za učenje

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Pomembno šolsko obvestilo za starše
Prvomajske počitnice letos ne potekajo kot sicer, od ponedeljka do petka, temveč se začnejo v sredo, na dan upora proti okupatorju, 27. aprila 2022, in trajajo do vključno ponedeljka, 2. maja 2022.

Tudi očetje se morajo vključiti v vzgojo
Radi rečemo, da s otroci kot spužve, ki vpijajo vse, kar rečemo in naredimo. Zato je naša vloga, da smo previdni pri tem, kakšna sporočila in nauke jim predajamo med odraščanjem. Pri vzgoji in usmerjanju pa niso pomembne le mame, temveč veliko vlogo nosijo tudi očetje. Kaj je tisto, kar bi morali očetje naučiti svoje otroke? Preverite v spodnjih vrsticah.

'Nič čudnega se mi več ne zdi, da odrasle ljudi še vedno mama naroča k zobozdravniku'
V zadnjem obdobju se ukvarjam z resnimi, odraslimi zadevami in žalostno se mi zdi, da kljub temu da se imam za dobro splošno izobraženo osebo, sem že sama pri svojih 31 letih kot riba na suhem. Pa so moji starši aktivno delali na tem, da me pripravijo na odraslost. Kaj bo šele z generacijami xyz.

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?
Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Pravila opremljanja otroške sobice
V kolikor imamo družino ali pa otroke v načrtu za prihodnost, je treba razmisliti o sobi, ki bo za njih najbolj optimalna. Bivalni prostor je ekstremno pomemben za počutje in razvoj že odraslih oseb, kaj šele naših malčkov, ki informacije konstantno srkajo iz okolja. Tokratni prispevek bo uvod v serijo prispevkov o opremi sobe glede na starostno obdobje, in sicer od dojenčka, pa vse do najstnika.

'Pravljice bogatijo otrokovo življenje in ga obdajajo s čudežnostjo'
Le kdo ne pozna čudovitega večernega rituala branja pravljic pred otrokovim spanjem? So zelo učinkovito in pozitivno vzgojno sredstvo, saj skozi njihovo vsebino otrok spoznava sebe in svet, ki ga obdaja. Poleg tega pa branje za lahko noč poglablja in utrjuje vez med otrokom in staršem.

72 imen po horoskopskem znaku za deklice kot tudi dečke
Ime nosimo vse življenje in nas verjetno resnično izoblikuje. Nekateri verjamejo, da lahko vpliva na življenjsko usodo, in izberejo ime glede na horoskopski znak. Ponujamo vam nekaj predlogov!

Izberite popolno mladinsko posteljnino – na kaj biti pozoren?
Otroci kar naenkrat postanejo najstniki in navdušenje nad risanimi junaki na pižamah, tapetah in posteljnini kar naenkrat zbledi. Čas je, da najstniki dobijo bolj odraslo sobo. Velik del tega občutka pride od same postelje in seveda posteljnine na njej.

Ideje za zabavno učenje številk
Učenje je lahko prav zabavno, če se ga pravilno lotimo. Zakaj ne bi otrokom omogočili primernega okolja in materiala ter nato opazovali, kako se vsak dan učijo novih stvari ter ustvarjajo in napredujejo? Za vas smo poiskali nekaj idej, s katerimi lahko malčku približate učenje številk.

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?
Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Kako otroka navdušiti nad matematiko?
Ni potrebe po tem, da bi matematika otroku predstavljala stres. Pomembno je le, na kakšen način jo predstavimo otroku. In če jo prikažemo skozi igro in miselne izzive, je lahko precej zabaven in navdušujoč predmet, v katerem bo otrok užival. Otroku je torej treba pripraviti matematično spodbudno okolje, da bi zanj matematika postala igriva, privlačna in zanimiva.

Urejanje otroške sobice po metodi Montessori
V zadnjem času postaja Montessori pedagogika vse bolj aktualna, zato vam predstavljamo nekaj osnovnih idej, po katerih boste lahko opremili otroško sobico v stilu metode Montessori. Otrok bo imel na ta način omogočeno okolje, v katerem bo lahko nadgrajeval svojo motoriko in se svoji starosti primerno razvijal na več različnih področjih.

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?
V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?
Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine
Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.

Ideje za darila, s katerimi boste razveselili novopečene starše
Obdarovanje ob rojstvu novorojenčka je lepo, zabavno in tudi pri nas čedalje bolj v navadi. Darila so seveda v prvi vrsti v bistvu namenjena dojenčku in šele nato staršem, najlepše pa je, če so pozorna in hkrati karseda uporabna. In seveda ni nujno, da so zelo draga.

Takšna je bila Meghan Markle kot otrok
Čeprav se je Meghan Markle poročila v kraljevo družino in za kratek čas prejela naziv vojvodinje Susseške, njeni začetki niso bili prav nič ekstravagantni. Živela je življenje povprečne deklice in sanjala o tem, da bo nekdaj s svojimi dejanji spreminjala svet na bolje.

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?
Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli
'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja
Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?
Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Marsikateri starš na tej točki naredi napako
Če boš ribo sodil po njeni sposobnosti letenja, jo boš vedno imel za nesposobno, pravi pregovor, ki poudarja, da smo vsi različni in da moramo negovati svoja zanimanja in želje. Prav pa je, da starši otroke opazujemo, spremljamo in spodbujamo, predvsem pa jim pustimo, da sami odkrijejo, kakšna je njihova prava pot. In kako to dosežemo?