govora

Duda ni sredstvo za tolažbo!
Zaradi dolgotrajne uporabe dude ima lahko otrok velike težave pri govoru. Tolažba z dudo pa ima tudi nenavadno posledico – nezmožnost reševanja čustvenih problemov.

Deklica s 'čudežnimi' ušesi
Danes petletna britanska deklica je na svet prijokala skoraj povsem gluha. Strokovnjake pa je presenetila, ko se ji je sluh izboljšal, začela je jasno govoriti in se celo naučila francosko.

Dude in cuclji
Naj jih obožujete ali ne marate, starši dude, cuclje ali druge pripomočke za pomirjanje uporabljajo že stoletja za dojenčke in malčke. Čeprav nekateri ne bi mogli preživeti niti dneva, ne da bi svojemu dojenčku dali dudo, nekateri zdravstveni delavci in starši močno nasprotujejo njihovi uporabi.

Kaj je cerebralna paraliza?
Težko je opisati šok, ki ga doživijo starši, ko se jim rodi otrok s cerebralno paralizo. Nosečnost in pričakovanje tako željenega otroka se konča z nočno moro.

Otrokova pot k neodvisnosti
V naravi otroka je, da neomajno hodi k neodvisnosti. To osvajanje se začne z njegovim prihodom na svet. Med razvojem se izpopolnjuje in premaguje ovire na svoji poti. V njem deluje življenjska sila, ki nezmotljivo usmerja njegove napore k cilju.

Prvega ne pozabiš nikoli!
V tistem trenutku se mi je podrl svet! Jokala sem in jokala in vseeno upala, da je z mojim otročičkom vse v redu.

Avtisti so … avtizma ni!?
Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.

So otroci starejših očetov manj inteligentni?
Raziskava, ki so jo izvedli v Avstraliji, je pokazala, da lahko sperma starejših moških mutira. Zato se lahko otroci starejših očetov slabše odrežejo na inteligenčnem testu v otroštvu.

Vojna v hiši
»Mami, vzel mi je igračko! Mami, to je moja igrača!« Vam je znano? Če imate več kot enega otroka, vam je zagotovo. To je čisto običajno rivalstvo med sorojenci. Prepiri med brati in sestrami so normalne poti odraščanja. Tudi živalski mladiči se prepirajo.

RENE MLEKUŽ: Poklon in spoštovanje vsem mamicam!
Nekdanji alpski smučar Rene Mlekuž in njegova soproga Nika sta pred kratkim prvič postala srečna starša male Lije. Kot pravita, je enomesečna dojenčica zelo priden otrok, njihovo življenje pa je umirjeno.

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

Pravi voziček za varnost in sproščenost
Otroci, ki so med vožnjo v vozičku obrnjeni k mami oziroma očetu (ali h komu drugemu, ki potiska voziček), so bolj sproščeni, imajo bolj umirjen srčni utrip in lažje zaspijo.

Igre z dojenčkom – 6. do 9. mesec
Pri šestih mesecih začne vaš dojenček odkrivati okolje. Pomagajte mu pri spoznavanju tega čudovitega, zanj povsem novega in razburljivega sveta.

Ali dojenčki sanjajo?
Ko gre naš mali zaspanček v posteljo, se vprašamo, ali se mu po glavi podijo podobe stekleničk, dojk in odejic. Morda pa res.

Govorjenje „po starševsko“
Saj veste, kako je, ko se naši družini pridruži dojenček, kar naenkrat vsi govorimo z visokim, cvilečim glasom in poudarjamo vsako besedo. In to je lahko bolje, kot si mislimo.

Poporodna depresija: Ukrepajte čimprej!
Solze in brezup namesto sreče in veselja. Kako ukrepati ob poporodni depresiji in kako jo prepoznati, nam svetuje znana psihiatrinja iz Kanade dr. Ariel Dalfen.