b12

Beta karoten
Pozdravljeni! Imam vprašanje glede prehranskih dodatkov, ki vsebujejo karotenoide. Vem, da niso nadomestek za sončne kreme in da izpostavljanje soncu ni zdravo, vendar bom letos za daljši čas ...

Zdravila in podočnjaki ter solzenje oči
Pred dobrim mesecem sem zaradi bolečin v križu dobil 10 inekcij ketonala in apaurina. Dva dni kasneje sem pri kiropraktiku prejel še 10 inekcij b12 in homeopatskih Zeel-T. Kasneje mi je nevrolog predp...

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

To lahko pričakujete ob prihodu novorojenčka domov
Tako nosečnost kot tudi porod sta v večini primerov nekaj popolnoma naravnega in ne predstavljata bolezenskega stanja. Če je bil porod za žensko pozitivna izkušnja, se bo po njem počutila dobro in bo polna energije ter več kot pripravljena skrbeti in negovati svojega čudovitega dojenčka. Vseeno novopečena mamica po porodu doživlja številne spremembe – tako čustvene kot telesne. Predvsem v prvih tednih potrebuje veliko počitka, raznoliko prehrano in pomoč.

Vrtiljak. To vse doživlja nosečnica!
Nosečnica. Kdo bi jo razumel? Srečna in žalostna je - hkrati. Vas ljubi in sovraži - hkrati. Je umirjena in živčna - hkrati. Je v veselem pričakovanju in zaskrbljena - hkrati. Tako ji lahko pomagate!

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Najpogostejše dileme nosečnice
Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

Želite zanositi? Čudovito!
Ugotovila sta, da je v vajini zvezi prišel trenutek za korak naprej. Odločila sta se, da si ustvarita družino. Čudovita, a z veliko odgovornostjo povezana odločitev! Takoj vzemita pod drobnogled svoje slabe navade in razvade. Razmislita, kako se jim čim prej v čim večji meri odreči, še zlasti, če gre za kajenje in nezdravo prehranjevanje. Z zdravim življenjskim stilom poskrbita zase in za svojega otročka.

Koliko jajc lahko pojemo?
Prehrana med prazniki ne vpliva pomembneje na povečanje telesne teže in nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, so pred velikonočnimi prazniki opozorili na NIJZ in pozvali k zmernosti pri mizi.

Za nosečnice od 13. tedna nosečnosti dalje
Prehranske potrebe žensk se med nosečnostjo spreminjajo, zato je Bayer razvil prehransko dopolnilo Elebaby, posebej prilagojeno potrebam nosečnic v drugem in tretjem trimesečju. Od 13. tedna nosečnosti dalje se povečajo potrebe nosečnice po omega-3 maščobnih kislinah, saj se takrat začne razvoj možganov in oči, pomembna pa so tudi druga mikrohranila.

Kako se učinkovito spopasti z neplodnostjo?
Z zdravimi obroki, ki jih ponudite svoji družini, poskrbite za zdrav življenjski slog, dober imunski sistem in dobro počutje svoje družine.

Česa ne sme uživati nosečnica?
Ko v ženski začne rasti novo bitje, se ji poraja vprašanje, kaj mora črtati s svojega jedilnika, da se bo njen otrok pravilno razvijal. Koristne informacije nam je podala Karla Klander, Bibina svetovalka za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog, certificirana nutricistka.

Tudi med nosečnostjo vegetarijanka
Vse več žensk tudi med nosečnostjo nadaljuje z vegetarijanstvom. Ana Devayani Kersnik se je odločila prav to. Zanimalo nas je, kako ji je uspelo, ali je bila vseeno zdrava, ali se je njen otroček, ki ga je nosila pod srcem, razvijal in rasel pravilno, ali je morala uživati prehranske dodatke.

Resnica o slovenskem mleku in mlečnih izdelkih!
Starši želijo otrokom ponuditi najboljše, želijo poskrbeti, da bodo jedli kakovostno, uravnoteženo in pestro hrano in tako ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Zelo pomembno je tudi, da zaužijejo dovolj mleka in mlečnih izdelkov, ki so vir beljakovin, kalcija, vitaminov A, D, E in B12, vse to pa pomaga pri gradnji kosti in zob, krepitvi obrambnega sistema, oskrbovanju mišic z energijo, boljšemu vidu itd.

Koliko mleka dnevno lahko spije otrok?
Ameriški strokovnjaki za prehrano so ugotovili, da imajo predšolski otroci, ki dnevno spijejo več kot tri skodelice mleka, večjo verjetnost, da postanejo prekomerno težki. Koliko je sploh priporočljivo, da ga spijejo?

OD PRVE ŽLIČKE DO PRVIH PUSTOLOVŠČIN
V Fructalu že 40 let skrbijo, da iz majhnega zraste veliko. Ob letošnji obletnici znamke Frutek so pripravili posebno novost – instant kašice Frutek.

Čudež novega življenja
Minevajo tedni in prvi meseci, odkar ste izvedeli, da ste noseči. Vaše telo se spreminja, pridobivate na teži, vaši hormoni divjajo. Ali morate sedaj, ko v vašem trebuhu raste bitje, biti še bolj previdne? Ali je dobro, da se še naprej veliko gibate? Kaj storiti, če zbolite? Ginekologinja Marija Ocvirk je odgovorila na številna vprašanja o prvem tromesečju nosečnosti, ki jih je za video šolo za mamice postavila mamica Darja Šolar.

Neverjetna zgodba obkrožila svet!
Zdravniki nikakor niso mogli verjeti, kako so proteini pomagali Lauri Dixon, da je zanosila. Leta in leta je bila vegetarijanka, trudila se je zanositi, ampak nikakor ni šlo. Ko je začela jesti meso, je kmalu lahko vsem sporočila novico, da je v veselem pričakovanju.

Rebeka Dremelj razkriva skrivnost
Na spletnem portalu Bibaleze.si je 28-letna Sabina Cerič dobila edinstveno priložnost, da spremeni svoje prehranjevalne navade in da bo ob pogledu v ogledalo ponosna sama nase. Pri hujšanju jo bo spodbujala pevka Rebeka Dremelj, ki je na obisku pri njej v Škofji Loki razkrila marsikatero drobno skrivnost mamice petmesečne Eme. Na poti do želene teže pa jo bosta spremljala tudi strokovna Nupo svetovalka Anja Vlah in osebni trener Gašper Simčič z nasveti vaj, ki jih lahko dela doma ali v naravi.

S hrano nad nosečniške tegobe
Nosečnice se pogosto srečujejo s številnimi nosečniškimi težavami, ki pa jih lahko odpravijo ali vsaj omilijo z zdravo prehrano. Nasvete in smernice je za Bibaleze.si zapisala Karla Klander, svetovalka za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog.

Česa ne sme uživati nosečnica?
Ko v ženski začne rasti novo bitje, se ji poraja vprašanje, kaj mora črtati s svojega jedilnika, da se bo njen otrok pravilno razvijal. Koristne informacije nam je podala Karla Klander, Bibina svetovalka za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog, certificirana nutricistka.

Že prehrana nosečnice vpliva na otrokovo izbirčnost
Dovzetnost in pripravljenost poskusiti različne jedi v otroštvu se pri otroku razvijata že v materinem trebuhu in v obdobju dojenja. Zato je zelo pomembno, da se ženska v teh ključnih obdobjih za otrokovo rast in razvoj prehranjuje zelo zdravo, uravnoteženo in čim bolj raznoliko.

Po naravni poti do večje plodnosti
Sodoben način življenja, stres ter pozno odločanje za starševstvo so glavni razlogi, da je tudi v Sloveniji problem plodnosti čedalje večji.

V prepeličjih jajcih petkrat več vitaminov
Kljub temu da največkrat kuhate, cvrete, pečete, zakrknete kokošja jajca, vedite, da je v prepeličjih petkrat več vitaminov. Priporočajo, da jih uživate, če ste slabokrvni, predvsem surova na tešče.

Prepoznajte sindrom nemirnih nog
Nad ščemenjem, trganjem in mravljinčenjem v nogah se ne pritožujejo le babice in dedki, vse pogosteje tudi pri otrocih zdravniki ugotavljajo sindrom nemirnih nog. Vzroki zanj so lahko zelo različni, lahko se pojavi pri slabokrvnih, nakazuje bolezen ledvic, živcev, ožilja, mogoče pa je posledica jemanja zdravil. Prav tako so zaključili, da je sindrom deden.

Trik, ki prežene slabo voljo
Ste se že kdaj vprašali, zakaj ste tako slabe volje? Morda vam primanjkuje vitaminov, čeprav na to najkasneje pomislimo. Pomanjkanje folne kisline je eden od najpogostejših razlogov za slabo voljo, saj je nadvse pomembna za izgradnjo hormonov sreče.

Popije vaš otrok dovolj mleka?
Za zdravje otrok lahko poskrbimo tako, da poleg vse ostale zdrave hrane zaužijejo tudi dovolj mleka in mlečnih izdelkov, ki so vir beljakovin, kalcija, vitaminov A, D, E in B12, ki so med drugim nujni za zdrave kosti in zobe. Na žalost pa namesto tega posegajo po sladkanih pijačah, sladkarijah in slanih prigrizkih.

Primeren jedilnik v nosečnosti
V nosečnosti je potrebno zadostiti povečanim potrebam po vseh ključnih vitaminih in mineralih. Seveda pa je potrebno za ravnovesje v telesu upoštevati tudi druge hranilne snovi.

Kako nad spomladansko utrujenost?
Mnoge gospodinje z veseljem pripravijo zelje v kombinaciji s fižolom, krompirjem in klobasami. Z njim lahko celo premagate spomladansko utrujenost.

Veganska poroka zvezdnice serije Kosti
Emily Deschanel iz nadaljevanke Kosti je na svoji poroki gostom postregla izključno z vegansko hrano. Igralka je že v otroštvu s svojega jedilnika črtala meso in pravi, da je prav zaradi tega tako zdrava.