visoko

Uradni začetek počitnic, pa tudi popravnih izpitov
Za nekaj več kot 161.000 osnovnošolcev in nekaj več kot 54.000 srednješolcev se danes začenjajo najdaljše počitnice v šolskem letu. Svojih šolskih obveznosti pa še ne bodo odložili tisti, ki bodo opravljali predmetne in popravne izpite. V šolske klopi se sicer šolarji vračajo 1. septembra. Šole so v petek obeležile tudi dan državnosti.

'Noseča sem!'
Candela Pellizza je ena izmed najbolj priljubljenih italijanskih blogerk. Te dni že komaj čaka, da pozdravi svojega tretjega otroka. Po dveh hčerkah bo dobila še sina.

Strela McQueen je premierno pridrvel v naša kina
V nedeljo je v Cineplexxu Kranj potekala ekskluzivna premiera najnovejše animirane pustolovščine AVTOMOBILI 3. Zabava za celo družino se je pričela že zgodaj popoldan na parkirišču pred kinom.

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti
Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Revolucija spanja za dojenčke in malčke: Sleepyhead gnezdece
Gnezdeca priznane švedske blagovne znamka Sleepyhead, ki so v samo nekaj letih osvojila številna svetovna tržišča in srca družinic po vsem svetu, zdaj na voljo tudi na slovenskem tržišču.

Stopala med nosečnostjo 'rastejo'?
Res je, da se med nosečnostjo telo preoblikuje, redkokatera ženska pa ve, da ji v tem čudovitem obdobju, ko pod srcem nosi otroka, lahko ''zrastejo'' tudi stopala. Raziskovalci iz Iowe so ugotovili, da se ta sprememba večinoma zgodi predvsem med prvo nosečnostjo in je trajna. Zato je prav, da si takrat umislite novo obutev.

Koliko pa vi vlagate v dodatno izobraževanje?
V času pospešenega tehnološkega razvoja in velike mobilnosti prebivalstva je ključno, da smo naklonjeni ideji vseživljenjskega izobraževanja. Delež Slovencev, ki se dodatno izobražujejo, pada od leta 2010, a smo še vedno nad evropskim povprečjem. Največ se izobražujejo Švicarji in Skandinavci, na zadnjem mestu pa so Romuni in Bolgari.

9 nevarnosti v stanovanju
Dojenčki radi dajejo različne stvari v usta, kar je zelo nevarno. Navajamo, kaj vse morate umakniti, da se ne bo otrok zadušil.

Otroci morajo biti veliko zunaj
Starši imajo sedaj še dodaten razlog, da napodijo svoje otroke iz hiše. Avstralski znanstveniki so namreč odkrili, da otroci, ki se več igrajo zunaj, tudi bolje vidijo.

Število obolenj se povečuje
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v torek izdala svarilo pred izbruhom ošpic v državah, kjer se zmanjšalo število cepljenj. Januarja so namreč po Evropi prijavili več kot 500 primerov te zelo nalezljive bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Ko starši postanejo nočna mora na tribunah
Starši, ki med tekmo na tribunah na glas štejejo napake hčerinih soigralk. Desetletnih deklic. Oče, ki se hudo razjezi na osemletnika, ker je na igrišču spotaknil njegovega sina. Pa starši, ki ne govorijo z otrokom, ker ni zmagal. Vse to so žalostne podobe otroškega športa. Kaj storiti, ko odraslim popustijo zavore?

Nevarno oglaševanje nezdravih živil: 96 odstotkov reklam otrokom ponujalo manj zdravo hrano
Da bi ugotovili, katera živila se oglašujejo otrokom in mladostnikom na televiziji ter kakšna je njihova prehranska sestava, so na Inštitutu za nutricionistiko izvedli obsežno raziskavo. Ugotovili so, da je kar 96 odstotkov oglasov predstavljalo živila, ki po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije niso primerna za otroke.

3. marca se vpis konča
Danes se začenja vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo za študijsko leto 2017/18. Vpis, ki se bo končal 3. marca, poteka elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kandidati brez tega potrdila pa lahko natisnjen in podpisan prijavni obrazec pošljejo po pošti.

Barvanje las med nosečnostjo: DA ali NE?
Poiščite takšne barve, ki ne vsebujejo veliko amonijaka in peroksida, ker so takšne narejene z manj škodljivimi kemikalijami. Takšne barve so priporočljive predvsem v prvem trimesečju nosečnosti.

Obstajajo plenice z novo revolucionarno tehnologijo
Otroci se ponoči pogosto zbujajo, če je njihova plenička ves čas mokra, zato je zelo pomembno, katero boste izbrali. Dejstvo je, da so čez dan jokavi, če jih pri spoznavanju sveta ovira polna plenička. Popolna je takšna, ki je hkrati udobna in zelo vpojna, da je lahko potemtakem njegov otroški svet, poln razigranih, navihanih, zabavnih in norčavih trenutkov.

Letos malčke obdarujte z modnimi dodatki Owlie Bowlie
Ročno izdelani modni dodatki Owlie Bowlie predstavljajo popolno darilo za vaše malčke. Bleščeče špangice, ljubke trakce in originalne metuljčke vam dostavijo v lični škatlici, pripravljeni, da preseneti pod božično smrečico. Vnovčite kodo BIBA15 za 15 % popust na celotni nakup.

Se je zarotil proti meni?!
Vse knjige, revije, plakati in filmi slikajo prikupne dojenčke, ki se nam smehljajo in nas vabijo v svet materinstva. Priznam, tudi jaz sem se pustila zapeljati ljubkosti, nedolžnosti in očarljivosti. Toda že med nosečnostjo sem spoznala, da ima moj princ poseben načrt zame. Z vsako pokakano pralno pleničko, z vsako popackano majico, z nepredstavljivo visokimi gorami umazanega perila me je preizkušal, dokler …

V Sloveniji umrljivost novorojenčkov najnižja
Skupno poročilo Evropske komisije in OECD o kazalnikih zdravja za leto 2016 kaže, da se Slovenija pri večini kazalnikov nahaja v povprečju držav EU, a z nekaterimi odstopanji. V Sloveniji je pričakovano trajanje življenja višje od povprečja EU, umrljivost novorojenčkov je najnižja, umrljivosti zaradi raka in samomora pa je višja od povprečja EU.

V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime ...
Moških je v Sloveniji nekoliko manj kot žensk, v povprečju pa zaslužijo več kot ženske. V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime Luka. Najpogostejši vzrok smrti pri moških so rakava obolenja, so ob prihajajočem mednarodnem dnevu moških, 19. novembru, zapisali na Statističnem uradu RS (Surs).

Najstniški jesenski trend: 'messy' figa
Ne glede na to, drage najstnice, ali imate dolge, ravne, kodraste … lase, letošnja jesen bo v znamenju fig. Pst, tudi mamice bodo IN s takšno 'messy' figo!

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.

NAD DEMENCO Z ZGODNJIM UČENJEM
Znanstvene raziskave kažejo, da učenje tujega jezika pri otrocih pripomore k izboljšanju njegovih možganskih sposobnosti. Zadnje študije v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo in demenco dodatno poudarjajo, da gojenje dvojezičnosti skozi vse življenje upočasni razvoj teh bolezni v starosti. Tako lahko s pravilnimi pristopi in učenjem v zgodnjem otroštvu našim malčkom pomagamo preprečiti razvoj teh bolezni v zrelih letih.

Do četrtka imate čas!
Če želijo študenti med drugim koristiti ugodnejši prevoz, jesti na študentske bone in delati preko študentske napotnice že s prvim dnem novega študijskega leta, je dobro, da si vse potrebno uredijo že v septembru. Da bo študentom prvih letnikov prehod v študijsko leto lažji, je pomembno tudi, da ne zamudijo prvega predavanja.

Koliko je študentov?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja vsako leto nižje. V študijskem letu 2015/16 se je vpisalo 80.798 študentov, kar je skoraj 5000 manj kot v letu poprej in več kot 26.000 manj kot pred petimi leti. Kljub temu še vedno študira skoraj polovica mladih, starih od 19 do 24 let.

Preverite, na kaj moramo biti pozorni pri kupovanju tekstilnih izdelkov za otroke, da se bodo v njih počutili prijetno in udobno.
Majhni otroci nadpovprečno veliko časa preživijo v stiku s hišnimi tekstilnimi izdelki, saj zelo veliko časa spijo. Ker so tudi bolj občutljivi, je potrebna večja pozornost pri izboru izdelkov. Pripravili smo nekaj nasvetov ...

Kako prepoznati bulimijo?
Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

Koliko otrok ima v Sloveniji FAS?
9. septembra ob 9:09 obeležujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma. Nacionalni inštitut za javno zdravje navaja, da te številke simbolično označujejo devet mesecev nosečnosti, ko je fetus lahko ogrožen zaradi maminega pitja alkoholnih pijač.

Ko napoči čas, da mora otrok v varstvo ...
Po enem letu porodniškega dopusta in sožitja med mamo in otrokom je čas, da se oba podata običajnemu življenju naproti. A vprašanja se začnejo že tu.

Ujeta v cestnem zastoju rodila kar v avtomobilu
Za mladi par iz okolice italijanske Savone se je miren praznični vikend končal s porodom v avtomobilu. Novorojenček se je odločil na svet prijokati pred rokom, zaradi dolgih zastojev na obalni cesti od Genove proti francoski meji pa je ženska ob pomoči moža rodila kar v avtomobilu, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.