Bibaleze.si

zmotno

Očkov kotiček
15. 07. 2021 08.05

Oče po 24 letih iskanja našel izgubljenega sina

Letno po svetu izgine na tisoče otrok. Situacije, ko je otrok pogrešan in starši ali drugi sorodniki ne vedo, kje je in kaj se z njim dogaja, za vse udeležene predstavljajo velik šok in stres. Zgodba o tem, kako so očetu odtujili sina, ki ga je vztrajno iskal in na koncu tudi našel, je postala navdih za snemanje filma. Več pa v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
05. 07. 2021 08.01

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši

Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

Blog
12. 05. 2021 07.23

"Mami, kdaj bom lahko počel vse, kar si želim ... brez tvojega dovoljenja?"

Matevža je zanimalo, koliko moraš biti star, da ti ni treba več staršev vprašati za dovoljenje. V smehu sem mu odgovorila, da me ne bo treba več ubogati, ko bo imel svojo upokojensko kartico.

Novice
31. 03. 2021 08.15

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice

Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Družina in odnosi
22. 02. 2021 09.10

Izpoved mame: 'Hčeri sem rekla, da je nimam rada'

»Svoji štiriletnici sem po burnem prepiru rekla, da je nimam rada. In zato še nisem slaba mama,« iskreno pripoveduje neprijeten dogodek ena izmed mater. Splet preplavljajo fotografije popolnih staršev s popolnimi družinskimi citati. Le malokdo pa spregovori o spodrsljajih.

Problematični najstnik
23. 10. 2020 14.00

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'

Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."

Novice
08. 10. 2020 08.03

'Smo mamice otrok, umrlih med nosečnostjo ali kmalu po porodu, in to je naša zgodba'

Večkrat se ljudje sprašujemo, kako lahko pomagamo žalujočim staršem. Ob tovrstni izgubi se tudi nam stre delček srca, vendar si ne upamo ali ne zmoremo pristopiti žalujočim. Da bi podrli zidove, se o izgubi pogovarjali in drug drugemu pomagali, so se odločile matere, ki so izgubile svojega otroka, spregovoriti na glas.

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Očkov kotiček
28. 08. 2020 20.59

'Svet je poln večno utrujenih osebkov s podočnjaki do kolen. To smo starši'

Dobrih 1500 let,preden je Jezus uvedel svoj koledar, so Egipčani s pomočjo palice in sončnih žarkov dan razdelili na 24 delov. Zdaj veš, kdo je tisti pi***k, ki se je spomnil, da ima dan (samo) 24 ur - za naslednjič, ko boš preklinjal/-a manjko ur, potrebnih za dokončanje vseh opravil v enem dnevu.

Malček
07. 08. 2020 08.46

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.

"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Nega in zdravje
03. 08. 2020 10.03

Kaj storiti, ko dojenčka opeče sonce?

Škodljivo delovanje ultravijoličnih žarkov se nabira vse življenje, sončne opekline, ki jih otrok dobi v otroštvu, vodijo k nastanku raka v odrasli dobi. Poškodbe kože v otroštvu so nepopravljive.

Zdrav otrok
08. 05. 2020 12.00

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju

Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.

Zdrava nosečnica
03. 04. 2020 11.54

Zakaj je koristno izvajati Keglove vaje?

Ženske bi morale delati Keglove vaje ali vaje medeničnega dna pred in med nosečnostjo in po njej. Zakaj jih je dobro izvajati, smo se pozanimali pri Dunji Gačnik, Stott pilates inštruktorici in vaditeljici telesne aktivnosti pred porodom in po njem (Zveza fizioterapevtov Slovenije). Preberite si o koristnosti takšnih vaj vse življenje.

Za mami
27. 03. 2020 13.23

Vam nastajajo strije? Tako jih lahko preprečite oziroma omilite!

Strije doletijo kar 75 odstotkov nosečnic. A lahko jih preprečite ali vsaj omilite. Preverite, kako!

Partnerski odnosi
13. 03. 2020 12.51

32-letna Urša po splavu: 'Razjedalo me je vprašanje, kaj pa če sem storila narobe?'

Splav je beseda, ki ima še vedno predznak tabuje. O splavu se ne govori na glas, temveč šepeta. Spontani splav je povezan s sramom. Po zavestnem splavu ne bo čustvenih posledic. Veliko je ugibanj in napačnih prepričanj, a dejstvo je, da samo ženska, ki ga doživi, ve, kako težko je predelati v sebi vsa občutja. Ne glede na to, ali gre za zavestno odločitev za prekinitev nosečnosti, ali za nehoten oz. spontan dogodek, v obeh primerih prinese čustveno breme, ki ga je potrebno predelati in izžalovati.

Bibini svetovalci
27. 11. 2019 13.26

Osemletnice nič ne veseli

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Prosti čas
15. 11. 2019 09.48

'Lagala bi, če bi trdila, da mi po glavi ni rojilo tisoč vprašanj, kako bomo to izpeljali.'

Starši ste se zagotovo že vprašali, kdaj je primerno otroka odpeljati v muzej ali galerijo? Ga s tem seznaniti z umetnostjo in mu tako odpreti vrata v ta čarobni svet domišljije, ki v sebi skriva nešteto zgodb in zanimivosti. Zanimalo nas je, ali imajo otroci radi tovrstne ustanove ali se jih morda bojijo, kako gledajo na umetnine in kaj od obiska odnesejo? Težava za neobiskovanje galerij je namreč v odraslih, saj se mi otepamo obiskov prostorov, o katerih ne vemo veliko in so morda zmotno označeni kot tisti za akademike in umetnike. Za mnenje in nasvete smo vprašali Natašo Braunsberger, kustosinjo pedagoginjo, zaposleno na področju izobraževanja in animacije, Silvo Karim, likovno pedagoginjo in umetnico ter vzgojiteljico Ireno Gržinič.

Problematični najstnik
14. 11. 2019 07.49

Kaj je največja napaka, ki jo dela veliko študentov?

Učinkovite študijske navade, uravnotežen življenjski slog, pripravljenost na nova spoznanja in izkušnje so ključ do uspešnega in izpolnjujočega študentskega življenja. To seveda ne zajema le študija na izbrani fakulteti, pač pa tudi vse, kar pride zraven – socialno življenje, soočanje z izzivi, stik s seboj in velika mera odprtosti. Kaj je v času študentskega življenja ključnega pomena, pa izpostavljamo v šestih pomembnih področjih.

Resnične zgodbe
27. 07. 2018 08.18

Posnetek, ob katerem se boste raznežili

Poglejte si posnetek dojenčka, ki se smehlja. Čustva ga tako prevzamejo, da iz nežnega nasmeška preide v jok. Kako lepo bi bilo, če bi dojenčki znali govoriti in bi staršem zaupali, kaj jih muči, česa se veselijo, zakaj jokajo. Psihoterapevtka Vivien Sabel je prepričana, da majhna bitja na poseben način komunicirajo z odraslimi, samo znati moramo prebrati njihove izraze na obrazu. Potem jih bomo popolnoma razumeli!

Zdrav otrok
22. 03. 2018 08.07

Spet naglavne uši v šolah

V šolah še vedno lahko zasledite obvestila, da so pri otrocih prisotne naglavne uši in da jim morajo starši pregledovati glave. Prav tako je še vedno razširjeno zmotno prepričanje, da so uši posledica neumivanja las.

Zdrav otrok
06. 09. 2019 13.42

Ali lahko dobi vnetje ušes, če ne nosi traka?

Jesensko vreme prinaša tople in mrzle dni, en dan je sončen, drugi dan dežuje. In ker takšne spremembe vplivajo na občutljive ljudi, predvsem otroke, jih mame topleje oblečejo in na glavo poveznejo kapo ali trak. Ali tako preprečijo vnetje ušes?

Družina in odnosi
23. 03. 2017 08.18

Katarina Venturini: 'Najlepši otrok na svetu, jaz pa najsrečnejša mama na tem planetu.'

Katarina Venturini, ki jo lahko ob nedeljah spremljamo v vlogi plesne sodnice v šovu Zvezde plešejo na POP TV, je po šestih neuspešnih poskusih umetne oploditve končno zagledala težko pričakovani plusek na nosečnostnem testu. A zanosila je po naravni poti in danes je presrečna, ker njen dom razveseljuje enoletni sin Mark.

Zdrav otrok
20. 03. 2017 08.05

Ne veselite se prezgodaj, virusi so še tu

Sezona respiratornih virusov kljub toplejšemu vremenu še traja, saj običajno ti virusi lahko vztrajajo do maja. V eni sezoni je možno večkrat zboleti zaradi enakega virusa, saj se ne vzpostavi dovolj visoka imunost v telesu. V Slovenskem zdravniškem društvu zato pozivajo k stalnemu izvajanju preventivnih ukrepov za preprečevanje okužb.

Novice
25. 01. 2017 14.09

Poljub je kriv za vse

Na posnetku lahko vidite ljubosumno Ello. Vsakič, ko se mama in oče poljubita, se skremži in začne nabirati solzice, nikakor ji ni po godu, da mamica ni samo njena. Posnetek je pred časom objavil očka Matt.

Malček
27. 05. 2016 07.14

Si tudi vaš otrok zobe umiva sam?

Starše so obtožli, da svojim otrokom ne pomagajo pravilno skrbeti za zobe.

Novice
19. 04. 2016 14.48

'Ljubke budilke'

Ko dojenček začne plezati po mamici ali očku, pričakuje, da se bo ta nemudoma zbudil. Če imate otroke, lahko pozabite na jutranje poležavanje ob koncih tedna, saj bo kljub zgodnji uri zahteval 'akcijo'. Poglejte si posnetek, na katerem imajo glavno vlogo 'ljubke budilke'.

Zdrav otrok
09. 03. 2016 08.13

Tri zelo pogoste otroške bolezni

Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Partnerski odnosi
12. 01. 2016 07.45

Katera leta so najprimernejša za poroko?

Katera leta so najprimernejša za poroko? Po mnenju babice, bi že zdavnaj morali biti poročeni, po mnenju mame si morate najprej ustvariti kariero, sami pa menite, da bo za to že prišel pravi čas. Kaj pa trdijo strokovnjaki?

Dojenček
15. 10. 2015 08.06

Kaj pove dojenčkov izraz?

Kako lepo bi bilo, če bi dojenčki znali govoriti in bi staršem zaupali, kaj jih muči in zakaj jokajo. Toda psihoterapevtkinja Vivien Sabel je prepričana, da ta majhna bitja na poseben način komunicirajo z odraslimi, samo znati moramo prebrati njihove izraze na obrazu. Potem jih bomo popolnoma razumeli!

Zdrav otrok
25. 10. 2019 13.56

Preveč ušesnega masla povzroča težave

Ušesno maslo ali cerumen je mastno in rumeno rjave barve, izločajo ga žleze, ki obdajajo bobnič. Sluhovod varuje pred zunanjimi vplivi, toda povečane količine lahko povzročijo težave, zato je potrebno čiščenje, da ne pride do poslabšanja sluha.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986