Najstniki

Gordon Ramsay premoženja ne bo zapustil svojim otrokom
Oče petih otrok in eden najbolj priljubljenih kuharskih mojstrov, Gordon Ramsay, je prepričan, da je otroke že od malega treba učiti skromnosti in upoštevanja pravil.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

19 vzgojnih okoliščin, ki se vas bodo zagotovo dotaknile
Veliko knjig lahko preberete o vzgoji najstnikov, ki so vam lahko zagotovo v pomoč. Najpomembnejše pa si je zapomniti, da se otroci nenehno učijo od vas, staršev, ki ste jim prvi zgled.

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu
Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

To so resnično učinkovite študijske navade
Učinkovite študijske navade, ki vključujejo pravilen pristop k učenju, izbiro ustreznega okolja, strukturiranje urnika, minimaliziranje motenj in spominske igre, niso le ključ do boljšega učnega uspeha vašega študenta, pač pa ga naučijo tudi vztrajnosti in iznajdljivosti. Predstavljamo vam skupek zelo efektivnih pristopov k učenju, ki mladostnika opremijo tudi za kasnejše soočanje s poklicnimi izzivi.

18-letnica: 'Močno pogrešam pouk v šoli, sošolce in druženje'
Kako ta čas ukrepov zaradi novega koronavirusa preživljajo mladi, smo povprašali med dijaki zaključnih letnikov srednje šole. Kaj je tisto, kar jih skrbi, kje vidijo pomanjkljivosti pouka na daljavo, kako se z vsem soočajo, pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Srednješolka: 'Ves stres se v meni kopiči, pogosto sploh nimam motivacije'
Že od marca so med drugim za druženje in pouk v šolah prikrajšani tudi dijaki. Še posebej zaključni letniki so se morali odpovedati težko pričakovanim praznovanjem polnoletnosti, maturantskemu plesu, izletu in pristnim socialnim stikom.

18-letna dijakinja: 'Bojim se predvsem mature'
Dijaki so že od marca prikrajšani za druženje, težko pričakovana praznovanja polnoletnosti, maturantski ples, izlet in tudi pouk na šoli. Kako se soočajo s trenutno situacijo, kaj jih skrbi in kje vidijo največ pomanjkljivosti, je za nas razkrila 18-letna dijakinja, ki letos zaključuje zadnji letnik splošne gimnazije.

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?
Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'
Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Spolnost ne sme biti tabu tema
Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'
Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Najstniki ne marajo nasvetov okolice, na tega pa bi morali biti pozorni
Kljub temu da pubertetniki ne marajo pridig in nasvetov, bi morali nasvet o zadostni količini vitamina D v krvi jemati resno. Preverite, zakaj.

Zakaj otroci iščejo tolažbo pri mami in ne pri očetu?
Zakaj otroci po tolažbo vedno stečejo k materi, se je vprašal eden izmed očetov. Trdi, da je to najbrž posledica družbenih norm in spolnih vlog, ki jih v družbi kot starši igramo.

Kakšna je bralna pismenost slovenskih otrok?
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo Bralna pismenost otrok v Republiki Sloveniji. Kakšna so bila dognanja in kako so se pristojne ustanove, zadolžene za dvig bralne pismenosti otrok odrezale, pa v spodnjih vrsticah.

16 simptomov depresije pri najstniku
Depresija pri najstnikih ni tako pogosta kot pri starejših, a kljub temu bodite starši pozorni na določene simptome, ki so značilni za to motnjo zdravja, saj je pomembno, da se jo pravočasno diagnosticira in začne zdraviti.

Marjetka Bizjak: 'Samo kompasa ne smemo izgubiti'
Katere varnostne ukrepe bo treba upoštevati v začetku novega šolskega leta? Kako so se odrezali dijaki in maturantje Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje v času koronakrize, kakšna so pričakovanja za naprej? Preberite v intervjuju z ravnateljico STPŠ Trbovlje, prof. Marjetko Bizjak.

Močno sporočilo, ki ga morajo prebrati vsi najstniki
Ne glede na to, ali se strinjate z besedami v spodnjem pismu ali ne, bi bilo prav, da si preberete sporočilo, ki ga je posredoval sodnik, ki je v svoji karieri večinoma deloval na področju mladih prestopnikov. Sporočilo izvira iz davnega leta 1955, vendar je še danes vsebinsko izjemno aktualno.

Ali je prav, da mladostniki med počitnicami lenarijo?
''Pozdravljeni, ker so počitnice, naš 14-letnik ne počne kaj veliko. Večino časa je v sobi, gleda televizijo. Kako naj ga prepričamo, da počne kaj koristnega? Prijatelji delajo enako. Tako da ga oče in jaz popoldne zvlečeva ven in športamo. To mu je všeč, ampak vseeno ga poleti popade 'lenoritis'. Da bi kaj sam od sebe postoril doma, ne stori, le če mu rečem. Imate idejo, kako naj mu bolj aktivno spremenimo počitnice? Hvala,'' je zapisno v pismu, ki smo ga prejeli v uredništvo Bibaleze.si. Strokovno mnenje na to tematiko nam je podala Romana Čolič, zakonska in družinska terapevtka.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik
Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Vse to so znaki: zabuhle veke, srbečica, rdečica ...
Seneni nahod začne težave povzročati spomladi, še posebej aprila in maja, ko je cvetenje najintenzivnejše – čeprav lahko leska zacveti že sredi zime in preglavice povzroči tistim, ki so alergični na njen pelod. Ambrozija po drugi strani težave povzroča šele konec poletja. Sezona cvetenja je tako kar dolga. Specialistko pediatrije in alergologinjo smo vprašali, kako pomagati otroku.

Že v prvem letu mora zaspati sam
Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Starševske napake v odnosu do najstnika
Ko otrok pride v najstniška leta, se odnos s starši nekako spremeni, želi si več svobode, veliko mu pomeni družba prijateljev. Kako naj mama in oče še vedno ohranita povezanost z njim, ne da bi ga pri tem dušila? Kako naj mu dasta vedeti, da se tudi zdaj še vedno lahko zanese nanju, ko ju bo potreboval?

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Šolanje na daljavo – enim je super, drugim ne. Niso vsi na istem, a vsi smo skupaj v tem
Šolanje na daljavo. Staršev niti učiteljev nihče ni pripravil nanj, ni bilo vaje, tako kot so bile denimo letno evakuacijske in požarne. Dejstvo je, da gre enim "kot po maslu", drugim malo manj. Eni starši ob vsem še delajo, fizično hodijo v službe. Ni lahko, ampak ni dvoma, da ne bi zmogli. Skupaj smo v tem.

Takšni so očetje, ki ne vplivajo dobro na otroka
So očetje, ki želijo vedeti za vsak otrokov korak, in so takšni, ki se zanje sploh ne zmenijo. Očetova vloga je pri vzgoji otroka izjemnega pomena, saj predstavlja vir čustvene varnosti, spodbude in je hkrati vzor. Predstavljamo vam 6 tipov očetov, ki na otrokov razvoj ne delujejo spodbudno.

Zato bi se šola morala začenjati pozneje
"To, da mora najstnik vstajati ob sedmih zjutraj, je, kot bi morali mi vstajati ob štirih," pove strokovnjakinja za motnje spanja asist. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med. Doda, da si lahko predstavljamo, kako bi se počutili, če bi nenehno tako zgodaj vstajali. Najstniki pa se tudi ne morejo prisiliti, da bi šli v posteljo zvečer prej, saj otroci razvojno v tem času postanejo tako imenovane sove.