ven

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan
Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Odpeljali so jo z reševalnim vozilom v Ljubljano, a so uspeli zaustaviti popadke
Leto 2010 ... Doma sva imela že punčko. PDP sem imela aprila. Med previjanjem hčerkice sem en mesec prej začutila ostro bolečino v predelu križa. Ker se je bolečina ponavljala, sem poklicala v porodnišnico Celje, kjer so mi svetovali pregled pri njih. Nato smo se uredili in se odpeljali na pregled.

To vse počnemo mame (pa nikomur ne povemo)
Če bi mi kdo pred 15 leti napovedal, da bom v javnosti brez kančka zadrege vonjala pokakano ritko, bi mu v navalu smeha verjetno odgovorila, da nikoli in nikdar. No, zarečenega kruha se največ poje.

9 stvari o drugih mamah, ki jih ne bi smele soditi – a verjetno jih
Starševstvo je samo po sebi dovolj naporno in stresno, potem pa je tukaj tudi opravljanje in obsojanje mamic o tem, kako druge mamice skrbijo za svoje malčke, kar je za marsikatero dodaten in nepotreben stres.

Nakupovalna platforma, ki jo moraš poznati
Oblačila zate ali tvojega otroka na BestSecretu: tvoja najljubša stran za nakupe z več kot 3.000 znamkami, z do 80 % popusta in brezplačnim vračilom.

Tako veliki so že sinovi Lionela Messija
Lionel Messi je že sedmič zapored v svoji bogati karieri postal najboljši igralec na svetu po izboru časnika France Football. Na rdeči preprogi so ga spremljali njegovi najljubši – ljubka žena Antonella Roccuzzo in njuni trije simpatični sinovi.

FOTO: Izdelajte čudovite okraske iz slanega testa
Letos smo božično-novoletne okraske naredili kar iz slanega testa. Vse skupaj je izpadlo enostavno in lepo, obenem pa ni bilo preveč packarije in tudi ne veliko pospravljanja.

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?
Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

Sramežljivost ali selektivni mutizem?
Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Zakaj otroci tako težko delijo?
Deljenje stvari in sodelovanje pri igri z vrstniki sta dve spretnosti, ki se jih morajo naši otroci priučiti. Do približno četrtega leta starosti so namreč malčki precej osredotočeni na lastne potrebe, zato jih moramo nekoliko bolj spodbujati, da delijo s prijatelji in okolico.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

"Imamo čisto, a ne pospravljeno. Dolgo sem potrebovala, da sem se sprijaznila s tem"
Joj, sama sebi sem hecna. Na obisk prihaja Matevžev sošolec in jaz pospravljam. Kot da bo opazil in mu je pomembno, kako imamo pospravljeno.

Znana Slovenka iskreno o grozljivi izkušnji po porodu
Na družbenih omrežjih zagotovo ne manjka vedno nasmejanih otroških obrazov in popolnih družinskih izletov, zaradi česar lahko marsikatero mamico zaskrbi in se vpraša, ali samo ona nima stanovanja kot iz škatlice, ali samo njen otrok kdaj tudi na izletu joka in ali je edina, ki je utrujena ali pa ima strahove, ki jih ne zna razložiti. Prav zato je toliko pomembnejše, da obstajajo mamice, ki jim sledijo številne druge, in glasno spregovorijo o temah, ki po krivem morebiti še vedno sodijo za tabu. Pred kratkim je o svoji poporodni izkušnji kar na Instagramu spregovorila Karmen Meze, polovica uspešnega dvojca La Popsi, ki smo ga spremljali v projektu Štartaj Slovenija, mi pa smo s Karmen poglobljeno in brez zadržkov odprli drugo temo: depresijo in strah, ki sta se ji po grozljivi izkušnji pojavila po prvem porodu.

Porodna zgodba: 'Na prvi pogled sem se zaljubila v mojega lepega sinčka'
Rodila sem v petek, 31. 10. 2014, ob 13.12 v Ljubljani. Dogajati se je začelo že več kot teden prej, ko sem imela tudi rok poroda. Takrat moj mali Engjell še ni želel iz trebuščka.

Ko mami izgubi glas, razposajene "miške" veselo plešejo
Glas me je počasi začel zapuščati v sredo proti večeru, ko sem šla zvečer s prijateljico na sprehod in sva vseskozi prav po žensko klepetali. V četrtek se je še boril in vztrajal, v noči na petek pa očitno izgubil bitko in se proti jutru končno predal.

8 stvari, na katere morate pomisliti, ko ste utrujene
Materinstvo je eno najlepših doživetij za žensko. Poleg vse ljubezni in topline ter radosti, ki jih prinese s seboj, pa ima tudi trenutke, ko se počutimo popolnoma izžete in se vprašamo, ali bomo zmogle. V takšnih trenutkih je pomembno, da si zaupamo in verjamemo vase. Kajti vse še prehitro mine in se postavi na pravo mesto.

Barbi Završnik: 'BASTA. Danes grem rodit'
Priljubljena vlogerka, vplivnica, mami ter specialna pedagoginja Barbara Završnik, ki svoje znanje izjemno rada deli tudi z drugimi mamicami, je pred dnevi rodila svojega drugega otroka. Njeni simpatični hčerkici Piki se je pridružil bratec Cene. Z nami pa je Barbi delila svojo porodno izkušnjo, ki si jo lahko preberete v naslednjih vrsticah.

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

In potem ... in potem si postala mama!
Imela si milijon načrtov za svoje življenje, sanjala o odlični karieri in v kratkem času želela doseči veliko ... In potem si postala mamica.

Tako se je žena maščevala možu za zaklepanje v kopalnico
V zadnjih letih čas, ki ga preživimo na straniščni školjki, marsikomu predstavlja trenutek zase, umik od stresa in številnih obveznosti, zaradi pogoste prisotnosti mobilnega telefona pa se ta čas v kopalnici še podaljša. Še več, obstajajo podjetja, ki so v svojih sanitarijah vgradila posebna stranišča z večjim naklonom, na katerih ne moreš sedeti dlje časa; prav z namenom, da so zaposleni bolj produktivni. No, iz Anglije prihaja še bolj nenavadna novica. Potem ko se je nekega sobotnega jutra njen mož zaprl v stranišče in ga ni bilo ven več kot eno uro, je Emma Holland preprosto odšla. V Barcelono.

'Po rojstvu sina sem začela doživljati napade panike'
Po porodu se lahko zaradi različnih dejavnikov pri ženski pojavijo težave na področju duševnega zdravja. Kanadska novinarka Kelly Boutsalis se je odločila o lastni izkušnji spregovoriti na glas in s tem tudi druge ženske spodbuditi, da o tovrstnih težavah spregovorijo javno.

Izpoved mame: 'Pogrešam tiste trenutke ...'
Sem mama. To je tista služba, v kateri sem poleg redne približno 16 ur sleherni dan. Ne glede na njen obseg jo imam neizmerno rada. Ne potrebujem pohval in trofej, bi bila pa vesela, če bi se moj mož kdaj spomnil name in me za nagrado počakal v spalnici.

Pismo sami sebi: 'Strah me je. Strah me je vsega okoli nas'
Ne spomnim se prav dobro, kdaj točno se je začelo in kdaj se je v meni prvič prebudil tovrsten strah. Zlohoten, temačen, strašljiv. Prej sem bila namreč neustrašna, glasna, smejala sem se tako močno, da je bilo slišati odmev mojega smeha daleč naokoli. Vsi so se nalezli te pozitivne energije. Zdaj pa postajam vse bolj tiha in zaprta vase; strah me je. Strah vsega okoli nas.

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"
Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Ben Stiller iskreno o odnosu z očetom
Minilo je natanko leto dni od smrti ameriškega igralca Jerryja Stillerja, očeta nadarjenega Bena Stillerja, ki je po njem nasledil igralske gene in ljubezen do hollywoodskih filmov. Ben je le nekaj dni za tem spregovoril o ljubečem odnosu in podpori, ki jo je prejemal od očeta.

Anja Susič: "Sem močna in takšna bo tudi moja hči"
Ena izmed priljubljenih slovenskih vplivnic, ki ustvarja iskrene in hudomušne objave na družabnih omrežjih, je prav gotovo radijska voditeljica Anja Susič, ki je nedolgo nazaj povila svojo prvorojenko Sofio. Z njo smo se pogovarjali o porodu in materinstvu, med drugim pa je z nami delila tudi nekaj nasvetov za vse bodoče mamice. Vabljeni k branju.

Jaka je imel pri dveh mesecih napad hitrega srčnega utripa
Bil je popolnoma običajen, lep, sončen, oktobrski ponedeljek. Po triurnem sprehodu s kolegico (med katerim je Jaka neprekinjeno spal) sva prišla domov, Jaka sem podojila, malo sva se igrala in potem je spet zaspal. Pri dveh mesecih je menda to njihovo delo.

"Pila sva kavo in poslušala tišino. A trajalo je kratek čas"
"Vav, kakšna tišina je," sva ugotavljala, ko sva po vnovičnem odhodu Matevža in Matica v šolo ter Mije v vrtec zjutraj ob jedilni mizi spet ostala sama doma po tedenskih počitnicah. V miru sva spila kavico in uživala v poslušanju tišine. Privoščila sva si dolg zajtrk brez nešteto prekinitev v smislu "jaz bi mrzlo mleko", "kje je prtiček?", "ajoj, polil sem" in se zatem spravila k delu za službo. Najina blagodejna sreča je trajala vsega skupaj en teden.

Ključne razlike med otroštvom nekoč in danes
Kakšne so razlike med odraščanjem nekoč in danes? Naši časi otroštva so bili časi brez mobitelov in računalnikov, časi, ko smo še uporabljali stacionarni telefon na kabel in okrogle številčnice, časi, ko smo lahko družbo prijatelja dobili le tako, da smo potrkali na njegova vrata. Se še spomnite?