Bibaleze.si

Najstniki

Najstniki
28. 03. 2022 05.00

Izberite popolno mladinsko posteljnino – na kaj biti pozoren?

Otroci kar naenkrat postanejo najstniki in navdušenje nad risanimi junaki na pižamah, tapetah in posteljnini kar naenkrat zbledi. Čas je, da najstniki dobijo bolj odraslo sobo. Velik del tega občutka pride od same postelje in seveda posteljnine na njej.

Intervju
23. 03. 2022 09.59

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'

Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Najstniki
22. 03. 2022 09.13

Planiške tribune bodo znova zasedli osnovnošolci

Z akcijo Otroci Triglava bo za smučarske skakalce navijalo skoraj 4.000 otrok iz vse Slovenije

Instagram
16. 03. 2022 04.45

Kako postaviti meje najstniku?

“To, da znamo otroku postaviti meje in pri tem dosledno vztrajati, je največja popotnica za njegovo življenje,” se strinjajo mnogi strokovnjaki. Toda katerih meja ni dobro pomikati in kdaj je bolje popustiti?

Razvoj in odnosi
11. 03. 2022 09.07

Kakšne so lahko posledice prezgodnje pubertete?

Obdobje pubertete je lahko izjemno težko in stresno, še posebej, če se začne odvijati zgodaj, ko otrok še ni čustveno zrel za spremembe, ki jih to turbulentno obdobje prinaša s seboj. Takrat moramo biti starši izjemno previdni in potrpežljivi.

Šola in splet
11. 03. 2022 08.00

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu

V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Razvoj in odnosi
07. 03. 2022 09.03

Izpoved najstnice: Anoreksija in jaz

Anoreksija je bolezen sodobnega časa, pri kateri želi oseba zaradi napačne predstave o svojem telesu znižati svojo telesno težo. Pri tem zavrača vnos normalne količine hrane v telo, kar vodi v prekomerno izgubo teže, naglo hujšanje, slabo počutje, slabo kri in marsikatero drugo težavo. Gre za zelo resno bolezen, ki lahko v skrajnih primerih privede do smrti. Tokrat objavljamo pogumno osebno izpoved najstnice, ki si je z anoreksijo zrla iz oči v oči.

Razvoj in odnosi
06. 03. 2022 04.45

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?

Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.

Vzgoja in vrtec
18. 02. 2022 13.30

Teh življenjskih veščin se otroci naučijo s hišnimi opravili

Otroke je treba vključevati v hišna opravila že od majhnega. Lep zgled smo jim starši, ki sodelujemo pri skrbi za dom in drug drugega. Z opravljanjem hišnih opravil pa se bodo otroci naučili marsikatere življenjske veščine.

Razvoj in odnosi
17. 02. 2022 06.00

Najstniki in spolnost: Kaj morate vedeti?

Prav gotovo se še dobro spomnite svoje prve izkušnje v spolnosti. In še bolj gotovo je to, da o tem niste spregovorili s svojimi starši. Menite, da vam bodo vaši otroci zaupali o tem? Verjetno upate, da bodo. Najverjetneje pa se to ne bo zgodilo. Pa vendar morate biti kot starši dobro osveščeni in pripravljeni tudi na pogovor o tej temi.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2022 08.12

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?

Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

Šola in splet
26. 01. 2022 07.48

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Novice
14. 01. 2022 05.00

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'

Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

Problematični najstnik
16. 12. 2021 19.01

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog

Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Vzgoja in vrtec
16. 12. 2021 07.54

Kdaj prvič v kino?

Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Problematični najstnik
15. 11. 2021 04.45

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate

"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Prosti čas
02. 11. 2021 07.50

Zgodba, ki je namenjena najstnikom, a bi jo morali prebrati tudi starši

Premnogokrat se zgodi, še posebej v zadnjem obdobju, da pogledamo stran, ko opazimo stisko sočloveka, krivico, problem. To seveda ni prav. Kaj pa storiti, kadar je v stiski otrok? Kako bi se odzvali, če bi srečali otroka, ki je že na prvi pogled drugačen od vrstnikov? Kako bi se nanj odzvali njegovi sošolci? O tem premalokrat razmišljamo in ganljiva zgodba avtorice R. J. Palacio je ravno pravšnji povod za pogovor o tej temi.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Razvoj in odnosi
15. 10. 2021 14.20

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče

Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

Spanje in dojenje
07. 10. 2021 12.17

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?

Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Vzgoja in vrtec
27. 09. 2021 07.55

Zakaj se ne spomnimo otroštva?

Vprašanje, zakaj se ne moremo spomniti nobenega dogodka iz obdobja treh let po rojstvu, je eno tistih, s katerimi se psihologi ukvarjajo že sto let. Nekateri se spomnijo le drobcev preteklosti, spet drugi se ne spomnijo ničesar. Zakaj pride do tovrstne 'izgube spomina'?

Razvoj in odnosi
24. 09. 2021 15.39

Tako bo najstnik bolj zdravo jedel

Najstniki, ki imajo obroke skupaj z družino, uživajo bolj zdravo hrano. Tudi ko so sami, večkrat posežejo po bolj zdravih živilih. Takšna je bila ugotovitev kanadskih raziskovalcev, ki so v študijo vključili tudi mlade odrasle, ki so še vedno živeli pri starših. Predlagajo, da ima družina skupen obrok vsaj enkrat tedensko. Še bolje je, če otroci sodelujejo pri pripravi.

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Najstniki
14. 07. 2021 08.00

16 letnica: 'Mama me je spodila od doma, ko je izvedela, da sem noseča'

Včasih starši naredijo napako. Iz strahu in želje po tem, da bi bili otroci varni in preskrbljeni ter da bi imeli svetlo prihodnost, burno reagirajo, zavpijejo, prepovedujejo in v skrajnem primeru obrnejo hrbet lastnemu otroku. To je storila tudi mama 16-letnice, potem ko ji je ta zaupala, da pričakuje otroka.

Razvoj in odnosi
24. 06. 2021 14.03

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?

Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Razvoj in odnosi
16. 06. 2021 11.07

Prvo britje ali ko vaš mali fant postaja moški

Prvi brki, redke in puhaste dlačice na obrazu vašega sina, so eden izmed prvih znakov, da vaš otrok odrašča in se spreminja v moškega. Nikar ga takrat ne zasipajte s šaljivimi komentarji in ne smejte se mu. Zanj to predstavlja pomembno prelomnico in del odraščanja, zato mu nudite oporo in nasvete, s katerimi se bo soočil s telesnimi spremembami v obdobju pubertete.

Šola in splet
14. 05. 2021 07.37

Kako pomagati otroku pri poklicnem usmerjanju?

Otrok v času svojega odraščanja doživi dva prehoda, ki zahtevata pomembno odločitev o nadaljevanju šolanja. Prvi se zgodi na prehodu iz osnovne v srednjo šolo, drugi pa se zgodi v času mladostništva, pri izbiri študija. Čeprav pomoč staršev in vodenje v večji meri potrebujejo prvi, je pomembno, da starši stojijo ob strani tudi mladostniku, ki se odloča o svoji poklicni poti.

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Razvoj in odnosi
02. 04. 2021 14.26

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?

Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986