gozdu

Toliko tehta palček in toliko palčica
Verjamete v škrate in palčke? Poznate prikupna, navihana bitja, ki včasih kaznujejo, včasih nagrajujejo, včasih pa ljudem tudi ponagajajo?

Silvester
Silvester je moško osebno ime.

Imate tudi vi doma hišnega duhca?
Hišne duhce so v starih časih obešali nad mizo pred razpelom, podarjali so jih ob rojstvu otrok, simbolizirajo pa tudi dobrodošlico gostu. Danes poskušajo etnologi in kulturni antropologi obuditi spomin na njih.

Mama jo je tepla, odraščala je v domu
Po torkovem prepiru, ko je Anetina izjava, da je Zdenkin mož umrl, ker je ni mogel več prenašati, dodobra razgrela ozračje na Kmetiji, Zdenko pa pahnila v neutolažljiv jok, je grenak priokus še vedno v zraku. "Jaz sem spet izpadla zlobna, Zdenka pa žrtev," je dejala Aneta, ki se je v spovednici v gozdu odločila, da zaupa tudi svojo težko življenjsko zgodbo.

Velike spremembe pri načinu učenja v nekaterih slovenskih šolah in vrtcih
V Ribnici poteka konferenca o zelenem učnem okolju s poudarkom na prednosti učenja v naravi za otroke s posebnimi potrebami. Zanje je namreč učenje s senzorično izkušnjo zelo pomembno, pravi strokovnjakinja Natalija Györek. Je pa tudi sicer v gozdovih v zadnjih letih slišati več otroških glasov, tudi na račun širjenja mreže gozdnih šol in vrtcev.

Čas je za planinski izlet: dom na Šmohorju
Če vaši otroci ne vedo, kako je videti lipa, potem se morate skupaj odpraviti do planinskega doma na Šmohorju in nato do cerkve sv. Mohorja, kjer stojijo tri stare lipe.

Najlepši jesenski izleti po Sloveniji
Otroci so že ujeli ritem šolskih dni, vi ste se poslovili od morskih radosti in čas je, da si ustvarite nove družinske spomine. Načrtujte vikend izlete, v katerih bodo uživali tako mlajši kot starejši družinski člani? Napolnite si baterije v objemu narave in tako boste kos številnim izzivom, ki vam jih prinaša jesen.

Izlet na Gorjance: tu se rojevajo bajke
S štiriletnikom sva med pohajkovanjem po Gorjancih naletela na bivak, ob katerem Miklavž peče piškote za pridne otroke. Ne verjamete? Preverite, vse je res!

Planinski izlet za družino: gozdnata terasa pod Stolom
Se vaši otroci radi potikajo po gozdu, travnikih, z največjim navdušenjem opazujejo drevesa, prisluhnejo ptičjemu petju? Ni vam jih treba prepričevati, da hodijo? Sami raje skačejo sem in tja, tekajo naprej, nazaj med vašim izletom? Potem se odpravite do priljubljene družinske točke – gozdne terase pod Stolom, kjer je tudi planinska koča.

Kaj podariti učiteljici ob koncu šolskega leta?
Šolsko leto se bliža koncu in učenci se lahko z majhno pozornostjo zahvalijo učiteljici za ves trud, znanje, ki jim ga je posredovala. Darilo pa je lahko tudi od staršev, izročite ji ga lahko na zadnjem roditeljskem sestanku ali zadnji šolski dan.

Želite zanositi? Čudovito!
Ugotovila sta, da je v vajini zvezi prišel trenutek za korak naprej. Odločila sta se, da si ustvarita družino. Čudovita, a z veliko odgovornostjo povezana odločitev! Takoj vzemita pod drobnogled svoje slabe navade in razvade. Razmislita, kako se jim čim prej v čim večji meri odreči, še zlasti, če gre za kajenje in nezdravo prehranjevanje. Z zdravim življenjskim stilom poskrbita zase in za svojega otročka.

Pojdimo v pravljično deželo
Ste vedeli, da obstaja prava pravljična dežela nad Mengšem? Če še niste bili tam, vas vabimo v nedeljo, 20. maja, da spoznate letošnjo junakinjo - dobro vilo Valentino. Na dnu članka pa ne spreglejte čudovitih pravljic Ivana Sivca, v katerih kraljujejo palčki in vile.

Najbolj pravljičen festival v Sloveniji
Gozdne živalice so nam prišepnile, da komaj čakajo veliki družinski dogodek. 8. 6. 2018 in 9. 6. 2018 se bo namreč odvijal 7. Križnikov pravljični festival, ki bo posvečen gozdnim pravljicam. Mi bomo v Motniku, kaj pa vi?! Pridite in skupaj pokukajmo v svet ljudskih pravljic, polnih modrosti. Tudi po pravljični poti že 2. 6. 2018 bomo prešerno korakali ... Pokrovitelj je Boštjan Gorenc Pižama, ki nam je v ekskluzivnem intervjuju zaupal, ali Slovenci dobro poznamo pravljični svet, ali imamo spoštljiv odnos do narave.

Ta akcija je na noge spravila celo Slovenijo
V soboto, 12. maja, bo po celi državi potekal prostovoljni projekt Slovenija se igra. Otroci, starši, babice, dedki in drugi se bodo na številnih lokacijah igrali, družili in povezovali. Pogovarjali smo se z idejnim vodjo projekta, ki je končno združil Slovence v dobrem, Gregorjem Rožancem, otrokom osemdesetih, ki je imel še srečo, da se je zunaj lahko brezskrbno igral, medtem ko so njegovi starši pili kavo pri sosedih. Da, tako je bilo v "jugi".

Poskrbite, da bo imel otrok lep odnos do narave
Kakšen odnos bo imel otrok do narave in do živali, je odvisno od nas staršev. Če skrbite za okolje, veliko časa preživite v naravi, potem ste na dobri poti. Za vse velike ljubitelje narave pa imamo petkovo poslastico na OTO, ob 19.30: Skrivnostni varuhi gozda!

Pustolovski večer za vso družino
Ste za pustolovščino kar v domačem okolju? Potem si pripravite zdrave prigrizke in se posedite pred televizijske zaslone. Čaka vas avantura z risano komedijo Skrivnostni varuhi gozda.

'Vsakdo od nas je lahko junak!'
Matic Slapšak nas je popeljal v svet pravljic, kjer so doma drugačni, netipični junaki: lena mravljica, raziskujoč polž, ošabna breza in drugi, kjer gre za boj med dobrim in slabim. Starši, ki berejo njegove pravljice otrokom, bosod spoznali, da se tudi v njih vedno znova skriva poučen nauk.

Animirani film Sneguljčica praznuje 80 let
Te dni bo minilo 80 let od premiere ene najbolj znanih celovečernih risank vseh časov v produkciji Walta Disneyja - Sneguljčice in sedem palčkov, pod katero se podpisuje šest režiserjev na čelu z Davidom Handom. Animirani film je nastal po pravljici Sneguljčica, ki sta jo brata Grimm v svoji različici prvič objavila v zbirki zgodb iz leta 1812.

Prav posebne barvice
Na spletnem portalu Bibaleze.si poteka nagradni natečaj Lahkonočnice – Pravljična škatla. Zmagovalno pravljico drugega tedna je napisala šestletna Ina.

To je ključno za razvoj otroka!
Že Einstein je dejal: ''Domišljija je pomembnejša od znanja,'' saj odpira vrata številnim zmožnostim. Če otrok razmišlja izven omejitev, skozi ustvarjalnost, iznajdljivost in igro, veliko pripomore k svojemu razvoju. Tako spoznava svet okrog sebe, dotika se različnih materialov, se izraža verbalno in neverbalno, hkrati pa načrtuje, gradi, reagira, preizkuša različne vloge … Starši, spodbujajte svobodno igro in opazujte, kako vaš dojenček postaja pravi samostojni malček, otrok, najstnik, odrasla oseba s številnimi talenti.

Najpopularnejše risanke pri naših otrocih so ...
Čeprav marsikateri starši ne dovolijo svojim otrokom gledati risanke, ker gre za nekakovostno izkoriščen prosti čas, so strokovnjaki dokazali nasprotno. Animirane kratke serije pravzaprav na zabaven način tudi poučujejo. Katere risanke imajo naši otroci najraje?

Poletno branje za najmlajše
Ko je sonce najvišje na nebu, je dobro, da se z otrokom umaknete v senco ali zaprt prostor. Takrat mu lahko preberete pravljico. In tudi zvečer, ko je čas za spanec, lahko skupaj preverita, kaj se je zgodilo s princeso v čarobnem gozdu, kaj so počeli škratje, kako strašen je zmaj ...

To so starši otrokom v 80. letih dovolili, da počnejo
Otroštvo v 80. letih je bilo sproščeno, otroci so lahko svobodno plezali po drevesih, tekali med bloki in šele zvečer prišli domov.

Nekoč je plezala po drevju, nabirala sadje, danes pa ...
Ko se sonce poslavlja za hribom in se prebuja luna, je čas, da otroci počasi utonejo v spanec. Dragi starši, skupaj z njimi prisluhnite pravljici, v kateri nastopata dva rdeča kužka in Oskar. Bere jo Ivica Prosen iz Doma starejših občanov Fužine v Ljubljani. Simpatično babico smo obiskali in zavrteli čas nazaj v njeno mladost, prepleteno tako z igro na prostem kot tudi z delom.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Kako kakovostno preživeti prosti čas skupaj z otrokom?
Jupiiii, še en prost dan imamo za raziskovanje hriba v bližini našega naselja. Napovedali so sončen dan, zato se bomo z nahrbtniki odpravili v naravo, da si napolnimo baterije. Jaz potrebujem odmik od službene pošte, mož pobeg iz pisarne, sin pa sprostitev pred napovedanimi testi. Prav nič nam ne more pokvariti veselja, saj smo pripravljeni prav na vse.

Kako se zaščititi pred klopi?
Spomladansko sonce nas že razvaja in starši skupaj z otroki preživijo dlje časa na igrišču, v parku, gozdu, hribih … To pa je tudi obdobje, ko morate biti previdnejši in se ustrezno zaščititi pred klopi, zaradi katerih lahko pride do obolenja, t. i. klopnega meningoencefalitisa.

MAŠA IN MEDVED NA LEDU - RAZKOŠNA LEDENA PRAVLJICA PRVIČ V SLOVENIJI!
MAŠA IN MEDVED NA LEDU: PRILJUBLJENI RISANI JUNAKI IZ ANIMIRANE NANIZANKE BODO OTROKOM PRIČARALI NAJLEPŠE ZGODBE 24. IN 25. FEBRUARJA 2017 V DVORANI STOŽICE

MAŠA IN MEDVED NA LEDU - RAZKOŠNA LEDENA PRAVLJICA PRVIČ V SLOVENIJI!
MAŠA IN MEDVED NA LEDU: PRILJUBLJENI RISANI JUNAKI IZ ANIMIRANE NANIZANKE BODO OTROKOM PRIČARALI NAJLEPŠE ZGODBE 24. IN 25. FEBRUARJA 2017 V DVORANI STOŽICE.

Ideje za najzabavnejše počitnice doslej
Hurej, hurej, pa so naši šolarji končno dočakali jesenske počitnice. Šolske torbe bodo za nekaj dni končale v kotu otroške sobe in prostega časa bodo imeli na pretek. Ko ne bodo zunaj kolesarili, brcali žoge, plezali po igralih, jim lahko prepustite televizijski daljinec in dovolite, da odplujejo v svet najbolj fantastičnih domišljijskih junakov.