značilnosti

Razkrivamo, kaj se skriva v najbolj opevani škatli pri nas!
"Prvi korak je, da otroci slišijo čim več pravljic, saj lahko skozi njih spoznajo, kaj so značilnosti pravljice," pove pravljičarka Cvetka Sokolov. Pravljice je začela pisati, ko si jih je pričela izmišljevati za dva majhna sinova. Kakšne so njene pravljične skrivnosti, si lahko ogledate v videoprispevku. Vabimo pa vas tudi, da s svojimi otroki sodelujete v nagradnem natečaju Lahkonočnice - Pravljična škatla.

Ne zamudite filma Sprehod z dinozavri!
Dinozavri so za otroke zelo fascinantni, zelo hitro se naučijo imena posameznih vrst in njihove značilnosti. Če jim jih želite še bolj približati, lahko skupaj z njimi pogledate tudi filme, v katerih imajo glavno vlogo.

Ustvarjamo lisičko iz kolaža
Da bo prepevanje o zviti lisički še zabavnejše, skupaj z otroki izdelajte iz kolaža to zanimivo gozdno žival. Medtem ko ustvarjate, lahko družinsko pojete na ves glas, zraven pa še pokukajte v enciklopedijo živali in se naučite nekaj značilnosti o lisici. Mogoče se bo kateremu izmed članov utrnila tudi kakšna pravljica in boste naslednje prosto popoldne lahko uprizorili pravo lutkovno predstavo.

Koliko Slovencev ima rojstni dan jeseni?
Verjetno niste vedeli, da največ Slovencev piha rojstnodnevne svečke januarja. Oktobra prijatelji, sorodniki, znanci, sodelavci voščijo vse najboljše kar 173.897 ljudem, novembra pa 160.955. Kakšen je pravzaprav otrok, ki je rojen oktobra?

Danes je znan slovenski igralec, ki je osvojil srca mnogih deklet
Ste na fotografiji prepoznali Voranca Boha, ki ga lahko te dni spremljate v seriji Reka ljubezni na POP TV ob 20. uri? Kot otrok je s starši veliko potoval po Evropi. Da se je imel super, dokazuje njegova zbirka fotografij. Če želite tudi vi otroku pokazati svetovne znamenitosti, odkriti značilnosti drugih kultur, pripravite prtljago in se podajte novim dogodivščinam naproti.

Fenomen posebne privlačnosti otroškega obraza
Staršem je v veliko veselje opazovati, kako se njihov otrok iz dneva v dan spreminja. Ko se spremenijo otrokovi lasje in barva kože, podaljšajo okončine in oblikuje postava, začnejo starši v svojem otroku iskati družinske poteze.

Petošolci iz Radelj za robotsko raco iz lego kock, ki zbira polže, v ZDA prejeli pokal
Petošolci radeljske osnovne šole, ekipa GoLegoGo, zbrani okoli mentorja Boštjana Ledineka, se iz ameriškega St. Louisa, kjer se je s svojimi izdelki predstavilo 108 ekip z vsega sveta, vračajo bogatejši za premnogo izkušenj, doživetij, druženj z otroci z svega sveta, predvsem pa s pokalom iz kategorije posebnih nagrad ocenjevalcev.

Ali učitelji v Sloveniji dovolj motivirajo učence?
Rezultati o blagostanju učencev iz mednarodne raziskave PISA kažejo, da je večina slovenskih 15-letnikov zadovoljna s svojim življenjem. Podobno kot učence drugih držav OECD jih je strah pred preverjanjem znanja in poročajo o podobni meri medvrstniškega nasilja. Medtem sta na nižji ravni občutek pripadnosti šoli in storilnostna motivacija.

Kako prepoznati epilepsijo?
Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

Pozor: pametne igrače – nova past za otroke
Spletne storitve so postale del našega vsakdana, vstopajo tudi na področje igrač. Punčka My Friend Cayla in robot i-Que, ki so ju pod drobnogled vzeli naši norveški kolegi, (zaenkrat) sicer še nista naprodaj v Sloveniji, je pa pomembno, da v obdobju obdarovanja opozorimo na sporne značilnosti tovrstnih, pametnih igrač, ki bodo v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke.

Downov sindrom
Mama deklice z Downovim sindromom je zaupala, kaj se je zgodilo, ko je bila z njo v lokalu. Vsi so buljili v njo, dokler …

Poglejte, kako majhni so dojenčki, ko se rodijo!
Se spomnite, kako majhen je bil vaš otrok, ko se je rodil? Ena izmed mam je začela fotografirati svojo hčerko, ko je bila stara nekaj tednov, zraven nje pa je polagala predmete, ki jih najdemo doma. Videli boste, kako majhen je pravzaprav novorojenček.

Vzemite si čas zase, družino in prijatelje ter skupna doživetja v Termah Zreče in na Rogli ...
Se še spomnite, kako je preživeti dan v neskončnem zelenju, začutiti dotik svežega zraka, prisluhniti ptičjemu petju ter okusiti pristno domačnost. In vse to v družbi ljudi, ki so vam najbližje – družine in prijateljev.

Komu smo podobni?
Neko dekle je razkrilo vsem svetu, da je pri 25 letih videti povsem enako kot njena mama. Nekateri so zelo podobni svojim staršem, nekateri pa ne, ampak to dekle je popolni klon svoje mame. Fotografiji je objavila na Imguru.

Obeležili bodo dan Downovega sindroma
Z razstavo fotografij mladih ljudi z Downovim sindromom želijo v društvu Downov sindrom Slovenija javnosti prikazati njihove dejavnosti, hkrati pa bodo z razstavo obeležili dan Downovega sindroma, ki ga je za 21. marec razglasila Organizacija Združenih narodov. Razstavo bo danes odprl ljubljanski župan Zoran Janković, odprta pa bo do 26. marca.

Vsi imamo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega
Vsi ljudje imajo posluh, nekateri bolj, drugi manj razvitega. Morda je vaše malčke melodija že začarala in že prav spretno ponavlja zvoke, melodije. Je vpis v glasbeno šolo dobra izbira?

Zakaj se prepiramo s tistimi, ki jih imamo najraje?
Večina jih trdi, da se najpogosteje prepirajo z ljudmi, ki so jim blizu: prijatelji, partnerji ali sorodniki. Zakaj je tako?

Vse, česar niste vedeli o zavarovanju!
Vsak starš si želi, da bi bil njegov otrok ustrezno zavarovan tudi, ko pride do nepredvidenih situacij. A v široki in raznoliki ponudbi nezgodnih zavarovanj za otroke ni enostavno izbrati takšnega, ki bo glede na vplačan denar nudilo najboljše možno varstvo. Praske in odrgnine so posebej pri tistih bolj aktivnih šolarjih nekaj povsem običajnega, marsikateri starš pa se sreča tudi s kakšnim zvinom ali zlomom, a ko se odločate za nezgodno zavarovanje otroka, se osredotočite predvsem na možnosti, ki jih zavarovanje ponuja v primeru najhujšega – trajne invalidnosti otroka oz. trajnih poškodb otroka.

Mame, ne prenašajte strahov na otroke
Otroci se rodijo s strahom pred tresenjem, padanjem in hrupom, druge strahove pa večinoma prenašajo na njih mame. Njeno prestrašenost lahko zazna že zarodek v trebuhu. V kasnejših letih pa se otroci spopadajo z različnimi strahovi.

Kako preprečiti, da vam ne ukradejo kolesa?!
Ob začetku pomladi in kolesarske sezone so že na delu tudi tatovi koles. Kot ugotavljajo gorenjski policisti, ki so prejšnji teden obravnavali tri tovrstne tatvine, so te najbolj pogoste v strnjenih naseljih, storilci pa kradejo kolesa vseh vrednosti. Policisti kolesarje pozivajo, naj uporabljajo kakovostne ključavnice in varovala.

Kako naj sramežljivi otrok premaga strah?
Starši ne morejo pomagati otrokom, da premagajo strah v razredu, lahko pa jim omogočijo, da se čim več družijo z vrstniki na igrišču, pri interesnih dejavnostih, z organiziranjem domačih zabav. Psihologinja tudi ne priporoča, da takšnim otrokom berete knjige, napisane recepte, kako ne biti plašen, medtem ko so jim pogumni pravljični junaki lahko vzorniki.

Dejstvo, ki vas bo presenetilo
Čeprav otrok podeduje enako količino genov po očetu in mami, vseeno prevzame po očetu več genskih mutacij. Prav zaradi tega smo po navadi značajsko bolj podobni očetom.

Zakaj je dobro, da otroci skačejo?
Vsi vemo, kako prikupno je gledati malčke, ko veselo skačejo naokoli. A čeprav se zdi to početje samoumevno, je v bistvu izjemno pomemben del otrokovega razvoja. S skoki, ki se pojavijo že zelo zgodaj in se razvijajo postopoma, otrok razvija odrivno moč, koordinacijo, ravnotežje, hitrost, spretnost in tudi osebnostne lastnosti, kot so samostojnost, pogum in odločnost.

Preverite, ali ste 'copata'!
'Moški copata' je nekdo, ki uboga in izpolnjuje ukaze svoje partnerice, čeprav včasih nima razumnih zahtev, samo da bo ona srečna. To je človek, ki nima svojega značaja, ki upa, da bo z izpolnjevanjem želj drugih dosegel najboljše rezultate.

Nega otroške kože
Koža dojenčkov in majhnih otrok se bistveno razlikuje od kože odraslih, saj je v povprečju petkrat tanjša. Poroženela plast je poleg tega, da je tanjša, še bolje hidratirana in zato bolj propustna kot koža zdravih odraslih.

Najnevarnejša oblika raka
Združenje slovenskih dermatovenerologov že sedmo leto pripravlja teden boja proti melanomu. Teden se pod geslom Kožni rak lahko opazimo začne danes in bo potekal do 16. maja. Glavni namen tedna je osveščanje širše javnosti o pomenu samopregledovanja kože za zgodnje odkrivanje kožnega raka melanoma in nevarnostih izpostavljanja sončnim UV-žarkom.

Žal ta trend iz leta v leto narašča
Število mladih v Evropi, ki živijo pri svojih starših, se je med letoma 2007 in 2011 zvišala s 44 odstotkov na 48 odstotkov. Pri tem izstopajo mladi v Sloveniji, sodeč po poročilu Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound jih doma živi 85 odstotkov. S tem se Slovenija skupaj z Malto uvršča v vrh Evrope.

Osvojite plišastega Smrkca!
Smrkci so majhni modri škratje, ki so vedno srečni. Živijo v hiškah v obliki gob. Njihova posebnost je v tem, da so si tako zelo podobni. Če postavite skupaj dva Smrkca, bi si ju lahko ogledovali več ur ne da bi našli eno samo najmanjšo razliko med njima. Vsi imajo enako modro kožo, enak velik nos in enak majhen rep. Vsi nosijo enake bele kape in enake bele hlače. Nima smisla dodajati, da jih je skoraj nemogoče ločiti. Kljub temu pa imajo nekateri od njih določene značilnosti, ki jih ločijo od drugih. Bi si vaši otroci želeli takšnega Smrkca? Potem sodelujte v nagradni igri.

Vzgoja nekoč in danes ...
Kako so vzgajali včasih in kako bi si želeli vzgajati danes? Tako kot se spreminjajo časi, tako se spreminjajo naši pogledi na vzgojo. Vsi se trudimo po svoje, skrenemo s poti in jo zopet najdemo. Koliko jih sploh je in kje so slepe ulice?

Zakaj so probiotiki koristni?
Človeška družba postaja vse bolj urbana, industrializirana in napredna. V razvitih deželah se razvoj odraža tudi v kakovosti življenja, višjem življenjskem standardu in vse daljši življenjski dobi. Vendar pa sodijo med značilnosti sodobnega načina življenja tudi neredno prehranjevanje in neuravnoteženi obroki, uživanje ''sterilnih/prekuhanih živil'', stresne situacije in poseganje po zdravilih, kar hitro povzroči oslabljeno odpornost organizma. Prva tarča večine zgoraj naštetih pregreh so naši zvesti sopotniki, mikroorganizmi v prebavilih. Čeprav že dolgo vemo, da so koristni, pa se šele v zadnjem času povsem zavedamo, da so za nas življenjskega pomena.