Strah

Mamino duševno zdravje je pomembnejše kot kdaj koli prej
Materinstvo je izjemno obdobje, polno ljubezni in nežnosti, na drugi strani pa tudi izzivov in velikih sprememb. V vsem tem čustvenem vrtiljaku po porodu mati zlahka pozabi nase in se hitro znajde pod prevelikim pritiskom, ki ima posledice na duševno zdravje. Kako prepoznati tovrstne izzive in jih reševati? V tokratnem prispevku.

10 idej za preživljanje prostega časa med poletnimi počitnicami
Poletje je zagotovo med težko pričakovanimi in priljubljenimi letnimi časi med otroci in dijaki. Vreme je fantastično, dnevi trajajo dlje, za nekaj časa si lahko oddahnejo od šole in obveznosti ter se posvetijo zgolj igri, raziskovanju in druženju s prijatelji ter družino. Da pa bi bile letošnje počitnice toliko boljše, smo za vas pripravili nekaj idej in predlogov, kako preživljati svoj prosti čas.

10 velikih napak pri vzgoji otroka po mnenju psihologov
Skupni čas pred televizijo ni kvalitetno preživet skupni čas in starš, ki je svoje življenje popolnoma podredil otrokovim potrebam, ni dober vzor. Če ponavljate katero od teh 10 napak, po mnenju stroke negativno vplivate na razvoj otroka. Pa preverimo, za katere napake gre.

Čustveno okrevanje po umetni prekinitvi nosečnosti
Splav je lahko za vsakogar čustveno zahtevna izkušnja. Normalno je, da po postopku občutimo vrsto zapletenih čustev, vključno z žalostjo, krivdo in tesnobo. Nekatere ženske lahko občutijo olajšanje, druge pa se težko sprijaznijo s svojo odločitvijo. Ne glede na to, kako se počutite, si morate vzeti čas in se osredotočiti na čustveno okrevanje po splavu.

Največja bolečina Tine Turner je bila izguba dveh sinov
Ena največjih legendarnih glasbenic, kar jih svet premore, rock diva Tina Turner, je izgubila bitko z dolgo boleznijo in preminila v 84. letu starosti. A poleg tragične preteklosti je bila njena največja bolečina izguba dveh sinov, ki sta umrla v zgolj štirih letih razmika.

Čudovit zapis za dneve, ko starševstvo postane (pre)težko
Ni ga starša, ki ne bi občasno občutil pretežkega bremena starševstva, še posebej ko so otroci majhni, ko se soočamo s številnimi dejavniki, kot so neprespane noči, otroški krči, rast zobkov, pa strah, da bi se mu kar koli hudega zgodilo. Obenem pa se starši trudijo biti uspešni na vseh drugih področjih in ohranjati zdrav ter kvaliteten odnos v partnerski zvezi. Ko postane (pre)težko, naj vam bo v navdih spodnji zapis.

Otroka v imenu varnosti kar na povodec?
Mama je s svojo objavo, na kateri deklico drži na povodcu, razburila javnost. Sama meni, da je to dobra in pametna poteza, saj se ji zdi deklica na ta način bolj varna, mnogi pa se nad njenim početjem zgražajo.

Kako opogumiti otroka in mu vliti samozavest?
Otroci se večinoma učijo z zgledom, in kadar preizkušajo nove stvari, potrebujejo ob sebi nekoga, ki verjame vanje in jih opogumlja. Super je, če so to njegovi starši. A kako otroku vliti samozavest in pogum? Svetujejo strokovnjaki.

'Tako me je sram, da bi se najraje pokrila z odejo in postala nevidna!'
Sram se pri otroku pojavi v drugem letu starosti in otroku določa meje varnega doživljanja sebe ter zagotavlja samovrednotenje in občutek pripadnosti. Kadar pa strupeni sram deluje v korist staršev in ne otroka, povzroči občutek razvrednotenja.

'Šok, ko vidiš otroka ležati na mali bolnišnični posteljici, polni cevk in piskajočih aparatov'
Naj nadaljujem, kjer sem zadnjič končala. Z rojstvom Erazma Avelama Munde se je tok našega življenja prelil v nam povsem neznane vode ...

5 mitov o materinstvu
Pričakovanje materinske vloge je vedno povezano z dvojnimi občutki – na eni strani se bodoča mamica neskončno veseli novega družinskega člana, po drugi strani pa je prisoten tudi strah. Bom kos novi vlogi? V današnjem času največ informacij najdemo kar na spletu, kjer na številnih forumih in skupinah za mlade mamice potekajo številni pogovori in deljenje nasvetov, kar pri mnogih povzroči zmedo. Katere informacije nimajo nobene povezave z resničnostjo in čemu sploh verjeti?

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice
Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija
Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Takšni otroci odrastejo v srečne ljudi
Čeprav se mnogo staršev, ki imajo doma radožive in živahne otroke, vsakodnevno sooča s številnimi izzivi in si morda želijo, da bi bili njihovi otroci bolj ubogljivi, mirni in pridni, pa strokovnjaki trdijo, da so ravno otroci nemirnega duha tisti, ki v odraslosti živijo izpopolnjeno in srečno življenje. Zakaj? Preverite.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

8 korakov, s katerimi otroka učimo sprejemati svoje napake
Velik in pomemben del odraščanja otrok predstavljajo tudi napake, spodrsljaji, padci in neuspehi, ki jih doživljajo tako v odnosih z drugimi kot tudi pri šolskih zahtevah. Kako se bodo znali soočati z njimi, pa je močno odvisno tudi od staršev. Ste med starši, ki otroka pozitivno spodbujajo in učijo, da so tudi napake del življenja, onimi, ki grajajo in kaznujejo, ali tistimi, ki želijo otroka zaščititi pred vsemi neprijetnimi izkušnjami odraščanja?

Brezplačne počitnice bo doživelo 157 otrok
V tradicionalni februarski dobrodelni kampanji so člani Kluba zvestobe OMV SMILE & DRIVE donirali osem in pol milijona točk zvestobe. OMV Slovenija je temu dodal še milijon točk in jih namenil Zvezi prijateljev mladine Slovenije. S pomočjo teh sredstev bo v sklopu humanitarnega programa Pomežik soncu poletne počitnice doživelo novih 157 otrok iz socialno ogroženih okolij.

Otroške posteljice
Spanec je izjemno pomemben in tega se praviloma zavedamo vsi. Slab spanec lahko pomeni, da nas že najmanjša malenkost popolnoma iztiri, smo slabe volje in nejevoljni in tako imamo slab dan. In kako super je, ko se naspimo in se spočijemo v udobni postelji, kajne?

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?
Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Slavni pevec iskreno spregovoril o težki izkušnji
"Počutil sem se, kot bi se utapljal," je Ed Sheeran opisal grozljivo izkušnjo, ko je izvedel, da ima njegova takrat še noseča soproga tumor.

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Hrvaški oče razkril skrivnost uspešnega zakona
V priljubljenem hrvaškem resničnostnem šovu Ugodno oddam sina, ki ga od ponedeljka do četrtka po seriji Botri spremljamo na POP TV, je oče Miljenko Ranogajec tisti, ki je po navadi precej strog tako do svojega sina Mirka kot do deklet, ki se borijo za njegovo srce. A v nocojšnji epizodi bo pokazal tudi nežnejšo plat.

Ste pogosto utrujeni in imate občutek teže na prsih?
Poporodna tesnobna motnja ni baby blues in ni poporodna depresija. Gre za čisto posebno motnjo, za katero so značilne skrbi, strahovi, dvomi in neprijetni telesni občutki, ki počutje le še poslabšajo. Preverite ključne značilnosti, vzroke in načine zdravljenja.

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Zaskrbljena mama: 'Včasih se mi zdi, da mi hči marsikaj skriva'
Vsak starš si želi s svojim otrokom ustvariti pristno bližino, ki med drugim vključuje tudi prostor za izražanje vseh tegob, skrbi in težav. A vsi vemo, da to ni vedno lahko; včasih je pravi izziv ugotoviti, kaj se z otrokom dogaja, s čim se sooča. Nekateri otroci so namreč precej zadržani in svoje misli ter občutke ohranjajo zase, včasih pa pridejo samo obdobja, v katerih se zdi, da se zaprejo in ne dovolijo nikomur v svoj svet. Kako torej oblikovati varno bližino za zaupanje, ranljivost in povezanost?

Blake Lively in Ryan Reynolds sta se razveselila četrtega otroka
Blake Lively, ljubljenka filmskega občinstva, in njen soprog, filmski zvezdnik Ryan Reynolds, sta postala starša četrtemu otroku, čigar spol in ime še nista znana. Zvezdnika namreč zasebnost skrbno skrivata pred javnostjo.

Tudi vi na vprašanje 'Kako je bilo v šoli?' ne prejmete odgovora?
Tudi vi svojega otroka vsak dan vprašate isto dolgočasno vprašanje: "Kako je bilo v šoli?" in ste razočarani, ko ne prejmete nobenega zanimivega odgovora? Ste kdaj morda pomislili, da ne zastavljate pravega vprašanja?

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Zgodba bralke: 'Še vedno diham, ampak je prekleto težko'
Ko rodiš otroka, se zaveš odgovornosti. Biti moraš skrbna mati in ga imeti rada, kljub nekdanjemu partnerju, ki ti nikoli ni stal ob strani, ki ga ni bilo ob tebi po porodu, ko si ostala sama in se spraševala, kako boš zmogla vse sama brez pomoči.