vzrokov

VIDEO: Vse, kar vas zanima o amniocentezi
Amniocenteza je poseg, s katerim ob uporabi ultrazvoka in igle iz maternične votline odvzamejo vzorec plodovnice; v njej plavajo plodove celice, odluščene z otrokove kože.

V Sloveniji porast varstva otrok na črno
Zaradi pomanjkanja prostih mest v vzgojno-varstvenih zavodih, mnogim staršem ne preostane drugega, kot da za otroka poiščejo zasebno varstvo. Po drugi strani je varovanja otrok na črno vedno več …

Moj namišljeni prijatelj vedno z menoj
Včasih si moramo kar pometi oči, ko zaslišimo, da se naš malček pogovarja z nekom, ki ga sploh ne vidimo. Naš otrok ima prijatelja, a ne kakršnega koli, ta je našim očem neviden.

Kako odpraviti jecljanje?
Je vaš malček začel jecljati? Morda je razlog strah, tesnoba, raztresenost ali pa je vendarle začel jecljati. Le mirno, najverjetneje gre le za eno od začetnih faz govornega razvoja.

Nasveti za varne praznike
Svetle lučke, praznične svečke, nove igrače in družinske večerje, vse to gre z roko v roki z decembrskim praznovanjem. Poskrbimo tudi, da te ne bodo le lepe, ampak tudi varne za najmlajše.

Kakšne so možnosti za preživetje cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša genetska bolezen. Nekateri bolniki s cistično fibrozo umrejo že v otroštvu, drugi pa živijo kar dolgo v odrasla leta.

RAZVOJ OTROKA: 5. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Mladosten napoj za star in utrujen spermij
Za neuspešnost spermijev pri oplojevanju je lahko več vzrokov. Lahko so slabe kakovosti, lahko jih je premalo ali pa so celo preleni. Ste vedeli, da obstaja možnost, da si pri tem pomagate sami? Rešitev je v vitaminu C!

Neplodnost pri moških
Najpogosteje je govora o ženski neplodnosti, a je vedno več zasledimo tudi pri moških. Razlogi zanjo so lahko različni. Znanost pa je že tako napredovala, da z biomedicinsko pomočjo mnogim parom omogoči spočetje.

Zakaj dojenček joka?
V prvih mesecih življenja, ko se dojenček še ne zna sporazumevati z besedami, je njegova edina možnost za klic na pomoč parajoči jok. Jok je starodaven znak za preplah in ga poznajo tudi nekatere živali.

Kolike: najpogostejše težave v prvih mesecih življenja
Kolike pri dojenčkih so ena od najpogostejših težav v prvih treh mesecih življenja. Kolike niso nevarne, so pa precej boleče.

MARKO VOZELJ: Vitez in večen romantik
Pevec Marko Vozelj je očka hčerk Maše in Zale. Ženo Tino je med nosečnostjo razvajal do neba, saj meni, da je obdobje nosečnosti idealna priložnost za izkazovanje naklonjenosti.

NAŠE PORODNIŠNICE: Ljubljana
Ljubljanska porodnišnica je ena največjih v Sloveniji. Na leto se v njej rodi okoli 7000 otrok, poleg porodov pa opravljajo tudi ambulantne dejavnosti in funkcionalno diagnostiko.

Kaj vse zmore majhna probiotična bakterija
Mikroorganizmi: stalni prebivalci našega prebavnega trakta

Šestmesečni dojenček shodil!
Šestmesečni Xavier je pri treh mesecih že samostojno sedel, pri šestih pa naredil prve korake. Njegov razvoj je dvakrat hitrejši kot pri drugih dojenčkih.

Tudi babice lahko zanosijo
Mišljenje, da starejše ženske ne morejo več zanositi, je zmotno. Ženska namreč lahko zanosi tudi po 50. letu.

Mladosten napoj za star in utrujen spermij
Za neuspešnost spermijev pri oplojevanju je lahko več vzrokov. Lahko so slabe kakovosti, lahko jih je premalo ali pa so celo preleni. Ste vedeli, da obstaja možnost, da si pri tem pomagate sami? Rešitev je v vitaminu C!

Tudi oče lahko trpi za poporodno depresijo!
Nosečnost in porod sta domena žensk. Še danes mnogi menijo, da je tako tudi s poporodno depresijo. Vendar se motijo – ta lahko prizadene tudi moške!

Depresija: Kdaj je strokovna pomoč nujna?
Depresija je v današnjem času zelo pogosta bolezen, katere izvor je lahko različen od pacienta do pacienta. A kdaj bolnik nujno potrebuje zdravniško pomoč?

VIDEO: Vzgoja otroka in psa
V Sloveniji v skoraj 60 odstotkih pes otroka ugrizne doma. Ker so tako otroci kot psi lahko zelo nepredvidljivi, je pomebno, da otroka poučimo, kako naj ravna s psom.

Dude in cuclji
Naj jih obožujete ali ne marate, starši dude, cuclje ali druge pripomočke za pomirjanje uporabljajo že stoletja za dojenčke in malčke. Čeprav nekateri ne bi mogli preživeti niti dneva, ne da bi svojemu dojenčku dali dudo, nekateri zdravstveni delavci in starši močno nasprotujejo njihovi uporabi.

Indija: Konec splavov ženskih zarodkov?
Lani so prvič po nekaj desetletjih v glavnem mestu Indije zabeležili več rojstev deklic kot dečkov. Do zdaj so indijske nosečnice ženske zarodke običajno splavile.

Bolečine v trebuhu
Otroci večkrat tarnajo, da jih boli trebuh. Vzroki za to so lahko različni, od telesnih do psihičnih. Najpogostejše bolečine v trebuhu pa nastanejo zaradi prebavnih motenj.

Zunajtelesna oploditev
Oploditev je naraven proces, ki je značilen za večino živih bitij, tudi ljudi. Vedno pa se najdejo tudi pari, pri katerih naravna oploditev ni možna. Tem poskušajo strokovnjaki pomagati z zunajtelesno oploditvijo. Od zarodka do dojenčka pa ni tako lahka pot.

Ta jokavi dan ali poporodna otožnost
Tretji dan po porodu otročnice pogosto doživljajo „poporodnega mačka“. Nekateri temu stanju rečejo tudi jokavi dan, saj jih pogosto oblivajo solze.

Čisti zobje, donošen otrok!
V ZDA so ogotovili, da bi bila lahko na novo odkrita bakterija, ki se običajno zadržuje v naših ustih, odgovorna za skrb vzbujajočih 80 odstotkov prezgodnjih rojstev.

Pralne plenice – da ali ne?
Po pojavu pralnih plenic na tržišču se mnogi starši sprašujejo, ali bo za previjanje dojenčka zadostovalo le dvajset pleničk? So te res cenejše in boljše?

Cepljenje še vedno obvezno
Cepljenje otrok je varen način zaščite otroka pred posameznimi boleznimi, poudarjajo na IVZ RS. S celjenjem ne zaščitimo samo svojega otroka, ampak tudi otroke, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo biti cepljeni.

Idealni pogoji za zanositev
Ob idealnih pogojih v prvem mesecu zanosi 25 odstotkov žensk, pravi doc.dr. Branko Zorn s Kliničnega oddelka za reprodukcijo Ginekološke klinike v Ljubljani.

Nočna mora
Nočne more so pri otrocih dokaj pogost pojav. Po navadi niso nevarne in minejo same od sebe. Zdravnika naj bi obiskali, le če se ne končajo, se stopnjujejo ali se začnejo pri najstniku.