Bibaleze.si

hrano

Nosečnost
13. 11. 2024 01.00

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?

Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Najstniki
11. 11. 2024 02.00

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?

Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

Recepti za malčke
07. 11. 2024 05.00

Recept za rožičeve rolice, ki vas bodo popeljale nazaj v otroštvo

Preverite enostaven recept za rožičeve rolice, ki vas bodo popeljale nazaj v okuse iz otroških dni. Z nami ga je delila kuharska mojstrica, Jasmina Drolc.

Recepti za malčke
06. 11. 2024 04.15

Top recept za bučne palačinke, ki jih bodo otroci z veseljem pojedli

Poleg tega, da so buče simbol jeseni, so polne bistvenih hranil, ki lahko otrokom koristijo na več načinov. Preverite, zakaj je vključitev buče v otrokovo prehrano fantastična ideja. Ponujamo pa vam tudi enostaven recept za bučne palačinke.

Nosečnost
26. 10. 2024 02.00

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo

Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Nosečnost
25. 10. 2024 01.00

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti

Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Prehrana za dojenčke
19. 10. 2024 04.00

7 živil, ki jih ne smete dajati dojenčku

Teh sedem živil lahko uvedete v dojenčkovo prehrano šele po prvem letu otrokovega življenja.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2024 03.00

Vzgojite samostojnega otroka, na katerega se boste lahko zanesli, ko boste stari

Biti starš je najlepše, a tudi najtežje delo. Mame in očetje se vsakodnevno srečujejo z dvomi, izzivi, strahovi in vprašanji, ali pravilno vzgajajo svoje otroke. Da bi staršem olajšali delo, so vzgojitelji zbrali 13 pravil, ki sestavljajo sveti gral vzgoje. To naj bi bilo po njihovem vse, kar morate vedeti o vzgoji otroka ...

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Prehrana v nosečnosti
10. 10. 2024 02.00

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?

Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Vzgoja in vrtec
08. 10. 2024 03.30

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon

Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

Prehrana za dojenčke
07. 10. 2024 01.30

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?

Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Prehrana
25. 09. 2024 05.00

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Prehrana za dojenčke
24. 09. 2024 02.15

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?

Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Zdrav otrok
21. 09. 2024 04.15

Kako se lahko izognemo okužbi z rotavirusi?

V Sloveniji je v zadnjih letih zaradi rotavirusne okužbe zdravljenje v bolnišnici potrebovalo povprečno letno več kot 800 otrok, mlajših od pet let. Po izračunih pa je še trikrat več otrok bolezen prebolelo v domači oskrbi, pod nadzorom pediatra. Preverite, kakšni so ukrepi za preprečevanje bolezni.

Prehrana za dojenčke
20. 09. 2024 04.45

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?

Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Zdrav otrok
17. 09. 2024 03.30

8 ključnih razlogov, zakaj so otroci pogosto bolni

Vse več otrok ima oslabljen imunski sistem. Obstajajo namreč določene navade, ki jih lahko vaš otrok razvije med odraščanjem in lahko negativno vplivajo na njegovo zdravje. Preverite, za katere navade gre.

Novice
16. 09. 2024 05.00

V šolo in službo v velikem slogu

Naj bo vaša vrnitev s počitnic lepša! S super opremo bo pot nazaj v šolo nekoliko lažja, pa tudi odrasli ne bodo prikrajšani.

Prehrana
15. 09. 2024 02.30

Okusne jedi, ki jih naredite iz ostankov otroških kašic

Otroške kašice so lahko odlična izbira za obrok, ki ga vaš otrok z veseljem poje do konca. Vendar pa se pogosto zgodi, da se shramba napolni z lončki hrane, ki jih otrok ne mara ali pa jih je že prerasel. Kaj storiti z vsemi temi ostanki? Ne skrbite, ne bomo vam svetovali, da jih vržete stran! Pripravili smo nekaj ustvarjalnih in uporabnih idej, kako lahko ostanke otroške hrane spremenite v okusne jedi za vso družino.

Recepti za malčke
12. 09. 2024 03.30

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih

Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Prehrana
02. 09. 2024 11.32

V šolah bodo po novem jedli bolj zdravo

Z novim šolskim letom prihajajo tudi nove prehranske smernice, ki spodbujajo zdravju in okolju prijazno prehranjevanje oz. čim bolj lokalno, sezonsko, naravno pridelano in minimalno predelano hrano za šolarje.

Recepti za malčke
29. 08. 2024 05.00

Priljubljena jed, ki so jo pripravljale že naše babice

Včasih so bili gluhi štruklji pogosto na jedilniku. Danes pa se odlično priležejo kot priloga k mesnim ali zelenjavnim jedem, radi pa jih imajo tudi najmlajši.

Prehrana
27. 08. 2024 05.00

Ali lahko doječa mama uživa začinjeno in pekočo hrano?

Ste si privoščili okusen, a začinjen obrok, zdaj pa vaš dojenček neutolažljivo joče? Verjetno se sprašujete, ali je vzrok za njegovo razdražljivost začinjena hrana, ki ste jo pravkar uživali. Svetovalka za dojenje razlaga, ali to drži.

Trači
26. 08. 2024 01.30

Slavna igralka kopa sina in spi z njim, star pa je 13 let

Slavna igralka Alicia Silverstone, zvezda filma Clueless, je pustila igralsko kariero, da bi se posvetila vzgoji sina Beara. Igralka je nekoč spregovorila o tesnem odnosu s sinom, mnoge pa je šokiralo njeno priznanje, da še vedno spita v isti postelji in da ga še vedno kopa, čeprav je star že trinajst let.

Recepti za malčke
25. 08. 2024 04.15

3 zdrave malice za na plažo, ki jih lahko ponudimo svojemu malčku

V obdobje odraščanja in hitre rasti je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena. Hrana, ki jo malček zaužije, telesu predstavlja hranila, ki jih potrebuje za izgradnjo vseh tkiv. A poleg same količine hrane, je pomembna tudi njena sestava.

Malček
16. 08. 2024 14.53

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?

Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Družina in odnosi
13. 08. 2024 05.00

Zakaj je bilo staršem v 80. in 90. lažje?

Raziskovalci so ugotovili, da je bilo staršem lažje vzgajati otroke v 80. in 90. letih, ker se sedaj vse hitro spreminja: uvajajo se nova pravila za varnost, vse več je sodobne tehnologije, več se razkriva na družbenih omrežjih ...

Recepti za malčke
09. 08. 2024 05.00

Recepti za najljubše otroške jedi iz jabolk

Jabolko je eno najbolj priljubljenih sadežev. Poznamo njegove zdravilne lastnosti in njegov okus, ki je marsikomu med ljubšimi. Da boste vedeli, kako v prehrano otroka vključiti ta sadež, smo za vas izbrali nekaj super idej.

Prehrana za dojenčke
08. 08. 2024 05.00

Enoletnik se prehranjuje vegansko, njegova mama trdi: 'Za to niso nikoli premladi'

Mama, ki se prehranjuje povsem vegansko, je prepričana, da je veganska prehrana primerna tudi za otroke in da nikoli ni prekmalu za uvajanje tovrstnega načina prehranjevanja. Kaj pa pravijo strokovnjaki?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1063