vi

Kako pomiriti dojenčka?
Če želite v prvih dneh z dojenčkom doma vzpostaviti nekakšno rutino, si lahko pomagate z glasbo. S pomočjo nežnih ritmov bo vaš sonček hitro in brez joka utonil v sen. Za to ne potrebujete popolne pesmi, ki je ustvarjena prav za dojenčke, lahko je tudi tista, ki je vam najbolj všeč.

Črna gora v septembru: najboljše plaže za otroke in sproščene počitnice
Se odpravljate na dopust septembra in imate majhne otroke? Črna gora je lahko odlična izbira – morje je še vedno prijetno toplo, ni več gneče, cene so ugodnejše, vi pa si lahko privoščite mirnejši družinski oddih. Predstavljamo vam izbor plaž, kjer bodo uživali tako najmlajši kot starši.

Samostojnost otrok: Zakaj je pomembno, da si izbirajo svoja oblačila?
Ste že kdaj izbrali otroku prikupen kombinezon ali modni klobuk, pa ga je zavrnil in raje izbral temen slog ali mavrično tutu krilo? Izbira oblačil je pomemben del otrokovega samoizražanja in razvoja samostojnosti. V tem članku boste izvedeli, zakaj je dobro otrokom dovoliti, da sami izbirajo svoja oblačila, ter kako lahko starši k temu procesu prijazno in učinkovito pristopijo.

Najboljši otroški prigrizki: Zdravi mafini iz bučk, ki jih otroci obožujejo
Če imate doma malčka, ki ne mara zelenjave, ali pa iščete idejo za hitro, zdravo in okusno malico – ti bučkini mafini so prava rešitev. Ne le da bodo otroci prosili za še, tudi vi boste z veseljem posegli po njih.

Zakaj otroci v vročini manj jedo? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki
Ko nastopi poletje in temperature narastejo, se naš vsakdan spremeni. Vročinski valovi vplivajo na naše navade, razpoloženje in – kar mnoge starše še posebej skrbi – apetit njihovih otrok.

Prekrasen, a pogosto prezrt slovenski kraj za družinske aktivnosti z otroki
Cerkno, skrit biser zahodne Slovenije, je odlična destinacija za poletni oddih z družino. Obdano z neokrnjeno naravo, ponuja številne aktivnosti, primerne za vse starosti.

Profesorica iz Maribora ganila Slovence s čustvenim sporočilom
Zadnji šolski zvonec je zazvonil, otroci in učitelji so si oddahnili, začelo se je dolgo pričakovano poletje. Med čestitkami odličnjakom in ponosnim objavami o dosežkih pa je učiteljica Katarina iz Maribora, profesorica na gimnaziji, nagovorila tiste učence, ki pogosto ostajajo neopaženi.

Kupujete kopalke za otroka? Napačna barva lahko ogrozi njegovo varnost
Pred nami so poletne počitnice, dnevi sproščenih dopustov in uživanja ob vodi. V tem času se starši posvečajo pripravam: pakiranju, nakupu zaščitne kreme, klobučkov in seveda novih kopalk za najmlajše. A pri izbiri kopalk pogosto spregledamo en zelo pomemben dejavnik – barvo.

Najhujša vzgojna napaka? Ignoriranje otroka kot kazen
Čeprav ga nekateri starši dojemajo kot učinkovit način discipliniranja, je ignoriranje otroka – še posebej iz jeze – lahko ena najškodljivejših vzgojnih metod z resnimi posledicami za otrokov čustveni razvoj.

Kako poskrbeti za zdravo prehrano otrok med počitnicami?
Otroci v šoli pojedo dva, če ne tri dnevne obroke. Ko napočijo počitnice, je potrebno te obroke nadomestiti. Šola se pri načrtovanju prehrane drži smernic, ki otrokom ponudijo tudi živila, ki jih morda nimajo najraje, doma pa se te malice prepogosto nadomesti s hranilno revnejšimi izbirami.

Starši, prenehajte govoriti 'nehaj jokati' – poskusite raje to
Ko slišimo svojega otroka jokati, je naš prvi instinkt, da ga potolažimo in skušamo čim prej ustaviti jok. Sprašujemo se, ali je lačen, zaspan, potrebuje objem ali samo pozornost. Pri dojenčkih smo običajno potrpežljivi in nežni, saj vemo, da nam ne morejo povedati, kaj jih muči.

Ali smete disciplinirati tujega otroka?
Na obisku imate otroka nekoga drugega, ki pa se grdo vede. Morda je udaril katerega od vaših otrok, uporabil grdo besedo ali v umazanih teniških copatih skočil na vaš novi kavč. Bi se morali odzvati in kako?

Nasveti za starše: Kako naučiti otroke varčevanja z vodo
Voda je osnovna življenjska dobrina, a jo žal prepogosto jemljemo za samoumevno. Podnebne spremembe in prekomerna poraba že danes vplivajo na dostopnost čiste pitne vode v mnogih delih sveta – in prihodnost ne obeta nič boljšega, če ne bomo ravnali odgovorno.

Otrok uničuje igrače in predmete? Kaj to pomeni in kako ukrepati
Če vaš otrok pogosto uničuje igrače, pohištvo ali druge predmete, je to lahko zaskrbljujoče. Pomembno je razumeti, da takšno vedenje običajno ni namenjeno škodovanju, temveč je lahko posledica različnih dejavnikov, kot so razvojne faze, čustvene potrebe ali vpliv iz okolja.

Družinsko križarjenje: Otroci so bili navdušeni nad ladjo, hrano in tobogani
Barbara, mama dveh otrok, se je z možem in otrokoma odločila za drugačne počitnice, odšli so na križarjenje. Na ladji so jih navdušili tobogani, neskončna ponudba hrane, otroški klubi in vsesplošna varnost. V pogovoru z nami je razložila tudi, zakaj je križarjenje z otroki tako enostavno – in tako zelo zabavno.

Kako pomagati otroku, ko šolske ocene načnejo njegovo samozavest
Konec šolskega leta za številne otroke pomeni čas povečanega stresa, napetosti in primerjanja. Ko se pričakovanja glede ocen povečajo, številni otroci svojo vrednost začnejo presojati izključno skozi šolski uspeh. Če pri tem ne dosegajo enakih rezultatov kot njihovi vrstniki, se občutek lastne vrednosti lahko hitro poruši. V tem članku boste našli praktične nasvete, kako otroka podpreti, ko se primerja z drugimi, ter kako mu pomagati prepoznati svojo vrednost – ne glede na šolske rezultate.

Športne igre mladih: Če je kaj, na kar smo Slovenci ponosni, so to športniki
Na Trgu republike v Ljubljani so slovesno odprli letošnje regionalne Plazma športne igre mladih. Dogodka so se udeležili tudi nekateri najvidnejši slovenski politiki, na čelu s predsednikom vlade Robertom Golobom. Prisoten je bil tudi prvi mož Evropske nogometne zveze (UEFA) Aleksander Čeferin.

Kdaj je čas, da ukinete popoldanski spanec?
Večina malčkov spi ponoči, potem pa še popoldne. Nekateri imajo tudi dva dnevna počitka. Pri približno dveh letih pa si otrok ne želi več imeti popoldanskega spanca, čeprav še vedno potrebuje od deset do dvanajst ur spanca. Kaj storiti v tem primeru? Do kdaj otrok potrebuje popoldanski spanec? Preverite.

Je zaradi dojenja ugasnila želja po spolnosti? Ne obupajte, ti nasveti vam bodo pomagali
Ste postali novopečena mama in si želite čim dlje dojiti svojega otroka? Obstaja pa le ena težavica, in to je pomanjkanje libida ali spolnega poželenja? Za vas imamo nasvete, kako po porodu in kljub dojenju znova obuditi željo po posteljnih aktivnostih.

Razkritje otrokovega imena pred rojstvom – da ali ne?
Nekateri starši že tekom nosečnosti obveščajo družino in prijatelje o vsem, kar se dogaja. Med drugim razkrijejo tudi spol in izbrano ime za otroka. Spet drugi pa vse do poroda prikrivajo oba podatka. A kako bi se odločili vi? Navajamo tri razloge za in proti, da bo vaša odločitev lažja.

Kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?
Govorni razvoj otroka se prične s prvim dnem, ko malček pride na svet in z jokom prvič aktivira svoje glasilke. S starostjo se govorni razvoj počasi razvija do te točke, da malček prične govoriti razumljivo. Starši, ki opazujemo otrokov razvoj, se nam pri tem pojavljajo številna vprašanja, ki ste nam jih zaupali tudi naši sledilci na družbenih medijih. Med njimi so: 'kdaj bo moj otrok postal razumljiv?', 'kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?', 'kako vem, kdaj je treba obiskati logopeda?' in številna druga.

Kako prepoznati, da vas lastni otroci izkoriščajo? Preverite te znake
Starševstvo je neprecenljiv dar, vendar prinaša tudi odgovornost, ki je pomembna z obeh strani. Ko otroci ne izkazujejo ljubezni, skrbi ali spoštovanja, je ključno, da zaščitite sebe in ohranite notranji mir. Prepoznati, da vas lastni otroci izkoriščajo, je lahko boleče, vendar je bistveno, da se zavedate, kdaj njihovo vedenje ogroža vaše dostojanstvo, finančno varnost in čustveni mir.

Ločitvena anksioznost pri otrocih: 5 preprostih trikov za starše
Ločitvena anksioznost pri otrocih je pogost izziv, s katerim se srečujejo številni starši, še posebej ob začetku obiska vrtca ali šole. Pomembno je, da starši poznajo učinkovite strategije za zmanjšanje otrokove tesnobe in pomoč pri lažjem prehodu. Strokovnjakinja za starševstvo razkriva preprost, a močan trik v dveh besedah – "Slišim te" –, ki pomaga otrokom, da se počutijo razumljene in samozavestne med ločitvijo. Spoznajte ključne nasvete za obvladovanje ločitvene anksioznosti in kako podpreti čustveno dobrobit vašega otroka.

Kako pripraviti otroka na prihod dojenčka?
Prihod dojenčka v družino prinaša številne spremembe. A ni treba, da vas je strah, kako bodo otroci sprejeli novega člana družine. Za vas smo pripravili 7 bistvenih in uporabnih nasvetov, s katerimi boste lahko pripravili svojega otroka na prihod novorojenčka.

Koliko igrač res potrebuje otrok? Strokovnjaki razkrivajo presenetljiv odgovor
Se tudi vi kdaj vprašate, koliko igrač je za vašega otroka dovolj? Večina staršev verjame, da več igrač pomeni več zabave, več učenja in hitrejši razvoj. A najnovejše raziskave kažejo nasprotno – manj je več.

Kratki družinski izleti po Sloveniji: Odkrijte edinstvene kotičke z otroki
Iščete odlične ideje za družinski izlet po Sloveniji? Odkrijte čudovite kotičke te raznolike dežele, ki ponuja nešteto priložnosti za raziskovanje z vašimi najmlajšimi. Slovenija je popolna destinacija za družinska potovanja, saj ponuja edinstvene naravne lepote, slikovite kraje in bogato kulturno dediščino.

Družine, ki jih je strah vprašanja "Kam pa vi med počitnicami?"
Počitnice so vedno veljale za čas sprostitve. Čas, ko otroci pospravijo (če ne kar zabrišejo) šolske torbe v kot omare, starši pa si oddahnejo od nenehnih spodbud otroka k učenju in hitenja na termine treningov, roditeljskih sestankov in preostalih obveznosti. Kljub brezskrbnemu vzdušju, v katerem naj bi uživali v času počitnic, pa se v družbi vedno bolj odkrivajo stiske staršev in otrok, ki jim počitnice prinašajo skrbi, krivdo, stres.

Varnost otrok v naravi: Kako jih zaščititi pred klopi
Pomlad in poletje sta obdobji, ko so klopi najbolj aktivni. To je hkrati tudi čas, ko se družine pogosteje odpravljajo na izlete in uživajo v naravi. Da bi bili vi in vaši otroci varni pred klopi, ki lahko prenašajo nevarne bolezni, kot je lymska borelioza, upoštevajte naslednje nasvete.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Čiščenje noska pri dojenčku: Preprost vodič za starše
Novorojenčku ne morete reči, naj pihne skozi nos, očistiti mu ga morate vi. Za to lahko uporabite fiziološko raztopino, pomagate si lahko ali z majhnim aspiratorjem za nos, ali gazo, ali bombažnim robčkom. Prav tako je dobro, da v otroško sobico postavite vlažilec zraka ali posodico z vodo obesite na radiator in s tem povečate vlažnost v prostoru.