zgoraj

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu
So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

"V šoli pospravlja, doma pa se na vse pretege ogiba delu"
Učiteljica mi je na govorilnih urah razkrila, da je Matic med prvimi, ko je treba v razredu kaj pospraviti. Velikokrat se sam javi, da bo kaj uredil, in pogosto sprašuje, ali je treba še kje komu pomagati. "Je tak tudi doma?" me je vprašala. "Hmmm ... No, niti ne. V bistvu je od vseh treh otrok zadnji, ki bi se sam spomnil kaj pospraviti. Tudi, ko je na vrsti za določeno opravilo, ga moram kar priganjati," sem ji iskreno odgovorila.

Zato so lesene igrače odlične za otroke
Igrače pri otrocih spodbujajo razvoj, razmišljanje in ustvarjanje. Tudi lesene, saj je les zdrav in topel, predvsem pa naraven in okolju prijazen. Veliko veselja in zabave lahko nudijo čisto preproste vejice in paličice, saj se znajo že od rosnih let odlično zamotiti z njimi. Obenem si lahko tudi sami izdelajo igrače, tako kot so jih njihovi stari in prastari starši.

Kateri probiotik je najboljši?
Ali si že kdaj slišala: Probiotiki so koristni. A jemlješ probiotike? A malemu daješ kakšen probiotik? Vse to so izjave, ki jih ljudje pogosto preberejo na internetu in družbenih omrežjih, pogosto pa jih slišijo tudi od ljudi, s katerimi si izmenjujejo mnenja. Najpogosteje so tarče takih izjav mlade mamice, ki želijo svojemu dojenčku, malčku ali odraščajočemu raziskovalcu sveta samo najboljše. Sicer so mamice pogosta tarča tudi za nasvete glede drugih tem, a boste o tem raje prebrali v kakšni drugi literaturi. V tem zapisu se bomo osredotočili na to, kako naj mamica za svojega otroka (ali pa tudi zase) izbere najprimernejši probiotik.

Pepelkin fenomen: zloraba otroka s strani nebiološkega starša
V evolucijski psihologiji Pepelkin fenomen imenujemo pojav različnih oblik zlorabe otrok s strani nebioloških staršev – torej očima ali mačehe. Ta fenomen je dobil ime po pravljičnem liku Pepelke, ki je bila v zgodbi trpinčena s strani mačehe in dveh polsester. Živela je žalostno življenje, ki so ga zaznamovali tragedije, zanemarjanje in zloraba. Žal pa se manj lepe pravljice odvijajo tudi v resničnem življenju, in sicer v krogu družine, ki naj bi predstavljala prostor varnosti, bližine, sočutja in brezpogojne ljubezni. A žal je včasih vse prej kot to in eden od razlogov je zloraba otrok oziroma samo enega od otrok, kot se to dogaja v primeru Pepelkinega fenomena.

Moški se redko odločajo za vazektomijo
V Sloveniji se ženske veliko pogosteje odločajo za sterilizacijo kot moški, čeprav je poseg vazektomije enostaven, hiter, izjemno nizko tvegan in (teoretično) tudi povraten.

"Mamica sama s tremi otroki počiva, očka pa je super junak?"
Ne vem, če gre za vsesplošno prepričanje, da je nekaj za mamice normalno, medtem ko se očki, ki zmorejo tako normalnost, opisujejo v superlativih. Vsaj v našem primeru je imela okolica dvojna merila – za mamice je počivanje ob skrbi za tri otroke nekaj popolnoma običajnega, medtem ko so očki, ki se spopadejo s tovrstno zahtevno nalogo, v očeh drugih super junaki z nadnaravnimi močmi.

12 tehnik za regulacijo otrokove jeze
Regulacija otrokove jeze je tema, ob kateri se zdi, da nima konca. Nekateri starši ob otrokovem izpadu jeze odidejo stran in otroka preprosto ignorirajo, drugi se razjezijo in otroka še bolj zmedejo, tretji čustveno 'zamrznejo', saj ne vedo, kako bi odreagirali. Le malo pa je staršev, ki vedo, da se jezen otrok še ne zna pomiriti sam.

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska
Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"
Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Zato specialist ORL svetuje, da z luknjanjem ušes ne hitite
Gre pri luknjanju ušes zgolj za nečimrnost? Mu povzročamo preveč ali morda premalo pozornosti? Ali niso naši otroci že sami po sebi za nas tako ali tako najlepši? Kdaj je primeren čas za prebadanje ušesa?

Ideja za družinski pobeg na krasno slovensko poletno destinacijo
Na pravih družinskih počitnicah ne smejo manjkati vodne vragolije, lov na zaklad, otroške delavnice, sprehodi po zanimivih tematskih poteh in številne druge aktivnosti, v katerih boste uživali tako starši kot tudi vaši otroci. Vse to in še več lahko doživite v lepem slovenskem kraju – v Tuhinjski dolini. Preverite, kakšne dogodivščine vas čakajo na tej bližnji lokaciji in zakaj je odlična izbira za vse, ki še iščete destinacijo svojega poletnega dopusta, pa tudi tiste, ki razmišljate, da bi za kakšen vikend še kam pobegnili.

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!
Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Najpogostejše fobije pri otrocih
Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?
Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.

Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon?
»Mami, vsi ga že imajo, samo jaz še ne,« so pogoste moledujoče besede naših najmlajših, ko beseda nanese na telefon. V vsaki družini se v določenem obdobju otrokovega razvoja pojavi želja po telefonu, ki pa zahteva malce več razmisleka in pogovorov in ne impulzivnega nakupa, ker preprosto otrok tako hoče. Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon? Enoznačnega odgovora žal ni.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'
"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Ko otrok dobi diagnozo šum na srcu
Srce je pomemben organ, zato so starši, ko pediater postavi diagnozo šum na srcu, upravičeno na trnih. Kaj to vendar pomeni? Sam po sebi šum še ni bolezen. Nadaljnje preiskave lahko pokažejo, da gre za tako imenovan nedolžen šum, ki ne potrebuje nobenega zdravljenja. "Po drugi strani je lahko znak hude ali manj hude okvare srca," pove prof. dr. Mirta Koželj, dr. med., iz Službe za kardiologijo na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana.

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Zato je pisanje dnevnika med otroki priporočljivo
Čeprav se zdi, da je pisanje dnevnika bolj priljubljeno v času pubertete in odraslosti, je lahko zelo koristna metoda tudi v otrokovih zgodnejših letih. Če iščete način, s pomočjo katerega bo otrok treniral veščine pisanja, bralnega razumevanja, izražal občutke, razvijal domišljijo in ustvarjalnost, mu predstavite dnevnik. Uporablja se ga lahko za beleženje hvaležnosti, čustev, sanj, idej, doživetij, načrtov za prihodnost, področij študija ali šolskega dela.

Neobičajni znaki in simptomi nosečnosti
Med nenavadne znake, ki lahko kažejo na nosečnost, sodijo otečene roke, bolečina v sklepih, krvavitve iz nosu, kihanje, smrčanje, sindrom nemirnih nog, občutek kovinskega okusa v ustih in izrazit občutek lakote. Več o tem si preberite v spodnjih vrsticah.

Pripravite se na dojenje še pred rojstvom dojenčka
Čeprav je materino mleko najboljša in najbolj zdrava hrana za otroka ter najbolj naraven način prehranjevanja, v realnosti na začetku ni vedno tako prijetna izkušnja. Včasih dojenje ne steče takoj in mama vloži precej napora, truda in potrpežljivosti, da bi dojenje potekalo nemoteno in brez bolečin.

Takrat naj otrok dobi telefon
V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

FOTO: Izdelajte čudovite okraske iz slanega testa
Letos smo božično-novoletne okraske naredili kar iz slanega testa. Vse skupaj je izpadlo enostavno in lepo, obenem pa ni bilo preveč packarije in tudi ne veliko pospravljanja.