zelenjavo

Nosečnica v poletni vročini: Najpogostejše težave in kako jih ublažiti
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Utrujenost v nosečnosti: Zakaj nastane in kako si povrniti energijo
Utrujenost v nosečnosti je eden najpogostejših simptomov, zlasti v zgodnji fazi. Če ste noseči in se počutite nenehno izčrpani, niste sami. Vaše telo opravlja izjemno nalogo – ustvarja novo življenje, kar zahteva ogromno energije.

Najboljši otroški prigrizki: Zdravi mafini iz bučk, ki jih otroci obožujejo
Če imate doma malčka, ki ne mara zelenjave, ali pa iščete idejo za hitro, zdravo in okusno malico – ti bučkini mafini so prava rešitev. Ne le da bodo otroci prosili za še, tudi vi boste z veseljem posegli po njih.

Zdrav zajtrk za otroke – 5 hitrih in enostavnih receptov za vsak dan
Kaj postreči otrokom za zdrav zajtrk? Z raznolikimi in hranljivimi recepti bo zajtrk otrokom veliko bolj privlačen, poleg tega pa jih bo napolnil z energijo za ves dan. Tukaj je 5 receptov za okusne in zdrave jutranje obroke, ki zagotavljajo energijo za obveznosti in igro.

Najboljše poletno sadje za nosečnice: Zakaj je lubenica prava izbira za vas
Nosečnost je poseben čas v življenju ženske, ko je skrb za zdravje in dobro počutje še posebej pomembno. Tudi pravilna prehrana igra ključno vlogo pri zagotavljanju potrebnih hranil za razvoj otroka in ohranjanju zdravja matere.

6 najboljših poletnih superživil za zdravje vašega otroka
Poletje je čas obilja svežega sadja in zelenjave, ki ne le razveseljujejo oči s svojimi živahnimi barvami, ampak so tudi polni hranilnih snovi, ključnih za rast, razvoj in dobro počutje otrok.

Kako poskrbeti za zdravo prehrano otrok med počitnicami?
Otroci v šoli pojedo dva, če ne tri dnevne obroke. Ko napočijo počitnice, je potrebno te obroke nadomestiti. Šola se pri načrtovanju prehrane drži smernic, ki otrokom ponudijo tudi živila, ki jih morda nimajo najraje, doma pa se te malice prepogosto nadomesti s hranilno revnejšimi izbirami.

Varnost otrok na pikniku – praktični nasveti za starše majhnih otrok
Poletje bo počasi tu, z njimi pa tudi sezona piknikov, ki jih otroci obožujejo. Narava, igre na prostem in hrana na odeji v travi ustvarjajo nepozabne trenutke. A ob tem ne smemo pozabiti na varnost – še posebej, če so z nami majhni otroci.

Ideje, kako otroka vključiti v vrtnarjenje
Praktični vidiki vrtnarjenja otroke učijo osnov matematike, naravoslovja in odgovornosti, hkrati pa spodbujajo razvoj motoričnih sposobnosti, ustvarjalnost in otrokom nudijo pozitiven prostor za razmišljanje, sprostitev in 'polnjenje baterij'. Tukaj pa boste našli nekaj odličnih vrtnarskih dejavnosti, projektov in idej za začetek.

Prehrana v nosečnosti: pomen beljakovin za mamo in otroka
Prehrana med nosečnostjo ima ključno vlogo pri zdravju matere in razvoju otroka. Vnos zadostnih količin beljakovin ni pomemben le za rast ploda, temveč tudi za dobro počutje nosečnice. Pravilna prehrana v tem občutljivem obdobju pomeni dolgoročno naložbo – ne le v zdravje matere, temveč tudi v otrokov imunski sistem, telesni in možganski razvoj ter celo zdravje v odrasli dobi.

Okusni spomladanski obroki, ki jih bodo otroci oboževali
Po zimskem obdobju se narava prebudi in nam ponudi sveže, hranilno bogate in okusne izbire, po katerih kar se da pogosto posegajmo, da telo hitro prebudimo in podkrepimo po zimskem obdobju. Spomladansko sadje in zelenjava sta sveža, bogata z vitamini in minerali, prav tako pa ima marsikatera izmed spomladanskih izbir (npr. regrat, šparglji, koprive) veliko antioksidantov.

Energija za malčke: Kako s prehrano premagati spomladansko utrujenost
Spomladansko utrujenost določeni ljudje občutijo ob prehodu zime v pomlad. Gre za začasno stanje, ko smo kljub dovolj spanca utrujeni, celo izčrpani in brez energije. Tem občutkom lahko sledijo tudi nekateri neželeni odzivi otrok, kot so razdražljivost, težave s koncentracijo, nihanje razpoloženja in podobno.

'5 razlogov, zakaj sem se odločila podaljšati dojenje'
Podaljšano dojenje ni koristno le za dojenčke, ampak tudi za mame, ki pobirajo plodove tega posebnega obdobja. Neka mamica se je odločila na družbenih omrežjih deliti svoje razloge, zakaj je podaljšala dojenje svojega sina. Poglejte, kateri so.

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Kmetija namesto luksuza: Zvezdnika izbrala preprosto življenje
George in Amal Clooney sta morda eden najbolj prepoznavnih parov v Hollywoodu, vendar si, ko gre za njuno družinsko življenje, želita svojima dvojčkoma Alexandru in Elli zagotoviti kar se da običajno otroštvo.

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?
Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Malica za na pot za aktivne malčke
Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Otrokov imunski sistem lahko okrepite tudi z zajtrkom
Z uživanjem zajtrka čim prej, ko se zbudimo, v telo vnesemo glukozo, ki zavira izločanje kortizola (stresnega hormona) iz nadledvične žleze. Tako znižamo krvni tlak in predvsem omogočimo našemu imunskemu sistemu normalno delovanje.

Nasveti za prvo pomoč pri nosečniških slabostih
Slabost v nosečnosti je le ena izmed sprememb v življenju ženske po zanositvi. Nekatere se soočajo s hudimi oblikami slabosti in hiperemezo, spet druge pa lažje prenašajo hormonske spremembe. Vsekakor pa obstaja nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi si lahko vsaj nekoliko olajšate obdobje slabosti.

Tudi nosečnost vpliva na dojenčkove prehranske navade
Nova študija je pokazala, da dojenčki pozitivno reagirajo na vonj hrane, ki so jo njihove matere uživale med nosečnostjo, kar odpira možnosti za spodbujanje zdravih prehranskih navad že pred rojstvom.

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti
Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo pomembna za vsakega posameznika, v času nosečnosti pa še toliko bolj, saj vse, kar zaužijete, v določenem deležu dobi tudi vaš plod. Naše babice so rade govorile, da mora nosečnica jesti za dva, no, to vsekakor ne drži. Pomembno je predvsem to, da je na vašem jedilniku raznolika in uravnotežena prehrana, ki je bogata z vitamini, minerali in beljakovinam. Da vam bo lažje, so v porodnišnici Postojna pripravili nekaj nasvetov in priporočil, s katerimi si lahko pomagate, če ste v veselem pričakovanju.

Zdrav in hiter zajtrk za otroke, ki ga priporočajo pediatri
Jutra v družinskih domovih so pogosto zelo kaotična, priprava zdravega zajtrka pa je lahko dodaten izziv. A pravilno uravnotežen obrok je ključnega pomena za otroško energijo in koncentracijo čez dan. Pediatri razkrivajo, katere hitre in hranilne možnosti sami izbirajo za zajtrk – morda vam bodo njihovi nasveti olajšali jutranjo rutino.

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?
Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?
Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

6 načinov, kako preprečiti okužbe dihal pri otrocih
Okužbe dihal so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, s katerimi se srečujejo otroci, zlasti v hladnejših mesecih. Kljub temu obstajajo učinkoviti načini za zmanjševanje tveganja za pojav teh okužb in zaščito zdravja otrok.

Kako prilagoditi prehrano glede na starost dojenčka?
Ker je uvajanje goste hrane pri dojenčku za marsikaterega starša stresno, smo za vas pripravili smernice prehranjevanja in uvajanja goste hrane, ki vam bodo pomagale pri prilagoditvi prehrane vašega dojenčka glede na njegovo starost.

Te hrane otrokom nikoli ne pogrevajte
Nosečnice in otroci so najbolj občutljivi na negativne spremembe v hrani zaradi pogrevanja. Preberite, katera živila je najbolje uživati samo sveže pripravljena.