za otroke

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

"Mami, kdaj bom lahko počel vse, kar si želim ... brez tvojega dovoljenja?"
Matevža je zanimalo, koliko moraš biti star, da ti ni treba več staršev vprašati za dovoljenje. V smehu sem mu odgovorila, da me ne bo treba več ubogati, ko bo imel svojo upokojensko kartico.

Urban, rojen z redko genetsko mutacijo, potrebuje vašo pomoč
22-mesečni fantek Urban je bil rojen z redko genetsko mutacijo, ki je kriva za to, da Urban brez ustreznega zdravljenja nikoli ne bo hodil in govoril ter ne bo nikoli samostojen. Zato sta se njegova starša kmalu po diagnozi odločila, da naredita vse, da to preprečita.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Osupljive fotografije vseh oblik poroda
Fotografinja, ki je tudi sama mati, je pet let fotografirala neprecenljive trenutke poroda in začetkov materinstva ter različne situacije, v katerih so se porodnice znašle. Rezultat tega so osupljive fotografije.

Triki in nasveti za vse zaposlene mamice
Svojemu otroku želite dati svoj čas, ljubezen, varno zavetje, topla oblačila, izobrazbo, zabavo in še in še, ampak včasih mora mamica delati in tudi to je ljubezen.

8 stvari, ki jih učitelji montessori pedagogike izvajajo tudi doma
Glavni in končni cilj montessori pedagogike je vzgojiti srečnega in zadovoljnega otroka, ki bo tudi sam prispeval k srečnemu sobivanju v skupnosti in s tem ustvarjal srečnejši svet. Montessori vzgoja zagovarja to, da otroka opazujete in mu sledite, saj vam le on lahko pove, kaj potrebuje.

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica
"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

Na 10. zasavskem humanitarnem teku ozaveščajo o cerebralni paralizi
Letošnje leto bo v Trbovljah potekal 10. zasavski humanitarni tek. Na njem bosta Igor Gošte in Sabina Karaman tekla simboličnih 10 ur za družine, ki imajo otroke ali odrasle s cerebralno paralizo.

9 tipov mater, ki jih najdemo na družbenih omrežjih
Vsi poznamo različne forume in skupine na družbenih omrežjih za nosečnice, novopečene matere in starše. Namenjene so predvsem medsebojni podpori, izmenjavi izkušenj in mnenj. Če ste tudi sami del katere od njih, potem ste najbrž že opazili, da jih sestavljajo različni tipi uporabnic, s katerimi lahko vzpostavimo neverjetno povezanost ali pa ravno obratno.

Aktivni očetje obračamo svet na bolje
Očka v akciji je prispevek k ozaveščanju (bodočih) staršev, delodajalcev, strokovne in laične javnosti o pomenu aktivnega vključevanja moških v očetovstvo in enakomernejše porazdelitve starševske skrbi za otroka.

Laura M. Rak: 'Ne moreš biti vse naenkrat v istem obdobju'
Vas zanima, kaj se zgodi, ko se v eni osebi združita trmoglava in zaletava punca, zagnana arhitektka, ki obožuje svoje delo in mama, predana svoji družini? Preverite v spodnjih vrsticah.

'Pogrešam svoja otroka, pogrešam njuna glasova, ko me pokličeta »mama«'
Pogovarjali smo se z mamico Dijano Hisenaj, ki več kot sedem mesecev ni videla svojih dveh otrok, starih komaj dve leti in pol ter pet let. Javnost naproša, da ji pomaga s kakršno koli informacijo o tem, kje bi lahko bila njena otroka.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

'Nikar ne imejte otrok po 50. letu'
Član deške skupine Take That Howard Donald je priznal, da zna biti starševstvo v zrelih letih precej zahtevno in utrujajoče, zato odsvetuje, da bi postali starši po petdesetem letu, kar je izbral sam.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti
"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

Videoposnetek otroka, ki miri bratca, postal viralni hit
Mama je na spletu objavila posnetek, na katerem njen starejši sin poskuša umiriti mlajšega. In to mu – kot boste lahko videli na spodnjem videu, pravzaprav odlično uspeva. Bravo, mali!

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

8-letni Kisovčan se je postrigel, da bi pomagal rakavim bolnikom
Da so Kisovčani radi dobrodelni, je že večkrat dokazal kolesarski velemojster Primož Roglič. Tokrat pa je svojo humanitarno noto dodal 8-letni Kisovčan Jaka, ki se je odločil, da bo postrigel svoje krasne dolge lase in jih podaril tistim, ki jih potrebujejo.

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?
Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

Iris Mulej: 'Ponosna sem na svojo mamo'
Z Iris Mulej, slovensko lepotno kraljico, priljubljeno vplivnico in mamo dveh otrok smo se ob materinskem dnevu dotaknili teme materinstva in spregovorili o tem, kakšen odnos sta imeli z mamo v obdobju odraščanja. Ob tej priložnosti je Iris svoji mami namenila tudi nekaj lepih besed.

'Najtežje mi je bilo takoj zatem, ko sem ostala sama'
Priljubljena oddaja Delovna akcija je že v polnem zagonu, Ana Praznik pa je s svojimi pridnimi mojstri tokrat obnovila dom tridesetletne Jožice, ki je ostala sama z otrokoma, potem ko jih je nekdanji partner zapustil zaradi druge ženske. V spodnjem videu si oglejte ponos mlade mamice, ko je zaživela v čudovitem novem domu.

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?
Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Kaj pa če ne bom dovolj dobra mama?
Vloga mame je ena najlepših, a tudi najtežjih, z njo povezane pa so tudi številne skrbi. Te se velikokrat začnejo že med nosečnostjo, ko bodočo mamico prevevajo misli o tem, ali se bo znašla v tej odgovorni vlogi. Zbrali smo najpogostejše skrbi, ki se pojavljajo v predporodnem obdobju.

To je najlepše darilo, ki ga lahko podarite
Dobrodelna dejanja mnogim olajšajo trenutno življenjsko situacijo, ki je zaradi epidemije še toliko težja. Zakaj ne bi tudi sami naredili nekaj dobrega za otroke in mladostnike v stiski?

Učiteljica popestrila pouk na daljavo
Monotonost predavanj in pouka preko računalniških ekranov je zahtevala precej iznajdljivosti in kreativnih prijemov učiteljev in učiteljic, da so uspeli obdržati koncentracijo med svojimi učenci in učenkami. Poglejte si, kako je to storila učiteljica Emma.

Ženske v Sloveniji rojevajo vedno kasneje, vsako leto so starejše
Podatki oddelka za demografske statistike in življenjsko raven Statističnega urada Republike Slovenije razkrivajo marsikatero zanimivost. Med drugim, da število živorojenih otrok v Sloveniji zadnjih deset let upada in da so slovenske porodnice z vsakim letom starejše.

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo
Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?