Bibaleze.si

POMOČ

Otroška imena
06. 12. 2021 07.49

Top 5 trendi imen, ki so priljubljena v posamezni državi

Nekateri starši za svojega otroka radi izberejo tradicionalno ime, s katerim ponosno sporočajo, od kod izvirajo njegove korenine. Spet drugi se radi odločajo za imena, ki so svetovno razširjena in priljubljena povsod. Uganete, katero ime se v svetu največkrat pojavi?

Šola za starše
02. 12. 2021 08.09

Ideje za darila, s katerimi boste razveselili novopečene starše

Obdarovanje ob rojstvu novorojenčka je lepo, zabavno in tudi pri nas čedalje bolj v navadi. Darila so seveda v prvi vrsti v bistvu namenjena dojenčku in šele nato staršem, najlepše pa je, če so pozorna in hkrati karseda uporabna. In seveda ni nujno, da so zelo draga.

Po porodu
29. 11. 2021 06.00

Menite, da je carski rez lažji način poroda? Potem si poglejte te fotografije.

»Carski rez? Torej sploh ne veš, kako zelo boli porod,« ponavadi slišijo matere, ki so rodile na ta način. Žal temu ni tako in carski rez ni vrsta poroda, pri katerem bi mamice ostale popolnoma nepoškodovane, brez bolečin in zavedanja o porodu otroka. Ravno nasprotno.

5KA
29. 11. 2021 06.00

Se še spomnite Pitagorovega izreka?

Pitágora je bil grški filozof, matematik in mistik, ki se je rodil približno leta 570 p. n. št. na otoku Samos v Grčiji. Njegovo najbolj znano delo, Pitagorov izrek, naj bi bilo znano že pred njegovim časom, vendar pa je bil ravno on prvi, ki je izrek uspešno dokazal. Se še spomnite izreka?

Družina in odnosi
26. 11. 2021 06.00

7 razlogov, zakaj tete zasedajo posebno mesto v srcu otrok

Starši vzgajajo in negujejo svoje otroke, babice in dedki jih razvajajo, tete pa skrbijo za vse to hkrati. In posledično igrajo pomembno vlogo v življenju vsakega malčka.

Porodne zgodbe
25. 11. 2021 06.00

Slovenka rodila dvojčka kar v kopalnici

Moja druga porodna zgodba se je zgodila neverjetno ravno na božič. Pred tremi leti sva postala ponosna starša dvojčkov, potem pa sva pričakovala ponovno dva, res neverjetno.

5KA
22. 11. 2021 08.49

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?

Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

Novice
18. 11. 2021 06.00

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!

Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Problematični najstnik
15. 11. 2021 04.45

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate

"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

5KA
15. 11. 2021 04.45

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke

Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Razvoj otroka
12. 11. 2021 06.59

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici

Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Ideje za prosti čas
11. 11. 2021 08.14

Super ideja za zabavno družinsko pustolovščino!

Starši smo vedno na preži za novimi idejami, kako aktivno preživeti prosti čas z našimi najmlajšimi. Sedaj se lahko v Ljubljani podamo na razburljivo urbano pustolovščino, kjer skozi igro spoznavamo mesto in prav po viteško priskočimo na pomoč zmajčku Ljubu.

Bibini svetovalci
10. 11. 2021 13.24

Karmen Mandl, psihologinja

Bibina svetovalka je psihologinja Karmen Mandl, ki zaključuje integrativno psihoterapijo, izobraževala pa se je tudi iz vedenjsko kognitivne terapije, čuječnosti, mediacije in hipnoze. Med drugim raziskuje in deluje tudi na področju selektivnega mutizma pri otrocih.

Družinsko življenje
10. 11. 2021 08.04

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'

Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

5KA
08. 11. 2021 09.50

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Za mami
07. 11. 2021 06.00

'To bi si želela slišati po porodu'

Življenje po porodu je prav posebno. Po eni strani vas obdajajo pozornost, ljubezen in družba najbližjih, po drugi strani pa je lahko to prav zares težko in izčrpavajoče obdobje. Ko ste bili noseči, ste bili v središču pozornosti, zdaj pa je vsa pozornost namenjena vašemu otroku.

Zdrav otrok
05. 11. 2021 06.00

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru

Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Družina in odnosi
27. 10. 2021 05.00

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka

Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

5KA
17. 10. 2021 16.42

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja

Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

Razvoj in odnosi
15. 10. 2021 14.20

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče

Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

Malček
13. 10. 2021 08.08

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo

Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

5KA
11. 10. 2021 07.54

Učiteljica Nina: 'Včasih se učitelji ne zavedamo, koliko je v naših rokah'

Tokrat smo se pogovarjali z Nino Oblak, ki je že kot majhna deklica vedela, da bo nekoč opravljala poklic učiteljice. Med največje in najlepše nagrade v svojem poklicu šteje nasmehe in objeme otrok. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru.

Oto
08. 10. 2021 04.00

Kako preživeti letošnje krompirjeve počitnice?

Če povprašate malčke o krompirjevih počitnicah, vam bodo v hipu znali obrazložiti, da krompirjeve počitnice niso namenjene pobiranju krompirja, temveč zabavi in oddihu v krogu svojih najdražjih. Ravno zato so za vas na OTO pripravili pester program poučnih in zabavnih risank, ob katerih si bodo malčki lahko oddahnili od vrtčevskih in šolskih obveznosti.

Spanje in dojenje
07. 10. 2021 12.17

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?

Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Novice
07. 10. 2021 07.57

Tjaša Železnik: 'Potrebna je vas, da vzgojiš otroka'

Na VOYO prihaja težko pričakovana 2. sezona slovenske humoristične serije Ja, Chef!, v kateri ob Juriju Zrnecu, Katarini Čas in Klemenu Janežiču nastopa tudi prelestna Tjaša Železnik. Prav simpatična igralka bo omenjenim kot glavna kuharica konkurenčne restavracije najbolj hodila v zelje, mi pa smo Tjašo obiskali kar na snemanju serije in z njo poklepetali o omenjeni vlogi, pa tudi o njeni najpomembnejši življenjski vlogi – materinski.

Novice
07. 10. 2021 07.57

Znana Slovenka iskreno o grozljivi izkušnji po porodu

Na družbenih omrežjih zagotovo ne manjka vedno nasmejanih otroških obrazov in popolnih družinskih izletov, zaradi česar lahko marsikatero mamico zaskrbi in se vpraša, ali samo ona nima stanovanja kot iz škatlice, ali samo njen otrok kdaj tudi na izletu joka in ali je edina, ki je utrujena ali pa ima strahove, ki jih ne zna razložiti. Prav zato je toliko pomembnejše, da obstajajo mamice, ki jim sledijo številne druge, in glasno spregovorijo o temah, ki po krivem morebiti še vedno sodijo za tabu. Pred kratkim je o svoji poporodni izkušnji kar na Instagramu spregovorila Karmen Meze, polovica uspešnega dvojca La Popsi, ki smo ga spremljali v projektu Štartaj Slovenija, mi pa smo s Karmen poglobljeno in brez zadržkov odprli drugo temo: depresijo in strah, ki sta se ji po grozljivi izkušnji pojavila po prvem porodu.

Partnerski odnosi
06. 10. 2021 07.59

Se skrivnost uspešnega zakona skriva v teh 8-ih nasvetih?

Partnerski odnos ni samoumeven, odnosu je potrebno nameniti čas in energijo, da se le ta gradi, razvija in utrjuje. Kadar pa naletimo na turbulentno obdobje, ko čustva in raven sreče v našem odnosu nihajo, se je dobro spomniti na naslednjih osem nasvetov.

5KA
04. 10. 2021 08.02

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih

Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986