Bibaleze.si

varnost doma

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Vzgoja in vrtec
16. 12. 2024 13.13

Kaj podariti otroku, ki že ima vse?

Starši se vsako leto trudimo, da bi prazniki našim otrokom ostali v lepem spominu. Zato si v veselem decembru zavestno vzamemo čas za skupno krasitev doma, peko piškotov in postavljanje božičnega drevesa. Ogromno časa posvetimo tudi iskanju pravega darila. Ne bi namreč radi kupili nekaj, kar bo zanimivo le dan ali dva in ne bo imelo nobene dodane vrednosti. Kaj torej podariti?

Dojenček
14. 12. 2024 04.56

Kaj vse se spremeni po otrokovem rojstvu?

Rojstvo otroka prinaša v življenje staršev globoko transformacijo. Občutek ljubezni, veselja in izpolnjenosti se prepleta z izzivi, prilagoditvami in novimi odgovornostmi. Čeprav je vsak starševski par drugačen, so določene spremembe po rojstvu otroka skoraj univerzalne. Te spremembe vplivajo na vaše vsakdanje življenje, odnose, prioritete in celo na vaše dojemanje sveta.

Prehrana
15. 11. 2024 13.09

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo

Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

Družina in odnosi
12. 11. 2024 03.00

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj

Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Problematični najstnik
15. 08. 2024 05.00

Kako reagirati na otrokovo 'žuranje'?

Povsem normalno je, da želi v najstniških letih otrok več časa preživeti skupaj s svojimi prijatelji na različnih zabavah. Prav je, da mu poveste, do katere ure je lahko zunaj. Kaj pa, če se ne drži dogovora s starši? Je takrat ustrezno kaznovanje? To temo nam je s koristnimi nasveti pomagal predstaviti zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Družina in odnosi
13. 08. 2024 05.00

Zakaj je bilo staršem v 80. in 90. lažje?

Raziskovalci so ugotovili, da je bilo staršem lažje vzgajati otroke v 80. in 90. letih, ker se sedaj vse hitro spreminja: uvajajo se nova pravila za varnost, vse več je sodobne tehnologije, več se razkriva na družbenih omrežjih ...

Vzgoja in vrtec
27. 07. 2024 05.00

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine

Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

Nosečnost
17. 06. 2024 05.00

Sončenje v nosečnosti – da ali ne?

To, da naj bo nosečnica s sončenjem previdna, ne pomeni, da sploh ne sme na plažo. Sončenje v nosečnosti je mogoče, če upoštevamo nekaj preprostih pravil. Preverite, kako se varno sončiti med nosečnostjo.

Izleti in počitnice
17. 06. 2024 04.30

Kako poskrbeti za varnost otroka v bližini vode?

Številne malčke – radovedne, aktivne in željne raziskovanja okolice – privlači voda. Sveti se, valovi, škropi in lahko celo povzroči, da stvari lebdijo! Vendar malčki ne razumejo, da je voda lahko nevarna in še niso dovolj stari, da bi storili, kar je potrebno, ko se znajdejo v težavah. Zato je bistvenega pomena, da jih zaščitite pred morebitnimi nevarnostmi v bližini vode. Preverite preventivne ukrepe, ki lahko pri tem pomagajo.

Za mami
03. 06. 2024 05.00

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti

Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Porodnišnice
30. 05. 2024 05.00

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini

V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Nosečnost
13. 05. 2024 05.00

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti

Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

Očkov kotiček
17. 04. 2024 03.30

Kako biti najboljša opora noseči ženski?

Ženske imajo to prednost, da se v nosečnosti prej zavedajo prihoda malega bitjeca, medtem ko očete ponavadi 'zadane' spoznanje šele, ko otroka zagledajo. Ker je mama tista, ki prenaša slabosti, nihanje hormonov in posledično razpoloženja, se redi, sooča s tisoč in enim vprašanjem, je edino, kar lahko moški v tem obdobju zanjo naredi, to, da ji je kar se da največja opora vse do poroda.

Intervju
17. 02. 2024 05.00

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'

Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Novice
14. 02. 2024 08.25

Otroka bi raje dala v rejo, kot pa tašči

'Vsaka zgodba se nekje začne,' so bile besede, s katerimi je razočarana mamica začela opisovati svojo življenjsko pot z bivšim partnerjem.

Prosti čas
26. 12. 2023 05.00

Kdaj otroka prvič postaviti na smuči?

Otroci bi morali tudi v zimskem času določen del dneva preživeti zunaj na zraku. Tako si namreč krepijo imunski sistem in telo, igra na prostem spodbuja njihovo domišljijo in razvoj logičnega mišljenja. Preverite, kako jih je treba obleči!

Prosti čas
16. 12. 2023 05.00

Pozimi zunaj lahkoz otroki počnete vse to

Dodobra smo že zajadrali v hladnejše obdobje leta, zato je pametno razmisliti, kaj boste z družino počeli v prostih dneh. Ker je zima kot nalašč za aktivnosti na prostem, vam predlagamo, da si organizirate čim več aktivnega preživljanja časa na prostem. Zimski športi in igre na snegu imajo na otrokovo psihofizično zdravje izjemno pozitiven vpliv. Ne le da si s tem krepijo imunski sistem, krepijo telesno kondicijo in gibalne sposobnosti, otroci na ta način krepijo tudi medsebojne vezi in dvigajo samopodobo.

Izleti in počitnice
15. 12. 2023 05.00

Nasveti za družinsko potovanje med počitnicami

Je že res, da so družinska potovanja lahko naporna in počitnice izčrpavajoče, a to je obdobje, ko skupaj z najbližjimi največ pridobimo. Med družinskimi potovanji se zbližamo, povežemo, preživljamo skupen čas in se spoznavamo, navsezadnje pa ustvarjamo večne spomine. Upoštevajte nekaj spodnjih nasvetov, da bo vaša izkušnja bolj zabavna in manj stresna.

Očkov kotiček
09. 10. 2023 05.00

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?

Občutek, da nam nekdo stoji ob strani, ko smo na kateri izmed življenjskih preizkušenj, je neprecenljiv. Ena izmed teh je prav gotovo tudi prihod novorojenčka. Mati v tem obdobju potrebuje vso podporo okolice, da bi bila kar se da pomirjena in čustveno stabilna. O tem, kakšno vlogo nosi oče otroka pri podpori matere in samem porodu, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, študentko zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinjo Sočutnega varstva otrok.

Novice
15. 09. 2023 05.00

Pretresljiva izpoved mame, ki je lastnega sina prijavila policiji

Mati je v sobi mladostnika našla dnevnik in zapiske, v katerih je skrbno načrtoval množični poboj na šoli. Šokirana nad najdenim je poklicala policijo in podala prijavo zoper lastnega sina.

Novice
06. 09. 2023 14.12

Na mopedu imel priklopnik domače izdelave in v njem otroka

V Okolici Ormoža so policisti ustavili 47-letnega voznika mopeda, ki je imel na moped priklopljen lahki priklopnik domače izdelave in v njem otroka.

Za mami
16. 08. 2023 05.00

Srečne mame vedo, da se s prihodom otroka življenje ne konča

Vloga mame je zagotovo med najlepšimi, a tudi najtežjimi v življenju ženske. Prebujati se začne še pred rojstvom otroka, ko pod srcem začne rasti novo življenje. V ženski se takrat zgodijo čisto nova čustva, ki postanejo še bolj intenzivna, ko se dete rodi. Tudi široka paleta odgovornosti, ki jih prinese otrok, je zelo obremenjujoča.

Očkov kotiček
11. 08. 2023 05.00

To se lahko na TikToku zgodi vašemu otroku

Zagotovo vam bo večina najstnikov potrdila, da je izmed vseh družbenih omrežji trenutno največji 'vajb' TikTok. In čeprav se vam kot staršu zdijo vsebine na TikToku nesmiselne, bizarne ali morda skrb vzbujajoče, je pomembno, da omenjeno platformo poznate in jo vsaj do neke mere tudi spremljate.

Partnerski odnosi
28. 07. 2023 05.00

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen

Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

Intervju
26. 07. 2023 05.00

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'

Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071