vzorci

Zmagovalen nosečniški stajling za spomladanske dni
Če iščete ideje za spomladanske stajlinge, je modna blogerka in vplivnica Paula Sikirić, bolj poznana kot Paula Sik, pravi naslov.

8 stvari, ki jih učitelji montessori pedagogike izvajajo tudi doma
Glavni in končni cilj montessori pedagogike je vzgojiti srečnega in zadovoljnega otroka, ki bo tudi sam prispeval k srečnemu sobivanju v skupnosti in s tem ustvarjal srečnejši svet. Montessori vzgoja zagovarja to, da otroka opazujete in mu sledite, saj vam le on lahko pove, kaj potrebuje.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?
Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?
Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?
Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

To so najbolj trendi poletna oblačila za deklice
Vsako leto določeni vzorci, potiski ali modeli zaznamujejo določeno sezono. In tudi letošnje poletje je tako. Med dekliškimi kosi so letošnje poletje nepogrešljivi romperčki, potisk ananasa in črtasti vzorci.

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'
Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?
Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje.

Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami?
V življenju se vedno znova srečujemo z različnimi izzivi, preizkušnjami in mejniki. Včasih se z njimi spopadamo uspešno, drugič zahtevajo od nas več napora, a včasih pridemo tudi to točke, ko ne znamo ali ne zmoremo naprej. Kaj storiti, ko so težave prevelike, da bi jih reševali sami? Ena od rešitev je vključitev v družinsko terapijo, ki posameznika obravnava kot del družinskega sistema.

'Popkovnica z generacijo pred nami se je prerezala in to ni dobro'
Mojca Trnovec je ženska, ki je ne moremo opisati v zgolj nekaj besedah. Pred dnevi smo z njo klepetali na portalu Zadovoljna.si, a hkrati nam je Mojca zaupala tudi nekaj utrinkov iz svoje preteklosti. Njena razširjena družina, ki že 162 let piše uspešno zgodbo Gostilne Mihovec, deluje složno in si pomaga v dobrem in slabem, za marsikaj, kar se ji je v življenju zgodilo, pa verjame, da ji je bilo položeno že v zibelko. Kakšno zapuščino pa želi pustiti svojim otrokom?

Tepe mamico, udarja v stol zaradi jeze
Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

''Koliko nas bo stal nakup šolskih potrebščin za dijaka?''
''Sin gre letos v prvi letnik srednje šole. Kakšen finančni zalogaj nas čaka?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodočega srednješolca.

Priljubljenost iz dneva v dan narašča
Jupiiii, sončni žarki nas že razvajajo in čas je, da prevetrite otrokovo omaro z oblačili. Čez zimo je zagotovo zrasel in potrebuje nove majice, hlače, puloverje, jakno, da bo v njih lažje brezskrbno raziskoval svet. Preberite si, na kaj vse morate biti pozorni pri nakupu in seveda, kje lahko opravite 'šoping' brez tega, da bi lovili mulca po trgovini.

Najlepše svečane obleke za krst
Pomlad je čas, ko se začnejo prav posebna praznovanja v ožjem in širšem družinskem krogu: sveta birma, poroka ali, za novopečeno mamico, tudi krst. Če ste tudi sama ena od njih in se veselega dogodka izjemno veselite, a še nimate izbrane primerne toalete, smo jo namesto vas poiskali kar mi. Preverite naš izbor in si zagotovite svojo po znižani ceni.

Prvi koraki: Kateri čevelj je najboljši za mojega otroka?
Izbira ustrezne obutve je pomembna popotnica za otrokov gibalni razvoj.

Najmodernejše spomladanske obleke za nosečnice
Pomlad nas prijetno pozdravlja tudi z lepim vremenom, kar pomeni, da je tudi za bodoče mamice končno nastopilo obdobje za nošnjo oblek. Če je vaš nosečniški trebušček že lepo viden in kakšne elegantne hlače malo težje spravite nase, brez skrbi, za vas smo poiskali nekaj najlepših in vsestransko uporabnih oblek, ki vam bodo zagotovo pristajale.

Desno roko med tekom drži pokrčeno
Pozdravljeni, imam 15 mesečnega sinčka, ko je shodil malo pred 1. rojstnim dnevom. Ko hodi in teče, je njegova desna roka pokrčena v komolcu in v ramenu dvignjena, kot takrat, ko je še lovil ravnotežj...

Živahnost in moteče vedenje
Pozdravljeni, sin je star skoraj 3 leta, zelo je živ in nagajiv. Njegovo vedenje je postalo zelo moteče (skoraj neobvladljivo). Enostavno ne ugotovimo metode, s katero bi prekinili to vedenje, bes...

Gangliozidoza: bolezen, ki jo ima Vilijem Julijan
Te dni je v ospredju 22-mesečni Viljem Julijan, pri katerem so zdravniki ugotovili, da ima gangliozidozo, redko avtosomno recesivno dedno bolezen. Marsikoga zanima, kakšna je ta bolezen, zato smo zbrali nekaj najosnovnejših podatkov.

To morate storiti pred začetkom šole
Seveda je še poletje, počitnice, in je zelo težko razmišljati o novem šolskem letu, ampak vseeno lahko nekaj storite prej, da september ne bo tako stresen za vso družino.

Obvezni dodatki na soncu
Poleti se soncu ne moremo izogniti, pordeli koži in opeklinam zaradi sonca pa prav gotovo. V poletnih mesecih preživimo na soncu veliko časa, tudi takrat, ko dnevi niso počitniško obarvani. Soncu smo izpostavljeni na sprehodu, kolesu, vrtu … Ustrezna majica, kapa (ki naj ne ščiti le obraza, ampak tudi vrat) in sončna očala so nepogrešljivi dodatki, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom. Vsa oblačila pa ne ščitijo enako dobro. Zaščitna sposobnost oblačil je odvisna od vrste dejavnikov. Na kaj je torej treba biti pozoren pri izbiri?

Več kot polovica Slovencev prekomerno težkih
Peta nacionalna raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog, ki je potekala leta 2016, je pokazala, da se polovica odraslih v Sloveniji prehranjuje pretežno nezdravo, več kot polovica jih je prekomerno težkih. Slovenec na običajen delovni dan v povprečju presedi pet ur, kadi pa slaba četrtina odraslih. V cepljenje zaupa 61,3 odstotka odraslih.

Čez vikend spite več, da se izognete prezgodnji smrti
Številni ljudje se pritožujejo, ker jim primanjkuje spanca, in izgleda, da so res lahko zaskrbljeni. Švedski znanstveniki so namreč ugotovili, da obstaja pri odraslih, v starosti pod 65 leti, ki vsak dan v tednu spijo le po štiri ali pet ur, večja stopnja smrtnosti kot pa pri tistih, ki vsako noč prespijo po šest ali sedem ur.

Ta vikend gremo v Žiri!
Začeli so se tradicionalni, 12. slovenski klekljarski dnevi v Žireh. Razstave na različnih lokacijah bodo sicer odprte od petka do srede, osrednje dogajanje pa bo v soboto in nedeljo.

Na kakšni zemlji se igrajo naši otroci? Kaj pomenijo presežene vrednosti v Tivoliju, Celju, na Jesenicah in Trbovljah?
Ekipa 24UR Inšpektor je s pomočjo strokovnjakov analizirala zemljo, na kateri se igrajo otroci v Trbovljah, na Jesenicah, v ljubljanskem Tivoliju, Celju in Velenju. Mestih, obremenjenih s prometom ali z industrijo. Večina odvzete zemlje je neonesnažene oz. je onesnažena pod mejnimi vrednostmi. Je pa analiza odkrila tudi štiri koncentracije, ki presegajo opozorilne vrednosti.