Bibaleze.si

POMOČ

Vzgoja in vrtec
16. 07. 2022 04.15

Najpogostejše fobije pri otrocih

Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Očkov kotiček
15. 07. 2022 10.20

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?

Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

Po porodu
14. 07. 2022 04.15

10 sprememb maminega telesa po porodu

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Novice
07. 07. 2022 04.15

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'

Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

Malček
05. 07. 2022 13.19

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine

V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Zdrav otrok
01. 07. 2022 09.21

Tako je treba ukrepati ob vročinskih krčih

Starši doživijo grozljiv prizor, ko so prvič priča vročinskim krčem. Otrok je namreč neodziven in izgubi zavest, na videz preneha dihati, stresajo ga krči, oči so obrnjene navznoter, obraz in ustnice so modrikaste. A na srečo kratkotrajni vročinski krči niso nevarni in ne pustijo posledic na otrokovem zdravju. Preverite, kako je treba ukrepati ter kdaj in kako zbijati vročino pri otrocih!

Po porodu
20. 06. 2022 08.09

Kako usvojiti zdrav način življenja po porodu

Zdrav življenjski slog je nekaj najboljšega, kar lahko vpeljemo v svoj vsakdan - zase in za svojega otroka. In vedno je pravi čas, da naredimo manjše ali večje spremembe na bolje. Zato nima smisla, da vedno le čakamo na pravi trenutek, saj lahko z uvajanjem zdravih navad začnemo že danes, počasi, korak za korakom.

Novice
13. 06. 2022 11.00

Negibnega otroka iz bazena rešil reševalec iz vode

Na ljubljanskem kopališču je reševalec iz vode rešil življenje mlajšemu otroku, ki je odtaval v vodo in se pričel utapljati.

Partnerski odnosi
13. 06. 2022 08.03

Zadušljiva tišina v partnerskem odnosu

Če bi različne pare vprašali, kaj si predstavljajo pod besedo tišina v odnosu, bi bili njihovi odgovori različni. Za nekatere je to del konfliktnega obdobja, ko se partnerja med seboj ne pogovarjata, drugi to obdobje imenujejo 'kaznovanje s tišino', ko se eden od partnerjev zapre vase in manipulira z ignoriranjem drugega. Nekateri pa si pod tem pojmom predstavljajo enostavno premalo učinkovite komunikacije in delitve potreb, želja, hrepenenj. Ker uspešen in zdrav partnerski odnos zahteva odprto komunikacijo, je v nadaljevanju predstavljen poglobljen pogled na tišino, ki lahko na razmerje deluje zelo razdiralno.

Očkov kotiček
09. 06. 2022 08.15

Kako vzgajati: Nasveti znanih očetov

Pričakovanje novega družinskega člana je vedno polno pričakovanj in vznemirjenja, hkrati pa se vsak oče takrat sprašuje, ali bo kos svoji nalogi, kako vzgajati, kaj pomeni biti dober oče in tako naprej. Marsikdo si je že postavil ista vprašanja, med njimi pa so tudi znani očetje, ki danes radi delijo svoje nasvete. Več o tem pa v nadaljevanju.

Razvoj in odnosi
03. 06. 2022 04.15

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola

V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Vzgoja in vrtec
03. 06. 2022 04.15

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?

Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Razvoj in odnosi
31. 05. 2022 08.05

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku

Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Malček
26. 05. 2022 04.15

Copate, ki pomagajo naučiti malčka, kaj je levo in kaj desno

Za otrokov razvoj in njegovo uspešnost tako v otroštvu kot tudi v odrasli dobi je izredno pomembno, da čim prej usvoji družbeno sprejete koncepte, med katere sodita tudi prostorska orientacija ter razlikovanje med desno in levo stranjo.

Novice
19. 05. 2022 12.59

SPAR Slovenija podaril 10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami

Marca je SPAR Slovenija na svojih policah ponudil posebne testenine SPARBECEDA v obliki vseh 25 črk slovenske abecede. Z njimi je v svoji aplikaciji SPAR plus na zanimiv način spodbudil otroke in njihove starše, da z igro krepijo besedni zaklad. Projekt SPARBECEDA pa je imel tudi dobrodelno noto. SPAR Slovenija je v četrtek, 19. maja, svečano predal donacijo v skupni vrednosti 10.000 EUR trem izbranim ustanovam, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. To so Center za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne IRIS, Zavod Mavrični bojevniki, kjer nudijo pomoč mladim z motnjo ADHD (motnja pozornosti in hiperaktivnosti) in Bravo – društvo za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami.

Novice
19. 05. 2022 09.54

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije

Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

Nega in zdravje
16. 05. 2022 08.04

Nežni dotiki, ki blagodejno vplivajo na nosečnice, porodnice in tudi dojenčke

Kranosakralna terapija med drugim blagodejno vpliva pred in po porodu ter pomaga tudi dojenčkom, ki veliko jočejo in malo spijo. Vse o nežni, ročni tehniki za sproščanje blokad v telesu je razložila izvajalka kraniosakralnih terapij, reiki učiteljica, certificirana theta healing terapevtka in socialna antropologinja Mateja Kelih.

Fit in zdravje
13. 05. 2022 14.47

3 superživila za naravno čiščenje jeter

Dandanes več ljudi kot kadar koli prej trpi za boleznimi jeter, ki jih je v veliki meri mogoče preprečiti. Utrujenost, glavoboli, kopičenje maščobe in slaba koncentracija so pogosti znaki, ki kažejo na preobremenjenost jeter. Če jim želite priskočiti na pomoč, je zdaj pravi čas. Pomlad je namreč sezona rasti in regeneracije, za nas pa idealen čas, da očistimo tisto, česar nismo utegnili v hladnejših mesecih. Pred vami so tri »superživila«, ki jih lahko enostavno vključite v vaš jedilnik.

Šola in splet
13. 05. 2022 04.15

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo

Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Očkov kotiček
13. 05. 2022 04.15

Največji strahovi sodobnih očetov

Pričakovanje prihoda novega člana družine je vedno povezano z vznemirjenjem, veseljem, neučakanostjo, nemalokrat pa tudi z dvomi, skrbmi in tesnobnimi občutji. Pomisleki glede svoje nove vloge se pogosto pojavljajo tudi pri bodočih ali novopečenih očetih, ki se soočajo z vprašanji: »Bom sploh kos svoji novi vlogi? Sem pripravljen na to? Je sploh prav, da sva se odločila za otroka? Bom znal biti dober oče svojemu otroku?« Brez skrbi, vse to je normalen del prehoda v novo obdobje življenja, ki odpre čisto novo dimenzijo odnosov in poleg številnih izzivov prinese tudi ogromno sreče in veselja.

Blog
11. 05. 2022 09.13

Pri enem dojenčku se je avto šibil pod težo prtljage, danes pri treh pa ...

Ko sva bila z možem še brez otrok, sva pred dopustom spakirala dve potovalni torbi. No, v redu, tri, kajti jaz sem zase vedno vzela kar nekaj dodatnih parov prelepih čevljev "za vsak primer" (in vedno se je izkazalo, da niso potovali zaman). Po prihodu prvorojenca Matevža pa je pakiranje postalo pravi podvig. Pred odhodom se je avtomobil šibil pod težo ogromno prtljage, pretežno namenjene negi enega samcatega dojenčka. Prtljažnik je bil napolnjen vse do vrha, na strehi je bil prenapolnjen potovalni kovček in prtljago, ki je nisva mogla stlačiti drugam, sva porinila pod avtomobilske sedeže.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Razvoj otroka
09. 05. 2022 05.00

Se vaš otrok sooča z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Zaradi različnih dejavnikov, kot so pomanjkanje gibanja, aktivnosti, prekomerna poraba časa za sedenje pred računalnikom, pretiran vnos sladkorjev in nezdrave prehrane ipd., ima vse več otrok težave s prekomerno telesno težo. Kako jim pomagati?

Malček
09. 05. 2022 05.00

'Če želite otroke, ki bodo pozitivno naravnani, potem morate začeti pri sebi'

Se sprašujete, kako vzgojiti otroka, ki bo v življenju videl kozarec napol poln in ne napol prazen? Takšni otroci so uspešnejši pri izzivih, ki spremljajo odraščanje, v odraslosti pa so prav tako srečnejši in uspešnejši. Izpostavljamo nasvete, ki so vam lahko v pomoč pri vzgoji samostojnega in pozitivno naravnanega otroka.

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Vzgoja in vrtec
05. 05. 2022 05.00

Naučite otroka, kako mora reagirati v takšni situaciji

Vsake toliko smo na družbenih omrežjih priča opozorilom, da se v neposredni bližini šole ali po določeni soseski vozi sumljiv neznanec ali več njih. Velikokrat gre le za opazovanje otrok, včasih pa takšni ljudje skušajo vzpostaviti tudi stik. Ponujajo bonbone, so do otrok zelo prijazni ali celo omenjajo, da so prijatelji njihovih staršev. Trikov, s katerimi skušajo otroka prepričati, je veliko, od otroka pa je odvisno, kako bo v takšni situaciji ravnal.

Očkov kotiček
05. 05. 2022 05.00

Kako biti najboljši očka in mož?

Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Novice
04. 05. 2022 09.54

V Postojno je prispelo dvajset ukrajinskih otrok

Včeraj so se v Postojni odvili čustveni prizori, ko je po skoraj 24 urah vožnje v vas Slavina prispelo dvajset ukrajinskih otrok, ki so jih spremljale še tri zdravnice ter nekaj medicinskih sester in vzgojiteljic. Da se bodo v svojem novem okolju odlično počutili in da bo vojna, ki divja v njihovi domači državi, le še grd spomin, so se potrudili mnogi, na otroških obrazih pa so se tako ponovno narisali nasmehi.

Nosečnost
01. 04. 2022 04.15

Ko zaradi pluska ni sreče in veselja

Izostanek menstruacije, nenavadna slabost in drugi znaki, ki kažejo, da v vas raste novo življenje, vas lahko presenetijo tudi, ko je otrok zadnja stvar, o kateri razmišljate. Kako se soočiti z nepričakovano nosečnostjo skozi vidik čustev?

Lepota in moda
25. 04. 2022 04.15

Modni navdih: Čudoviti nosečniški pomladni outfiti

Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska doživlja marsikatero spremembo. Pojavi se cel kup vprašanj, med drugim tudi kaj obleči. Namesto tipičnih nosečniških oblačil lahko izberete tudi kose iz običajnega asortimenta oblačil, kot so dolge obleke, krila in 'oversize' majice ali srajce. Osredotočite se le na drugo konfekcijsko številko. Ta vam bo med nosečnostjo zrasla za okoli dve številki. Odlična izbira so tudi elastično spodnje perilo in oblačila, ki se preprosto prilagodijo vašim rastočim proporcem. Za vas smo izbrali nekaj predlogov.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986