kako si pomagati

Žalost v slovenski družini
Triletno Mojco je za vedno zaznamovala tragična izguba bratca, saj se je od tistega žalostnega dne morala z velikim srcem bojevati še za starše. Mama in oče nista videla izhoda iz svoje bolečine, brezvoljno in s solzami v očeh sta mimo nje živela iz dneva v dan.

Spanje je hrana za možgane
Mladostniki potrebujejo devet in pol ur vsako noč, toda zadnje tuje raziskave kažejo, da ne spijo več kot sedem ur. Vedeti morajo, da je spanje hrana za možgane in da bodo le spočiti kos vsem nalogam čez dan.

Manca bo zelo vesela vaše pomoči!
Bil je 15. marec 2009, ko je na svet prijokala mala Manca. Čeprav so ji življenje skrojile obporodne možganske krvavitve, povzročene zaradi virusa CMV, Manca ostaja karizmatična deklica z nepopisno energijo in žarom v očeh. Z njeno mamico smo se pogovarjali o tem, kakšno je njihovo življenje in kako bi deklici lahko pomagali …

RESNIČNA ZGODBA: 'Brez mene si ničla!'
Ana je zanosila istega leta kakor jaz. Takrat nam je bilo vsem jasno, da si je namesto svobode izbrala egoističnega moža in bo morala prenašati vse njegove muhe …

Driska – kako pomagati?
Driska je pogosto obolenje, ki se pojavlja zlasti v otroškem obdobju, pogosteje v toplejših mesecih. Glavni znaki so večkratna tekoča odvajanja in bruhanje, mnogi starši pa ne vedo, kako lahko svojemu malčku pomagajo v takšni situaciji.

Kaj storiti pri zastrupitvi s hrano?
Zastrupitev je več v toplih mesecih, čemur botrujejo visoke temperature, ki zahtevajo večjo pazljivost pri shranjevanju živil. Kakšni so znaki zastrupitve, katera živila se največkrat pokvarijo in kaj lahko ob tem storimo sami?

Besede, ki utrdijo zvezo
Že res, da lepa beseda lepo mesto najde. A v partnerski oziroma zakonski zvezi je komunikacija steber, ki vam lahko zagotavlja trdnost in stabilnost odnosa. Veste, katere so tiste izjave, ki jih rada sliši tako ženska kot moška stran?

Pomagajte slovenskim osnovnošolcem!
18. maja se lahko tudi vaši otroci preizkusijo v sinhronem barvanju zidnih površin in tako slovenskim osnovnošolcem pomagajo pri podiranju Guinnessovega rekorda in boljšemu počutju v šolskih prostorih.

Kakšni so vzgojni ukrepi za nasilne učence?
Učenci so že na začetku leta seznanjeni s pravili, ki jih morajo upoštevati. Kljub temu so iznajdljivi in navihani ter tu pa tam nagajajo. Za to se morajo učitelji z njimi pogovoriti ali pa jih celo kaznovati.

Nasilje v vrtcu: Odločno reci 'Ne!'
Posmehovanje, dajanje vzdevkov, svareči pogledi, porivanje, brcanje, ščipanje, boksanje, ... Statistike kažejo, da je petina otrok v vrtcu neprestano žrtev nasilja med vrstniki.

Ta fotografija je njegov ponos!
Motivacijski govorec Nick Vujicic je lansko jesen oznanil, da z ženo Kanae Miyahara pričakujeta prvorojenca. Deček Kiyoshi James Vujicic se je rodil na valentinovo, ponosna oče in mama pa sta pred kratkim na Facebooku objavila tudi prvo družinsko fotografijo.

Pustite otroku časten zasilni izhod!
To je vzgojno načelo, ki ga zagovarja ena vidnejših ameriških raziskovalnih psihologinj in ki je, sodeč po forumih, kjer se redno družijo starši, dobra rešitev. Tudi ko pride huda ura in otrokovi ihti morda ni videti konca, vas bo vsega odrešil časten zasilni izhod.

Pomoč pri dojenju
Severina Feuš je mednarodna svetovalka za dojenje in laktacijo. Svoje znanje želi kot Bibina svetovalka širiti še na mamice, ki se srečujejo s težavami pri dojenju.

Vili Resnik: 'Te stvari vedno prepustim ženskam'
Slovenski glasbenik Vili Resnik je družinski človek, ki iskreno priznava, da ga otroci znajo vrteti okoli prsta. Pevec, ki je 17. decembra četrtič postal očka, je spregovoril o svojih občutkih ob rojstvu sina Matiasa, o vlogi očeta in svojem otroštvu. Poudaril je, da nekatere odločitve še vedno najraje prepušča ženskam, medtem ko sam brez problema zamenja umazano pleničko in priskoči na pomoč pri drugih gospodinjskih opravilih.

'Nikoli ne bomo postavili pike, vedno samo vejico!'
Leta 2010 so starši otrok, ki imajo motnje v razvoju, ustanovili društvo Namesto pike vejica. Odločili so se, da nikoli ne bodo postavili pike pri njihovem napredku, vedno bo to vejica. In k temu jim veliko pomaga po vsem svetu uveljavljena terapija Therasuit, ki jo je v Slovenijo prinesla nevrofizioterapevtka Jožica Potrč.

Kako pomagati pri ozeblinah?
Nizke temperature narekujejo, da se oblečete toplo, večslojno, vmesna oblačila so izolacijska, zunanja pa odporna proti vetru in vodi. Pokriti morajo biti predvsem izpostavljeni deli telesa: vrat, obraz, ušesa in roke. Skozi glavo se izgubi največ telesne toplote, in sicer kar 50 odstotkov, zato je pomembno, da se zaščitite z volneno ali krzneno kapo. Ne pozabite tudi na toplo in nepremočljivo obuvalo. Le tako boste preprečili ozebline! Preverite, kakšni so znaki ozeblin in kako si lahko sploh pomagate, če pride do njih.

S skupnimi koraki za otroke z Downovim sindromom!
V družini Asta je gonilna sila ljubezen, ki obrodi veselje na skupnih izletih in obenem moč ter voljo, da se borijo za lepšo prihodnost najmlajšega člana Vala, ki ima Downov sindrom. In prav zato odločeno stopajo k uresničitvi svojega cilja – ustanovitvi centra za otroke z Downovim sindromom. Pri tem jim bodo na pobudo novinarja oddaje SVET Jana Golje pomagali zaposleni podjetja PRO PLUS.

Ne oči, mami bo!
Eno zahtevnejših obdobij v otrokovem razvoju, ki od staršev zahteva predvsem veliko potrpljenja, se imenuje "Ne, oči, mami bo". Če je otrok sam z enim od staršev, potem sploh ni težav, če pa sta starša skupaj, potem zna stvar odlično opraviti samo mama.

Babičin recept: Domači povitki in obkladki
Naše babice znajo povedati, da so si včasih pri različnih boleznih in poškodbah pomagali z doma pripravljenimi povitki. Nekatere mamice jih pripravljajo še danes in pravijo, da stare mame že vedo, kako najbolje in predvsem naravno pomagati tako sebi kot malčkom, ko je hudo.

Kaj storiti ob otrokovem izbruhu jeze?
Po mnenju psihologov je veliko izpadov slabe volje, frustracij in jeze mogoče preprečiti z ureditvijo dnevnega urnika, ki vsa ta negativna čustva zadržuje v mejah sprejemljivega. Kadar moramo otroka pripraviti na nekaj njemu neprijetnega, moramo to storiti čim bolj obzirno in mu pomagati – v kolikor vidimo, da bi lahko izbruhnil – da se bo lažje sprijaznil z nastalo situacijo.

Ne morem več, pregorela bom!
Nenehna skrb za dojenčka, dom in vse, kar sodi zraven, zahteva veliko energije in zbranosti. Misel, kako najbolje zadovoljiti potrebe naših najbližjih in najmlajših, velikokrat vodi v pozabljanje nase. In nemalokatera mamica in očka kopičita in kopičita, dokler ne poči ...

So dveletniki res zahtevni?
Dveletniki so z vsakim dnem bolj samostojni, zelo radovedni, znajo izražati svoje občutke, so zelo aktivni in družabni, znajo prisluhniti drugim, čeprav jih večkrat ne upoštevajo. So res zahtevni ali starši malo težje sledimo temu hitremu razvoju?

Pomagaj, da v Sloveniji ne bo lačnih ust!
Za dobrodelno organizacijo Anina zvezdica se skriva srčna oseba Ana Lukner, ki že petič želi pričarati nasmeh družinam iz šibkejšega okolja. Akcija s sloganom Pomagaj tudi ti! bo poskrbela, da v Sloveniji ne bo toliko lačnih družin.

Ko babica prestopi mejo zasebnosti
Sem novopečena mamica, ki se je znašla v nekoliko čudnem položaju. Ker bi rada problem rešila na kulturen način, predvsem pa si želim, da bi z vpletenimi še naprej ostala v dobrih odnosih, bi lepo prosila za nasvet, pomoč. Pa naj kar pojasnim, kje je težava ...

Polžev vsadek – drugačen slušni pripomoček
Šele ko se pojavijo težave s sluhom, se začnemo zavedati, v kakšen čudežni svet se vsakodnevno ovijamo z mavrico zvokov. Zlasti težko je, ko se s tem spopadajo otroci. Morda tako zelo, da potrebujejo polžev vsadek.

Od leta 2007 do zdaj je bila to skrivnost!
Začelo se je uradno civilno sojenje Britneyjinim staršem, v katerem jih pevkin nekdanji menedžer Sam Lufti obtožuje blatenja, kršenja pogodbe in sramotenja. Izdal je marsikatero umazano podrobnost.

Ob 12.37 rodila Zaliko!
Dogajalo se je en teden pred predvidenim datumom poroda, 22. decembra 2011, na lepo in sončno, čisto nič zimsko dopoldne …

Zgodba naše deklice
Dogaja se za sosednjimi vrati. Bitka, za katero se ve, da je izgubljena, a je želja po življenju tako močna, da vsi upamo, da bo v to nočno moro posijal žarek upanja in vzel naši deklici tega prekletega raka ...

FOTO IDEJE: Ureditev otroške sobe
Ali tudi vas jezi nered v otroški sobi? Godrnjate in se pritožujete, dokler vam dokončno ne prekipi? Pomirite se dragi starši, pripravili smo vam ideje za organizacijo otroške sobe, kup nasvetov pa je z nami delila tudi Igralna terapevtka Petra Škof.

TABU: Samopoškodbe
Samopoškodovanje je namerno povzročanje telesne bolečine. Tako vedenje je pogosto pri otrocih v obdobju pubertete in tudi pri odraslih osebah. Lahko mu podležejo tudi mamice s poporodno depresijo.