, da se otroci naučijo spoštovati živali?

Učenje otrok o spoštovanju živali je več kot le spodbujanje prijaznosti do drugih bitij. Gre za temeljni korak pri razvoju empatije, sočutja in občutka odgovornosti, ki so ključnega pomena, da postanejo celovita in čustveno inteligentna človeška bitja. Vzgajanje spoštovanja do živali lahko močno vpliva na moralni razvoj otrok in oblikuje njihove interakcije ne le z živalmi, temveč tudi z drugimi ljudmi in svetom okoli njih.

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Nazaj v šolo
10. 09. 2024 05.00

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin

Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Nega in zdravje
30. 08. 2024 05.00

7 korakov do zdrave najstniške kože

Zaradi divjega tempa sodobnega življenja in stresa, ki ga prinaša s sabo, najstniki pogosto zanemarijo pomemben vidik svojega zdravja –nego kože. Kako hitro in učinkovito priti do zdrave in čiste kože?

Zdrav otrok
22. 08. 2024 12.24

Nad prehlade to jesen

Poletje se zaključuje, z jesenjo in hladnejšim vremenom ter vstopom v vrtce in šole pa prihaja tudi sezona kihanja, kašljanja in svečk iz nosa. Kako lahko svoje male junake kar najbolje pripravimo na ohladitve?

Šola in splet
01. 07. 2024 05.00

To je znak, da slabo opravljate starševsko vlogo

Uporaba mobilnikov za kratkočasenje, medtem ko ste v družbi otroka, je znak slabega starševstva. To so pokazali izsledki ene zadnjih študij, ki je obravnavala uporabo tehnologije med starši.

Družina in odnosi
18. 06. 2024 05.00

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?

Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Oto
06. 06. 2024 04.15

Zato je dobro otroke že od malega učiti skrbeti za okolje

Ljubezen in spoštovanje do narave je pozitiven in nujen odnos do okolja in živih bitij. Povezuje nas z naravnim svetom in nas spominja na realnost: našo odvisnost od nje. Tokrat navajamo številne in pomembne razloge, zaradi katerih bi morali otroke že od majhnega učiti, kako skrbeti za naravo in okolje, pa tudi načine, kako lahko to storimo.

Malček
03. 06. 2024 03.30

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?

Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Šola in splet
02. 06. 2024 03.30

Roblox – sporne vsebine v priljubljeni spletni otroški igri

Priljubljeno otroško videoigro oz. spletno platform Roblox je ustanovil David Baszucki, ki je tudi izvršni direktor podjetja Robloc Corporation. Spletna stran Roblox vsak mesec privablja več kot 64 milijonov igralcev. Igro pa večinoma igrajo otroci, stari od 8 do 15 let, strokovnjaki in poznavalci ob tem opozarjajo na mnoge nevarnosti in sporne vsebine, ki v Robloxu prežijo nanje. Več v spodnjem prispevku.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Vzgoja in vrtec
05. 04. 2024 04.15

Nasveti za ravnanje z otrokovo žepnino

Ena najpomembnejših stvari, ki jih kot starši lahko naredimo, je, da svoje otroke naučimo vrednosti denarja in kako z njim pametno ravnati. Enostaven način za to je uvedba sistema nagrajevanja z žepnino. Da pa bo to dobro delovalo, boste potrebovali nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri upravljanju otrokove žepnine.

Razvoj in odnosi
02. 04. 2024 08.13

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'

Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

Intervju
17. 02. 2024 05.00

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'

Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
01. 02. 2024 03.30

Zato otroku ne bi smeli plačevati za gospodinjska opravila

Plačate otroku, če pospravi sobo, če zloži posodo v pomivalni stroj in iz njega, če pomaga oprati družinski avtomobil, če odnese krožnik in pobriše mizo po obroku? Napaka! Zakaj ni priporočljivo plačevati otrokom za gospodinjska opravila, je razložila finančna mentorica Ana Vezovišek.

Družina in odnosi
25. 01. 2024 10.13

Medosebni odnosi so tisti, ki nas bodo pripeljali iz krize

V današnjem času se srečujemo z raznoraznimi krizami na vseh področjih družbenega življenja, med katere spadajo tudi odnosi, ki pa so osnova za preživetje, saj smo ljudje bitja odnosov in brez njih ne moremo preživeti. Zato že kot dojenčki potrebujemo odnos, ki mora biti predvsem varen in sočuten. Pomembno je, kako se starš odziva na otroka in vede do njega, saj se tam naučimo in zgradimo konstrukte za prihodnost.

Vzgoja in vrtec
21. 12. 2023 05.00

Kaj storiti, ko pride do ljubosumja na brata ali sestro?

Čeprav je normalno, da so otroci nekoliko ljubosumni drug na drugega, obstaja nekaj trikov, s katerimi lahko to situacijo med svojimi malimi uporniki obvladate.

Novice
20. 11. 2023 05.00

Kate razkrila, da se princ Louis uči o čustvih s tehniko iz 80. let

Mali princ Louis je znan po svojem ekspresivnem vedenju in pačenju v javnosti. S svojim otroškim pristopom na javnih prireditvah vedno nasmeje vse, ki spremljajo kraljeve protokole. A tako kot drugi njegovi vrstniki, se mora tudi mali princ priučiti izražanja čustev. Njegova mama Kate je zdaj odkrila, na kakšen način to počne.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Očkov kotiček
11. 11. 2023 05.00

Očetje iskreno: 6 pomembnih življenjskih lekcij, ki so jih predali otrokom

Malo je življenjskih vlog, ki so tako vplivne in pomembne, kot je vloga očeta. Očetove modrosti, vodstvo in podpora lahko otroka izoblikujejo v močnega, samozavestnega in uspešnega posameznika. To pa je šest življenjskih lekcij, ki jih očetje najpogosteje radi predajajo svojim otrokom.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2023 07.32

Kdo so 'meduza' starši in kakšen je njihov pristop?

Kdo so 'meduza' starši in zakaj niso vsi ravno navdušeni nad tem sodobnim pristopom k vzgoji otrok? Medtem, ko nekateri podpirajo ta starševski stil, ga drugi ocenjujejo kot izjemno slabega in škodljivega.

Vzgoja in vrtec
12. 10. 2023 05.00

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?

Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Vzgoja in vrtec
08. 10. 2023 05.00

5 slikanic, ki jih morate prebrati otroku še to jesen

Ste vedeli da bralna pismenost v Sloveniji z vsakim letom upada? Zato je zelo pomembno, da otroka že od malega navajate na knjige in branje in mu postavljate dober zgled. To je lahko vaš poseben ritual pred spanjem in eden izmed načinov za spodbujanje otroka k pogovoru. Za vas smo pripravili nekaj predlogov za super otroške slikanice, ki jih lahko uvrstite na svoj jesenski bralni seznam.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071