kako si pomagati

'Otrok mora zaupati vzgojitelju!'
Prvi september je pomemben dan tudi za vzgojiteljice, saj se morajo tudi one pripraviti na nov začetek. Medtem ko večino otrok že poznajo, jih pol toliko vrtčevska vrata prestopi prvič. Ker je vsak človek zase svet, ima tudi vsaka vzgojiteljica svoj način, kako osvojiti male nadobudneže.

Vas peče, ko lulate?
Okužbe sečil so eno najpogostejših vnetnih obolenj. Prav vnetje sečnega mehurja je tisto, ki se pri ženskah pogosteje pojavlja v teh toplih poletnih mesecih. Tovrstno vnetje, ki se imenuje tudi cistitis, se najpogosteje kaže s pogostim in pekočim uriniranjem. Kako si pomagati in kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Kako si pomagati pri prekomernem potenju?
Funkcionalno potenje, ki nastane kot posledica telovadbe, povišane telesne ali zunanje temperature, se razlikuje od hiperhidroze, prekomernega potenja. Le-ta je posledica številnih čustvenih pretresov in stresnega življenja. Motnjo naj bi imeli predvsem starejši, v manjšem odstotku je lahko prisotna tudi pri otrocih. Kako ublažiti prekomerno potenje? Je potrebna operacija?

Devet nasvetov za zabavno vožnjo
Vremenska napoved nas skoraj vsak dan razveselili s smejočimi se sončki in ni malo družin, ki vsaj konec tedna pobegnejo v naravo, hribe, morje ali obisk k daljnim sorodnikom. Da bi bila tudi sama vožnja zabavna, se vnaprej pripravite.

Ko starši pretiravajo s pohvalami ...
Nekateri starši v želji, da bi otroke spodbudili na njihovi poti, bodisi pri majhnih dosežkih bodisi pri udejstvovanju na različnih področjih, pretiravajo s pohvalami. Čeprav dobronamerno, lahko takšno ravnanje privede do frustracij ali celo narcisoidnosti. Preverite, kako ravnati, da se temu izognete.

Vpliv spolne zlorabe na nosečnost in materinstvo
Spolna zloraba lahko žrtev zaznamuje na različnih področjih. Eno od teh je zagotovo tudi doživljanje nosečnosti in materinstva, ko lahko na dan privrejo potlačeni spomini. Kako se soočiti s problemom?

Tudi letos brezplačno letovanje otrok
Tudi letos bodo kar tri tedne ulice Portoroža zaznamovali aligatorji in mavrični klobučki. Za dobro voljo na počitnicah, ki jih za otroke iz socialno šibkejšega okolja organizira prostovoljno, neprofitno društvo Mavrica, skrbijo animatorji s skupno lastnostjo – ljubezen do dela z otroki in želja po razveseljevanju otrok z vsakoletnimi počitnicami v Portorožu.

Starševske napake, ki vplivajo na otrokov razvoj
"Starši, zaupajte svojim otrokom, dopustite, da si bodo nabrali lastnih izkušenj, in, prosim, »roke z otroka stran«. Vaša naloga je, da zagotovite kakovostno, ljubeče in varno domače okolje, v katerem se bo otrok dobro počutil, postal radoveden in ga bo okolje in njegov notranji motiv spodbudil k raziskovanju in učenju," pravi fizioterapevtka Darja Nagode.

Znana mama stradala sedemletno hčer
Nasveti o dietah za odrasle nenehno polnijo naslovnice, tokrat pa je javnost šokirala vest o novinarki ameriške izdaje Vogue, ki je stradala svojo sedemletno hčer, da bi ji pomagala izgubiti odvečne kilograme.

RESNIČNA ZGODBA : Zapuščena deklica
V Sloveniji imamo hišo zavetja za otroke do šestega leta. Stavba je velika in prijetna, v njej pa polno žalosti in otrok, ki nikoli ne bi smeli doživeti tega, kar so. V hiši sem kot prostovoljka preživela nekaj dni.

RESNIČNA ZGODBA: Rodila sem dvojčka, preživel je le eden
Monika je po dolgih letih zdravljenja neplodnosti pričakovala dvojčka. Nosečnost je do šestega meseca potekala brez težav. V 30 tednu pa je dobila popadke. Poroda niso mogli ustaviti...

RESNIČNA ZGODBA: Študentka in samohranilka
Tadeja je pri devetnajst letih zanosila. S fantom sta bila takrat skupaj tri leta. Najprej se ji nosečnost ni zdela nič strašnega; ni pa vedela, da jo bo fant zapustil in bo ostala sama z otrokom ...

RESNIČNA ZGODBA: 'Naša Neža je drugačna'
Bralka iz Šempetra pri Gorici, mamica dveh hčera, nam je zaupala svojo zgodbo. Petra je stara devet let, njena sestrica Neža, ki ima Downov sindrom, pa je avgusta dopolnila prvo leto.

SLOVENSKA ZGODBA: Mojčino veliko srce
Triletno Mojco je za vedno zaznamovala tragična izguba bratca, saj se je od tistega žalostnega dne morala z velikim srcem bojevati še za starše. Mama in oče nista videla izhoda iz svoje bolečine, brezvoljno in s solzami v očeh sta mimo nje živela iz dneva v dan.

RESNIČNA ZGODBA: Hčerko sem ljubila, sina zavračala!
Nadja iz Primorske nam je poslala svojo zgodbo. V njej je zapisala, kako je začela po rojstvu hčerke zavračati sina. Vso pozornost je namenila malčici, na prvorojenca pa je pozabila ...

RESNIČNA ZGODBA: Boj za hčerkino življenje
Svojo pretresljivo zgodbo nam je zaupala Slavka Grmek Ugovšek, mati treh otrok. Ko je bila njena prvorojenka Alja stara štiri mesece, so ji zdravniki povedali, da ima cistično fibrozo, večkrat usodno genetsko bolezen.

ZGODBA: Ljubezen na prvi pogled
Magda je svojo srečo in ljubezen našla daleč stran od rojstnega kraja, v Zagrebu. Takrat, ko je najmanj pričakovala, je spoznala sorodno dušo, s katero deli solze in smeh življenja. Magda in Jurij sta odkrila ljubezenski napoj, ki čarobno učinkuje že več kot 40 let.

ZGODBA: Izgubljeno otroštvo
Svetlana je mislila, da spomini na boleče otroštvo bledijo, solze so se ji posušile ... dokler jo preteklost ni poiskala v tujini, kamor je pobegnila pred njo. Za pomoč jo je prosil umirajoči oče, od katerega se je namenoma oddaljila, saj je z njo ravnal kot s sužnjo.

Načini, kako otroku pomagati pri učenju hoje
Ko se otrok prvič postavi na noge, mnogi starši mislimo, da mu je za hitrejše učenje treba pomagati pri vseh nadaljnjih korakih. Razvojna fizioterapevtka pravi, da starši prevečkrat uberemo napačno pot. Kaj delamo narobe in kako to popraviti?

Vojna med slovenskima zakoncema
Prejeli smo obupano pismo mamice, ki se je zaradi nevzdržnih razmer v zakonu odločila za razvezo. Čeprav je upala, da bo obrnila nov list in stopila boljšemu ter lepšemu življenju naproti, se je zgodil velik preobrat. Partner je izdal njeno zaupanje, morala se je izseliti iz skupnega doma, ostala pa je tudi brez otrok ...

Nad zdravstvene težave po indijsko
Bibina svetovalka Melani Kovač, aromaterapevtka, ki staršem svetuje, kako si lahko z eteričnimi olji lajšajo zdravstvene težave, nam je opisala svojo nepozabno izkušnjo v Indiji. Tam je imela prebavne motnje in poskušali so ji pomagati z drugačnimi terapijami, kot jih poznamo pri nas.

VIDEO: Pomoč pri težavah z zaprtjem
Po statističnih podatkih ima v Sloveniji četrtina otrok težave z zaprtjem. Center za zdravljenje bolezni otrok v Šentvidu pri Stični ima poseben program, t. i. šolo kakanja, s katero pomagajo odpraviti tovrstne težave. Tako otroke kot tudi starše podučijo o zdravem načinu prehranjevanja in toaletnem treningu.

Danes je strah in trepet slovenskih politikov!
Deček na fotografiji je priljubljeni radijski voditelj Denis Avdić. V navihanem svetlolascu se še vedno skriva otrok, zelo rad namreč kakšno zagode in se pozabava na tuj račun.

'Rodila sem hčerko, odvisno od mamil'
Tudi v nosečnosti sem še naprej jemala droge. Rodila sem hčerko - odvisno od mamil, ki sem jih uživala, zato so mi jo odvzeli, mene in fanta pa poslali na zdravljenje ...

Česa se bojijo naši najmlajši?
Strah predstavlja poleg ljubezni in jeze eno prvinskih čustev, ki jih pozna že vsak dojenček. S strahovi, ki temeljijo na resničnih ali domišljijskih dogodkih, se sooča prav vsak otrok. Veste, česa vse se bojijo otroci in kako jim lahko pomagate premagati strah?

Jahanje ima zdravilne učinke!
Hipoterapija je fizioterapevtska metoda jahanja konja, ki ima mnogo pozitivnih učinkov. Pozanimali smo se, kako poteka in komu je namenjena …

Dolžnosti otroku ne smejo biti neprijetne
Otrok se uči svoje dolžnosti opravljati povsem po svoji naravi. Vsak namreč pride v obdobje, ko se mu nenadoma zazdi, da bo silno imeniten in velik in najboljši, če se bo znal sam obleči, če si bo sam umil zobe ali pospravil igrače za sabo.

Spoznajte nesebične mamice, ki so osupnile Slovenijo!
Novice o srčnih mamicah, ki pečejo torte za bolne otroke, so se dotaknile ljudi po vsej Sloveniji. Od poletnih mesecev se je njihova ideja spremenila v čarobno poslanstvo, roka je podala roko, nasmehu je sledilo še več sladkih nasmeškov, ki so mamicam dali krila in moč, da ustvarjajo nove zgodbe in spomine.

Kako pomagati pri vraščenem nohtu?
Zanohtnica lahko povzroča hude bolečine, kar je neprijetno še posebej za majhne otroke. Nekateri zdravniki priporočajo zdravljenje z domačimi zdravili, spet drugi pa temu strogo nasprotujejo.

Slovenski za dlan veliki otročički
Na Enoti za intenzivno nego in zdravljenje novorojenčkov porodnišnice Ljubljana zdravijo vsako leto več kot 600 novorojenčkov, od katerih je večina nedonošenčkov: petina od njih ob rojstvu tehta manj kot poldrugi kilogram. Denarja za nakup novih aparatur in nadomeščanje iztrošene opreme je vse manj, zato je pomoč darovalcev neprecenljiva.