včasih

Škotom primanjkuje jajčec in semenčic
V Aberdeenu na Škotskem so se pred kratkim s prošnjo za darovanje jajčec in semenčic obrnili kar na zdravstveno osebje, saj so tamkajšnje banke skoraj prazne. Na drugem koncu sveta pa darovalcev ne primanjkuje.

Tudi vaš otrok je edinstven
Vsak otrok ima svojo DNK, ki ni enaka nobeni drugi na svetu, celo enojajčni dvojčki imajo različne prstne odtise. Kombinacija genske zasnove, specifične vzgoje in okolja, v katerem otrok odrašča, pa ga z leti oblikujejo v odraslega človeka.

Sarah Jessica Parker: Zaradi otroka opustila kajenje
Zvezda nanizanke in filma Seks v mestu je poročena že od leta 1997. Želja po otroku pa se jima je z možem izpolnila leta 2002, ko je na svet prijokal James Wilkie.

INTERVJU: Dr. Marsden Wagner: Naravni porod – izraz ženske moči
Številni porodničarji trdijo, da je v Sloveniji stopnja umrljivosti med porodnicami in novorojenčki nizka zato, ker ženske rojevajo v porodnišnicah. To ni res, pravi ameriški porodničar dr. Wagner.

TINKARA ZOREC: 'Če je človek srečen, žari!'
Tinkara Zorec, članica nekdanje nadvse priljubljene skupine Bepop, je danes vzorna mamica prikupne Tye. Z vedno nasmejano Tinkaro smo govorili o nosečnosti, prvih starševskih dnevih in o novem partnerju, ki ji greje srce.

Dojenčki s smislom za humor
V prvem letu življenja se dojenček tudi prvič zasmeji. To se lahko zgodi že pri petih tednih, včasih pa na prvi (na)smeh čakamo tudi več mesecev.

Želela sem si roditi doma in sem to tudi storila!
Ker bolj redko beremo ali slišimo o tem, da je ženska rodila doma, gre po navadi za vest iz tujine ali za prezgodnje rojstvo, za nekakšno "nesrečo" torej. Andreja pa se je zavestno odločila, da bo rodila doma, čeprav pri nas tega že dolgo ne poznamo več ...

Pusti, sam bom!
Starši se zavedamo, da so naši otroci edinstvena človeška bitja s svojim temperamentom, čustvi, okusom in željami in ne del nas. Vseeno nam je hudo, ko se otrok znajde v težavah; sploh mamice rade marsikaj naredimo namesto svojih otrok. To pa ni vedno najbolje.

Je Tom Cruise pojedel posteljico?
V nekaterih kulturah verjamejo, da lahko z zaužitjem posteljice, preko katere hranilne snovi nemoteno prehajajo iz materinega telesa v otrokovo, premagate poporodno depresijo.

Ko kljub napenjanju ne gre in ne gre!
Otroški zdravniki govorijo o zaprtju, kadar ima otrok zelo trdo blato. To lahko poškoduje nežno sluznico zadnjika in začne se začarani krog: otrok zaradi bolečin zadržuje blato, to postaja še trše, poskusi odvajanja blata pa še bolj boleči.

INTERVJU: Sašina sladka nosečnost
Ena od najbolj priljubljenih pevk Saša Lendero bo poleti postala mamica. Ker se glasbenica poslavlja z odrov, jo bodo oboževalci zanesljivo težko čakali. A brez skrbi, Saša se bo vrnila.

Števila, ki krojijo usodo od rojstva
Na spletni strani bibaleze.si bo odslej numerologinja Irena Šek za bralce enkrat mesečno pripravila analizo, nekoga od uporabnikov spletne strani pa bo še dodatno nagradila. Tako bo nagrajenec prejel kratko numerološko analizo zase ali za svojega malčka!

Kako vas dojenček 'prepozna'?
Znanstvene raziskave potrjujejo, da so zgodnje izkušnje pri navezovanju na ljudi, ki so za otroka pomembni, dobra podlaga za oblikovanje medosebnih odnosov pozneje v življenju.

FOTO: Alenka Tetičkovič – mama 24 ur na dan
"Brez Toje je vsak dan izgubljen. Zavedam se, da so nekatere stvari neponovljive, zato želim vse trenutke z njo preživeti zares kvalitetno," pravi znana igralka Alenka Tetičkovič, mamica dveletne hčerke.

VIDEO: Super mama Saša
Saša Einsiedler je petič mamica! Še preden je rodila deklico, pa smo se z njo pogovarjali in se skupaj odpravili po nakupih.

NUŠA DERENDA: Skupaj smo srečni!
»Vse je mogoče, če si resnično želiš in v to tudi verjameš,« pravi Nuša Derenda, energična pevka, žena in mama dvanajstletnega Matevža ter desetletnega Gašperja.

VIDEO: Cepljenje – za svobodo odločanja
V skrbi za zdravje otrok se nekateri starši včasih znajdejo v položaju, ko ne vedo natanko, kako bi ravnali. Eden takih primerov je tudi obvezno cepljenje otrok.

Ostanek evolucijske preteklosti
Novorojenček pride na svet s sposobnostjo izvajanja nekaterih refleksnih aktivnosti. Imenujemo jih avtomatizmi ali refleksi in jih nadzira najstarejši del možganov.

KOLUMNA: Ko si vzameva čas le zase…
Čeprav sva starša že enajsto leto in najino družino zastopajo kar štirje potomci, si vsako leto dovoliva vzeti nekaj časa le zase. Brez slabe vesti si privoščiva kar ves konec tedna!

VIDEO: Varno zavetje pred zlorabami
V okviru centra za socialno delo v Grosupljem deluje Palčica, krizni center za otroke. Vanj namestijo otroke, stare od nič do šest let, ki so kakor koli zlorabljeni ali čustveno oškodovani. Vendar lahko v Palčici ostanejo le 21 dni.

Ljubljenje med porodom
Dejstvo, da nekatere ženske med naravnim porodom doživijo tudi orgazem, ni več najbolje varovana skrivnost. Vendar je tudi brez orgazma porod lahko prijetna izkušnja.

Cepljenje še vedno obvezno
Cepljenje otrok je varen način zaščite otroka pred posameznimi boleznimi, poudarjajo na IVZ RS. S celjenjem ne zaščitimo samo svojega otroka, ampak tudi otroke, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo biti cepljeni.

Tandemsko dojenje
Dojenje dveh otrok hkrati je super, vendar ne za vsako mamo. O tandemskem dojenju pa vendar velja razmisliti, kadar je starostna razlika med sorojencema zelo majhna, saj tako zagotovimo dovolj dolgo dojenje tudi za prvega otroka.

Roditi na tujem
Slovenka Renata že nekaj več kot tri leta živi v Rotterdamu. Z možem Nizozemcem imata dveletno hčerko, ki jo je rodila v svoji novi domovini. Zaupala nam je svojo izkušnjo rojevanja in starševstva na tujem.

VIDEO: Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri.

Super očka
Ste se kdaj vprašali, zakaj je danes več "super očkov" kot "super mamic"? Razloga sta dva: očki so preveč vsestranski, mamice pa preprosto rojene za materinstvo.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).

Dvojčka, rojena v različnih tisočletjih
Razlika med rojstvom dvojčkov je običajno od nekaj do 30 minut, včasih se drugi rodi tudi do deset dni kasneje. Obstajajo pa celo primeri, ko imata dvojčka različni letnici rojstva, ali se rodita na prelomu tisočletja.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Znanstveniki zatrjujejo, da meso vendarle ni nujno.

Spol je v moških genih
Moški geni določajo, koliko se bo na svetu rodilo dečkov in koliko deklic, da bosta spola v ravnovesju, je ugotovil britanski znanstvenik.