hrano

Kako velik je vaš dojenček v trebuhu? Primerjava s sadjem in zelenjavo po tednih nosečnosti
Preverite, kako raste dojenček v trebuhu v simpatični primerjavi z velikostjo sadja in zelenjave.

Varnost otrok doma pri babici in dedku: kaj morajo vedeti stari starši
Preden vnuki pridejo na obisk ali ostanejo pri nas na počitnicah, se potrudimo storiti vse, kar je mogoče, da zagotovimo njihovo varnost – še posebej, če so še majhni.

Utrujenost v nosečnosti: Zakaj nastane in kako si povrniti energijo
Utrujenost v nosečnosti je eden najpogostejših simptomov, zlasti v zgodnji fazi. Če ste noseči in se počutite nenehno izčrpani, niste sami. Vaše telo opravlja izjemno nalogo – ustvarja novo življenje, kar zahteva ogromno energije.

Zdrav zajtrk za otroke – 5 hitrih in enostavnih receptov za vsak dan
Kaj postreči otrokom za zdrav zajtrk? Z raznolikimi in hranljivimi recepti bo zajtrk otrokom veliko bolj privlačen, poleg tega pa jih bo napolnil z energijo za ves dan. Tukaj je 5 receptov za okusne in zdrave jutranje obroke, ki zagotavljajo energijo za obveznosti in igro.

Zakaj otroci v vročini manj jedo? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki
Ko nastopi poletje in temperature narastejo, se naš vsakdan spremeni. Vročinski valovi vplivajo na naše navade, razpoloženje in – kar mnoge starše še posebej skrbi – apetit njihovih otrok.

Spoznajte Rozi, staro prikolico, ki ji je ustvarjalna Slovenka vdihnila novo življenje
Kampiranje ima med Slovenci bogato tradicijo. Mnogim predstavlja enega najbolj pristnih načinov oddiha, kjer se prepletajo stik z naravo, druženje in sproščeno vzdušje. Ne gre le za dopust, temveč za življenjski slog, ki nudi popoln oddih od hitrega vsakdana.

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?
Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Uvajanje dojenčka na gosto hrano z metodo BLW
Kratica BLW pomeni Baby-Led-Weaning oz. uvajanje goste hrane na otrokovo pobudo. Za razliko od hranjenja po žlički, kjer dojenčku ponujamo kašice oz. spasirano hrano, ki jo po možnosti v njegova usta kar vlijemo, da jo le še pogoltne, se pri BLW metodi dojenčku ponudi večje kose hrane, ki jih v roko prime sam in preko spoznavanja, opazovanja, sesanja, cuzanja, grizljanja tudi poje.

Dveletna deklica umrla zaradi češnje – kako preprečiti zadušitev pri otrocih
Dveletna deklica je umrla zaradi zadušitve s češnjo, kar znova opozarja na nevarnost drobnih kosov hrane pri majhnih otrocih.

Kako poskrbeti za zdravo prehrano otrok med počitnicami?
Otroci v šoli pojedo dva, če ne tri dnevne obroke. Ko napočijo počitnice, je potrebno te obroke nadomestiti. Šola se pri načrtovanju prehrane drži smernic, ki otrokom ponudijo tudi živila, ki jih morda nimajo najraje, doma pa se te malice prepogosto nadomesti s hranilno revnejšimi izbirami.

Kako pogosto naj otrok menja pižamo?
Kako pogosto je treba otroku menjati pižamo? Vsak večer? Enkrat tedensko? Med starši se je razvnela burna debata na to temo. Preverite, kaj odgovarjajo strokovnjaki.

Preprosto in okusno: Recepti iz sestavin, ki so del slovenske tradicije
Ko imaš doma malčka, hitro ugotoviš, da je hrana veliko več kot le gorivo. Postane vir povezanosti, raziskovanja, tolažbe in včasih tudi čisto prava mala dogodivščina. Otroci hitro razvijejo svoje okuse, zato je pomembno, da jim že zgodaj ponudite raznoliko lokalno, polnovredno in predvsem kakovostno hrano.

Dobre bakterije za otroke: Ključ do močnega črevesja in odpornosti
Ko pomislimo na bakterije, najprej pomislimo na bolezni in okužbe. Vendar pa v telesu obstajajo tudi dobre bakterije, ki igrajo ključno vlogo pri prebavi, imunskem sistemu in splošnem zdravju otrok.

V sladkariji odkrili nevarno drogo: Kaj morajo vedeti starši in kako ukrepati?
Na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana so nedavno obravnavali primer mladoletnika, ki je zaužil sladkarijo, v kateri je bila odkrita nevarna psihoaktivna snov. Preberite, kako se starši lahko učinkovito odzovejo, kje poiskati pomoč in kako ostati v stiku z otrokom v obdobju, ko eksperimentiranje z drogami ni redkost – a ima lahko hude posledice.

Varnost otrok na pikniku – praktični nasveti za starše majhnih otrok
Poletje bo počasi tu, z njimi pa tudi sezona piknikov, ki jih otroci obožujejo. Narava, igre na prostem in hrana na odeji v travi ustvarjajo nepozabne trenutke. A ob tem ne smemo pozabiti na varnost – še posebej, če so z nami majhni otroci.

Sara o svoji borbi z endometriozo: "Kljub bolečinam in napačnim diagnozam sem vztrajala"
Sara je več let živela z neznanimi bolečinami in nejasnimi diagnozami, dokler ni končno izvedela, da ima endometriozo – kronično bolezen, ki ji je spremenila življenje. Njena pot je bila polna iskanja odgovorov, neuspešnih zdravniških obiskov, več kirurških posegov in neizmerne bolečine, ki je ogrozila tudi njeno željo po materinstvu.

Farmacevtka svetuje: Nepogrešljivi pripomočki za otroško potovalno lekarno
Poletne počitnice so čas veselja, raziskovanja in nepozabnih družinskih dogodivščin. Vendar pa lahko brezskrbne dni na morju, v hribih ali na potovanju v tujini hitro prekinejo nepredvidene težave, kot so povišana telesna temperatura, driska, piki žuželk ali manjše poškodbe. Zato je dobro imeti s seboj potovalno lekarno, ki omogoča hitro in učinkovito pomoč. V tem članku bomo predstavili, katere pripomočke in zdravila vključiti v potovalno lekarno, da boste lahko uživali v počitnicah brez skrbi.

Teh živil otroci do 5. leta starosti ne bi smeli uživati
Mama dveh otrok in zdravstvena uslužbenka Nikki Jurcutz, ki je tudi na čelu organizacije Tiny Hearts Education, na svojih družbenih profilih redno objavlja nasvete in opozorila za starše, s katerimi želi opozoriti na določene nevarnosti. Tokrat je objavila seznam živil, ki pri otrocih, mlajših od pet let, pomenijo potencialno tveganje za zadušitev.

Družinsko križarjenje: Otroci so bili navdušeni nad ladjo, hrano in tobogani
Barbara, mama dveh otrok, se je z možem in otrokoma odločila za drugačne počitnice, odšli so na križarjenje. Na ladji so jih navdušili tobogani, neskončna ponudba hrane, otroški klubi in vsesplošna varnost. V pogovoru z nami je razložila tudi, zakaj je križarjenje z otroki tako enostavno – in tako zelo zabavno.

Kljub opozorilom o bakterijah Kennedy z vnuki užival v kopanju v onesnaženem potoku
Robert F. Kennedy Jr., 71-letni sekretar Ministrstva za zdravje in socialne storitve, se je nedavno kopal v potoku Rock Creek v Washingtonu, in to kljub opozorilom, da so v vodi visoke ravni bakterij. Z njim so šli v vodo tudi vnuki, in mnogi so bili nad tem zgroženi.

Na pot z avtodomom: Lucijina družina potuje svobodno in povezano
Lucija in Klemen Pusovnik že več kot desetletje raziskujeta svet. Svojo prvo potovanje sta začela z nahrbtniki po Aziji, od koder ju je pot vodila marsikam. Nato ju je pandemija spodbudila, da sta preuredila kombi v avtodom in se podala na potovanja po Evropi – najprej v dvoje, danes pa že v troje. Pred dvema letoma se jima je pridružil sin Jon in zdaj se vsi skupaj odpravijo na potovanje. Kakovosten družinski čas preživljajo svobodno in najraje v neokrnjeni naravi.

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Prehrana v nosečnosti: pomen beljakovin za mamo in otroka
Prehrana med nosečnostjo ima ključno vlogo pri zdravju matere in razvoju otroka. Vnos zadostnih količin beljakovin ni pomemben le za rast ploda, temveč tudi za dobro počutje nosečnice. Pravilna prehrana v tem občutljivem obdobju pomeni dolgoročno naložbo – ne le v zdravje matere, temveč tudi v otrokov imunski sistem, telesni in možganski razvoj ter celo zdravje v odrasli dobi.

Kako otroka naučiti vedenja v restavraciji
Obiski restavracij z otroki so lahko prijetna družinska izkušnja – če so otroci nanjo pripravljeni. Vedenje, ki ga doma morda spregledamo (na primer razposajenost, polivanje, srkanje ali nemirno sedenje), pa lahko postane v javnosti hitro moteče.

5 čudovitih destinacij, idealnih za družinski oddih
Počitnice z družino so lahko ena izmed najlepših in najbolj pričakovanih izkušenj, vendar pa je jasno, da s sabo prinesejo tudi nekaj pomislekov. Ko načrtujemo sproščen oddih z otroki, je pomembno, da izberemo destinacijo, ki ponuja tako udobje kot varnost. Čeprav je seveda najlepši del vsakega potovanja sprostitev, se je dobro vnaprej pozanimati o destinaciji, da bi se izognili nepotrebnim presenečenjem.

Tragična zgodba 10-mesečnega dojenčka, ki je moral odraščati s šimpanzom
V tridesetih letih prejšnjega stoletja je potekal nenavaden in kontroverzen psihološki poskus, ki je za vedno spremenil življenja tako dojenčka kot tudi šimpanza. Zgodba 10-mesečnega Donalda in 7,5-mesečne šimpanzinje po imenu Gua je polna tragičnih trenutkov, izgube in svarila o posledicah človeškega posega v naravni razvoj

Energija za malčke: Kako s prehrano premagati spomladansko utrujenost
Spomladansko utrujenost določeni ljudje občutijo ob prehodu zime v pomlad. Gre za začasno stanje, ko smo kljub dovolj spanca utrujeni, celo izčrpani in brez energije. Tem občutkom lahko sledijo tudi nekateri neželeni odzivi otrok, kot so razdražljivost, težave s koncentracijo, nihanje razpoloženja in podobno.

Kaos na letalu: otrok zabodel potnico z vilico, mama mirno spala
Potovanje z otroki na letalu je lahko izziv za starše, otroke in druge potnike. Dolgi leti in omejen prostor pogosto povzročijo nemir, ki vpliva na vse. Starši so odgovorni za to, da njihovi otroci ne motijo drugih potnikov, a to ni vedno lahka naloga.