čuti

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?
Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''
Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Slavna manekenka pokazala nosečniški trebuh
Za eno najbolj razvpitih znamk ženskega spodnjega perila so po modnih pistah po svetu hodile le najlepše in najuspešnejše manekenke, skupno pa jim je to, da jim pogosto zavidamo njihove popolne postave. 24-letna Romee Strijd pa se je naučila, da to ni najpomembnejša stvar v življenju, saj ji je popolna postava skorajda uničila možnosti postati mama. Zdaj ko bo naziv Viktorijinega angelčka zamenjala z nazivom mame, je srečna kot še nikoli.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Kaj storiti, če je vaš otrok vedno lačen?
Se vam zdi, da vaš otrok nenehno išče hrano, da je vedno lačen? Predstavljamo vam štiri možne razloge, zakaj je temu tako in kaj lahko storite.

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''
Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

"Čudno. Ne predstavljam si, da se otroci ne bodo objemali"
"Najboljše v šoli je odmor," je na poti domov z zdravstvenega doma na glas razmišljal Matic. "Takrat se lahko igraš, pogovarjaš, družiš," je dodal. A vprašanje, kako se bodo v prihodnje lahko družili, igrali, se pogovarjali. Danes berem neživljenjska navodila, da otroci ne bodo smeli na igrala, da si ne bodo smeli izmenjavati igrač, da bodo morali držati razdaljo. Čudno bo.

Mateja iz UKC Maribor: Vsak dan smo priča rojstvu novega življenja
Spremljati in voditi rojstvo otroka je zelo odgovorna naloga, ki s seboj nosi tudi veliko lepih in dragocenih trenutkov. Na mednarodni dan babištva, ki ga vsako leto obeležujemo 5. maja in smo ga tudi pred nekaj dnevi, smo o tem pomembnem, a velikokrat še vedno premalo poznanem poklicu spregovorili z diplomirano babico Matejo Miklič, ki že 12 let dela v porodni sobi, poleg tega tudi na oddelku za patološko nosečnost in otročnice v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor.

Imam prsne vsadke. Zanima me, ali lahko dojim?
Če ste imeli operacijo, vas verjetno zanima, ali boste imeli možnost dojiti dojenčka. Mamica seveda to lahko počne, zato pred zanositvijo odstranitev prsnih vsadkov ni potrebna. O tem, ali lahko nastanejo kakšne težave in ali prsni vsadki vplivajo na laktacijo, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Bitke za spanje so s temi nasveti preteklost
''Spoštovani, sin je star štiri leta, hčerka pa sedem. Pri nas so bitke za spanje na vsakodnevnem programu. Najprej je podvig, da se oprhata, oblečeta v pižamo in gresta spat. Pregovarjanje, stokanje, kaznovanje ... obljubljanje, nič ne pride v poštev. Z ženo se izmenjujeva pri tem, ker je res naporno. Včasih jima oba nisva kos. Traja od sedmih do devetih. Potem sta preveč utrujena in padeta dol. Ali bi bila rešitev, da ju dajeva spat šele ob deveti uri, pa nič popoldne? Sta preveč spočita ali samo izsiljujeta z risankami? Ne veva več, kaj in kako. Hvala vam za pomoč,'' je na Bibino svetovalko Tino Jereb naslovil pismo naš bralec.

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"
Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Zvezdnica pripravljena, da postane mama
Zadnjih deset let je s svojimi oblekami, besedami in tudi dejanji pogosto šokirala, a očitno tudi za pop zvezdnico Lady Gaga prihaja čas za novo poglavje v njenem življenju. Po dveh neuspelih zarokah je spet zaljubljena, je tik pred izdajo novega albuma Chromatica, s katerim, kot pravi sama, slavi življenje, mimogrede pa je v bitki proti koronavirusu s Svetovno zdravstveno organizacijo zbrala še preko 30 milijonov evrov. Zdaj je pripravljena postati še mama.

Zvezdnica prijateljem že vnaprej razkrila ime nerojene hčerke
Pogosto se zgodi, da zvezdnice spol in ime otroka skrivajo vse do poroda in pogosto še veliko dlje, a pevka Katy Perry se na to ne ozira. Že pred nekaj tedni je brez težav svetu sporočila, da z igralcem Orlandom Bloomom pričakujeta hčerko, zdaj pa je povedala še, kako jo bosta poimenovala.

To je le nekaj težav, s katerimi se srečujejo samske mamice in očetje
Starševstvo ni lahko, še posebej, če je zaupano eni osebi, če je ženska ali moški sam z otrokom. Zato obstajajo določene okoliščine in težave, s katerimi se srečujejo očetje in matere, ki so ostali sami z otrokom.

Kaj storiti ob nenačrtovanem porodu doma?
Če nosečnica ob popadkih zaradi kakršnih koli vzrokov ne more priti do porodnišnice, mora najprej ostati mirna in prisluhniti svojemu telesu ter se na to primerno odzvati. Gordana Njenjić, diplomirana medicinska sestra in babica, nam je pojasnila, kako potekajo vse tri faze poroda in na kaj mora biti porodnica pozorna, da ne bo ogroženo njeno ali otrokovo življenje.

'Mi smo doma. Zaradi vas, ki ne morete biti doma'
Solze mi napolnijo oči ob pogledu na fotografije na spletu, na kateri mlad očka zdravnik preko stekla hrepeni po svojih dojenčicah. Jokam z mamico medicinsko sestro, ki ji ob prihodu domov skuša v naročje steči triletna punčka, a se ji umakne in plane v jok. Srce me skeli, ko mamica zdravnica prosi za avtodom, v katerem bi živela ob bolnišnici, kjer bo skrbela za obolele s koronavirusom. Da se ne bi vračala domov ... Da bi zaščitila svoje najdražje pred morebitno okužbo. Zaradi njih bi morali ostati doma.

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja
"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

Biba sprašuje: 'Odkar se nam je pridružil novorojenček, ima starejši ves čas izpade'
Pred dobrimi tremi meseci se nam je pridružil novi družinski član, z njim pa so prišle tudi težave s starejšim sinom, ki je januarja dopolnil 4 leta. Od takrat imamo težave z njim, saj se zelo grdo obnaša, trmari, kriči in ne popusti. Če ni po njegovo se mu dobesedno „utrga“, loputa z vrati in ko mu rečem naj se umiri v sobi in naj pride ven, ko bo premislil, je malo boljše, a za minuto vse po starem. Težko mi je, ker se tako obnaša in tudi nikamor ne „upam“ več z njim, ker nima do nikogar spoštovanja in se mi zdi da me vsi obsojajo. Naj omenim, da živi v enem gospodinjstvu 8 ljudi in da velikokrat išče potuho pri starih starših. Naš mali škrat me tudi potrebuje, saj se pogosto dojiva, spi mi samo na prsih podnevi in mi je zelo težko, saj malega težko umirim za spanje, ker se veliki pridere v sobo. Posledično moram malega jovo na novo uspavati. Veliki je v vrtcu in pravijo, da je tam zelo miren, tih in da ne govori grdo. Zelo sem obupana, saj se velikemu posvetim, koliko se le lahko, partner non stop dela, kolikor mi pomaga moja mama. Tudi ven ga komaj spravim, ker bi on cele dneve gledal televizijo. Prej pa takšen dobrovoljček z malo trme. Nasvet? A je to obdobje? Kako ga naj umirim? Zelo sem žalostna, ker se počutim nemočno. Ne pomaga, da gre na stopnice, v sobo, da mu kaj prepovem ...

"A zdaj boš pa končno mami?"
Bom mami, ja. Končno? Ne vem ...

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"
»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

'Daj mu otroke. Nočeš otrok? No, nekega dne si jih boš želela.'
"Ponosna sem na vse gubice na obrazu. Veš, koliko let sem morala delati zanje! Niti na kraj pameti mi ne pade, da bi si jih zgladila z botoksom ali z lepotno operacijo," je navdušeno dejala moja mami pred praznovanjem Abrahama.

Zato bi se šola morala začenjati pozneje
"To, da mora najstnik vstajati ob sedmih zjutraj, je, kot bi morali mi vstajati ob štirih," pove strokovnjakinja za motnje spanja asist. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med. Doda, da si lahko predstavljamo, kako bi se počutili, če bi nenehno tako zgodaj vstajali. Najstniki pa se tudi ne morejo prisiliti, da bi šli v posteljo zvečer prej, saj otroci razvojno v tem času postanejo tako imenovane sove.

Vadba, ki bi jo morale izvajati med nosečnostjo
Jogo kot vadbo zelo priporočajo med nosečnostjo, saj tako lahko ženska popolnoma prisluhne sebi in svojemu telesu. Povrh vsega pa z redno vadbo lahko omilite ali preprečite številne zdravstvene težave. O številnih pozitivnih lastnostih joge smo se pogovarjali z Ano Devayani Kersnik, inštruktorico joge.

Odličen obrok tudi za najbolj izbirčne otroke
Starši pogosto čutijo odgovornost, da so v skrbi za svojo družino popolni. Tudi mamice se verjetno pogosto sprašujete, kako biti v svoji vlogi še boljše? V nadaljevanju si preberite nekaj nasvetov, ki so namenjeni prav vam.

To so prednosti in slabosti različnih porodnih položajev
Porodnica lahko med samim porodom spreminja položaj, v katerem rojeva. Izbere takšnega, ki ji najbolj ustreza. Priporočljivo je, da ne leži ves čas, da se vsaj obrne na bok. Kakšne so prednosti in slabosti določenih položajev, nam je pojasnila Klavdija Slapar, diplomirana babica.