Bibaleze.si

varen

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Nega in zdravje
14. 05. 2020 08.00

Kako pravilno kopati dojenčka?

Nikoli dolgočasne dneve, ki jih preživljamo s svojimi dojenčki, zvečer zaključimo še s sproščujočo kopeljo. A pravilnega ravnanja z dojenčkom v banjici se moramo naučiti tudi starši.

Razvoj
12. 05. 2020 08.00

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh

"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Družina in odnosi
21. 04. 2020 08.17

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!

Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Družina in odnosi
14. 04. 2020 11.54

Tako otrok kaže, da vas ima rad

Trudite se, da otrok odrašča v ljubečem okolju. Kako prepoznate, da vas ima neizmerno rad tudi on sam?

Partnerski odnosi
10. 04. 2020 11.09

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?

Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Družina in odnosi
10. 04. 2020 11.08

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"

Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Porodnišnice
08. 04. 2020 09.39

Porod v porodnišnici Postojna času covida-19

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Postojni. Odgovarja Aleksander Merlo, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, vodja zdravniškega kolektiva in direktor.

Porodnišnice
06. 04. 2020 21.11

Porod v porodnišnici Slovenj Gradec v času covida-19

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Slovenj Gradcu.

Partnerski odnosi
13. 03. 2020 12.51

32-letna Urša po splavu: 'Razjedalo me je vprašanje, kaj pa če sem storila narobe?'

Splav je beseda, ki ima še vedno predznak tabuje. O splavu se ne govori na glas, temveč šepeta. Spontani splav je povezan s sramom. Po zavestnem splavu ne bo čustvenih posledic. Veliko je ugibanj in napačnih prepričanj, a dejstvo je, da samo ženska, ki ga doživi, ve, kako težko je predelati v sebi vsa občutja. Ne glede na to, ali gre za zavestno odločitev za prekinitev nosečnosti, ali za nehoten oz. spontan dogodek, v obeh primerih prinese čustveno breme, ki ga je potrebno predelati in izžalovati.

Zdrav otrok
24. 02. 2020 08.47

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste

Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Prehrana
20. 02. 2020 08.54

Pogrevanje hrane – da ali ne?

Ob obilici predpripravljene hrane, ki jo pripravimo sami ali kupimo, se potrošniki pogosto sprašujejo, ali je pogrevanje hrane varno in zdravo. Če se ravnamo po priporočilih v nadaljevanju, je uživanje pogrete hrane povsem varno, poleg tega na ta način poskrbimo, da je tudi manj zavržemo.

Družina in odnosi
27. 01. 2020 18.23

Ločujeta se. Pri kom bo otrok?

Ob razvezi staršev se poraja vprašanje, pri kom bodo živeli otroci. Bodo pri mami ali pri očetu? Kdo bo o tem odločil? Kakšen je postopek, da bodo vsi srečno in zadovoljno živeli naprej, pa čeprav ne več skupaj pod isto streho? O zaupanju otroka v varstvo in vzgojo staršu odloča sodišče, CSD pomaga staršem, da sklenejo o tem sporazum. Toda obstaja model sostarševstvo, ki ponuja drugačno rešitev – da bi imel otrok dva doma.

Prosti čas
14. 01. 2020 14.20

Kdaj je čas za prvo drsanje?

Zima je prečudovit čas, ko se lahko otroci preizkusijo tudi v drugačnih športih kot v drugih letnih časih; lahko smučajo, se sankajo in tudi drsajo. V mnogih krajih imajo postavljena brezplačna drsališča, drsalke pa si je mogoče izposoditi. O tem, kdaj je otrok sploh sposoben usvojiti drsanje in kakšne poškodbe se lahko pojavijo, če začne prezgodaj, smo se pogovarjali s fizioterapevtko in terapevtko razvojno-nevrološke obravnave Špelo Gorenc Jazbec.

Vzgoja in vrtec
27. 12. 2019 06.00

Marko Juhant močno odsvetuje, da bi otrokom govorili "čimbolj šparaj"

Lepo je, če se hranilnik polni. Še bolje pa je, če otroka naučimo ključne lekcije ravnanja z denarjem.

Otroške sobe
13. 12. 2019 14.39

Ideje za okrasitev otroške sobe

Praznično vzdušje znotraj naših domov vsako leto pričaramo z dišečimi sladkimi dobrotami in seveda nepogrešljivo svečano dekoracijo, kjer glavno vlogo igrata božično drevesce, venčki in lučke. Da bodo praznike na poseben način začutili tudi vaši otroci, se lahko skupaj lotite okrasitve njihovih sobic. Predstavljamo vam nekaj domiselnih idej.

Novice
29. 11. 2019 10.01

Severina sina včeraj predala očetu

Včeraj je Severina Kojić v spremstvu svojega moža Igorja odpeljala sedem let in pol starega sina Aleksandra predala očetu Milanu Popoviću, ker je izgubila sodno bitko za skrbništvo nad sinom.

Bibini svetovalci
25. 11. 2019 21.03

Nenehno razmišlja o slabih stvareh

Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Vzgoja in vrtec
07. 11. 2019 07.58

Kaj storiti, ko otroka udari drug otrok?

Med sovrstniki seveda pride do sporov, ampak kako naj se starši ali vzgojitelji odzovejo, ko en otrok udari drugega. Kaj naj malčku sporočimo, kako naj se odzove, ko je žrtev, kako naj ustavi nasilneža? Je pravi odgovor, da se na nasilje odgovori z nasiljem? Po nasvet smo se obrnili na zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz.

Problematični najstnik
02. 10. 2019 15.41

Kaj so Varne točke za otroke?

Ali otroci vedo, da obstajajo Varne točke, v katere se lahko zatečejo, če znajdejo v stiski, če rabijo pomoč odrasle osebe v kakršni koli situaciji? Sami pravijo, da so o tem dovolj informirani v šoli, na začetku šolskega leta, preko družbenih omrežjih ... Vedo, da jih bo tam jih pričakala usposobljena oseba, ki jim bo znala svetovati ter poiskati ustrezno pomoč.

Porodnišnice
30. 09. 2019 15.42

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico

Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

Novice
22. 09. 2019 18.36

Je imel ta vikend sin Meghan Markle varuško?

Ta vikend sta se Meghan Markle in princ Harry udeležila poroke modne oblikovalke Mishe Nonoo v Rimu. S sabo nista vzela štirimesečnega sina Archieja. In v medijih se je pojavilo vprašanje, kdo je pazil na dojenčka.

Družina in odnosi
23. 09. 2019 07.42

Najpogostejša napaka staršev je, da z urnika črtajo čas zase

Najpogostejša napaka staršev je, da iz svojega natrpanega urnika črtajo najpomembnejšo stvar, in to je čas zase. Ste med njimi tudi sami?

Zdrav otrok
16. 07. 2019 12.49

Odhajate v tujino? Preverite, ali ste zaščiteni

V Sloveniji so letos zabeležili 19 primerov ošpic, večinoma gre za vnesene primere iz tujine. Precepljenost otrok proti ošpicam v Sloveniji je relativno visoka, vendar je v zadnjih letih pod priporočljivo 95-odstotno mejo. Vsem, ki potujejo na območja z izbruhi ošpic, na NIJZ svetujejo, da preverijo, ali so ustrezno zaščiteni proti ošpicam.

Pregledi med nosečnostjo
23. 07. 2019 08.15

Naprava, ki razkriva, kako se počuti otrok

Pregled s CTG napravo je ključen za zdrav in varen porod. Na podlagi zapisa sklepajo, kako se otročku godi v maternici, poleg njegovega srčnega utripa pa aparat beleži tudi morebitne popadke.

Novice
28. 05. 2019 07.52

Da bo poletje brezskrbno, varno in sproščeno

Pa gremo najprej od začetka. Kaj plavanje pravzaprav sploh je? Če se lotimo strokovne terminologije je po definiciji, ki jo je podal Frigyes leta 1895 plavanje sposobnost obdržanja telesa na površini vode in sposobnost gibanja skozi vodo s pomočjo gibanja rok in nog. In seveda se vsega tega lahko naučimo v plavalni šoli.

Problematični najstnik
10. 05. 2019 07.46

Izjava, ki jo morajo podpisati vsi starši in dijaki

Bliža se konec šolskega leta in na mnogih šolah organizirajo izlete in ekskurzije po Sloveniji in tudi čez mejo. Na potovanjih otroke spremljajo učitelji in vodje, ti pa morajo, če gredo v tujino, imeti pri sebi osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Nekaj dni pred odhodom (ali celo na začetku šolskega leta) pa dobijo v podpis posebno izjavo, ki jo morajo podpisati tako dijaki sami kot tudi starši. O kakšni izjavi je govora, smo povprašali ravnatelja gimnazije Celje - Center, profesorja Gregorja Deleja.

Družina in odnosi
24. 04. 2019 08.16

Varuška po okusu Meghan Markle

Tik pred porodom Meghan Markle so se razširile nove govorice, tokrat o tem, kakšno varuško bo izbrala.

Dojenček
10. 04. 2019 08.41

Vsaj 10 dojenčkov umrlo zaradi tega gugalnika oz. ležalnika

Podjetje Fisher-Price in komisija za zaščito potrošnikov sta v petek opozorila na nevarnost določenega gugalnika oz. ležalnika. Poročajo, naj bi zaradi njega umrlo vsaj 10 dojenčkov.

Novice
08. 04. 2019 07.59

Na to morate biti pozorni pri nakupu rabljenega otroškega sedeža!

Na kaj naj bo starš pozoren, ko se odloča za nakup rabljenega otroškega avtosedeža.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986