zgled staršev

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Andrej Perko: 'Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke'
Sodobna vzgoja je obremenjena s tisoč in enim nasvetom, pospremljena z nasmehi naših otrok, saj vse, kar hočemo, je, da bi bili srečni ves čas. In tako lahko naredimo mnogo napak, od tega, da se izzivov starševstva lotevamo kot njihovi prijatelji ali pa se trudimo, da bi jim izpolnili čisto vsako željo. Dr. Andrej Perko, psiholog: Vzgajamo jih v razvajene, vase zagledane in naveličane osebke. Več o pasteh modernih vzgojnih prijemov pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Aktivni očetje obračamo svet na bolje
Očka v akciji je prispevek k ozaveščanju (bodočih) staršev, delodajalcev, strokovne in laične javnosti o pomenu aktivnega vključevanja moških v očetovstvo in enakomernejše porazdelitve starševske skrbi za otroka.

Izpoved mame: 'Hčeri sem rekla, da je nimam rada'
»Svoji štiriletnici sem po burnem prepiru rekla, da je nimam rada. In zato še nisem slaba mama,« iskreno pripoveduje neprijeten dogodek ena izmed mater. Splet preplavljajo fotografije popolnih staršev s popolnimi družinskimi citati. Le malokdo pa spregovori o spodrsljajih.

19 vzgojnih okoliščin, ki se vas bodo zagotovo dotaknile
Veliko knjig lahko preberete o vzgoji najstnikov, ki so vam lahko zagotovo v pomoč. Najpomembnejše pa si je zapomniti, da se otroci nenehno učijo od vas, staršev, ki ste jim prvi zgled.

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost
V času, ko je druženje izven družine omejeno, je pomembno, da otroci ne prevzamejo slabih vzorcev preživljanja prostega časa pred zasloni. Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost, vodi pa lahko tudi v zasvojenost, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Kako otroka naučiti sprejemanja drugačnosti?
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Ne poznajo drugega sveta kot tistega okoli sebe, in starši smo tisti, ki jim ga moramo korak za korakom pomagati odkrivati. Pomembno se je pogovarjati o vseh temah, se informirati in širiti prijaznost ter razumevanje drug do drugega. Le tako bodo naši otroci zrasli v strpne, ljubeče in odgovorne odrasle.

Triki, s katerimi otrok ne bo več izpuščal obrokov
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva tako ne zdi, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

'Najstnik se umakne, ko so starši 'preglasni' za njegov notranji svet.'
Z dr. Andrejo Poljanec, vodjo študijskega programa Psihologija na SFU Ljubljana, smo se pogovarjali o tem, kako naj se starši, ki imajo doma najstnika, spoprimejo s trenutno situacijo. Ta je namreč zelo nenavadna in s seboj prinaša številne do sedaj nepoznane izzive. "V času, ki že sam po sebi zahteva strog red, narekovan od zunaj, je pomembno, da si znotraj družinske celice privoščimo razvijati več prožnosti, čustvene pestrosti, iskrenega pogovarjanja, humorja, potrpežljivosti in vlaganje energije v razvoj pozitivnih vidikov sebe," pojasnjuje in dodaja, da "starši pogosto zmotno razumejo skrb za najstnike kot kontrolo, nalaganje obveznosti, odgovornosti, reda … Vse to je seveda tudi potrebno in tudi ni s tem nič narobe, če pred tem zagotovimo prijetno čustveno podlago."

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?
Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Kdaj gre za pretirano navezanost mame na otroka?
Na začetku je otrok navezan na mamo. Oče se počuti prikrajšanega. Kako lahko sodeluje z otrokom, že z dojenčkom, da bo vključen v njegovo odraščanje? Včasih je kasneje malček preveč navezan na enega od staršev. Kako se to kaže in kaj lahko ob tem storimo? Včasih pa je eden od staršev, ponavadi mama, preveč navezan na otroka. Kako se to prepozna? Strokoven pogled na to tematiko nam je ponudila Saša Petrovič, zakonska in družinska terapevtka.

Bi pustili dojenčka spati v vozičku zunaj na minusu? Skandinavci ga
Po mišljenju skandinavskih staršev je čisto v redu, če otrok spi zunaj vse leto. Da, tudi pozimi, ko so temperature močno po ničlo. Preverite, po čem še izstopajo Skandinavci, ki so nam vsem za vzor!

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno
Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Tako boste vzgojili samozavestnega otroka
Zagotovo ni starša, ki si ne bi želel vzgojiti samozavestnega otroka. A kako to storiti? V prvi vrsti je treba vedeti, da so vsi starši osnovni vzor svojemu otroku. Otrok skozi leta ponotranja vedenje, čustvovanje in način razmišljanja svojih staršev, zato je treba začeti prav pri vas samih.

Zato se vam včasih zdi, da ste vrhunski športnik
Vedno več staršev se počuti izgorelo, je pokazala nedavna raziskava, ki med drugim razkriva, da je skrb za otroka celo veliko težja od športnega udejstvovanja.

Tako prisrčen dojenček je bil znan Slovenec
Ko je bil star 16 let, je bil zaradi ločitve staršev jezen na ves svet. Moral je prehitro odrasti. Veliko časa je preživel na ulici, kjer ga je življenje vabilo na temačna pota, v svet nasilja, drog, kriminala. Zdaj želi s pridobljenimi izkušnjami in spoznanji mlade usmeriti na pravo pot, obenem pa jih spodbuja, naj izkoristijo svoje potenciale.

Poskrbite, da bo imel otrok lep odnos do narave
Kakšen odnos bo imel otrok do narave in do živali, je odvisno od nas staršev. Če skrbite za okolje, veliko časa preživite v naravi, potem ste na dobri poti. Za vse velike ljubitelje narave pa imamo petkovo poslastico na OTO, ob 19.30: Skrivnostni varuhi gozda!

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Če učitelj želi, da učenci prihajajo k pouku točno, k uri tudi sam ne sme zamujati
Šola ima poleg izobraževalne tudi vzgojno nalogo. Vzgojne cilje tako zasledujejo pri različnih osnovnošolskih predmetih, pa tudi med odmori in pri drugih dejavnostih izven pouka. Tako predstavniki učiteljev kot predstavniki staršev so prepričani, da učitelj vzgaja predvsem z zgledom.

Malčki se učijo od sorojencev
V študiji so ugotovili, da se majhni otroci učijo od starejših bratov in sester prav toliko,kot od staršev. Zato poskrbite, da bodo starejši otroci mlajšim za zgled!

Otroci se učijo od sorojencev
V študiji so ugotovili, da se majhni otroci učijo od starejših bratov in sester prav toliko, kot od staršev. Zato poskrbite, da bodo starejši otroci mlajšim za zgled!

Spreobrnite otroka, ki noče zajtrkovati
Medtem ko se vsi zavedamo, kako pomemben je zajtrk, pa zelo malo staršev zjutraj mirno in sede kaj poje. Si pa večina želi, da bi tako zajtrkoval njihov otrok. Kaj delamo narobe in kako spreobrniti otroka, da v zgodnjih jutranjih urah ne bo odšel od doma s povsem praznim trebuščkom.

Najbolj nora izjava staršev!
''Ne dajaj rok v usta! Si si umil roke? Kako lahko pozabiš!'' Se prepoznate v teh besedah? Starši težko razumemo, kako si lahko malček po opravljanju potrebe 'pozabi' umiti roke. Kaj pa vi: ste sitni in zahtevate svoje ali menite, da ni nič narobe, če otrok zaužije nekaj bacilov?

Prva noč v tuji postelji
Kdaj bo otrok prvič prespal drugje in iz kakšnega vzroka, se odločijo starši. Pravil na tem področju ni. Obstajajo pa priporočila, kako otroku olajšati prvo noč, ki jo bo brez staršev preživel v »tuji« postelji, na primer babičini.