bakterije

Vnetje ušes zaradi plavanja v bazenu?
Ali lahko nastane vnetje srednjega ušesa pri plavanju v bazenu, kjer so prisotni razni mikroorganizmi? Je treba na javnih kopališčih nositi čepke za ušesa ali plavalno kapo, da preprečimo vnetje?

Vas peče, ko lulate?
Okužbe sečil so eno najpogostejših vnetnih obolenj. Prav vnetje sečnega mehurja je tisto, ki se pri ženskah pogosteje pojavlja v teh toplih poletnih mesecih. Tovrstno vnetje, ki se imenuje tudi cistitis, se najpogosteje kaže s pogostim in pekočim uriniranjem. Kako si pomagati in kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Učinkovito zdravljenje ječmena
Ječmen je rdeča in vneta z gnojem napolnjena oteklina, ki se običajno pojavi na spodnjem robu veke, lahko pa tudi na zgornjem. Podobna je mozolju, nastane pa kot posledica zamašenega očesnega mešička, ki ga okužijo bakterije.

Previdno pri nabiranju gob
Zdravniki v času, ko je na višku sezona nabiranja in uživanja gob, opozarjajo na posebno previdnost pri nabiranju. "Kaj hitro se namreč zgodi, da spregledajo strupeno gobo, čeprav so poznavalci gob," so zapisali v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana.

Kampilobakterioza - pogosta poletna okužba
Poleti se zaradi visokih temperatur zelo hitro razmnožijo bakterije, ki povzročajo črevesne okužbe. Kampilobakterioza je predvsem nevarna za otroke in starejše ljudi. Poskušajte preprečiti širjenje okužbe na vse družinske člane s temeljitim umivanjem rok.

Kako vemo, da se je sladoled pokvaril?
Poleti nam prija ledena osvežitev v obliki sladoleda, kljub temu pa se nam poraja vprašanje, koliko časa po odprtju ga še lahko hranimo v zamrzovalniku. Kakšen je rok uporabe sladoledov, ki jih sami pripravimo iz sadja in oreščkov? Pogovarjali smo se z nutricistko in svetovalko za zdravo prehrano Karlo Klander.

Preprečimo zobno gnilobo!
Kaj so fisure zob in zakaj se nekateri zobozdravniki odločajo za njihovo zalivanje pri otrocih, smo se pogovarjali z Uno Merlak Ronko, dr. dent. med. Pojasnila nam je tudi, da je to preventivni postopek, ki ga krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Pravočasno prepoznajte okužbo sečil!
Okužbe sečil so pri otrocih po pogostnosti na drugem mestu, takoj za okužbami dihal. Pogoste so tudi poleti. Večinoma jih povzročajo bakterije, ki so sicer navzoče v prebavilih, najpogosteje Escherichia coli.

Sokovi, s katerimi boste pregnali viruse
Za pomlad je značilno nihanje temperatur. Z uživanjem svežega sadja in zelenjave lahko preženete povzročitelje prehladnih obolenj. Otrokom in sebi pripravite okusne sokove, bogate z vitamini in minerali.

Kdaj je nujno odstraniti mandlje in žrelnico?
Ponavljajoča se vnetja ušes, smrčanje, izguba teka in nosljanje so pri otroku alarmni znaki, da je žrelnica povečana in bi jo morali odstraniti. Če ima poleg tega pogosto tudi angine, otorinolaringologi svetujejo tudi odstranitev mandljev.

Rodila s carskim rezom
Mamica Jasna nam je zaupala svojo žalostno zgodbo, ko so ji zdravniki zaradi poporodne sepse odstranili maternico. Težave so se stopnjevale in končala je na intenzivnem oddelku. Voljo do življenja ji je dajal sinek Tilen.

Oslovski kašelj
Med otroškimi nalezljivimi boleznimi je oslovski kašelj ena težjih. Otrok močno kašlja, bolezen pa je zelo nalezljiva. Zato naj se otrok ne druži z dojenčki in tistimi, ki še niso bili cepljeni. Če zboli dojenček, ga zdravijo v bolnišnici.

Odlična rešitev za urejanje prebave
Čičerika je že dolgo tako kot vse stročnice cenjena zaradi visoke vsebnosti vlaknin. Poleg visoke vsebnosti antioksidantov in vitaminov lahko ta stročnica postane naš največji zaveznik pri urejanju prebave.

Pljučnica pri otroku
Pljučnica je okužba pljuč, pomeni pa, da je prišlo do vnetja, ki prizadene le en del pljuč ali pa celotno pljučno tkivo. Pljučnica je resna bolezen, ki pri otroku lahko poteka drugače kot pri odraslem.

Razjede v ustih
Pri razjedah v ustih ali aftah gre za zelo boleče vnetje ustne sluznice in dlesni. Najpogosteje se pojavijo pri otrocih v starosti od 15 mesecev do petih let.

Vnetje mehurja
Rek naših babic: "Ne sedi na mrzlih tleh, ker boš dobil volka v zadnjo plat!" ni iz trte zvit. Vnetje mehurja povzroča bakterija, prehlad medeničnega predela pa jo še hitreje izzove.

Driska pri otrocih
Otroci imajo lahko tudi poleti akutno ali kronično obliko driske. Vzroki zanjo pa so lahko zelo različni. Glavni povzročitelji so črevesne okužbe.

Poznate svojo krvno skupino?
Ste pozitivni, negativni, imate A krvno skupino, B, 0 ali AB? Krvna skupina je zelo pomembna, saj je najmočnejša genetska povezava, ki jo ima vsak dojenček s svojo mamo in očetom. Je dojenčkova dediščina, ki nadzira vpliv vseh virusov in bolezni.

Na preprost način si jogurt pripravite doma
Se sprašujete, ali se jogurt sploh splača pripraviti doma? Vsekakor, saj je priprava neverjetno preprosta. Obenem ima tak jogurt veliko boljši okus in točno veste, kaj vsebuje.

Kje je največ bakterij?
Ste ena izmed tistih mamic, ki svojim malčkom na javnih prostorih zabiča, naj se ničesar ne dotikajo, ker je vse umazano? So kljuke, tla in duda, ki padejo nanje, ena izmed vaših najhujših nočnih mor? Kdaj je upravičeno biti pazljiv in kdaj s čistočo pretiravamo?

Omilite bolečino ob izraščanju prvih zobkov
Ko dojenčkom začnejo izraščati prvi zobki, se slinijo, v usta dajejo roke ali stvari, ki so v njihovi bližini. Marsikateri zaradi tega jokajo vse noči in čez dan zahtevajo več pozornosti. Kako jim lahko omilimo bolečino?

Pripravite si kozmetiko iz cvetja in sadja
Želite lepo kožo in zdrave zobe? Poskusite z doma pripravljenimi kozmetičnimi sredstvi, ki so jih uporabljale že naše prababice in babice. Razvajajte se s kozmetiko, narejeno iz cvetja in sadja.

Ko novorojenček potrebuje posebno nego
Včasih se dojenček rodi prezgodaj in mora v inkubator. Morda po porodu zaradi določenih zadev potrebuje posebno nego in je premeščen na neonatalni oddelek. Mamice takšnih dojenčkov so ponavadi v skrbeh.

DNEVNIK: Nepozaben obisk tašče
Še vstala nisva dobro z Rokom, pa je že zvonil zvonec – prišla je tašča. Slišalo se je, kot bi se dobesedno obesila nanj. Prihrumela je skozi vrata, natovorjena z vrečkami in jih odložila v kuhinjo.

Nosečnice, ne pozabite na ribe!
Ribe vsebujejo veliko vitaminov, mineralov in maščobnih kislin. Zlasti med nosečnostjo so zato nepogrešljiv del jedilnika, saj prispevajo k vašemu zdravju in pravilnemu razvoju ploda.

Ali nosečnica lahko uporablja vibrator?
Marsikatera ženska se sprašuje, ali lahko med nosečnostjo uporablja vibrator. Ginekologi ga ne odsvetujejo, razen če gre za rizično nosečnost.

Vzgojite malega Popaja
Ste ob gledanju Popajevih risank pojedli kaj več špinače, da bi postali veliki in močni? Danes ugotavljajo, da so za njeno moč odgovorni nitrati, a se v tem primeru odpovejte ustni vodici, saj ta njene učinke uniči.

Premagajte viruse in bakterije!
Premagajte viruse in bakterije z vitaminom D, vsakodnevnimi sprehodi in temeljitim umivanjem rok. Dr. Mehmet Oz svetuje, da se pozimi segrejete s skodelico črnega ali zelenega čaja.

Ko otroci hrano poberejo s tal ...
Otroci pogosto poberejo s tal košček hrane, ki jim pade iz rok, in ga dajo v usta. Ali je varno, če to storijo v prvih petih sekundah, ali se lahko kljub temu okužijo?

POTEK NOSEČNOSTI: 15. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!