viri

Tako se otroci naučijo veščin, ki so bistvene za življenje
Vsak otrok si zasluži srečno otroštvo, žal pa je realnost ponekod precej drugačna. Zlorabe otrok, ki med drugim vključujejo tudi otroško delo, so po svetu še vedno velik problem.

Kaj storiti, če otrok ne mara mleka?
Mleko in mlečni izdelki so pomemben vir kalcija, ki pomaga, da otroci razvijejo močne kosti in zdrave zobe. Poleg tega je pomemben tudi za razvoj živčevja in delovanje mišic. A kaj storiti, če otrok zavrača mleko ali pa ga ne sme uživati zaradi alergije na mleko ali intolerance na laktozo? Preverite.

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih
Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

Kakšen starš ste glede na 4 vzgojne stile?
Vzgoja zajema celostni razvoj osebnosti, ki poteka na kognitivni, emotivni in vrednostni ravni. Znotraj vzgoje pa lahko govorimo tudi o vzgojnih stilih, ki vključujejo sistem metod, sredstev in postopkov, s katerimi starš vzgaja svojega otroka. Poznamo 4 ključne stile: avtoritarni, avtoritativni, permisivni in nevključeni.

Hipnoterapija za otroke
Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Ker ni smela videti sinov, si je pobrila glavo. A poglejte jo danes ...
Je ena tistih zvezdnic, katere življenje se je odvijalo pred očmi javnosti – od zgodnjih otroških let naprej. Ves svet je tako lahko spremljal njene vzpone, pa tudi padce, izjemne glasbene nastope ter burno ljubezensko življenje. Čeprav je večkrat klonila pod težo zvezdništva, se je vsakokrat uspela pobrati in ponovno navdušiti s svojim edinstvenim vokalom. Do svojih oboževalcev je bila vedno brutalno iskrena in tako ne čudi, da je tudi pri 37 letih še vedno ljubljenka občinstva po vsem svetu. To je zgodba o Britney Spears, to je zgodba o pop princeski sodobnega časa!

Kako se soočiti z izgubo otroka?
Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Dva para o tem, ali obstaja popoln čas za odločitev o otroku
Smo sploh lahko popolnoma pripravljeni na otroka? In kako vedeti, da je čas za novega člana družine? Tema, ki zajema načrtovanje družine, je tako široka, da nimamo enoznačnega odgovora. Nekatere ženske že od malih nog sanjarijo o materinski vlogi, drugim se materinski čut prebudi šele v partnerskem odnosu, tretjim se otrok enostavno 'zgodi'. A pri tem se poraja vprašanje, koliko je v resnici takšnih, ki se za otroka odločijo načrtno? Pogovarjali smo se z dvema paroma, ki sta predstavila svoji zgodbi.

Naj si z družino ustvarim dom v hiši svojih staršev?
Ustvarjanje družinskega življenja v hiši staršev (partnerjevih ali lastnih) je tema, ki vzbuja veliko nasprotujočih si mnenj, saj je sobivanje več generacij lahko problematično. Hudomušen rek pravi, da moramo biti od doma toliko oddaljeni, da tašča ne more priti v copatih na obisk in mnogi bi se s tem zelo strinjali. So pa tudi takšni, ki brez vsakršnih težav sobivajo s starši in si drugačnega življenja sploh ne morejo predstavljati. Ob ustvarjanju družine se tako marsikateri mlad par znajde v dilemi, kaj storiti? Oditi na svoje ali ostati doma?

To se zgodi, če želite pretirano ugajati drugim
Vedno reče "z veseljem ti naredim uslugo", četudi ne misli tako. Pretirano si želi biti sprejeta, videna in priljubljena. Velja za vedno prijazno in nasmejano. Govorimo o osebah, ki želijo izrazito ugajati drugim in so znane predvsem po tem, da bi naredile vse, da bi ljudi okoli sebe osrečile in se jim dokazale. A kaj se v resnici skriva za to izjemno izčrpavajočo vlogo?

Posledice nespoštljive komunikacije v družini
Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

Vzroki moške neplodnosti: resnice in miti
O moški neplodnosti obstaja precej mitov in to je tema, o kateri se le redko govori. Ko se namreč pri paru pojavijo težave z neplodnostjo, običajno misel najprej preskoči v smer, da je nekaj narobe z žensko. Ta postane "nepopolna", ker ne more zanositi, toda raziskave kažejo, da gre pri neplodnosti vzroke iskati tako pri moškem kot pri ženski. Nekako pol-pol.

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!
Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Najpogostejše fobije pri otrocih
Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?
Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

Khloe Kardashian in njen bivši pričakujeta drugega otroka
Družina Kardashian bo kmalu večja za še enega novega družinskega člana, Khloe z nekdanjim fantom Tristanom Thompsonom namreč pričakuje drugega otroka, čeprav sta se razšla zaradi njegove nezvestobe.

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma
Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Mnogo Slovencev dopustuje v tej pestri in slikoviti državi
Albanija, država, v kateri se boste lahko kopali tako v Jadranskem kot Jonskem morju, deželo prijaznih ljudi, ki je bila dolgo zaprta pred zunanjimi vplivi in je tako ohranila pridih divjine ter eksotike. Morda niste vedeli, a dežela orlov je kot nalašč tudi za otroke, saj jim med popotovanjem zagotovo ne bo dolgčas: morje, naravni parki, gore, številne znamenitosti in čudovita jezera kar vabijo na pristen balkanski družinski potep.

Zadušljiva tišina v partnerskem odnosu
Če bi različne pare vprašali, kaj si predstavljajo pod besedo tišina v odnosu, bi bili njihovi odgovori različni. Za nekatere je to del konfliktnega obdobja, ko se partnerja med seboj ne pogovarjata, drugi to obdobje imenujejo 'kaznovanje s tišino', ko se eden od partnerjev zapre vase in manipulira z ignoriranjem drugega. Nekateri pa si pod tem pojmom predstavljajo enostavno premalo učinkovite komunikacije in delitve potreb, želja, hrepenenj. Ker uspešen in zdrav partnerski odnos zahteva odprto komunikacijo, je v nadaljevanju predstavljen poglobljen pogled na tišino, ki lahko na razmerje deluje zelo razdiralno.

Ideje za preživljanje prostega časa z otroki
Naš planet je prava čudežna krogla naravnih danosti in neverjetnih živih bitij, ki jih z velikim zanimanjem in veseljem spoznavajo tudi otroci. Ti so še posebej navdušeni nad razgibanim gozdnim svetom, vesoljem in vulkani, pa nad domačimi živalmi, divjimi zvermi in tudi že izumrlimi dinozavri ... Zato je zelo pomembno, da jih na različne načine spodbujamo k aktivnostim, skozi katere bogatijo svoje znanje o tem čudovitem svetu, hkrati pa jih naučimo spoštljivega odnosa do narave in živali.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku
Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Tudi nočno potenje je tegoba novopečenih mamic
Ena od poporodnih tegob, na katero nosečnice običajno nihče posebej ne opozori, je izrazito potenje. Praviloma je hujše ponoči, ko se lahko novopečena mamica celo tako močno spoti, da se zbudi vsa premočena.

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob
Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

3 superživila za naravno čiščenje jeter
Dandanes več ljudi kot kadar koli prej trpi za boleznimi jeter, ki jih je v veliki meri mogoče preprečiti. Utrujenost, glavoboli, kopičenje maščobe in slaba koncentracija so pogosti znaki, ki kažejo na preobremenjenost jeter. Če jim želite priskočiti na pomoč, je zdaj pravi čas. Pomlad je namreč sezona rasti in regeneracije, za nas pa idealen čas, da očistimo tisto, česar nismo utegnili v hladnejših mesecih. Pred vami so tri »superživila«, ki jih lahko enostavno vključite v vaš jedilnik.

'Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar'
"Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar," se je zadnjič pošalil novopečeni očka. "Sinko ni zadovoljen, če sedim. Z njim v naročju moram stati in ga stoje pestovati, da preneha jokati in se dokončno potolaži," je opisal. Ni edini, ki je opazil, saj starši res lahko pogosto vidimo, kako dojenčki običajno prenehajo jokati, ko jih vzamemo v naročje, jih stoje pestujemo in nežno zibamo v hoji sem ter tja. Vzrok za tovrsten odziv so iskali tudi v raziskavi.

Življenje z introvertiranim otrokom
Le kateri starš si ne želi srečnega in zadovoljnega otroka? Po svojih najboljših močeh jih usmerjamo, da bi bili karseda pripravljeni na življenje. Beremo knjige o starševstvu, raziskujemo najboljše strategije vzgoje ter iščemo nasvete pri lastnih starših in prijateljih. A velikokrat mnogi nasveti izvzemajo dejstvo, so nekateri otroci introvertirani. Zelo pogosto se jih zamenjuje za sramežljive, kar pa ni isto. Starši lahko opazijo, da se njihov otrok ne druži toliko z vrstniki in čas raje preživlja sam, bere ali se ukvarja z ostalimi individualnimi dejavnostmi.

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?
Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.