več otrok

6 prednosti, če imate otroka v zrelejših letih
Raziskave o tem, kdaj imeti otroka, so razkrile nekatere prednosti, če imate otroka kasneje, temu so pritrdili tudi starši. Poglejte nekaj prednosti, če se otrok rodi starejšim staršem.

Slavna športnica razkrila spol drugega otroka
Upokojena slavna tenisačica, Serena Williams je skupaj z možem Alexisom Ohanianom na prestižni zabavi in v družbi najbližjih razkrila spol drugega otroka.

5 laži, ki sem jim verjela, ko sem postala mama
Mlade mamice še posebej v današnjem času virtualnih objav svoje življenje mnogokrat prikazujejo kot idilično, čeprav se za štirimi stenami morda odvija pravo kaotično stanje, ki vsebuje veliko stresa, neprespanih noči, joka in kronične utrujenosti. Zato marsikatera mamica misli, da ni dovolj dobra, da ji ne gre od rok in da bi lahko bila boljša. In verjame, da je stanje, v katerem se je znašla njena nova realnost, stalnica. A otrok hitro raste, odrašča in se razvija.

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen
Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?
Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

4 napake, ki jih delamo pri razvijanju otroške kreativnosti
Številne raziskave so pokazale, da v zadnjih tridesetih letih kreativne sposobnosti otrok precej upadajo. Na to naj bi vplivalo več različnih dejavnikov, pa tudi napake, ki jih pri vzgoji in usmerjanju otroka delamo starši. Več v spodnjih vrsticah.

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?
Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'
Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

'Večkrat me je prešinila misel, da bi spakirala torbo in kar odšla'
Tisti grozni mesec na intenzivnem oddelku je končno dobival epilog. Naj pojasnim, da grozen predvsem zato, ker je otrok, ki bi moral že ves mesec ležati ob meni na postelji, se crkljati v mojem naročju in odkrivati svet, v katerega je prišel, ležal negiben na ogrevani mali posteljici in obdan s prepletom cevk ter piskajočih aparatov.

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš
Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?
V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

En otrok z vama na dopust, drugi pa ne?
Ena izmed večnih dilem starševstva je tudi (ne)enakopravnost med sorojenci in iskanje načinov, da bi bili ljubezen, pozornost, čas in materialne dobrine med vsemi otroki enakomerno razporejeni. Včasih je to popolnoma enostavno, včasih pa ne gre zlahka. O tej dilemi je pisala tudi mamica, ki je naletela na ogorčenje in zaprepadene komentarje bralcev.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Kje smo v času 'epidemije' izgubili otroke?
V času epidemije s koronavirusom smo stik z otroki v veliki meri začeli izgubljati s prekomerno uporabo pametnih telefonov in zaslonske tehnologije. Posledično otroci vse prepogosto na spletu iščejo vzornike, ideale in lahko se zgodi, da jih najdejo v spletnih nerealnih vsebinah influenserjev.

Rituali, ki gradijo močno družinsko povezanost
Če je otrok še majhen, mu zaželite lahko noč na način: "Lahko noč majhni prstki. Lahko noč mali nosek. Lahko noč majhne očke. Lahko noč mali angelček ..."

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom
Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Zakaj kot mama konstantno čutim krivdo?
Vsaka mama se kdaj srečuje z občutkom, da ni dovolj dobra. Morda vas skrbi, da ne namenjate dovolj časa ali pozornosti otroku, da niste dovolj sproščeni v vlogi mame ali pa da ste prestrogi. Morda vam je žal, ker vas je službena odgovornost odvrnila od pomembnega dogodka za otroka. Občutek mamine krivde se lahko začne že v trenutku, ko se odločite za nosečnost, in traja vse življenje. Kako se soočati s tovrstnimi občutki?

Vse, kar morate vzeti s seboj na plažo, če imate otroke
Končno so tu poletni dnevi in dolgi, prijetni večeri, ko lahko več uživamo na prostem in se odpravimo na dopust. Če imamo otroke, je treba obenem razmisliti, kako jih bomo animirali na plaži. Kaj vse naj vsebuje torba za na plažo, si preberite v nadaljevanju.

4 nasveti, kako preprečiti utopitev otroka
Previdnost nikoli ni odveč, še posebej, ko je govora o otroku in vodi. Zato si preberite preventivne ukrepe, s katerimi boste povečali varnost svojega otroka in preprečili neželena tveganja za utopitev.

Priprave na novorojenčka: kako ustvariti prijeten in varen dom za svojega malčka?
Priprave na novorojenčka so ob enem vznemirljive in stresne. Prav vsak starš si namreč želi ustvariti prijeten in varen dom za najnovejšega člana svoje družinice. Toda, kako se tega lotiti, če se prvič srečuješ z novo starševsko vlogo? Vse je mnogo enostavnejše z veliko dobre volje, vedoželjnosti in z nekaj koristnimi nasveti.

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok
Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Opekline, odrgnine, alergije, piki ... Pediatrinja svetuje, kaj storiti
Pediatrinjo Vlasto Kunaver, dr. med., spec. ped., smo povprašali, kaj storiti ob nekaterih najpogostejših poletnih nevšečnostih. Pri marsikateri je ključna preventiva. Pri drugih je dobro vedeti, kako najbolje ravnamo.

Slovenska mamica: "Skupaj z otroki obiskujemo nudistične kampe"
Golota, otroci in nudizem so teme, ki zbujajo med starši različna in včasih zelo nasprotujoča si mnenja. Medtem ko nekatere družine prakticirajo nudizem skozi več generacij, so drugi pri razgaljanju svojih otrok precej bolj previdni in zadržani. V tem primeru zares ne moremo govoriti o prav ali narobe, je pa pomembno, da se zavedamo nenapisanih pravil in tveganj.

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno
Zgodnji simptomi sončarice so zelo intenzivni: otrok v trenutku oslabi, čuti vrtoglavico in slabost, pogosto se pojavi tudi bruhanje in otrok postane zaspan. A sončarica se lahko pojavi tudi kasneje. Simptomi se pokažejo počasneje in so manj izraziti, vendar pa trajajo dalj časa. Več o tem v spodnjih vrsticah.

Otroški trampolini - preprečite možna tveganja in nevarnosti
Priljubljenost trampolinov je v zadnjih letih vse večja, saj je odlična in dostopna zabava domačem vrtu za vse starosti. Skakanje ima več prednosti, vendar so s tem povezana tudi številna tveganja. Kako zmanjšati ta tveganja in o katerih nevarnostih govorimo? Preberite.

7 lastnosti očkov, katera prevladuje pri tebi?
Vsak očka ima svoj pristop do otrok in s tem ni nič narobe. Prav je, da predajajo naprej svoje vrednote. Pomembno pa je, da spremljajo in poslušajo svojega otroka ter se v pristopu prilagajajo. V nadaljevanju razkrivamo 7 tipov očkov, preveri, v katerem tipu se najdeš ti. Lahko se najdeš v več tipih, saj je verjetno odvisno od situacije, kateri pristop pride v ospredje.

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju
Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Promocijski izdelki za otroke – učinkovito sredstvo za promocijo!
Promocijski izdelki za otroke so postali eno najbolj učinkovitih sredstev za promocijo in oglaševanje. Otroci so pomemben ciljni segment, saj pomembno vplivajo tudi na nakupne odločitve svojih staršev. Zato je ključno razumeti moč promocijskih izdelkov in kako jih pravilno uporabiti v marketinški strategiji, ki je prilagojena otroškemu občinstvu.

Top ideja za tematsko rojstnodnevno zabavo
Rojstnodnevna zabava za malčke je ponavadi polna veselja in čustev. To je trenutek, ko starši s ponosom občudujejo svojega otroka, kako je zrasel in v kaj se je razvil. In hkrati je to tudi starševski projekt, kako organizirati zabavo in kaj pripraviti, da bo otrok na njegov poseben dan v letu najbolj užival. Nika Dolenc, mama dveh čudovitih fantov, ki ima veliko smisla za ustvarjanje in DIY otroške igre, se priprave na zabave loti z veliko kreativnostjo. Povprašali smo jo, kje dobi ideje in kako lahko vsak od nas pripravi posebno tematsko otroško zabavo.