najpogosteje

Kaj je pomembno pri zdravljenju astme?
Astma je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki jo spremlja stalno vnetje dihalnih poti. Simptomi astme so kašelj, piskanje v pljučih, dušenje, občasno tiščanje v prsnem košu. Vzrok za nastanek je velikokrat nepojasnjen, v največ primerov pa je posledica preobčutljivosti za najrazličnejše alergene. Pri nas za astmo boleha kar 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

Poletna driska – kje vse se skrivajo bakterije, ki jo povzročajo?
Na leto je v Sloveniji prijavljenih 10.000 do 15.000 primerov infekcijske driske. Bolezen je sicer še precej pogostejša, saj bolniki z blago obliko bolezni zdravnika pogosto niti ne obiščejo. Visoke temperature omogočajo hitrejše razmnoževanje bakterij, ki povzročajo drisko, zato so v toplih mesecih driske pogostejše.

Posebne vezi med dvojčki
Tako enaka in hkrati tako različna. Povezana na poseben način, za celo življenje. To so potrdili tudi znanstveniki, ki pravijo, da med dvojčki obstajajo veliko močnejše vezi, kot bi jih ustvarila vrstnika, ki bi bila rojena sočasno in bi nato živela v isti družini.

Strahovi moškega, prisotnega pri porodu
Rojstvo otroka je velik dogodek tako v življenju bodoče mamice kot tudi očka. Slednjega morda skrbi več stvari, ki si jih marsikateri ne upa pokazati, saj želi biti resnično trdna opora mamici, ki jo čaka najtežje delo. Bom omedlel, bo veliko krvi, kaj če bo šlo kaj narobe, bom odveč in podobno, so vprašanja, ki naj bi najpogosteje mučila bodoče očke.

Vreme prebudilo tudi klope – previdno!
Topli žarki so prebudili naravo, igrišča so polna, vse več je sprehajalcev in kolesarjev. Prebudili pa so se tudi klopi in z njimi nevarnost okužbe z virusom klopnega meningoencefalitisa. Veste, kako se zaščititi pred njimi in kako pravilno odstraniti klopa?

Preventivni pregledi predšolskega otroka
S preventivnimi pregledi otrokov izbrani zdravnik spremlja njegov razvoj in pri določeni starosti izključi za tisto obdobje značilne zdravstvene težave in motnje v razvoju. Starši pa imamo na teh pregledih možnost, da se z njim posvetujemo o vsem, kar nas zanima.

Kako pred oltar z velikim trebuhom?
Poročni dan in rojstvo otroka sta v večini primerov odgovor na vprašanje, kateri je tvoj najlepši dan v življenju. In kaj je lepšega, kot če oba dogodka združiš v enega?

Energijske pijače niso za mladostnike!
Čeprav so energijske pijače zelo popularne med najstniki, strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije in Zveze potrošnikov Slovenije vedno znova poudarjajo, da s pitjem teh pijač resno ogrožajo svoje zdravje. Kako jih lahko starši odvrnemo od tega? Katero pijačo jim lahko priporočimo?

Kako okrepiti mišice medeničnega dna?
Krepitev mišic medeničnega dna je priporočljiva pred in med nosečnostjo ter po njej, pogosto se namreč pripeti, da se po porodu pojavijo težave zaradi nepravilnega delovanja mišic. O tem smo se pogovarjali s fizioterapevtko Darijo Šćepanović.

Medicinski priročnik, ki mu lahko zaupate!
Oktobra prihaja novi Družinski medicinski priročnik s strokovnimi, preverjenimi in zanesljivimi zdravniškimi nasveti za vsako družino!

Obvestilo pediatrov za vse starše
Pediatri opozarjajo starše dojenčkov in majhnih otrok, naj poskrbijo za preproste preventivne ukrepe in naj poskušajo otroke čim manj izpostavljati možnim virom okužbe. ''V vsej Sloveniji je konec januarja in v začetku februarja število bolnikov s prehladnimi obolenji, gripo in gripi podobnimi boleznimi še nekoliko naraščalo v vseh starostnih skupinah, tudi med otroki. Pri predšolskih otrocih so se v večjem številu pojavljali tudi bronhiolitisi, povzročeni z respiratornim sincicijskim virusom,'' pravijo v celjskem zdravstvenem domu.

Dobra odločitev, vendar ...
Mnogo staršev pravi, da je nekaj najboljšega, da imajo stare starše dovolj blizu sebe, da lahko občasno pazijo njihove najmlajše. A vendarle – dejstev, ki bodo zagotavljala, da se bodo babica, dedek in vaš malček počutili več kot odlično, je kar nekaj.

Narašča število bolnikov z respiratornimi okužbami
Zaradi naraščanja števila bolnikov z akutnimi respiratornimi okužbami in gripo so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana odločili za prepoved obiskov, da bi tako preprečili prenos okužb na bolnike, ki se zdravijo v bolnišnici. Prepoved obiskov velja tudi v Porodnišnici Ljubljana. V Pediatrični kliniki pa je lahko ob bolnem otroku prisoten eden od staršev, če je zdrav. Preberite si, kaj pravzaprav so respiratorne okužbe in kako jih lahko preprečite.

AKTUALNO: Pogoste okužbe dihal
Respiratorni sincicijski virus povzroča okužbo dihal, predvsem pri dojenčkih in mlajših otrocih. Ker se virusi prenašo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom ali okuženimi predmeti, je priporočljivo, da starši doma uvedete preventivne ukrepe, če ne želite, da v postelji obleži vsa družina.

Kako zaščititi otroka pred mrazom?
Ob zelo nizkih temperaturah in močnem vetru se starši sprašujejo, ali naj sploh peljejo na sprehod novorojenčka, dojenčka. Je gibanje na takšnem mrazu sploh priporočljivo za otroke? Kako jih je potrebno obleči, da ne bodo drgetali in dobili omrzlin?

Brazilka presegla vsa pričakovanja!
Znani obraz blagovne znamke Victoria's Secret je med svojo drugo nosečnostjo poziral za znan Pirellijev koledar, ki v letu 2013 za spremembo ne bo postregel z goloto. Adriana Lima je presegla vsa pričakovanja.

Rojeni za smeh
Nizozemski znanstveniki so prišli do ugotovitve, da je smeh instinktiven, joka in hlipanja pa se v življenju naučimo pozneje.

Kako preprečiti ali ublažiti zgago v nosečnosti?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih pa tudi prej. Kako ublažiti to prekislo reakcijo želodca in razdraženost prebavil?

Vas otrok čustveno izsiljuje?
Vas otrok čustveno izsiljuje, vi pa ne veste, kako se odzvati, pravilno ukrepati? Preberite si izkušnjo mamice triletnega dečka in nasvete strokovnjakinje - psihologinje Andreje Pšeničny.

Delež pretežkih otrok narašča
Po zadnjih podatkih Fakultete za šport je v Sloveniji od leta 1988 do 2011 delež prekomerno težkih otrok zelo narasel. Številke so zaskrbljujoče, zato je razmislek o tem, kaj starši postrežemo otroku in kako skrbimo za rednost obrokov še kako na mestu.

FOTO: Domiselni pogradi v majhni sobi
Otroške sobe je danes mogoče dobiti v vseh velikostih, barvah in oblikah. Otrokom so še posebej všeč nadstropne postelje ali po domače pogradi, ki so tudi zelo praktični, saj z njimi pridobimo prostor.

FOTO&VIDEO: Najnovejši podvig Pike Nogavičke
Tudi letošnje leto v Velenju poteka Pikin festival, ki velja za največji otroški festival v Sloveniji. Udeležili smo se ga tudi mi in ostrmeli nad številnimi zanimivostmi, zlasti nad veliko plezalno steno, na katero je splezala tudi Pika Nogavička. Poglejte si video!

Koristna uporaba eteričnih olj
Melani Kovač, Bibina svetovalka, se je potepala po Indiji. Želela si je ogledati tamkajšnje rastline in ugotoviti, kaj so njihove pozitivne učinkovine. Obenem jo je zanimalo, za kaj vse uporabljajo eterična olja. Verjamejo v njihovo zdravilno moč, aromaterapijo?

TABU: Samopoškodbe
Samopoškodovanje je namerno povzročanje telesne bolečine. Tako vedenje je pogosto pri otrocih v obdobju pubertete in tudi pri odraslih osebah. Lahko mu podležejo tudi mamice s poporodno depresijo.

Slovenski mladostniki se gibajo premalo
Res je, da se večina mladostnikov po šoli najraje usede za računalnik, ampak s tem dolgoročno ogrožajo svoje zdravje. Svetujte jim, da vzamejo žogo in odidejo na igrišče, naj se zapeljejo s kolesom, obujejo rolerje, se preizkusijo v rolkanju … Učite jih, da dovolj gibanja pripomore k boljšemu počutju in uspehom na vseh področjih.

Več kot 300 Varnih točk za otroke
Ob začetku novega šolskega leta v Unicefu Slovenija otroke in mladostnike opozarjajo na Unicefove Varne točke, kamor se ti lahko zatečejo po pomoč v stiski. O njih je spregovoril tudi Boštjan Gorenc - Pižama.

Po mesecih skrivanja stopila pred paparace!
Priljubljena britanska pevka Adele je na vrhuncu priljubljenosti poniknila iz javnosti. Čeprav je že v devetem mesecu nosečnosti, oboževalci še niso videli, kakšna je videti bodoča mamica. Do zdaj. Poglejte si fotografije!

Pozor, v zraku nevarna koncentracija ambrozije!
Ker se je začela glavna sezona pojavljanja cvetnega prahu ambrozije, na Inštitutu za varovanje zdravja opozarjajo na možnost, da koncentracija omenjenega prahu v zraku doseže visoke vrednosti, ki povzročajo zdravstvene težave. Možnost za slednje je posebej v severnovzhodni Sloveniji in Krško-Brežiški kotlini, navajajo.

Vas peče, ko lulate?
Okužbe sečil so eno najpogostejših vnetnih obolenj. Prav vnetje sečnega mehurja je tisto, ki se pri ženskah pogosteje pojavlja v teh toplih poletnih mesecih. Tovrstno vnetje, ki se imenuje tudi cistitis, se najpogosteje kaže s pogostim in pekočim uriniranjem. Kako si pomagati in kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Učinkovito zdravljenje ječmena
Ječmen je rdeča in vneta z gnojem napolnjena oteklina, ki se običajno pojavi na spodnjem robu veke, lahko pa tudi na zgornjem. Podobna je mozolju, nastane pa kot posledica zamašenega očesnega mešička, ki ga okužijo bakterije.