zase

Pri enem dojenčku se je avto šibil pod težo prtljage, danes pri treh pa ...
Ko sva bila z možem še brez otrok, sva pred dopustom spakirala dve potovalni torbi. No, v redu, tri, kajti jaz sem zase vedno vzela kar nekaj dodatnih parov prelepih čevljev "za vsak primer" (in vedno se je izkazalo, da niso potovali zaman). Po prihodu prvorojenca Matevža pa je pakiranje postalo pravi podvig. Pred odhodom se je avtomobil šibil pod težo ogromno prtljage, pretežno namenjene negi enega samcatega dojenčka. Prtljažnik je bil napolnjen vse do vrha, na strehi je bil prenapolnjen potovalni kovček in prtljago, ki je nisva mogla stlačiti drugam, sva porinila pod avtomobilske sedeže.

25 razlogov, zaradi katerih materinstvo obogati vaše življenje
Materinstvo je večno in se začne že z zanositvijo, ko spremembe v hormonskem sistemu ženske vplivajo na način razmišljanja, vedenja in čustvovanja. Ženska, ki postane mama pa postane veliko bolj čuteča in dojemljiva za potrebe drugih.

Kako biti najboljši očka in mož?
Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Življenje z introvertiranim otrokom
Le kateri starš si ne želi srečnega in zadovoljnega otroka? Po svojih najboljših močeh jih usmerjamo, da bi bili karseda pripravljeni na življenje. Beremo knjige o starševstvu, raziskujemo najboljše strategije vzgoje ter iščemo nasvete pri lastnih starših in prijateljih. A velikokrat mnogi nasveti izvzemajo dejstvo, so nekateri otroci introvertirani. Zelo pogosto se jih zamenjuje za sramežljive, kar pa ni isto. Starši lahko opazijo, da se njihov otrok ne druži toliko z vrstniki in čas raje preživlja sam, bere ali se ukvarja z ostalimi individualnimi dejavnostmi.

Vse, česar niste vedeli o spolnosti po porodu
Bom po porodu sploh še lahko uživala v spolnosti? Kdaj je najprimerneje začeti spolne odnose? Me bo bolelo? To so najpogostejša vprašanja, ki si jih že v obdobju nosečnosti potiho ali na glas zastavlja marsikatera bodoča mamica. Dejstvo je, da porod prinese številne telesne in čustvene spremembe, ki lahko precej vplivajo na dosedanje spolne aktivnosti.

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?
Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

Tudi očetje se morajo vključiti v vzgojo
Radi rečemo, da s otroci kot spužve, ki vpijajo vse, kar rečemo in naredimo. Zato je naša vloga, da smo previdni pri tem, kakšna sporočila in nauke jim predajamo med odraščanjem. Pri vzgoji in usmerjanju pa niso pomembne le mame, temveč veliko vlogo nosijo tudi očetje. Kaj je tisto, kar bi morali očetje naučiti svoje otroke? Preverite v spodnjih vrsticah.

So starši krivi, da otrok v šoli nima prijateljev?
Rezultati nedavnih raziskav so pokazali, da ena vrsta starševske vzgoje znatno vpliva na socializacijo in vedenje otroka v šoli. V nadaljevanju razkrivamo, za kateri način vzgoje gre in kakšne so lahko morebitne posledice ter rešitve zanje.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Penélope Cruz in Javier Bardem iskreno o odnosu in družini
Hollywoodski par, Penélope Cruz in Javier Bardem, sta bila letošnje leto med nominiranci za prejem oskarja. Žal prestižnega kipca tokrat nista osvojila, sta pa vseeno na podelitvi blestela z nasmehom na obrazu. Videti je, da sta odkrila skrivnost srečnega življenja skupaj s svojima otrokoma Leom in Luno, kar se ne more primerjati z nobeno drugo nagrado tega sveta.

To si želijo ob materinskem dnevu slovenske vplivnice
Želje sleherne mame ob materinskem dnevu so prav gotovo preproste in skromne. Zavedanje, da si nekomu mama, je namreč največji blagoslov in darilo. Ob tem se pojavijo le želje, da so otroci zdravi, srečni in v varnem objemu matere. Tokrat so o svojih materinskih željah ob prazniku spregovorile slovenske mame vplivnice.

Kaj narediti, da boste imele več časa zase?
Ko mamo vprašate, kako pogosto si vzame čas zase in kaj počne v prostem času, vas verjetno le začudeno pogleda, nato pa sledijo odgovori: "Mož ne zmore sam vseh otrok" in "Otroci me preveč potrebujejo" ali pa "Takšno je pač življenje mame". Ob vseh opravkih, službi, gospodinjskih opravilih in skrbi za otroke, večini mam primanjkuje časa za partnerja, kaj šele zase. Toda, mama, ki si zna vzeti čas zase, je srečna mama in posledično so srečni tudi njeni otroci in mož. Da bi med tednom prihranila vsaj nekaj časa, vam bodo v pomoč naslednji nasveti ...

Ideje, kako z mamo preživeti materinski dan
Kmalu bo tukaj – dan, ko praznujemo naše čudovite mame. Tople, prijazne, vedno tukaj za nas, ko jih potrebujemo ne glede na to, kaj se nam v življenju dogaja. Zaradi njihove dobrote in neprecenljive pomoči bi jih lahko praznovali celo leto. A vsaj na materinski dan se spomnite nanjo in z njo preživite čudovit dan. Pokažite ji, kako zelo jo občudujete in kako radi jo imate. Da vas je vzgojila v osebo, kakršna ste danes.

'Ni mi treba več stalno nekoga loviti, da bi mu rešila življenje'
Mimo je obdobje nenehne pripravljenosti, ko sem (pre)pogosto lovila vsaj enega pobeglega otroka, ko sem pazila, da ga ni kdo povozil ali pohodil, da se ni zadavil z recimo kamenčkom, ki mu ga je uspelo zagrabiti s pincetnim prijemom, in da ni skočil s pomola v mrzlo morje, z obrobja v deročo reko ali s pečine v prepad. Minili so časi, ko sem stalno reševala življenja.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Teh življenjskih veščin se otroci naučijo s hišnimi opravili
Otroke je treba vključevati v hišna opravila že od majhnega. Lep zgled smo jim starši, ki sodelujemo pri skrbi za dom in drug drugega. Z opravljanjem hišnih opravil pa se bodo otroci naučili marsikatere življenjske veščine.

6 najpogostejših strahov novopečenih staršev
Biti starš ni preprosto, pogosto smo sami sebi sovražniki. V misli se prikrade panika, mislimo, da ne moremo ničesar nadzorovati ... Kateri strahovi pa so najpogostejši?

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Zakaj ima toliko otrok težave z opuščanjem pleničk
Sem mamica dveh otrok in vzgojiteljica, ki se dnevno srečuje z vse več otroki, ki jim odvajanje od plenic predstavlja hudo stisko. Sama sem imela v otroštvu pogosto vneto ritko, kasneje v času odraščanja pa vnetja nožnice, ki jim kar ni bilo konca. Ko sem sama našla zase celostno naravno rešitev in se vnetij rešila, sem zanosila in tako so se vsi strahovi vrnili. Nisem si želela, da je moj otrok povit, želela sem si, da njegova koža diha in da nikoli ne doživi bolečin, ki sem jih sama prestajala zaradi vnetij. Veliko staršev ima podobne strahove, ampak ko želimo otroka rešiti povitosti, žal pot ni vedno tako zelo preprosta.

'Mami, ali veš zakaj si utrujena?'
Zjutraj si skuhaš in naliješ kavo v skodelico, čeprav že vnaprej veš, da ti je ne bo uspelo spiti ... Preberite si ganljivo pripoved o mami.

"Ko je otrokom dolgčas, jih zamotim po metodi svoje mame"
Ne pomnim, da bi mi bilo v otroštvu tolikokrat dolgčas. Če sem že potarnala mami, da se dolgočasim, sem zelo hitro dobila delo. Mama mi je odvrnila nekaj takega: "Dolgčas? Hja, meni ni nikoli dolgčas. Ni problema, pridi, bova našli 'zdravilo' za tvoje dolgočasje." In mi je takoj naložila nekaj opravil, rekoč: "Poglej, kako preprosto se lahko zamotiš in hitro, hitro pozabiš na dolgčas."

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom
Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?
Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Nakupovalna platforma, ki jo moraš poznati
Oblačila zate ali tvojega otroka na BestSecretu: tvoja najljubša stran za nakupe z več kot 3.000 znamkami, z do 80 % popusta in brezplačnim vračilom.

Zakaj je pomembno, da se vaš malček oblači sam?
Otrokom je pomembno dovoliti, da se preizkušajo v različnih situacijah, primernim svojim letom. Prav je, da jih že od majhnega navajate na določena gospodinjska opravila ter učite samostojnosti. Med drugim tudi, kako se sleči, sezuti in svoje čevlje pospraviti na primerno mesto.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Jernej Kuntner iskreno o očetovstvu
Jerneja Kuntnerja ni treba posebej predstavljati, saj ima priljubljeni igralec za sabo že zavidanja vredno kariero, ki pa jo je moral pogosto prilagajati tudi zaradi svojih otrok. Oziroma kot nam je priznal sam, je hvaležen ženi, da je večkrat prevzela krmilo. Mi smo ga obiskali na snemanju serije Za hribom, kjer se je spominjal svojih 'očetovskih začetkov'.

Pripravite se na dojenje še pred rojstvom dojenčka
Čeprav je materino mleko najboljša in najbolj zdrava hrana za otroka ter najbolj naraven način prehranjevanja, v realnosti na začetku ni vedno tako prijetna izkušnja. Včasih dojenje ne steče takoj in mama vloži precej napora, truda in potrpežljivosti, da bi dojenje potekalo nemoteno in brez bolečin.

To so pasti enostarševskih družin
Vloga mame samohranilke ali očeta samohranilca zna biti precej stresna in polna vsakodnevnih izzivov. Če starš, ki sam vzgaja in skrbi za otroka, uspe najti ravnovesje med plačevanjem stroškov, varstvom za otroka in službenimi obveznostmi, potem lahko v tej vlogi tudi uživa.

Naj bodo to vaše novoletne zaobljube
Vsako leto se proti koncu ozremo nazaj in razmišljamo, kaj smo v preteklih 12 mesecih dosegli, kaj nam je uspelo in česa se nismo lotili. Premišljujemo, česa si želimo v prihodnjem letu, saj bomo najverjetneje 31. decembra ob polnoči vsi v srcu nosili upanje na dobro in zdravo prihajajoče leto 2022. Kaj si poleg tega zaželeti oz. k čemu se zaobljubiti?