Bibaleze.si

govora

Malček
19. 08. 2021 08.20

Pomembni nasveti za starše prvošolcev

Prvošolci so otroci, ki jim še vedno pripada igrivo otroštvo. Vendar pa kljub temu ob vstopu v popolnoma novo obdobje življenja potrebujejo vašo oporo, nasvete in vodenje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov za uspešen začetek šolanja.

Otroška imena
30. 06. 2021 08.27

Ime za pogumne in močne fantke

Tokrat predstavljamo moško ime, ki pomeni 'močen, drzen'. Različico tega imena sta si za svojega sina izbrala tudi slovenski kolesar Primož Roglič in njegova Lora Klinc. Že veste, o katerem imenu je govora?

Vzgoja in vrtec
24. 06. 2021 13.59

Kaj vpliva na razvoj otrokovega govora?

Prepevanje pesmic, ki jih spremljajo ploskanje, tleskanje in poplesavanje, oponašanje živalskih glasov, pripovedovanje zgodb z glasovnim igranjem dialogov in ponavljanje vedno istih vzorcev vplivajo na razvoj otrokovega govora.

Za mami
18. 06. 2021 13.16

Spoznanja, ki lajšajo materinstvo

Nenehno hrepenenje po popolnosti in doseganju nemogočega, je tisto, kar naša življenja dela prazna. Zavedanje, da je življenje prekratko, da bi stremeli k popolnosti, pa je tisto, zaradi katerega naša življenja postanejo pisana, zabavna in veliko bolj sproščena.

Novice
02. 06. 2021 09.09

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije

Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Novice
23. 04. 2021 08.02

Laura M. Rak: 'Ne moreš biti vse naenkrat v istem obdobju'

Vas zanima, kaj se zgodi, ko se v eni osebi združita trmoglava in zaletava punca, zagnana arhitektka, ki obožuje svoje delo in mama, predana svoji družini? Preverite v spodnjih vrsticah.

Novice
02. 04. 2021 15.44

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi

V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

Očkov kotiček
22. 02. 2021 09.11

To je ključ za ljubeč in trden odnos med očetom in hčerjo

Kadar je govora o čustvovanju hčere in globokih, iskrenih pogovorih, se očetje precej radi umaknejo v ozadje in te zadeve prepustijo materam. Vendar pa se dolgoročno obrestuje, če zberejo nekoliko poguma in se soočijo s svojimi strahovi, da ne bi znali biti hčerina opora.

Resnične zgodbe
01. 02. 2021 08.01

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan

Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Novice
21. 12. 2020 08.10

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah

V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Trači
11. 12. 2020 08.04

Deklica poskrbela za pravo senzacijo v cerkvi

Med božično-novoletnimi prazniki je veliko truda namenjenega tudi nastopom otrok, ki pojejo, plešejo in igrajo različne vloge. Nekateri imajo precej treme, spet drugim gre to zlahka. Oglejte si, kako je malčica prejšnje leto navdušila vse navzoče v cerkvi.

Za mami
23. 10. 2020 14.00

'Za te stvari bi želela, da bi mi jih kdo povedal, preden sem postala mati'

Vse bi bilo lahko lažje, če bi se med seboj malo bolj odkrito pogovarjali, je prepričana mamica Jillian Quint. Še posebej prvo leto otrokovega življenja, ki je obdano z nešteto vprašanji in strahovi, bi bilo lahko veliko lepše in sproščujoče, če bi mame pred tem vedele štiri stvari.

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Za mami
29. 09. 2020 10.37

'Ne spravljaj se na mojo mamo'

Pismo, ki govori o brezpogojni ljubezni do matere, je postalo viralni hit. Napisala ga je Jelena Milenković in v njemu razdala svoja čustva, kadar je govora o njeni materi.

Očkov kotiček
28. 09. 2020 11.07

Zakaj otroci iščejo tolažbo pri mami in ne pri očetu?

Zakaj otroci po tolažbo vedno stečejo k materi, se je vprašal eden izmed očetov. Trdi, da je to najbrž posledica družbenih norm in spolnih vlog, ki jih v družbi kot starši igramo.

Vzgoja in vrtec
23. 09. 2020 13.08

Moje telo, moja izbira: Je prav, da se mama odloča namesto otroka?

Nekateri pravijo, da je človeško telo sveto, 'nedotakljivo' in zgolj last človeka samega, kar tudi spoštujejo. Spet drugi zavoljo tradicij in običajev ali kulture posegajo v telo otroka, še preden se lahko on sam o tem odloča. Kaj je prav in kaj ne?

Dojenček
24. 08. 2020 08.02

Najprimernejša izbira cuclja, žličke in kozarčka

V otroških trgovinah je izbor pripomočkov za hranjenje naših sončkov, ko so ti dovolj veliki za uvajanje goste hrane, veliko. Kakšni pa bi ti v resnici morali biti? Svetuje vam terapevtka Špela Gorjanc Jazbec.

Zdrav otrok
31. 07. 2020 12.48

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor

V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

Vzgoja in vrtec
16. 06. 2020 07.30

''Ne izgovarja glasu R. Kako mu lahko pomagam?''

''Spoštovani, sin gre naslednje leto v šolo. Ne bere, ne piše, ne izgovarja črke R. Je čas za preplah? Ali naj takrat v šoli kaj rečem? Obstaja na šoli logoped ali samo v zdravstvenem domu? Lahko kako vadim z njim, da ga naučim izgovarjati R? Je pa imel pogoste angine. Je lahko to krivo, da ga ne izgovarja? Lep pozdrav,'' smo prejeli v uredništvo pismo zaskrbljene mamice. Posredovali smo ga Bibini svetovalki Petri Kavšek, mag. prof. logopedinji – surdopedagoginji.

Resnične zgodbe
29. 05. 2020 10.00

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.

Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Resnične zgodbe
17. 02. 2020 12.56

V Sloveniji samo 4 primeri: Tian ima redko mutacijo gena STXBP1

Tian je borec, ki vas v trenutku osvoji s svojim nasmehom. Njegova mamica Katja Razgoršek nam je pripovedovala, kako se vsi družinski člani učijo od njega, kljub temu da se mora vsak dan soočiti s številnimi izzivi zaradi zdravstvenih težav, ki jih ima.

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Očkov kotiček
21. 01. 2020 08.05

10 nasvetov, kako biti dober mož, ko se rodi otrok

Če ste pravkar postali oče, vam bodo ti nasveti prišli prav. Pomembno je, da ste partnerici v oporo, da tudi vi kdaj pa kdaj poskrbite za dojenčka, da si vzamete čas za starejše otroke. Bodite prisotni tako čustveno kot fizično.

Porodne zgodbe
13. 12. 2019 07.28

Pediater ugotovil, da ima srčno napako

Moja porodna zgodba iz ptujske porodnišnice ...

Razvoj
11. 12. 2019 07.39

Kate Middleton zaupala, kaj zna princ Louis

Kate Middleton je prejšnji teden v vasici Great Missenden izbirala božična drevesca za družine v stiski. Takrat je nekaj zaupala majhnemu dečku o najmlajšem sinu, princu Louisu. Njen sinko že zna govoriti. Preberite si tudi, kaj je značilno za otroka, starega eno leto.

Malček
19. 11. 2019 07.32

Slovenija ima posebno zaščito otrok tudi v ustavi

Nisem mogla verjeti, kako zelo lepo znata moja sedem- in skoraj šestletnik pospraviti sobo. Igrače, ki so bile prej nametane po celi pisalni mizi in tudi na tleh, sta pospravila v zabojnike, zložila sta knjige po velikosti, postala sta postelji ter celo pobrisala prah in posesala. Res da po mojih večkratnih pozivih, ampak sta na koncu vendarle jo. In že pred časom smo se dogovorili, da je pospravljena sobica njuna odgovornost in dolžnost.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2019 07.04

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?

Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Malček
23. 10. 2019 07.56

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?

Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052