zelenjavo

Te hrane otrokom nikoli ne pogrevajte
Nosečnice in otroci so najbolj občutljivi na negativne spremembe v hrani zaradi pogrevanja. Preberite, katera živila je najbolje uživati samo sveže pripravljena.

Kaj jesti za hitrejše okrevanje po porodu?
Po porodu je skoraj vsaka mamica deležna dobronamernih nasvetov okolice. Med drugim prejema tudi nešteto nasvetov o hrani in živilih, po katerih naj ne bi posegala in katera živila bi morala uživati. Kurja juhica, pesin sok, zdravo in sveže ... Kaj je zares priporočljivo?

5 načinov, kako izbirčnemu otroku ponuditi zelenjavo
Prepričati izbirčnega otroka, da poje zelenjavo, je lahko za starše pravi izziv. A zelenjava je ključnega pomena za zdrav razvoj, saj vsebuje vitamine, minerale in vlaknine, ki jih otrokovo telo nujno potrebuje. Namesto prepričevanja in pregovarjanja lahko uporabite nekaj kreativnih pristopov, da otroku približate zdrave navade in hkrati zmanjšate stres pri obrokih.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Recept za hitro pripravljen, a zelo hranljiv otroški obrok
Močnik je stara jed, ki so jo nekoč pripravljale naše babice. Odlično tekne prav najmlajšim. Ga še znate pripraviti?

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo
Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Nosečnost po tednih – kaj pričakovati?
Preverite, kako se med nosečnostjo iz tedna v teden spreminja vaše telo. Za vas smo pripravili vodnik in napotke, s pomočjo katerih boste lahko izvedeli, kaj lahko v določenem obdobju nosečnosti pričakujete in kako ravnati ob morebitnih tegobah.

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka
V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Ima vaš malček rad pašteto? Pripravite zdravo različico kar doma
Kupljene paštete so pogosto polne konzervansov in aditivov in niso priporočljive za prehrano otrok. Zato vam predstavljamo recept za domačo piščančjo pašteto, katere priprava ni prav nič zapletena.

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?
Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan
Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon
Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

Ena tistih kremnih juhic, ki nikoli ne razočarajo
Pripravite si slastno kremno juho iz kolerabe in zelene, ki je polna vitaminov, mineralov ter bo poskrbela za blagodejni učinek in dobro počutje vseh družinskih članov. Zaradi vsebnosti hranilnih snovi je še posebej priporočljiva za nosečnice, mamice in otroke.

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Vloge imunskega sistema v otrokovem življenju ni mogoče preceniti. Je prva obrambna črta pred neštetimi patogeni in izzivi, ki jih predstavlja svet, zato je še kako pomembno, da ga čim prej začnemo krepiti. A kako? Preverite nekaj nasvetov.

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Kakšen zajtrk ponuditi otroku?
Res je pomembno, da otrok zajtrkuje, najprej poudari klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa. Z zajtrkom pokrijemo eno četrtino do tretjino dnevnih potreb po energiji in hranilih." Telo ga potrebuje, da lahko naredi kar najboljši korak v nov dan. A kaj ponuditi zjutraj otroku?

Recept za zdravo kremno juho za najmlajše
Preverite recept za zdravo in okusno brokolijevo juho, ki jo imajo radi tudi otroci, še posebej, če ji dodamo jušne kroglice ali popečene krušne kocke.

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja
Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice
Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Ideja za izlet v najlepše istrsko mesto
V Istri je kar nekaj lepih kotičkov za preživljanje časa z otroki, mi pa že od malih nog radi vedno znova raziskujemo največje istrsko mesto. Pulj, ki smo ga starši v otroštvu poznali pod hrvaškim imenom Pula, nas namreč vselej prijetno preseneti.

3 zdrave malice za na plažo, ki jih lahko ponudimo svojemu malčku
V obdobje odraščanja in hitre rasti je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena. Hrana, ki jo malček zaužije, telesu predstavlja hranila, ki jih potrebuje za izgradnjo vseh tkiv. A poleg same količine hrane, je pomembna tudi njena sestava.

To so dejavniki, ki lahko vplivajo na vašo plodnost
Pari, ki se pripravljajo na zanositev, lahko močno izboljšajo svoje možnosti za zdravo in uspešno spočetje, če pazijo na nekatere dejavnike, ki vplivajo na plodnost.

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko
Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Prehranski strokovnjaki odgovarjajo: ali otroci res potrebujejo beljakovinske prigrizke?
Beljakovine so ključni del prehrane otrok, zato ni presenetljivo, da starše pritegnejo izdelki, ki so označeni kot beljakovinski. Nekateri prigrizki, kot so na primer misli ploščice, se prodajajo kot "beljakovinske ploščice" in vsebujejo sestavine, kot so sojine beljakovine ali mleko v prahu. Toda ali otroci res potrebujejo te dodatne beljakovine?

Kako za otroke pripraviti okusnejšo zelenjavo?
Kuharica Emilija Pavlič si že dlje časa prizadeva, da bi se čim več družin in s tem otrok prehranjevalo čim bolj zdravo. "Vsaka družina bi si morala vzeti čas za pripravo obrokov iz svežih sestavin," pravi. Med njimi je seveda zelenjava. A zakaj se zgodi, da je otroci velikokrat ne marajo? "Marsikdo je ne zna pripraviti pravilno," je prepričana Primorka, ki prisega na mediteranski slog kuhanja. Povprašali smo jo za nasvet.