6

Kako vpliva na otroka, če pred spanjem gleda televizijo?
Čas, ki ga otroci preživijo pred računalnikom, telefonom, televizijo, tablico, je nujno omejiti, pravi pediater doc. dr. Primož Kotnik. To seveda ne pomeni, da bi morali njihovo rabo prepovedati. Vsekakor je tudi ta tehnologija del današnjega sveta, otrokom omogoča marsikaj pozitivnega. Toda razložiti jim je treba, kaj so njene pasti ter kako se jo uporablja odgovorno in pametno.

Ideja za družinski pobeg na krasno slovensko poletno destinacijo
Na pravih družinskih počitnicah ne smejo manjkati vodne vragolije, lov na zaklad, otroške delavnice, sprehodi po zanimivih tematskih poteh in številne druge aktivnosti, v katerih boste uživali tako starši kot tudi vaši otroci. Vse to in še več lahko doživite v lepem slovenskem kraju – v Tuhinjski dolini. Preverite, kakšne dogodivščine vas čakajo na tej bližnji lokaciji in zakaj je odlična izbira za vse, ki še iščete destinacijo svojega poletnega dopusta, pa tudi tiste, ki razmišljate, da bi za kakšen vikend še kam pobegnili.

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!
Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

"Notranja smrt mladih". Si tega resnično želimo?
V novogoriški ambulanti trenutno zdravijo 81 mladostnikov, ki so po besedah Mihe Kramlija popolnoma uničeni in nezmožni delovati v resničnem svetu. Na novih tehnologijah preživijo več kot 3000 ur letno, kar je več kot osem ur dnevno. Več so za ekrani kot v stiku z ljudmi. Glede na sporočila, telefonske klice in drugo pa predvideva, da je v Sloveniji več kot 2000 mladostnikov na meji funkcioniranja zaradi zasvojenosti z novimi tehnologijami.

Najpogostejše fobije pri otrocih
Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Kako in kdaj zavarovati otroka?
Ko se odločite za družino, je dobro vedeti, kaj vse morate po rojstvu otroka storiti. Za svojega novorojenčka morate starši urediti vrsto postopkov in dokumentacije ter poleg tega skleniti tudi zavarovanje. S tem starši poskrbite za svojo finančno varnost in s tem tudi varnost otroka.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Kako zdraviti moluske ali mehkužke pri otroku?
Včasih se na koži dojenčka ali malčka pojavi bela pikica, ki spominja na bradavico. Marsikateri starš se ob pojavu zagnojene pikice prestraši, zato bomo tokrat pojasnili, kako ukrepati v primeru, če jo opazite. Gre namreč za molusko ali mehkužko, virusno okužbo, ki jo je potrebno primerno zdraviti.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

'Glede na izkušnji prvih dveh porodov je bil ta porod prava milina'
Rada bi vam delila svojo porodno izkušnjo od tretjega poroda.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Imena, ki pomenijo sonce
Otrokom izbiramo imena, ki jih bodo zaznamovala celo življenje. Včasih izberemo glede na intuicijo, včasih pa glede na njihov pomen. Ker pa so vsi otroci center našega sveta ali naša sonca, smo tokrat poiskali fantovska in dekliška imena, ki so nastala v povezavi s soncem.

Ideje za preživljanje prostega časa z otroki
Naš planet je prava čudežna krogla naravnih danosti in neverjetnih živih bitij, ki jih z velikim zanimanjem in veseljem spoznavajo tudi otroci. Ti so še posebej navdušeni nad razgibanim gozdnim svetom, vesoljem in vulkani, pa nad domačimi živalmi, divjimi zvermi in tudi že izumrlimi dinozavri ... Zato je zelo pomembno, da jih na različne načine spodbujamo k aktivnostim, skozi katere bogatijo svoje znanje o tem čudovitem svetu, hkrati pa jih naučimo spoštljivega odnosa do narave in živali.

Zen bo navdušil še tako zahtevne starše
Prvi v FreeON ponudbi otroških vozičkov s štirimi sestavnimi elementi.

6 organizacijskih nasvetov za zaposlene mame
V preteklosti so ženske povečini skrbele le za otroke in dom, vse drugo je bila domena moških. A že dolgo ni več tako. Sodobne ženske so prave umetnice v organizaciji časa, žongliranju med domom in službo, skrbjo zase in vsem drugim, kar prinese življenje. Tako kot pri vseh drugih vlogah je tudi starševstvo manj naporno, če smo organizirani in se stvari lotevamo z veliko mero pozitivne naravnanosti. Zbrali smo 6 vedno aktualnih tem, ki se tičejo vzgoje otroka, uspešnega partnerstva in časa zase.

Policija opozarja: Voda skriva številne pasti
Obdobje visokih zunanjih temperatur je čas, ko nam osvežitev v vodi še kako prija, a ob tem ne pozabimo na osnovne varnostne ukrepe, svetuje Policija. Še posebej pozorni naj bodo starši mlajših otrok, ki naj imajo svoje malčke vedno na očeh kljub plitvi vodi.

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije
Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

Ljubezen do športa ali pretirano forsiranje otrok?
Si predstavljate šestletnika, ki preteče celoten maraton? Malemu Rainierju je to tudi uspelo, saj je pretekel celoten Flying Pig Maraton v izmeri 42.195 km, nato pa so sledilci njegova starša prijavili na Center za socialno delo, ki je preveril kaj se dogaja v družini Craword iz Ohia.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

6 prekrasnih in zelo priljubljenih imen
Vsi tisti, ki se boste v prihajajočih mesecih razveselili naraščaja, verjetno že razmišljate, kakšno ime boste izbrali za otroka. Dejstvo je, da ima ime zelo velik vpliv na naše življenje, zato izbiri namenite dovolj premisleka in se nikar ne prenaglite. V zadnjih letih so postala zelo priljubljena nenavadna imena, mnogi starši se odločijo za dve imeni, obstajajo pa tudi tisti, ki se trudijo ohraniti nekoč slovenska imena, ki so nekoč veljala za tradicionalna in jih dandanes skorajda ni več.

Podarjamo vstopnice za ogled nedeljskega šova Znan obraz ima svoj glas
Si želite priljubljeni šov Znan obraz ima svoj glas ogledati v živo? Izpolnite spodnjo prijavnico in sodelujte v naši nagradni igri. Z malo sreče bosta vstopnici za ogled nedeljske oddaje v živo vaši!

Kako pravilno negovati spolovilo fantka?
Veliko mladih mamic se po rojstvu sina spozna z diagnozo fimoze. Kaj to pomeni in kako jo lahko preventivno preprečimo, pa v tokratnem prispevku.

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo
Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Kdaj ste nazadnje spali osem ur v kosu? – Hm? Ne spomnim se
Včeraj sem po elektronski pošti dobila oglasno sporočilo z vprašanjem, kdaj sem nazadnje spala osem ur. Hm, ne spomim se? Hm, že dolgo ne? Hm, odkar imam otroke, ne? ... V resnici sem kronično neprespana že vrsto let.

Helena Blagne iskreno o materinstvu
Velja za eno najuspešnejših in najpriljubljenejših slovenskih glasbenic pri nas, ki jo pozna vsak, a naziv, na katerega je Helena Blagne najbolj ponosna, je seveda naziv mame. Od te nedelje jo bomo spremljali kot žirantko v novi sezoni šova Znan obraz ima svoj glas, mi pa smo jo obiskali na pripravah in z njo iskreno spregovorili o materinstvu.

Slovenski pevec iskreno o odraščanju ob slavni mami
Nuša Derenda je ime, ki ga pozna sleherni Slovenec. Energična pevka nam je pred enaindvajsetimi leti s pesmijo Energy pripela najboljšo uvrstitev na Evroviziji, poleg tega pa skozi leta nanizala še številne druge hite, sodelovala je s številnimi znanimi imeni iz regije in skozi leta navduševala staro in mlado. Njen način življenja je začaral tudi sina Matevža, ki nam bo to pomlad večere krajšal v šovu Znan obraz ima svoj glas. Zaupal nam je, kako je bilo odraščati ob slavni mami.

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?
Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?
Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

6 najpogostejših strahov novopečenih staršev
Biti starš ni preprosto, pogosto smo sami sebi sovražniki. V misli se prikrade panika, mislimo, da ne moremo ničesar nadzorovati ... Kateri strahovi pa so najpogostejši?