Bibaleze.si

vzeti

Vzgoja in vrtec
05. 06. 2022 04.15

Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon?

»Mami, vsi ga že imajo, samo jaz še ne,« so pogoste moledujoče besede naših najmlajših, ko beseda nanese na telefon. V vsaki družini se v določenem obdobju otrokovega razvoja pojavi želja po telefonu, ki pa zahteva malce več razmisleka in pogovorov in ne impulzivnega nakupa, ker preprosto otrok tako hoče. Kdaj je otrok dovolj star za prvi telefon? Enoznačnega odgovora žal ni.

Vzgoja in vrtec
21. 04. 2022 04.15

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno

Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Blog
15. 04. 2022 05.00

'Nič čudnega se mi več ne zdi, da odrasle ljudi še vedno mama naroča k zobozdravniku'

V zadnjem obdobju se ukvarjam z resnimi, odraslimi zadevami in žalostno se mi zdi, da kljub temu da se imam za dobro splošno izobraženo osebo, sem že sama pri svojih 31 letih kot riba na suhem. Pa so moji starši aktivno delali na tem, da me pripravijo na odraslost. Kaj bo šele z generacijami xyz.

Vzgoja in vrtec
06. 04. 2022 04.15

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?

Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Blog
22. 03. 2022 04.00

'Sprašujem se, kje se konča'

Prebiram objave v skupinah na spletu in opazim komentar mamice, kako je uporaba vlažilnih robčkov najhujša stvar in ali nimamo toliko pameti, da bi uporabljale le krpice in vodo. Pa sem takoj pomislila nase.

Za mami
17. 03. 2022 04.45

Kaj narediti, da boste imele več časa zase?

Ko mamo vprašate, kako pogosto si vzame čas zase in kaj počne v prostem času, vas verjetno le začudeno pogleda, nato pa sledijo odgovori: "Mož ne zmore sam vseh otrok" in "Otroci me preveč potrebujejo" ali pa "Takšno je pač življenje mame". Ob vseh opravkih, službi, gospodinjskih opravilih in skrbi za otroke, večini mam primanjkuje časa za partnerja, kaj šele zase. Toda, mama, ki si zna vzeti čas zase, je srečna mama in posledično so srečni tudi njeni otroci in mož. Da bi med tednom prihranila vsaj nekaj časa, vam bodo v pomoč naslednji nasveti ...

Za mami
02. 03. 2022 04.45

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska

Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Porodne zgodbe
13. 02. 2022 05.00

'Hotela sem roditi naravno, za vsako ceno. In žal sem res plačala zelo visoko ceno.'

Vsak porod skriva v sebi sporočilo. Moja porodna zgodba je ena izmed težjih. Še danes se mi je težko spominjati svojega poroda, saj je trajal zelo dolgo časa, pri njem pa sem zelo trpela. Vseeno vem, da mi je ta izkušnja prinesla sporočilo. Sporočilo, ki sem ga slišala in globoko znotraj sebe dojela.

Družina in odnosi
10. 12. 2021 10.57

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine

Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.

Blog
08. 12. 2021 07.58

Naši prazniki zagotovo ne bodo tihi in spokojni

Na nek način je super tale december. Po mojih izkušnjah je namreč v najbolj veselem mesecu leta otroška sobica praviloma bolj pospravljena, otroci večkrat sami od sebe ponudijo pomoč, dostikrat pospravijo za seboj brez odvečnih opominjanj, manj je sporov in ruvanja za igrače, pa še bi lahko naštevala. Vedo namreč, da Miklavž, Božiček in dedek Mraz obiščejo in obdarijo le pridne otroke.

Šola za starše
02. 12. 2021 08.09

Ideje za darila, s katerimi boste razveselili novopečene starše

Obdarovanje ob rojstvu novorojenčka je lepo, zabavno in tudi pri nas čedalje bolj v navadi. Darila so seveda v prvi vrsti v bistvu namenjena dojenčku in šele nato staršem, najlepše pa je, če so pozorna in hkrati karseda uporabna. In seveda ni nujno, da so zelo draga.

Družina in odnosi
26. 11. 2021 06.00

7 razlogov, zakaj tete zasedajo posebno mesto v srcu otrok

Starši vzgajajo in negujejo svoje otroke, babice in dedki jih razvajajo, tete pa skrbijo za vse to hkrati. In posledično igrajo pomembno vlogo v življenju vsakega malčka.

Zdrav otrok
22. 11. 2021 08.48

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Razvoj otroka
11. 11. 2021 08.04

Sramežljivost ali selektivni mutizem?

Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Novice
11. 11. 2021 05.00

Slovenca, brat in sestra, prevzela družinski posel, čeprav tega sprva nista želela

Se spomnite, kaj ste si želeli biti, ko ste bili majhni? Ste to uresničili? Številni se zgolj zasmejejo ob misli, kaj so si predstavljali, da bodo počeli, ko odrastejo, med njimi pa sta tudi brat in sestra iz Prešnice v Brkinih, ki jima spomine na otroštvo prinese vonj po jabolkih, saj sta odraščala v družinskem sadovnjaku. Takrat jima je bilo povsem logično, da te družinske tradicije ne bosta nadaljevala.

Družinsko življenje
10. 11. 2021 08.04

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'

Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

Novice
27. 10. 2021 09.20

Mama sedmih otrok: 'Kopajo se trikrat na teden'

Constance Hall je avstralska blogerka in mama sedmih otrok, ki se je znašla na udaru kritik, potem ko je v eni od svojih objav priznala, da otroke kopa trikrat na teden, da jim dovoli jesti z rokami in da je v vlogi mame do 19.30, potem je samo ženska, ki potrebuje čas zase.

Vzgoja in vrtec
20. 10. 2021 08.17

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?

"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Porodne zgodbe
04. 10. 2021 08.03

Porodna zgodba: 'Na prvi pogled sem se zaljubila v mojega lepega sinčka'

Rodila sem v petek, 31. 10. 2014, ob 13.12 v Ljubljani. Dogajati se je začelo že več kot teden prej, ko sem imela tudi rok poroda. Takrat moj mali Engjell še ni želel iz trebuščka.

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Blog
17. 09. 2021 06.00

Severina: Za menoj je 9 let sodstva in 9 krogov pekla

Si predstavljate, kako bi vam bilo, če bi rodile otroka, ga vsak dan objemale in poljubljale, skrbele zanj in mu zaželele lahko noč, nato pa bi vam ga po nekaj letih iztrgali iz naročja in omejili stike z njim? Kaj se takrat dogaja v ženski? S kakšnimi čustvi se spopada, s kakšno bolečino? Predvsem pa, kako preživi to situacijo?

5KA
06. 09. 2021 08.06

Šolski koledar – uskladite počitnice z dopustom

Večinoma je šolski koledar za leto 2021/22 že prilagojen, pametno pa bi si bilo zagotovo vzeti dopust v službi in šoli denimo v ponedeljek, 7. februarja 2022, odlična dneva za dopust pa sta tudi 25. in 26. april 2022. Preverite, zakaj!

Za mami
17. 08. 2021 05.00

Ne pozabite: zadnji rok za prijavo je 28. avgust

Marsikatera ženska si po porodu ne more zamisliti, da bi poleg skrbi za dojenčka našla čas za gibanje, kar hitro vodi v nalaganje maščobnih oblog na kritična mesta in slabo počutje v lastnem telesu. V prvem letu materinstva 'izziv' pri številnih rešuje 'vozičkanje', ko otrok enkrat shodi, pa količina in intenziteta rekreacije močno nazadujeta, zato je pametno, da si takrat omislimo drugačen pristop: idealna rešitev je tek, saj gre za prostorsko in časovno neomejeno obliko vadbe, ki jo lahko povsem prilagodimo svoji fizični pripravljenosti. To pa še ni vse ...

Malček
06. 08. 2021 14.09

5 skrivnosti mamic, ki uživajo v kuhanju z malčki

Da bi spremenili kuhanje z otroki v pravo zabavo, morate najprej pri tem uživati tudi sami. Zato vam predstavljamo 5 skrivnosti, s katerimi boste v kuhinji z malčki ustvarjali slastne dobrote, hkrati pa se boste pri tem zabavali.

Blog
21. 07. 2021 08.00

Blog: 'Kje naj spi dojenček?'

Dobro se spominjam časov, ko je bil najstarejši sin še dojenček. Še danes me boli srce, ker sem pri nekaterih stvareh poslušala nasvete 'starejših in bolj izkušenih' mamic.

Novice
05. 07. 2021 06.00

Tjaša (Sanjski moški): 'Mama me je naučila, kakšna bom do svojih otrok'

Najbolj priljubljen resničnostni šov te pomladi, Sanjski moški, je prišel h koncu in srce Gregorja Čeglaja je izbralo Anjo Širovnik. Čeprav se je zdelo, da ima s Tjašo Kramarič prav posebno vez, ki se je z vsakim zmenkom, dotikom in pogledom še krepila, sta na koncu pretehtali Anjina odprtost in sproščenost, saj je prav pomanjkanje te Gregor očital Tjaši. Z njo smo po koncu šova klepetali tudi mi in tokrat spregovorili o njej in njenem odraščanju v Franciji.

Novice
04. 07. 2021 21.30

Anja (Sanjski moški): 'Ko bom mama, se bom otroku povsem predala'

Anja Širovnik je tista simpatična 22-letnica iz Velenja, ki v šovu Sanjski moški ni ujela zgolj Gregorjeve pozornosti, temveč je veljala za favoritko tudi v očeh številnih gledalcev. Potem ko je v šovu ujela zadnjo vrtnico, smo z njo klepetali tudi mi, a ne o ljubezni, temveč o njenem otroštvu, želji po družini in prihodnosti.

Novice
01. 07. 2021 08.09

Eva Kljun: Ljudje jemljemo življenje preresno, veliko je še prostora za smeh

Slovenska komičarka, vlogerka, vplivnica in mama dveh otrok Eva Kljun pravi da se v življenju najraje osredotoča na pozitivne stvari. To je mogoče razbrati tudi iz njenih vsakodnevnih objav na družbenem omrežju Instagram, na katerem ji sledi že več kot 19 tisoč ljudi. Hudomušna Eva je pred kratkim povila svojo drugorojenko in nam razkrila, kako je potekala nosečnost, v čem se je razlikovala od prve, kako usklajuje materinstvo z vloganjem in še marsikaj zanimivega. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Resnične zgodbe
14. 06. 2021 07.55

Izpoved mame: 'Pogrešam tiste trenutke ...'

Sem mama. To je tista služba, v kateri sem poleg redne približno 16 ur sleherni dan. Ne glede na njen obseg jo imam neizmerno rada. Ne potrebujem pohval in trofej, bi bila pa vesela, če bi se moj mož kdaj spomnil name in me za nagrado počakal v spalnici.

Šola in splet
14. 05. 2021 07.37

Kako pomagati otroku pri poklicnem usmerjanju?

Otrok v času svojega odraščanja doživi dva prehoda, ki zahtevata pomembno odločitev o nadaljevanju šolanja. Prvi se zgodi na prehodu iz osnovne v srednjo šolo, drugi pa se zgodi v času mladostništva, pri izbiri študija. Čeprav pomoč staršev in vodenje v večji meri potrebujejo prvi, je pomembno, da starši stojijo ob strani tudi mladostniku, ki se odloča o svoji poklicni poti.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024