Bibaleze.si

Strah

Za mami
09. 02. 2023 07.38

Perfekcionistična mama bo storila vse, da bo videti popolna

Družinski terapevt in klinični psiholog dr. Stephan Poulter se je skozi svojo prakso srečeval z različnimi družinami in vzorci staršev. Na podlagi raziskovanj je matere razdelil v 5 najpogostejših tipov, in sicer: perfekcionistične, nepredvidljive, popolne, prijateljske in egocentrične matere. V kateri pa se vi najbolj prepoznate?

Vzgoja in vrtec
24. 01. 2023 05.00

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku

Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Po porodu
06. 01. 2023 05.00

Kako preživeti z dvema dojenčkoma v dveh letih?

Veliko je mamic, ki se odločijo imeti naslednjega otroka hitro po prvem porodu. Nekatere načrtno, drugim se zgodi nenačrtovano. V obeh primerih pa zna biti z dvema malčkoma, ki še ne govorita, ne hodita in sta v plenicah, precej naporno. Mama, ki je imela takšno izkušnjo, je podelila štiri nasvete, ki lahko staršem pomagajo v tem obdobju.

Nosečnost
03. 01. 2023 07.53

Razlage najpogostejših nosečniških sanj

Pravijo, da so sanje okno v našo podzavest. S kakšnimi sanjami pa se ponavadi srečujejo nosečnice?

Novice
29. 12. 2022 09.35

Isaac Palma delil fotografijo prisrčnega sina

Argentinski pevec Isaac Palma je podelil čudovito fotografijo svoje družinice, na kateri je videti tudi novorojenčka Noela.

Razvoj in odnosi
23. 12. 2022 05.00

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?

"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Za mami
14. 12. 2022 05.00

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi

Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

Novice
08. 12. 2022 05.00

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."

"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Po porodu
04. 12. 2022 05.00

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu

So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

Novice
30. 11. 2022 05.00

Aneta iskreno o težkem otroštvu, ki jo je zaznamovalo

Aneta Andollini, ki se je pojavila že v številnih resničnostnih šovih, pogosto daje vtis močne in nepremagljive ženske, a tudi ona v sebi skriva čustva in izkušnje, ki so jo zaznamovale. 'Morda ne bi bila tako močna, če bi mi bilo v življenju vse postlano z rožicami,' bo razmišljala v nocojšnji epizodi priljubljenega resničnostnega šova Kmetija, v kateri bo razkrila, s čim vse se je soočila že v otroštvu.

Dojenček
23. 11. 2022 10.10

Morojev refleks pri dojenčku

Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Šola in splet
24. 11. 2022 05.00

Otroci se sredi noči prebujajo in preverjajo stanje na mobilniku

Živimo v dobi tehnologije in hitrega napredka, v kar pa so vpeti tudi najmlajši. Vse pogosteje lahko vidimo da imajo že predšolski otroci lastne mobilnike, prek katerih nalagajo aplikacije in igrice. s katerimi se kratkočasijo tekom dne. Zadnje študije razkrivajo, kako velik učinek ima to nanje. Več v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
22. 11. 2022 05.00

Odgovorna vloga staršev v sodobnem času

Starševstvo je ena najbolj odgovornih funkcij v človekovem življenju, vendar pa ga v sodobnem načinu življenja številni starši zelo težko izvajajo zaradi več dejavnikov. Zahodni potrošniški svet stremi k ustvarjanju čedalje večjega dobička, kar se odraža v preobremenjenem delovnem času in pomanjkanju časa za družino.

Družina in odnosi
07. 11. 2022 09.11

Sabina Majerič: Izguba partnerja je ena največjih izgub, s katerimi se srečujemo

Soočenje z dejstvom, da nam ljube osebe ni več, ko zares dojamemo, kaj se je zgodilo, da smo izgubili partnerja, naši otroci pa svojo mamo ali očeta ... Takrat se začne žalovanje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Majerič.

Vzgoja in vrtec
01. 11. 2022 05.00

Kako otroku olajšati žalovanje?

Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Najstniki
06. 10. 2022 05.00

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro

Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

5KA
03. 10. 2022 05.00

Predlogi in ideje za pisanje dobrih spisov

Obstaja veliko vrst spisov. Razlikujejo se tako po vsebini kot po dolžini, vendar je cilj vseh spisov enak: prepričati bralca o določenem stališču ali pogledu na temo. V kolikor dosežete ta cilj, bo tudi ocena temu primerna. A kako se najučinkoviteje lotiti pisanja spisa? Kako prepričati bralca? Kako se osredotočiti na vsebino, hkrati pa paziti na pravopisne napake?

Zdrav otrok
03. 10. 2022 04.15

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'

Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Izleti in počitnice
21. 09. 2022 04.15

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi

Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

5KA
19. 09. 2022 07.31

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo

V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

Problematični najstnik
15. 09. 2022 05.00

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih

Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

Vzgoja in vrtec
11. 09. 2022 10.40

Kaj je separacijska anksioznost?

Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

Zdrav otrok
08. 09. 2022 05.00

Hipnoterapija za otroke

Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Blog
05. 09. 2022 08.53

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'

Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Novice
30. 08. 2022 04.15

Zvezdnica naročila carski rez, ne želi si uničiti vagine

Britanska zvezdnica, ki je zaslovela v priljubljeni seriji Geordie Shore, pozneje pa se je podala tudi v voditeljske vode, je pred nekaj meseci priznala, da s partnerjem pričakujeta prvega otroka. Zdaj pa je 32-letnica presenetila z novico, da si je že vnaprej naročila carski rez, saj si ne predstavlja, da bi njen otrok prišel skozi vagino.

Prosti čas
26. 08. 2022 04.15

3 knjige, ki jih mora prebrati vsaka nosečka

Obdobje nosečnosti je idealen čas, ko lahko v roke vzamemo knjigo in v miru preberemo njeno vsebino. Hkrati se takrat v nas poraja tisoč in eno vprašanje v zvezi z nosečnostjo in materinstvom, zato je dobro, če za branje izberemo primerne vsebine, ki bodo pomagale odgovoriti na naša vprašanja, dvome in razmišljanja. Za vas smo pripravili nekaj odličnih knjižnih predlogov, ki se jim lahko posvetite v obdobju nosečnosti.

5KA
25. 08. 2022 08.19

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo

Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

Partnerski odnosi
25. 08. 2022 08.19

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska

Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

Vzgoja in vrtec
23. 08. 2022 07.51

Sam doma ali v varstvu - kako poskrbeti za otrokovo varnost v času počitnic?

Počitnice so namenjene počitku od obveznosti v šoli ter početju drugačnih stvari, kot jih je otrok navajen čez leto. Otrok tako dobi ponoven zagon za novo šolsko leto, ki tako za starše kot za otroke pomeni številne napetosti, borbe za ocene in vsakodnevne naloge. V današnjem času, ko družine niso več razširjene, se med počitnicami mnogo staršev sooča s težavo, kaj storiti z varstvom otroka, medtem ko so starši v službi. Kako izbrati ustrezno osebo za varstvo? Kdaj je lahko otrok sam doma? Kaj lahko starši storijo, da omilijo morebitne otrokove stiske?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052