zopet

'Objemala in ljubčkala sva ga, potem pa sva se za vedno poslovila od njega'
Pisalo se je leto 2012, ko sem na eni izmed študijskih vaj na Fakulteti za zdravstvo spoznala sošolca in skozi prijateljstvo se je rodila ljubezen. Hitro sva spoznala, da želiva iz najine ljubezni nekaj več in tako sva po skoraj 3 letih zagledala prvi plus.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

8-letni Kisovčan se je postrigel, da bi pomagal rakavim bolnikom
Da so Kisovčani radi dobrodelni, je že večkrat dokazal kolesarski velemojster Primož Roglič. Tokrat pa je svojo humanitarno noto dodal 8-letni Kisovčan Jaka, ki se je odločil, da bo postrigel svoje krasne dolge lase in jih podaril tistim, ki jih potrebujejo.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'
Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

Otrok na vhodu vrtca joka. Kaj lahko naredimo?
Kljub temu da otrok rad hodi v vrtec, lahko pride do obdobja, ko bo na vratih že jokal in se bo krčevito oklepal mame ali očeta. Po navadi se to zgodi, potem ko se po bolezni vrne med sovrstnike v igralnico. Kaj storiti takrat?

Ne spreglejte gibalnih težav pri dojenčku!
Vedno več dojenčkov in otrok ima težave z gibalnim razvojem, najpogostejše so z nižjim mišičnim tonusom (hipotonija) in asimetrijo. Obe omenjeni težavi lahko povzročita počasnejši oz. manj kakovosten gibalni razvoj. Težave ne izginejo, z njimi se borijo vse življenje – tudi kot odrasli.

'Prvega pogleda na oba fanta v inkubatorjih ne bom nikoli pozabila.'
Kje začeti? Glede na to, da se nam je življenje obrnilo na glavo, ko sta na svet prijokala deček A in B, najbolje, da začnem kar z njima. Deček A in deček B sta sedaj Bor in Tim. Na žalost nista takoj dobila imena, ker sta se fanta odločila, da bosta prijokala na svet točno 2 meseca pred predvidenim rokom.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Vse, česar niste vedeli o škiljenju
Kaj pravzaprav je škiljenje? Je motnja, okvara ali bolezen oči? Mnoge starše tudi zanima, ali je to prirojeno, dedno ter ali je povezano s kratkovidnostjo in daljnovidnostjo. Odgovore nam je podal oftalmolog Dušan Pušnik, Bibin svetovalec.

Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?
Kdaj otroku ponuditi prvi vzglavnik, kakšen naj bo, ali ga sploh potrebuje, so vprašanja, ki se pogosto porajajo staršem. V resnici ga otrok potrebuje takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico.

Redko, a čudovito ime za deklico
Za ime tedna smo tokrat na Bibaleze.si izbrali dekliško ime Flora. Kako pogosto je in kje v Sloveniji lahko srečate največ Flor?

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

'Ko sem ga po 5 dneh prvič dobila k sebi, ni bilo nič drugega več pomembno.'
"Prvič sem zanosila pred dvema letoma. Na žalost je po treh mesecih otročku nehalo biti srce, zato je bila odločitev, da ponovno poskusiva, težka. Dolgo sem odlašala, pred zanositvijo sem opravila tudi več pregledov, da bi se prepričala, da ni moje telo tisto, ki je bilo krivo," v svoji zgodbi piše Cassandra Kralj, ki je v 29. tednu rodila svojega junaka Adriana.

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''
Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Kaj se dogaja z vami v zadnjem tromesečju?
Pred vami, drage nosečnice, so še zadnji trije meseci. Nosečnost pa postaja iz dneva v dan bolj naporna.

Porod v porodnišnici Ljubljana v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Ljubljani.

Po 27 urah v slovenski porodnišnici!
Zvečer je prišel fant na obisk. Ne vem, od kod sem črpala energijo in pogum za dan, ki me je čakal. Zmrazi me, ko se spomnim tistega večera. Bil je kot zatišje pred groznim neurjem ...

Zelo pomembno je, da otroka objamete in pobožate
Zelo pomembno je, da si starši kljub hitremu tempu življenja vzamete čas za otroka in se kdaj stisnete k njemu. Tudi k tistemu malo večjemu. 'Crkljanje' naj bo čim večkrat na družinskem urniku. Kaj mu to pomeni in zakaj je to pomembno zanj, smo se pogovarjali s Tino Jereb, svetovalko za vzgojo predšolskih otrok.

Drugič noseča le nekaj mesecev po rojstvu hčerke
Njena hčerka je bila stara malo več kot eno leto, ko je dobila drugega sina. Bila je izjemno srečna, a vseeno je pogrešala pomoč mame, ki bi ji v prvih dneh prišla prav. Z možem sta bila namreč v tujini, daleč od sorodnikov, ki bi jima lahko pomagali.

Idealno mesto za pobeg čez vikend
Če želite konec tedna odpeljati otroke nekam, da se nadihajo svežega morskega zraka, da se z njimi sprehajate več ur na obali, obenem pa si ogledate še kakšno znamenitost, potem je za to idealno mesto Poreč, ki leži na zahodni obali polotoka Istre. Mi smo se tja odpravili pozimi in ni nas odpihnila burja, kajti sonce nas je prijetno razvajalo, zato takšen izlet priporočam tudi vam. In če vas hromi strah, da boste v tujem kraju izgubili otroka, si preberite nasvet strokovnjakinje Barbare Holcman.

Dogajanje v porodnišnici Ljubljana med vikendom
Iskrene čestitke potujejo v porodnišnico Ljubljana. Tam se je od petka do nedelje rodilo 42 dojenčkov.

Katere okužbe so najpogostejše te dni?
Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

V Slovenj Gradcu rojena, težka 4980 g in velika 56,5 cm
"Veeee, veeee," je na svet v Slovenj Gradcu prijokala moja hčerkica, velika 56,5 cm in težka 4980 g. Punčka je moj ponos in smisel življenja ... Vredna vsake minute slabosti in bolečin, doživetih med porodom.

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?
Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Lani je rodila sina, zdaj je spet noseča
Aktivistka Alejandra Gere je lani septembra potrdila, da je prvič noseča, potem ko se je poročila z igralcem Richardom Gerom. Kasneje je tudi objavila fotografijo, na kateri se dalajlama dotika trebuha in ji daje blagoslov. Sedaj pa je spet v veselem pričakovanju.

To je popularno ime tudi pri nas!
V središče pozornosti smo tokrat postavili ime Niko. Preverili smo, kako pogosto je pri nas.

Imate študenta? Ste študent? Potem vam bo ta informacija koristila!
Oktober je tu in študenti so se vrnili na fakultete. Za nekatere je to prvo leto in sami se bodo morali znajti v različnih vlogah, prav tako v drugem kraju, stran od staršev. Da bodo na študiju uspešni, da bodo zadovoljni in srečni, smo za nasvet povprašali Romano Čolič, zakonsko in družinsko terapevtko, ki ima dolgoletne izkušnje z mladimi. Želimo vam čudovito šolsko leto 2019/2020. In preberite članek do konca, kajti čaka vas namig, kako ob učenju poskrbeti tudi za duševno zdravje.