čuti

Najpogostejše napake, ki jih starši delajo pri najstnikih
Lepo je videti, če se starši dobro razumejo z otroki. Vendar pa je še boljše, če v odnosu vladata medsebojno spoštovanje in stabilnost. Kakšne starše torej potrebujejo najstniki?

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice
Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Video, ki vas bo ganil do solz: Čista ljubezen
Nekatere ženske že v nosečnosti prepletejo vezi z otročkom, ki ga nosijo pod srcem, spet druge prevzame nepopisen občutek ljubezni šele, ko ga prvič zagledajo. Kaj pa otroček čuti do mamice? To si lahko ogledate na ganljivem videoposnetku, nekoliko vrstic nižje.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

5 nasvetov, kako izbrati prave čevlje za svojega otroka
Ko otrok shodi, je skrb večine staršev, kako zanj izbrati najbolj primeren par čevljev. Z razlogom. Izbira otroške obutve je zelo pomembna, saj se otroško stopalo šele razvija in oblikuje. Kasneje so otroci v nenehnem gibanju in igra v naravi jim predstavlja svobodo. Plezajo, skačejo, raziskujejo, se igrajo in zabavajo na prostem. Zato otrok potrebuje čevelj, ki podpira gibalni razvoj in mu ne škoduje. Na kaj morate biti še posebej pozorni? Pripravili smo nekaj nasvetov za udobne, varne in zanesljive otroške korake.

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Zaskrbljena mama: 'Včasih se mi zdi, da mi hči marsikaj skriva'
Vsak starš si želi s svojim otrokom ustvariti pristno bližino, ki med drugim vključuje tudi prostor za izražanje vseh tegob, skrbi in težav. A vsi vemo, da to ni vedno lahko; včasih je pravi izziv ugotoviti, kaj se z otrokom dogaja, s čim se sooča. Nekateri otroci so namreč precej zadržani in svoje misli ter občutke ohranjajo zase, včasih pa pridejo samo obdobja, v katerih se zdi, da se zaprejo in ne dovolijo nikomur v svoj svet. Kako torej oblikovati varno bližino za zaupanje, ranljivost in povezanost?

'Moj otrok se v vrtcu prepira, tepe, grize ... Kaj naj naredim'
Otrok se v vrtčevski skupini ves čas prepira z določenim otrokom. Ali se tepeta ali zmerjata. Kako lahko starši pripomorejo k temu, da se bosta bolje razumela? Ali bi bilo dobro, da se obe družini večkrat družita? Je priporočljivo, da starši v takšnem primeru sodelujejo z vzgojiteljico in skujejo načrt, kako bosta otroka 'sobivala' ali postala prijatelja brez izgredov?

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?
Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Sanjski Blaž iskreno o otrocih
Tekmovalke, ki se v šovu Sanjski moški borijo za srce 23-letnega Blaža Kričeja Režka, so med tekmovanjem postajale vse bolj zmedene, ko je tema pogovora na zmenkih nanesla na otroke. Nekatera dekleta so trdila, da Blaž otrok noče, druga je poročala, da se ga otroci bojijo, tretji se je zdelo, da si jih želi. Zato smo zdaj kar pri Blažu preverili, kakšna je resnica. Se Blaž torej vidi kot oče?

To nam je o sanjskem Blažu razkrila njegova mama
Dogajanje v šovu Sanjski moški je vse bolj napeto, dekleta pa iz tedna v teden vse bolj spoznavajo, da se jim možnosti, da Blaža navdušijo, vse bolj iztekajo. Ta konec tedna smo dočakali najbolj dramatični epizodi do zdaj, v katerih je ena izmed tekmovalk razkrila skrivnost druge, štrene pa je premešala tudi Blaževa mama Barbara Kričej, ki je tekmovalke obiskala in ocenila, katera bi bila primerna za njenega sina. Z njo smo poklepetali tudi mi.

Kako otroku olajšati žalovanje?
Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Zanimiva dejstva o dojenju
Kakšen čudež narave je to, da mama s svojim telesom ustvarja popolno hrano za svojega otroka. Mleko, ki je bogato z vsemi hranili in zaščitnimi snovmi, pa nima le funkcije hrane, pač pa se prek dojenja ustvarja tudi globok občutek varnosti, pripadnosti, povezanosti, ki so temeljni faktorji za razvoj zdravega otroka.

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo
V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

Kaj je separacijska anksioznost?
Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

12 tehnik za regulacijo otrokove jeze
Regulacija otrokove jeze je tema, ob kateri se zdi, da nima konca. Nekateri starši ob otrokovem izpadu jeze odidejo stran in otroka preprosto ignorirajo, drugi se razjezijo in otroka še bolj zmedejo, tretji čustveno 'zamrznejo', saj ne vedo, kako bi odreagirali. Le malo pa je staršev, ki vedo, da se jezen otrok še ne zna pomiriti sam.

Preeklampsija – kaj morate vedeti?
Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Preverite, kateri tip nosečnice ste!
Veljalo naj bi, da obdobje nosečnosti v vsaki ženski prebudi nekaj novega, morda doslej še neznanega. Pri nekaterih se določene osebnostni značilnosti še bolj izrazijo, ali pa nosečnica spozna čisto nove vidike sebe, za katere doslej sploh ni vedela. Nekatere v tem obdobju postanejo strastne športnice in intenzivno delajo na svojem telesu, druge pa postanejo prave mojstrice v poznavanju anatomije človeškega telesa. No, ne smemo izpustiti niti nosečnic, ki postanejo zvezde na družbenih omrežjih in tistih, ki se prelevijo v prave male hipohondre. Predstavljamo različne tipe oz. značilnosti nosečnic, pri tem pa poudarjamo, se med seboj ne izključujejo. Kaj se je pa pri vas v tem obdobju najbolj izrazilo?

Sharon Stone o neizmerni bolečini: "Imela sem devet spontanih splavov"
Sharon Stone je razkrila, da je s spontanimi splavi izgubila kar devet otrok: "To ni majhna stvar in ženske nimamo nobenega prostora za iskren pogovor o tem."

Posledice nespoštljive komunikacije v družini
Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"
Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Očka Matjaž: 'Faza je. To je ziher samo faza'
Oče Matjaž je iskreno zapisal, kako se je odzval na priznanje sina, da je transspolna oseba. Odkrito je spregovoril o čustvih in načinu, na katerega sta se z ženo Marino spopadala s tem spoznanjem. Ko glasno povemo, da smo tudi mi del tistega, kar ni popolno po tako imenovanih družbenih standardih, se namreč začnejo podirati tabuji. Takrat pa se začnejo tudi spremembe in sprejemanje drugačnega. V nadaljevanju objavljamo drugi del njegovega zapisa.

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom
Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?
Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

Očka Matjaž iskreno o življenju s transspolnim otrokom
"Ste se kdaj vprašali, kaj pomeni 'strela z jasnega'?" sprašuje očka Matjaž. "Vam bom povedal ..." nadaljuje v hudomušnem, iskrenem in prodornem zapisu, kjer opisuje izkušnjo soočenja z dejstvom, da je njegov sin transspolna oseba. Pa čeprav sam zase trdi, da ne gre za pogumno dejanje, temveč zgolj za očetovski pristop, podporo in zaščitništvo do sina, moramo priznati, da je izjemno hraber človek in oče v pravem pomenu besede. Objavljamo prvega od zapisov, ki vas prav gotovo ne bodo pustili ravnodušnih.

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.