gozdu

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika
Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Izdelajte prisrčne miške iz naravnih materialov
Pojdite z otroki v gozd, ob potok, na travnik, na polje, na vrt. V naravi se skrivajo material za ustvarjanje, iz katerega lahko otroci izdelajo igrače, ki se jih ne bodo zlepa naveličali, sta poudarili upokojeni učiteljica Zdenka Mežan in vzgojiteljica Marta Lužar, ki prirejata pravljično-ustvarjalne delavnice.

Tako Švedi krepijo imunski sistem svojih otrok
Angelina Alain de Mello, baletna plesalka, ki živi v Göteborgu, drugem največjem mestu na Švedskem, je izrazila svoje presenečenje nad tem, kako na Švedskem starši krepijo otrokov imunski sistem. Tam namreč velja, da nobena nizka temperatura ni razlog, da se ne bi sprehodili po svežem zraku.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Zato je pomembno, da si očetje vzamete čas za družino
Vse več časa preživite v službi in obdani z delom ter vse manj z otroki in družino? Kako izstopiti iz začaranega kroga preobremenjenosti in nameniti več prostega časa za najbližje? Za vas imamo nekaj predlogov.

Prisrčne in poučne vsebine, ki bodo navdušile najmlajše
S prihodom počitnic se otroci že nestrpno pripravljajo na nepozabno poletno dogodivščino na njihovem najljubšem programu OTO. In letos jim OTO prinaša prav posebno presenečenje! Poleg številnih priljubljenih vsebin se bo OTO v juniju prelevil v osveženo podobo, ki bo vsem družinskim članom pričarala še več zabave in smeha.

Pogoste napake, ki jih delajo starši, ko načrtujejo kratek oddih z otroki
Ko načrtujete vikend oddih ali krajše počitnice z otroki, malčki ali šolarji, je ključno, da se izognete nekaterim napakam.

Ideje, kaj početi na počitnicah pri babici in dedku
Bližajo se poletne počitnice in marsikateri otrok jih preživlja v družbi starih staršev. Na kakšen način lahko preživljate dragocen, skupen čas z vnuki, si preberite v spodnjih vrsticah. Za vas smo namreč pripravili nekaj super idej!

Top izlet: Tukaj vam bodo jeleni jedli iz roke
Odpravite se v Olimje. Jeleni vam bodo jedli iz rok, lahko se boste posladkali z ročno izdelanimi čokoladnimi tablicami in spoznali Kekca. Pa pazite, da vas ne prestrašijo čarovnice!

Ustvarjamo: Svet v malem
Je vaš malček ljubitelj narave? Mali znanstvenik in raziskovalec? Ga privlačijo drevesni listi, žuželke, prst in kamenje? Potem bo ta ustvarjalna ideja kot nalašč zanj. Zakaj ne bi v prostem času skupaj z otrokom ustvarili sveta v malem in mu omogočili, da bo skrbel zanj, ga opazoval ter raziskoval in pri tem užival?

Pa pri vas? Se tudi jezite med "človek, ne jezi se"?
Naši deževni (popol)dnevi pogosto minevajo v znamenju namiznih iger in nikdar ni dolgčas. "Vojna" se lahko konča z vojno, med "človek ne jezi se" se običajno (u)jezimo in "osel" ne prizna zadnje črke "L".

Obisk ene najlepših slovenskih pokrajin vas bo navdušil
Nebesa obstajajo! Na Zemlji, natančneje na Dolenjskem. Sicer se je zanje treba malce potruditi, ampak je vredno. Tudi če se otroci glasno pritožujejo.

"Da, res, sem kot moji starši ... ki jih čedalje bolj razumem"
Odkar imam otroke, veliko bolj razumem svoje starše. Še več – celo zelo se lahko poistovetim z njimi in pogosto se zavem, da izgovarjam enake besede, vidim, da podobno vzgajam in – priznam – "težim". Opažam, da pač ne gre drugače. Čeprav se še prav dobro spomnim, kako mi je šlo kot otroku marsikatero pridiganje izjemno "na živce".

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Starši malega strelca potrebujete ogromno energije
"V svojo družinico ste pravkar dobili otročka z veliko energije, ki bo zelo popestril vaše življenje. Pripravite se lahko, da boste imeli še enkrat več dela s svojim otrokom kot drugi starši," pravi astrologinja in univerzitetna diplomirana filozofinja Špela Plemelj.

Otroško ustvarjanje simpatičnih ježkov
Preživljanje časa s svojimi otroki je lahko tudi ustvarjalno. Jesen prinaša veliko gozdnih plodov, ki jih lahko uporabimo za ustvarjanje, preko njih pa se lahko otroci naučijo barv in oblik. Nika Dolenc, ki je postala ambasadorka portala Bibaleze.si, je z nami delila, kako lahko sprehod v gozdu izkoristite za učenje in ustvarjanje. Aktivnost, ki jo predlaga, pa lahko prilagodite starosti svojega otroka. Nika bo z nami večkrat delila ideje doma izdelanih igrač in predloge za aktivno preživljanje časa z malčki, zato nas spremljajte in ne zamudite teh super idej, ki jih lahko prav vsak preizkusi tudi doma.

Zato so lesene igrače odlične za otroke
Igrače pri otrocih spodbujajo razvoj, razmišljanje in ustvarjanje. Tudi lesene, saj je les zdrav in topel, predvsem pa naraven in okolju prijazen. Veliko veselja in zabave lahko nudijo čisto preproste vejice in paličice, saj se znajo že od rosnih let odlično zamotiti z njimi. Obenem si lahko tudi sami izdelajo igrače, tako kot so jih njihovi stari in prastari starši.

Izlet po gozdu s 'pojočimi volkovi in pogumnim medvedom'
Domačin, ki je kosil travo, nas je opozoril, da sona območjuvideli medvede in divje prašiče. Otroci so bili navdušeni. Močno, močno so stiskali pesti, da bi srečali kakšno zverino.

To so prednosti nosečnosti v jesenskem obdobju
Vsaka nosečnost je prijetna izkušnja, če poteka brez zapletov in zdravstvenih težav, ne glede na obdobje, v katerem pričakujete. Vendar pa obstaja nekaj prednosti, če ste visoko noseči ravno v jesenskih mesecih. Vas zanima, katere prednosti so to? Preverite v spodnjih vrsticah.

Starši so se odrekli znanemu Slovencu
Mariborčan Damijan Forjanič je pred dnevi vstopil na Kmetijo in že po nekaj dneh sprejel slabo odločitev, ko je v boj povabil Karin Lipovnik, ta pa ga je premagala. Tako je Karin prevzela njegovo mesto v hiši, sam pa se je moral preseliti v šotor v gozdu in je tako postal izzivalec. 25-letniku pa v življenju do zdaj ni bilo lahko.

Oprema za dojenčka: kaj je lahko rabljeno in kaj mora biti novo?
Mamice si rade izposojamo, podarjamo ali prodamo stvari, ki so jih naši otroci prerasli. Tako prihranimo denar in obenem tudi varujemo okolje. A vendar je treba biti pozoren pri opremi za dojenčka – določenih stvari ni dobro prevečkrat uporabiti. Preverite, kaj je pametno kupiti novo in kaj je popolnoma v redu tudi rabljeno!

Ideje za ustvarjanje med počitnicami: Pošastkoti
Med poletnimi počitnicami imajo otroci časa na pretek. V tem obdobju naj bodo čim bolj dejavni, ustvarjalni in aktivni. To je čas, ki ga lahko preživijo na igrišču, v gozdu ali pa za ustvarjalno mizico. Tudi ustvarjanje je izjemno pozitivno za razvoj otroka, vpliva namreč na razvoj njegove domišljije, kognitivnih in motoričnih sposobnosti. Tokrat smo za vas pripravili krasno ustvarjalno idejo za šivanje.

FOTO: Izlet v neokrnjeno gorsko dolino, kjer odmeva Kekčeva pesem
Na bregu Pišnice se je ob spremljavi petja ptic in šumenju potočka razlegala pesem "Jaz pa pojdem in zasejem dobro voljo pri ljudeh ...". Na sosednjem bregu ob manjši leseni baraki se je namreč zbrala skupina otrok, ki so veselo prepevali in sejali prešernost po dolini, kar sploh ni čudno, saj so ravno v dolini Krnica pred desetletji snemali celovečerni film o Kekcu. Seveda je tudi pred izletom dobro vedeti, kako prestrašiti Bedanca. Za vsak primer preverite in veselo pot pod noge!

Ideje za preživljanje prostega časa z otroki
Naš planet je prava čudežna krogla naravnih danosti in neverjetnih živih bitij, ki jih z velikim zanimanjem in veseljem spoznavajo tudi otroci. Ti so še posebej navdušeni nad razgibanim gozdnim svetom, vesoljem in vulkani, pa nad domačimi živalmi, divjimi zvermi in tudi že izumrlimi dinozavri ... Zato je zelo pomembno, da jih na različne načine spodbujamo k aktivnostim, skozi katere bogatijo svoje znanje o tem čudovitem svetu, hkrati pa jih naučimo spoštljivega odnosa do narave in živali.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Družinski izlet v mesto, kjer lahko na vsakem koraku srečate kurenta
Simbol Ptuja – kurent – ni doma samo na gradu, ampak ga lahko srečate tudi v mestnem središču pod grajskim gričem. Če boste dovolj pozorni, boste njegove podobe lahko poiskali celo na pročeljih meščanskih hiš.

Prednosti otrok, ki redno obiskujejo gozd
Ljudje smo narejeni za gibanje, naše telo je namreč ustvarjeno za hojo, tek, plezanje in gibanje po naravi. Z modernim načinom življenja pa te svoje sposobnosti in lastnosti povsem zanemarjamo. Kakšne prednosti nam prinaša preživljanje prostega časa v naravi?

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Čustveni Franc iskreno o družini: 'Vnuki so mi vse'
Čeprav velja za nasmejanega dobrovoljčka, ki je vedno pripravljen na delo in tudi pomagati, bo v nocojšnji epizodi Kmetije Franc Vozel pokazal drugačen obraz. Prav na praznovanju svojega 59. rojstnega dne ga bo presenetilo pismo njegove družine, ki jo seveda močno pogreša, a ga ne bo prebral, temveč ga bo raztrgal. Ob tem bo potočil celo nekaj solz in priznal, da pisma ni prebral, ker bi ga to samo ranilo.