zdravila

Kaj nam pove čas, ko ste dobili prvo menstruacijo?
V San Diegu so raziskovalci ugotovili, da je menstruacija povezana z življenjsko dobo. V časopisu Menopause so objavljeni rezultati 16.000 žensk v menopavzi.

Ne zamudite oddaje o cepljenju
80-letni upokojeni profesor mikrobiologije se spominja, kako je zbolel za otroško paralizo. "Kaj bi dal, da bi se takrat lahko cepil," pravi in dodaja, da ne razume, zakaj nekateri zavračajo cepljenje.

6 navad, zaradi katerih nekateri otroci nikoli ne zbolijo
Se sprašujete, zakaj sosedov otrok nikoli ne zboli? Zagotovo se drži teh 6 navad, da ostane zdrav.

Prehlad, kašelj, gripa ... med nosečnostjo
Četudi ste noseči, ne zaženite panike, ko se vas loti prehlad. Kljub temu da ne smete jemati določenih zdravil, vam lahko pomagajo preverjeni babičini recepti.

Vse, česar niste vedeli o podančicah in glistah
Eden pogostih pojavov so otroške gliste. Večinoma niso nevarne, so pa simptomi zelo neprijetni. Kako lahko pomagate?

Dramatična zgodba iz porodnišnice
''Ne obstajajo besede, ki bi lahko opisale starševski strah pred prezgodnjim porodom. Mislim, da je to nekaj, o čemer večina staršev ne govori. To je trpljenje, s katerim se starši soočajo v tišini. Dobro je vedeti, da gredo tudi drugi skozi takšne situacije in da niste sami,'' je napisala Tabitha Jacobsen, ki je rodila sina v 27. tednu nosečnosti.

10 nasvetov za varnost otrok, ki jih morajo poznati vsi starši
Nesreča nikoli ne počiva. Zato smo vam pripravili deset koristnih nasvetov, ki lahko varnost vaših otrok še povečajo. Previdnost ni nikoli odveč, sploh, če se tiče otroka.

5 predmetov imate doma na napačnem mestu
Navajamo, katerih pet predmetov bi morali prestaviti, ker tam, kjer jih imate, propadajo, izgubljajo na kakovosti.

Katera zdravila za otroka morate vedno imeti doma?
Navajamo nekaj zdravil in pripomočkov, ki jih je vedno dobro imeti v domači lekarni. O uživanju zdravil se posvetujte z izbranim otrokovim zdravnikom.

Pomagajmo Nejcu in ostalim, ki imajo cistično fibrozo!
Cistična fibroza je bolezen, ki je zelo redka, pri nas jo ima trenutno okrog 120 ljudi, od tega je tri četrtine otrok. V nadaljevanju vam predstavljamo šestletnega Nejca Koreniko iz Kopra, ki se vsak dan bori s to boleznijo. In če bi marsikdo pomislil, da deček le počiva, vam lahko zaupamo, da je letos pretekel dva maratona.

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80% bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let.

NAD DEMENCO Z ZGODNJIM UČENJEM
Znanstvene raziskave kažejo, da učenje tujega jezika pri otrocih pripomore k izboljšanju njegovih možganskih sposobnosti. Zadnje študije v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo in demenco dodatno poudarjajo, da gojenje dvojezičnosti skozi vse življenje upočasni razvoj teh bolezni v starosti. Tako lahko s pravilnimi pristopi in učenjem v zgodnjem otroštvu našim malčkom pomagamo preprečiti razvoj teh bolezni v zrelih letih.

Mediji pišejo o kolenu princese Charlotte
Britanski princ William in njegova žena Kate Middleton sta skupaj z otrokoma obiskala Kanado. Mnogi so buljili v princeso Charlotte, natančneje v njeno koleno.

Prva pomoč pri otroku
Napotki za prvo pomoč otroku pri zadušitvi, prometni nesreči, strupu in opeklinah.

Zaradi tega na leto umre 170.000 Evropejcev
Obeležujemo svetovni dan hepatitisa. Gre za vnetje jeter, vzroki za to pa so različni, med drugim lahko hepatitis povzročijo tudi virusi. Na infekcijski kliniki UKC Ljubljana bo zato danes potekala akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Testiranje bo anonimno, brezplačno in brez napotnice.

Porodna babica na labodu prišla do nosečnice
Cathy Allen Rude je že leta in leta porodna babica v Kathy Birth Centru. Ko je bil pred časom Houston poplavljen, je na pomoč nosečnici prihitela kar na labodu.

Ko se odločite za varuško ...
Delati in študirati hkrati ni lahko, če imate pa še majhnega otroka, je to pravi izziv. To je znano 33-letni Katy Humphrey, kateri je varuška odpovedala in je morala otroka prinesti s sabo na predavanje.

Kako si lahko pomaga prehlajena nosečnica?
Nosečnice se pogosteje prehladijo od drugih žensk, saj je njihov imunski sistem manj odporen. Telo mora namreč zmanjšati delovanje obrambnega mehanizma, da ne bi zavrnilo plodu. Kako naj nosečnica med prehladom ravna in kako naj ga prepreči?

Ko se v naši porodnišnici rodi otrok ...
V Sloveniji deluje več kot 700 babic in babičarjev, ki so lani porodili nekaj več kot 21.000 otrok. Babice in babičarji danes praznujejo svoj mednarodni dan, ki letos poteka pod sloganom Ženske in novorojenčki - srce babištva. S tem se pridružujejo ciljem za izboljšanje zdravja žensk in otrok doma in po svetu.

Kako naj se s sezonsko alergijo spopade nosečnica?
Alergije lahko predstavljajo težave nosečnicam, še posebej sezonske. Aprila, ko vse cveti, se alergije začnejo in lahko so prisotne tudi do oktobra. Kako se lahko zaščitite pred alergeni?

Nad nosečniško jutranjo slabost in zgago z zelišči
Zdravila v nosečnosti niso priporočljiva, nosečnica se mora o jemanju vedno posvetovati z zdravnikom. Kako pa je z zelišči? Katera so v tem obdobju primerna za uživanje in za kakšne težave jih lahko uporabljamo, pa v naslednjih vrsticah.

5 naravnih zdravil proti sezonskim alergijam
Mnogi obožujejo pomlad, ko vse cveti, drugi imajo zaradi tega težave: sezonske alergije. Različni alergeni, kot so cvetenje, opraševanje, prah, ambrozija … jim izzovejo kašelj, kihanje, solzenje oči …

Z zelišči nad nosečniške tegobe
Zdravila v nosečnosti niso priporočljiva, nosečnica se mora o jemanju vedno posvetovati z zdravnikom. Kako pa je z zelišči? Katera so v tem obdobju primerna za uporabo in za kakšne težave jih lahko uporabljamo, pa v naslednjih vrsticah.

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

'Moja deklica je lepa, ne pomilujte je.'
Mama Katie Crenshaw se z dojenčkom ves čas srečuje s čudnimi pogledi in tisoč in enim vprašanjem. Širnemu svetu je s fotografijami na Instagramu želela pokazati, da je njena Charlie prekrasna, kljub temu da ima od rojstva hemangiom na obrazu. Neznancem, ki molijo, da hemangiom izgine, sporoča, naj raje molijo zato, da Charlie zraste v samozavestno deklico, ki se bo imela rada, ne glede na to, kako je videti.

NIJZ odsvetuje potovanja nosečnicam
Primera okužbe z virusom Zika, ki se zadnje leto širi po Južni in Srednji Ameriki, v Sloveniji še niso potrdili. Potnikom, ki bi v treh tednih po vrnitvi s potovanja kazali simptome, značilne za okužbo z virusom, na Nacionalnem inštitut za javno zdravje svetujejo posvet z zdravnikom, nosečnicam pa, da potovanja na okužena območja odložijo.

Zaščitimo malčke pred rotavirusnimi okužbami
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Z rotavirusi se okuži skoraj vsak otrok v prvih petih letih življenja, kar 80% bolnikov je ob prvi okužbi mlajših od dveh let.

Vse, česar niste vedeli o trebušni gripi
Če ima vaš otrok drisko, povišano telesno temperaturo, bruha, ga boli trebuh ter se slabo počuti, lahko posumite, da gre za trebušno gripo. Zdravila za to ni, pomembno pa je, da izgubo tekočine in mineralov nadomestite, da ne pride do dehidracije.

Kdaj po nosečniški test?
''Sem noseča? Kdaj mi bo test pokazal pravilen rezultat? Kdaj naj ga naredim?'' To so pogosta vprašanja žensk, ki se pri spolnem odnosu niso zaščitile, ki načrtujejo družino, pri katerih je zaščita zatajila, ki so prenehale jemati kontracepcijske tablete ...

Mrzlo vreme je tu, kaj pa zdaj?
V Sloveniji povzročajo zdravstvene težave zlasti huda vročina poleti in hud mraz pozimi. Vremenskim vplivom so še posebej izpostavljene nekatere skupine prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje prebivalstva v izrednih vremenskih razmerah lahko zmanjšamo tveganje za nastanek zdravstvenih težav.