kako jesti

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Toliko kilogramov bi smela pridobiti nosečnica v idealnem primeru
Nosečnico stehtajo na vsakem pregledu pri ginekologu. Ob tem pa se poraja vprašanje, koliko kilogramov bi smela pridobiti.

MaMaMija: 'Tako drugačno je moje življenje, odkar sem mamica'
Kot mamica spoštujem in končno razumem pomen tišine. Cenim, če lahko (sede) spijem vročo kavo in če se oprham brez predrznih vdorov v kopalnico z "nujnimi" vprašanji. Blazno vesela sem, če lahko v kosu in brez prekinitev preberem pet (kratkih) stavkov v knjigi in prespana noč mi pomeni vsaj pet ur neprekinjenega spanca. A že zdaj vem, da si bom nekoč nostalgično močno, močno želela, da bi me nekdo znova tisočkrat na sekundo poklical mami.

Pomembni nasveti za bodoče mame
Nosečnost je prav posebno obdobje v našem življenju. Čas pričakovanja in veselja, včasih tudi strahov. Da bi bilo neprijetnih občutkov v tem edinstvenem obdobju manj, smo za vas pripravili nekaj nasvetov.

Kako se soočiti z izgubo otroka?
Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Pri enem dojenčku se je avto šibil pod težo prtljage, danes pri treh pa ...
Ko sva bila z možem še brez otrok, sva pred dopustom spakirala dve potovalni torbi. No, v redu, tri, kajti jaz sem zase vedno vzela kar nekaj dodatnih parov prelepih čevljev "za vsak primer" (in vedno se je izkazalo, da niso potovali zaman). Po prihodu prvorojenca Matevža pa je pakiranje postalo pravi podvig. Pred odhodom se je avtomobil šibil pod težo ogromno prtljage, pretežno namenjene negi enega samcatega dojenčka. Prtljažnik je bil napolnjen vse do vrha, na strehi je bil prenapolnjen potovalni kovček in prtljago, ki je nisva mogla stlačiti drugam, sva porinila pod avtomobilske sedeže.

To je najboljši način, da otrok začne jesti zelenjavo, ki je ne mara
Ko vaš otrok ne želi jesti zelenjave, vi pa veste, da bi bilo zanj dobro, da ga navadite na zdravo hrano, ni nič čudnega, če pomislite tudi na podkupovanje. Ali to pomaga in ali je to konstruktiven način vzgoje, so raziskovali Belgijci.

Izpoved najstnice: Anoreksija in jaz
Anoreksija je bolezen sodobnega časa, pri kateri želi oseba zaradi napačne predstave o svojem telesu znižati svojo telesno težo. Pri tem zavrača vnos normalne količine hrane v telo, kar vodi v prekomerno izgubo teže, naglo hujšanje, slabo počutje, slabo kri in marsikatero drugo težavo. Gre za zelo resno bolezen, ki lahko v skrajnih primerih privede do smrti. Tokrat objavljamo pogumno osebno izpoved najstnice, ki si je z anoreksijo zrla iz oči v oči.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

'Čeprav za koga pozno, sem postala mama pravi čas'
MaMaMija piše: "Zase vem, da ne bi imela otroka s komer koli in za vsako ceno. Očeta svojih otrok sem skrbno izbrala in ni mi žal. Ni nama šlo vedno vse kot po maslu, tudi sprla sva se, bile so krize in padci. A padcem so vedno sledili vzponi."

Blog: 'Ko otroka ne moreš zaupati babici ...'
Občutek me ni varal, vsa ta leta, odkar imam sina, ga nikoli nisem zaupala tašči, njegovi babici. Danes je star šest let in pred kratkim sem bila prisiljena prav njo prositi za varstvo. In seveda vse skupaj je bila katastrofa – deček je bil prisiljen delati namesto nje, na igro pa je moral pozabiti.

Pravilna prehrana v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je izjemno pomembna tako za mater kot otroka. Otroku namreč zagotavlja vse potrebne snovi za rast in razvoj, medtem ko za mater predstavlja dobro počutje in zdravje.

'Po porodu si nisem želela obiskov'
Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

'Objemala in ljubčkala sva ga, potem pa sva se za vedno poslovila od njega'
Pisalo se je leto 2012, ko sem na eni izmed študijskih vaj na Fakulteti za zdravstvo spoznala sošolca in skozi prijateljstvo se je rodila ljubezen. Hitro sva spoznala, da želiva iz najine ljubezni nekaj več in tako sva po skoraj 3 letih zagledala prvi plus.

Resnična zgodba: 'Nosečnost sem preživela priklopljena na infuzijo ...'
Obe moji nosečnosti sta bili izjemno težki. Spopadala sem se namreč s stanjem hiperemeze, ki sicer prizadene od 0,5 do dva odstotka nosečnic in posledično te nihče ne razume in vsi mislijo, da hliniš slabosti in slabo počutje. Ti pa se zaradi tega počutiš še slabše.

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo
Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

3 pomembni nasveti za izgubo odvečne teže po porodu
Najprej se je izjemno pomembno zavedati, da telo po porodu enostavno potrebuje svoj čas za okrevanje. Posledično stroka ne priporoča, da v prvih dneh začnete s telovadbo, pač pa s počivanjem. Več ko boste na začetku počivali, lažje se boste kasneje lotili zdrave izgube odvečnih kilogramov.

Strije? Na kakšen način si lahko pomagate?
Če se boste prepoznali v naslednjih štirih lastnostih in dejavnikih, pomeni, da bodo vaše strije najbrž po porodu precej izrazite. Nanje namreč vplivajo mlajša starost pri zanositvi, indeks telesne teže nad 26, nagla rast teže ali več kot 15 pridobljenih kilogramov v nosečnosti ter večja porodna teža novorojenčka. Na kakšen način si lahko pomagate?

Kako do fit postave po porodu?
Odvečni kilogrami po porodu lahko obremenjujejo telo in zato niso koristni za zdravje. Toda edina učinkovita shujševalna dieta je tista, ki se je lahko držite celo življenje. Z vsakodnevnim zdravim prehranjevanjem bi morali dolgoročno doseči in ohraniti primerno težo. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki so vam lahko v pomoč pri izboljšanju prehranskih navad.

Pomembnost vnosa vlaknin med nosečnostjo
Uživanje vlaknin v obdobju nosečnosti je izrednega pomena. Katera hrana in kakšna količina zadostujeta dnevni potrebi po vlakninah? Preverite v spodnjih vrsticah.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja
Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

To so si po porodu želele jesti naše bralke
Že Proust je v knjigi Tujec zapisal, kako poseben učinek imata na človeka vonj in okus. Prav neverjetno je, kako nas lahko ti dve izkušnji vrneta nazaj v določeno obdobje in obudita spomine. Med drugim tudi na obdobje po porodu.

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane
Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Vam je znano? Ko se med 500.000 igračami ruvajo za eno!
BLOG: Skoraj ne mine dan, ko globoko diham ob pogledu na razdejano stanovanje. "Vdih, izdih, vdih, izdih, vdih, izdih ..." Kocke na tleh v dnevni sobi, prepolna pisalna miza v otroški sobi, dinozavri na kuhinjskem pultu, pribor za zdravnike po kavču, vrtavke pod vzglavnikom ...

Kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?
Vsi starši želimo varovati svojega otroka, zato je še toliko pomembneje, da pravočasno prepoznate simptome te zelo nevarne bolezni, ki najbolj ogroža prav naše najmlajše. V tem primeru šteje vsaka minuta, zato berite naprej.

Takšni so bili v otroških letih znani slovenski sodniki
Minuli teden se je po koncu poletnega premora na POP TV vrnil priljubljeni kuharski šov MasterChef Slovenija, ki pa se je začel malce bolj sproščeno, kot smo sicer vajeni, saj so sodniki presenetili z izzivom, ki je vključeval njihove najljubše otroške jedi, zato so tudi imitirali svoje otroške videze. Ob tem so pokazali svoje otroške fotografije.

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."