varne

Zato ni pametno objavljati fotografij otrok
"Kaj se zgodi, ko na Facebooku objavimo fotografijo svojega otroka? Zakaj je sprejemljivo, da so strežniki Facebooka polni otroških fotografij, ki so jih naložili njihovi starši, čeprav je minimalna starost za uporabo Facebooka 13 let?" se sprašujejo v Safe.si.

Kako se z otroki pogovarjate o spolnosti?
V Sloveniji je spolno aktiven že vsak peti 15-letnik. Raziskave so pokazale, da bi mladi počakali s prvim spolnim odnosom, če bi imeli več informacij. Večjo vlogo bi morali odigrati tudi starši, ki z otroki, običajno dekleti, govorijo predvsem o kontracepciji, ne pa tudi o preprečevanju prenosa spolno prenosljivih okužb.

Vrhunske dude za nežno pomirjanje vašega malčka
Vsak otrok je drugačen od drugega in le vi veste, kako najlažje pomiriti svojega malčka; katere geste in besede bodo v njegov svet prinesle sporočilo varnosti, zaščitenosti in miru. Morda imate posebno uspavanko, za katero veste, da ga bo zazibala v sladke sanje, navajen pa je tudi na način, kako ga zibate in nosite okrog. Vsak odnos med otrokom in njegovimi starši oz. skrbniki je unikaten in sestavljen iz mnogo drobnih gest, komunikacije in nežne skrbi, s pomočjo katerih je mogoča komunikacija, še preden se otrok nauči govoriti.

Vrhunske dude za nežno pomirjanje vašega malčka
Vsak otrok je drugačen od drugega in le vi veste, kako najlažje pomiriti svojega malčka; katere geste in besede bodo v njegov svet prinesle sporočilo varnosti, zaščitenosti in miru. Morda imate posebno uspavanko, za katero veste, da ga bo zazibala v sladke sanje, navajen pa je tudi na način, kako ga zibate in nosite okrog. Vsak odnos med otrokom in njegovimi starši oz. skrbniki je unikaten in sestavljen iz mnogo drobnih gest komunikacije in nežne skrbi, s pomočjo katerih je mogoča komunikacija, še preden se otrok nauči govoriti.

Ste bili na tem počivališču? Ste jo videli?
Objava črnomaljske občine: Na nas se je obrnila turistka. Njena hčerka je na počivališču nad Semičem pozabila plišasto igračko. Prosi za kakršno koli informacijo.

Veselje v izolski porodnišnici
V izolski porodnišnici imajo novopečene mamice iz sob najlepši pogled na morje.

Tega otrok nikoli ne sme početi!
Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

V Sloveniji 44-odstotkov učencev žrtev vrstniškega nasilja
Število otrok, ki jim nagajajo, jih tepejo, izsiljujejo, pljuvajo, zmerjajo drugi sovrstniki, je preveč. Podatki pričajo, da je v Sloveniji takšnih kar 44-odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let.

Pozor, če vidite ta znak!
Otroci nimajo zavor, vozila jih imajo. Prepričani so, da jih vidite, če oni vidijo vas. Mislijo, da se avto lahko tako hitro ustavi kot oni. Zato je na vas, da poskrbite za njihovo varnost.

Kaj nesti s seboj na plažo?
Če boste to vprašali svojega malčka, bo odgovoril ''kanglico, lopatko in rokavčke''. Urice, ki jih boste preživeli v prijetni senčki ob morju, pa morajo biti ne samo prijetne, ampak tudi varne in čim manj stresne. Da bo res tako, poskrbite, naredite seznam stvari, ki ne smejo manjkati v vaši torbi za na plažo.

Takšne pijače odsvetujejo otrokom
V vročih poletnih dneh telo potrebuje več tekočine kot običajno. Za potešitev žeje sta najbolj primerna voda in nesladkan čaj, a potrošniki pogosto posežejo tudi po nizkoenergijskih brezalkoholnih pijačah, ki jim pogovorno pravimo `voda z okusom´. Hiter pregled seznama sestavin razkrije, da je na prvem mestu voda, na drugem je običajno sladkor, sledijo še sok, aditivi in arome. Torej večina nizkoenergijskih pijač res vsebuje tudi nekaj dodanega soka, a tega je bolj za vzorec, in sicer od 0,1 do največ 3 %, nekatere pa vsebujejo le arome.

To je realnost v ZDA. Kako je v Sloveniji?
Lahko smo hvaležni – Slovenija je najvarnejša država za otroke na svetu. Veliko manj varne so ZDA, kjer se otroci celo v šoli ne počutijo varne. Žalostno. Poglejte čustven odziv na videz hladne predstavnice Bele hiše, ki ji je deček potožil o strahu, da ga bodo ustrelili v razredu.

Že poznate Pešbus?!
Učenci mariborskih osnovnih šol Franc Rozman Stane in Prežihov Voranc bodo ta teden v okviru projekta mestne občine Skupaj spreminjamo prometne navade v šolo prihajali s Pešbusom. Omenjeni projekt skupaj z občino iz sredstev Sklada za podnebne spremembe sofinancira ministrstvo za okolje in prostor. Danes se Mariborčanom obeta še kolesarski zajtrk.

V Celju veliki dogodek
Letošnji mednarodni dan babic, ki ga obeležujemo 5. maja, poteka pod geslom Babice utirajo pot s kakovostno obravnavo. Tema poudarja prvo od treh strateških smernic, ki so bile določene v strategiji Mednarodne zveze babic za obdobje od leta 2017 do leta 2020 - to so kakovost, pravičnost in vodenje.

Kako pogosto jeste pico?!
Pica je zagotovo ena izmed najbolj priljubljenih jedi. Čeprav jo imajo Italijani za svojo, jo poznajo in pripravljajo po vsem svetu. Testo, obloženo s paradižnikom in drugimi prilogami, je všeč vsem generacijam, pico imajo radi tako mladi kot starejši. V ponudbi predpripravljenih jedi pomembno mesto gotovo zasedajo tudi zamrznjene pice, ki jih pripravimo zelo enostavno in hitro. Z eno pico pokrijemo tretjino dnevnih potreb po energiji in maščobah, močno pa presežemo dnevne potrebe po soli, zato pica zagotovo ni primerna izbira za vsak dan.

Prijaznejši internet se začne s teboj
Na današnji dan obeležujemo dan varne rabe interneta. Gre za osrednji dogodek v okviru meseca varne rabe interneta, ki vsako leto poteka februarja in katerega cilj je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike.

Kako uspešno nad čustvene in vedenjske težave pri otroku?
Vsi starši želijo svojim otrokom najboljše in tudi stremijo k temu, da jim ponudijo ljubeče okolje za odraščanje. Kljub vsemu pa ima lahko otrok čustvene in vedenjske težave, ki jih je dobro pravočasno prepoznati in ustrezno zdraviti. O zdravljenju čustvenih motenj smo se pogovarjali z Uršo Malešič, univ. dipl. psih., MSc., in Katjo Molek, univ. dipl. psih.

Razkrivamo skrite nevarnosti v igračah
Praznični čas je tudi čas obdarovanj, zato v trgovinah bolj pogosto kupujemo tudi igrače. Na trgu jih je na tisoče, vendar na žalost vse niso dovolj varne. Z nekaterimi se lahko otrok poškoduje ali zastrupi, nekateri vplivi so dolgoročni, lahko celo usodni za njegovo življenje. Pripravili smo nekaj nasvetov, na kaj je treba paziti pri nakupu igrač.

Starši naj Unicefove varne točke z otroki obiščejo preventivno
V Unicefu spodbujajo starše, naj njihove varne točke obiščejo skupaj z otroki preventivno, ko otroci še niso v stiski. Prostovoljci na več kot 600 varnih točkah po 74 krajih po državi lahko namreč priskočijo na pomoč otrokom, če so se ti denimo izgubili, jim grozijo sovrstniki, ne morejo priti domov oziroma želijo priti v stik s starši.

Kdaj gre lahko otrok sam v šolo?
Otroci se ob polnih šolskih torbah že miselno pripravljajo, da se bodo septembra poslovili od počitnic in spet prestopili prag šole. Medtem pa starši tuhtajo, ali naj letos otroka pustijo samega v šolo ali še vedno potrebuje spremstvo. Sprašujejo se, ali je njegova šolska pot dovolj varna.

Za večjo varnost otrok v prometu z učenjem in osveščanjem
Zavod Varna pot bo do konca septembra, ko se na cestah poveča število otrok, pred trgovinami Lidl v desetih slovenskih krajih organiziral preventivno-izobraževalne delavnice za otroke. Z njimi najmlajše učijo, kako ravnati v prometu, česa se izogibati in kakšne so lahko posledice nepravilnega ravnanja.

Za večjo varnost otrok v prometu
Čez dva tedna se na ceste vračajo otroci, saj se začenja novo šolsko leto. Policisti bodo tudi letos pred začetkom in v prvih dneh pouka še bolj prisotni na cestah. Tokrat bodo dodatno pozornost namenili tudi šolskim prevozom. Prav vozniki šolskih kombijev danes v centru varne vožnje AMZS na Vranskem pridobivajo dodatna znanja.

Česa takšnega še niste videli!
Fotograf Seth Casteel je znan po svojih podvodnih fotografijah hišnih ljubljenčkov, toda tokrat se je odločil za drugačen projekt. V objektiv je ujel dojenčke, ki so se prvič znašli pod vodo. S tem je želel pokazati, kako pomembno je, da otroke naučimo plavati.

Rokavčki: DA ali NE?
Katere plavalne pripomočke naj bi uporabljali otroci, nam je pojasnila Špela Gorenc Jazbec, Bibina svetovalka, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave. Dodaja tudi informacije, kako starši lahko naučijo otroka plavati in kdaj je pravi čas za to.

Umrlo je že več kot 150 otrok
Letos je na migracijski poti iz severne Afrike čez osrednje Sredozemlje umrlo že več kot 150 otrok, je sporočil Unicef. Kot poudarjajo pri Skladu ZN za otroke, gre za ocene, saj je dejansko število žrtev med otroki skoraj zagotovo višje. Številni otroci na begu so namreč brez spremstva, kar bi lahko pomenilo, da njihove smrti niso zabeležene.

Svetovalni delavci so tisti, ki morajo prepoznati otroka v stiski
Svetovni dan zdravja tokrat v ospredje postavlja depresijo. Na posvetu o duševnem zdravju otrok v vrtcu in šoli je bilo veliko govora o tem, kako pomembno je, da šolski svetovalni delavci prepoznajo stiske otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da depresija velikokrat vodi v samomor, vsako leto pa na ta način po vsem svetu umre 800.000 ljudi.

Do leta 2040 skoraj 600 milijonov otrok na območjih z izjemno omejenimi vodnimi viri
Sklad ZN za otroke (Unicef) v poročilu ob svetovnem dnevu voda opozarja, da bo do leta 2040 skoraj 600 milijonov oz. četrtina otrok na svetu živelo na območjih z izjemno omejenimi vodnimi viri.

Vam je že KLIKnilo? Med vožnjo se morate pripeti
Začenja se nacionalna preventivna akcija Varnostni pas pod sloganom Vam je že KLIKnilo? Namen projekta je povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo, tako odraslih kot tudi otrok, in jih podučiti, kako se pravilno namesti varnostni pas.

15.920 oseb naletelo na okužbo z računalniškim virusom
Na drugi torek v februarju se obeležuje mednarodni dan varne rabe interneta. Letos ta poteka pod sloganom Skupaj spremenimo internet na bolje. Kot so ob tem pristavili v slovenski točki osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si, lahko vsak sam s kulturnim in etičnim vedenjem naredi ogromen korak k spreminjanju interneta na bolje.

Pomemben mesec za naše šolarje
V Sloveniji bomo tudi letos v februarju obeležili mesec varne rabe interneta. Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si bo v sodelovanju s slovenskimi šolami ob tem pripravila niz aktivnosti, namenjenih osveščanju o preudarni rabi novih tehnologij.